קצת לעשות לי סדר

קצת לעשות לי סדר

מה ההבדל בפועל בין גישור זוגי על מנת למנוע גירושין לבין טיפול זוגי?
אני יודע שיש מטפל זוגי ויש מגשר מבחינת מקצוע או סמכות, אבל האם התהליך ותוכן הפגישה די דומה לא?

"מבוקש: חי או מת״

שלום למת החי. לשאלתך בעניין ההבדל בין טיפול זוגי ובין גישור זוגי, להלן תשובתי: מטפל זוגי, מקצועי, קיבל לפחות שני תארים באוניברסיטה במקצוע טיפולי ואח״כ השתלם שנים בלמידה הקלינית של הטיפול על התאוריות השונות. שלי אגב, היא מומחיות בטיפול זוגי פסיכואנליטי שלשם כך לומדים שנים רבות לקבלת תעודה שכזו. מגשר יכול להיות בעל תואר אקדמאי כלשהוא, עו״ד, יועץ חינוכי ועוד שעבר הכשרה של מספר חודשים בקורס שנקרא ״טיפול זוגי״. מכאן תבין, שנקודות המוצא, ההכשרה, הידע והניסיון אינן דומות כלל וכלל. ן
באשר לתהליך ולתוכן הפגישות. במידה ואתם רוצים לנסות לחיות בזוגיות, מגשר לא אמור להיות כתובת. כיון, שהתהליך והתוכן יקדמו אתכם לקראת הפרדת כוחות, פרידה, גירושין ורצוי שבצורה נעימה.
מטפל זוגי לעומת זאת, ייכנס לנעליכם ויתחיל לבדוק מה לא ״עובד אצלכם״...על מה אתם מגיעים לקוים האדומים שלכם, איך אתם מחבלים ביחסים שלכם במודע ובעיקר, בלא-מודע, שהוא, שנושא צלקות מהעבר, לא מאפשר לכם לחיות בשלום ובאהבה ביחד.
לסיכום, מגשר ומטפל זוגי הן נישות שונות לחלוטין. אם מטרתך פרידה בצורה נאה, הסכמים כתובים של רכוש, ילדים וכד׳, כלומר ברור לך שאתם רוצים להפרד - פנו למגשר. אך, באם רצונכם האמיתי להגיע לזוגיות מפותחת עשירה וטובה יותר - פנו למטפל הזוגי ורצוי שיהיה באוריינטציה פסיכואנליטית, שכן, כמו שאמר השועל ל״נסיך הקטן״ : הדברים האמיתיים באמת, נסתרים מן העין...״

למעלה