אב ששב אחרי 3.5 שנים של נתק

mormor231

New member
אב ששב אחרי 3.5 שנים של נתק

היי, מה שלומך?
אשמח לסיוע בהכנה נפשית והבנה בסיסית של "מאיפה לתקוף" את הסיטואציה.
הבן שלי בן 4.5, אביו ואני נפרדנו כאשר הוא היה בן 5 חודשים.
האב התנתק. אני ניסיתי ליצור קשר בכל דרך אפשרית.
ע"י עובדת סוציאלית שמלווה אותנו בתהליך, ע"י שינוי גישה שלי, אפילו התחברנו אני ואשתו החדשה על מנת שביחד "נגרום" לו לרצות בקשר עם הילד.
האבא ניסה, אבל הוא לא היה עקבי. היה מבריז המון ונעלם לחצי שנה וחוזר שוב לתמונה במשך חודש ואז שוב נעלם.
אחרי אינספור ניסונות אני הרמתי ידיים והבנתי שאין "עם מי לדבר" והפסקתי לנסות ליצור קשר.
כך התנהלו בשנה פלוס האחרונות. אין קשר בכלל בינו לבין הילד.
לפני 4 חודשים נולדה לו בת וכנראה שכמה ברגים הסתובבו למקום הנכון והוא ביקש ממני לחדש את הקשר עם הילד.
אני הסכמתי. כי אני ממש לא מתכוונת למנוע מהבן שלי קשר עם אבא שלו!
יש לציין שבכל פעם שהבן שלי שאל על אבא שלו תמיד סיפקתי תשובות, תמיד הסברתי שאמא ואבא לא ביחד והייתי פתוחה ומכילה.
האבא מעוניין לחדש את הקשר, אך הוא רוצה שכל המשפחה המחודשת שלו תהיה בקשר עם הילד.
זאת אומרת הוא, אשתו והילדה החדשה.
הבעיה, או לא בעיה בעצם, שאלה יהיו הבעיות שלנו - הן שאני בהריון והוא יודע ומצפה לאח חדש, ופתאום יש לו גם אחות חדשה וגם עוד דמות נשית נוספת בחיים שלו.
איך אני יכולה להכין את הבן שלי לפגישה עם האישה, הבת, ואבא שלו כולם ביחד עם הבן שלי כבר בפגישה הראשונה?
יש לציין שהבן שלי ישמח בוודאות לפגוש את אביו ומבחינתו אין שום משקעים לעומת אביו שחושש מהמשקעים הקיימים.
כמו כן, אביו לא מעוניין לשוחח איתי טלפונית אלא רק דרך התכתבויות בוואטספ (מקשה עליי את התקשורת)
על כן, איך אוכל "לסמוך" עליו ולתת לו שוב את הגישה הישירה לילד מבלי להיות כל כך מבועתת שיפגע בו?

dvora idan

New member
האבא מעוניין לחדש את הקשר

שלום לך
האם תוכלי להרחיב איזה סוג של קשר האבא מעונין לחדש?
מה סוג הקשר שאת רוצה שיהיה לאבא עם הילד? ( מה כולל הקשר עם הילד....)
ומדוע את מבועתת שהוא יפגע בו?

mormor231

New member
תשובה

היי,
תודה רבה על המענה המהיר.
האב לא יודע איזה סוג של קשר הוא בעצמו רוצה.
הוא לא יודע אם הוא מעוניין בקשר עקבי (עקבי מבחינתי זה אפילו פעם בחודש, ואני "מסתפקת" בזה לעומת הנתק הארוך שהיה)
הוא לא יודע אם הוא יוכל להכיל קשר ארוך טווח עם הילד, הוא לא יודע אם הוא בכלל זמין נפשית לקשר עם הילד.
הוא רק יודע שהוא רוצה - ואני, עקב החוק ועקב הרצון שהבן שלי יכיר את אביו, נאלצת להסכים.

מאוד הייתי רוצה שיהיה להם קשר תקין של אב ובן.
שהוא ייסע אליו מתי שצריך, ואני מוכנה אני מצידי לעשות כמה שיותר.
שהבן שלי יבקר אותו, שיכיר את אחותו הקטנה, שיכיר את סבא וסבתא שלו מצד אביו (הוא לא הספיק להכיר)
שילמד להיות בעל רווח מהסיטואציה, שיהיה במקום של עליונות ולא של תחתונות.
שלא בגלל שההורים שלו לא ביחד אז אין לו סבתא וסבתא, אבא ואחות נוספת וכן, אפילו אשתו היא דמות נוספת בחיים שהוא מרוויח.
אני מפחדת שהוא יפגע בו בגלל הניסיון הקודם שלנו, בגלל חוסר היכולת שלו להיות עקבי ודמות אחראית.
הוא לא מסוגל לעמוד בהתחיבויות שלו בתור בן אדם אז על אחת כמה וכמה בתור אב שילד כמובן וכמובן צריך וזקוק לדמות אחראית בחייו.
כמו כן, אני לא יכולה ל"שקר" ולכן אשתף ואומר שזה גם אישיוז שלי עם עצמי, כי גם אני בת להורים גרושים ואבא שלי הבריז המון.
לכן, אני מנסה למנוע את עוגמת הנפש כמה שיותר מהבן שלי.

קשר עם אבא

היי, את לא יכולה כנראה לסמוך על האבא שיהיה עקבי ושלא יפגע בבנך, ולכן דאגי לקבוע את התנאים לקשר ולתקשורת כך שתהיה הכי נוחה ונכונה עבור בנך ושתאפשר לך להיות מעודכנת (אם לא מעורבת) במה שקורה ביניהם.
הכי חשוב: להיות כתובת נוכחת ותומכת לבנך, לשוחח איתו כך שירגיש בנוח לשתף אותך גם בחוויות הנעימות והטובות בקשר עם אביו וגם בחוויות הפחות נעימות, שבהן יצטרך אולי את תמיכתך.
למזלך האשה של אבי בנך נשמעת כמו גורם חיובי ומחבר, זה נהדר.
לדעתי ההיכרות עם משפחתו החדשה של בעלך צריכה להיות הדרגתית. קודם בנייה מחדש של קשר יציב וקבוע עם האבא, כדי למנוע את התנודות הקיצוניות שנגרמות מההתנהלות הלא עקבית של אביו. אמרי לו שלאחר שיהיה בקשר קבוע עם הילד במשך תקופת מבחן רק אז אפשר יהיה לחבר גם את שאר בני המשפחה. אם בנך יכיר את משפחתו של אביו ולאחר זמן מה זה ילקח ממנו זה עלול להיות מאד כואב.
כל הכבוד לך על המאמצים לקיים את החיבור ביניהם למרות הקשיים. מאד חשוב לבנך שיהיה לו קשר עם אביו, אבל הישארי על המשמר ושימי לב איך הוא חווה את הקשר הזה, כלומר, שזה אכן קשר חיובי, רציף וטוב עבורו.

dvora idan

New member
הוא לא יודע

היי
לאור ההכרות שלך עם האבא
הייתי ממליצה לך לבנות את הקשר צעד אחר צעד - (כול מסע גדול מתחיל בצעד אחד קטן.)
  1. לחשוב מה הקשר הכי פשוט שיכול לעשות טוב לבן שלך
  2. לתכנן את הקשר שאת רוצה והוא אפשרי עבור הילד בלי שהילד יפגע
  3. לשתף את האבא שכדאי להתחיל בצעדים קטנים
  4. שתפי את האבא מה הצעד הקטן שאפשרי מבחינתך להתחיל איתו
  5. תסכימו יחד (את והאבא) על הצעד תתכננו איך מתחילים, מתי מתחילים איפה מתחילים באיזה יום, כמה שעות,וכו.... (מתכננים זאת כמו שמתכננים טיול לחול - כול הפרטים הכי קטנים כדי שזה יצליח)
  6. ובסוף שתפי את הבן שלך בצעד הזה, ותהיי שם בשבילו,
המלצה
אל תשליכי את מה שהיה לך כבת להורים גרושים למציאות של הבן שלך
האבא שונה, הילד שונה, וגם החוויה תהיה שונה.
עשי רק מה שמתאים וטוב לך ולילד שלך.

למעלה