האם טוב לשלב טיפול התנהגותי ABA עם טיפולים אחרים

קרן ארז1

New member
האם טוב לשלב טיפול התנהגותי ABA עם טיפולים אחרים

פעמים רבות שואלים אותי האם נכון לשלב טיפול התנהגותי ABA עם טיפולים נוספים.
ישנה נטייה לחשוב כי מי שעובד עם מנתח התנהגות לא צריך לשלב טיפולים פרא פרואיים אחרים וכי אין שום אפשרות לקיים טיפול רגשי והתנהגותי יחד.
אני שוללת טענה זו מכל וכל.
כמנתחת התנהגות אני יודעת לבנות תכניות לקידום והקניית מיומנויות בכל תחום כמעט. עליי להיות מקצועית בבניית תכניות מגוונות, ומתאימות ללקוח שלי.
המומחיות שלנו היא לדעת כיצד ללמד בצורה נכונה, כיצד לנתח כל משימה או מיומנות לחלקיה הקטנים וללמד אותה בצורה טובה. כיצד לנתח מדוע הילד/ בוגר מתנהג בדרך אחת ולא אחרת ולדעת כיצד לזהות מהם התנאים בסביבה שמשמרים/ מגבירים את ההתנהגות.
עליי להיות קשובה לצרכי הילד/בוגר וסביבתו ולדעת להתאים את התכנית ללקוח שלי ולמשפחותו וסביבתו הקרובה.
עם זאת, אין ברשותי את כל הידע. חשוב מאוד להתייעץ ולעבוד בשיתוף פעולה עם בעלי מקצוע אחרים.
עם קלינאית תקשורת שתתן את הידע בתחום הדיבור.
עם מרפאה בעיסוק/ פיזיותרפיט על מנת שיתנו את הידע בפן הפיזיולוגי.
עם מטפל/ת רגשית על מנת שנדע לזהות טוב יותר את צרכיו הרגשיים של הילד/בוגר.
אין שום בעיה לעבוד בצוות רב מקצועי וכך לתאם מטרות, לעבוד יחד על מנת לקדם את הילד/בוגר להשגת מטרותיו.
שיתוף פעולה זה הדרך הטובה ביותר לדעתי.
כמי שחובשת שני כובעים בו זמנית, התנהגותי ורגשי יחד, אני יכולה לומר כי אין כל סתירה בניהם וכי שילובם יחד יוצר אפקטיביות מצוינת יחד עם רגישות ומקום לצרכיו של הילד.

אני תמיד חושבת ששילב בין תחומים זה חשוב ונכון

התחלתי לקרוא ולהתעניין בטיפולי ABA והגעתי לפורום זה...!
נניח ואני פונה למטפל ABA, הוא זה שדואג לעשות את השילוב והאינטרקציה הזו עם בעלי מקצוע אחרים, או שאני צריכה לבקש?

קרן ארז1

New member
שילוב הטיפול ההתנהגותי עם טיפולים אחרים

שמחה שהגעת לפורום שלנו!
את מוזמנת לשאול מה שמעניין אותך בנושא טיפול ABA. אשמח לענות.
לשאלתך,
מאוד תלוי מי מנתח ההתנהגות. לכן, חשוב שתבדקי את הסוגיה מראש ותבדקי מהי מידת הנכונות של מנתח ההתנהגות איתו תעבדי, לעמוד בשיתוף פעולה שותף עם מטפלים אחרים. כמו כן, חשוב שתציבי את העניין בדרישה שלך עוד בטרם התחלת העבודה.
מנתחי התנהגות רבים עובדים בשיתוף פעולה ויוזמים שיתוף כזה ואחרים פחות.

למעלה