"אחרי שאפרת התאבדה" / "ראה שמש"

rotemmeyers

New member
"אחרי שאפרת התאבדה" / "ראה שמש" ../images/Emo42.gif

היי פורום יוני בלוך! אז ככה, לפני כמה דקות שלחתי לברק פלדמן אימייל מרגש וחשבתי שאולי תתעניינו לקרוא אותו גם אתם. אז זה מה שכתבתי לו: "היי ברק קוראים לי רותם ואני לומדת בכיתה יא' בפנימייה לאומנות בירושלים. אז ככה - לפני כשבוע למדתי במסגרת שיעור ספרות בבית הספר את השיר הבא: רְאֵה שֶׁמֶשׁ לְעֵת עֶרֶב אֲדֻמָּה/כִּאִלּוּ לָבְשָׁה תוֹלָע לְמִכְסֶה, תְּפַשֵּׁט פַּאֲתֵי צָפוֹן וְיָמִין/וְרוּחַ יָם בְּאַרְגָּמָן תְּכַסֶּה, וְאֶרֶץ – עָזְבָה אוֹתָה עֲרֻמָּה/בְּצֵל הַלַּיְלָה תָּלִין וְתֶחְסֶה, וְהַשַּׁחַק אֲזַי קָדַר, כְּאִלּוּ/בְּשַׂק עַל מוֹת יְקוּתִיאֵל מְכֻסֶּה שנכתב על ידי רבי שלמה אבן גבירול. השיר הוא שיר קינה הנכתב על מות יקותיאל - פטרונו וקרוב ליבו של אבן גבירול. במסגרת השיעור פיענחנו את השיר - תחילה קראנו אותו כפשטותו, ואחר כך נכנסנו עמוק יותר והבנו את משמעות הדימויים. בסופו של דבר ראינו כיצד אבן גבירול משתמש בשקיעתה של השמש כטאפורה לשקיעתו של המת (לצערי המחברת שלי נמצאת בפנימייה ואני לא זוכרת את כל התיאורים במדויק). ראינו שכשאשר השמש אדומה בשמיים זהו זמן המוות עצמו, וככל שהשמש שוקעת כך עובר זמן ההתכלות של הגופה וכך גם זמן ההתמודדות של הדובר עם המוות של חברו. באיזשהו שלב במהלך השיעור שמתי לב ש'אה, גם בשיר 'אחרי שאפרת התאבדה' ישנו שימוש במצב שעות הערב והלילה אל מול ההתמודדות של הדובר עם המוות'. לא התעסקתי בזה יותר מדי עד ששמתי לב שהשיר 'אחרי שאפרת התאבדה' מתרחש, לפחות בתחילתו, בלא אחר מאשר רחוב אבן גבירול. כאן התחלתי לחשוב שאולי זהו לא צירוף מקרים נחמד... אז, רציתי לשאול אם הכרת את השיר של אבן גבירול כשכתבת את 'אחרי שאפרת התאבדה'? אתה חושב שעליתי כאן על תגלית מדהימה? או שבכלל לקחתי את השיר למקום אחר והמצאתי קונספירציות חסרות כל פשר? מקווה שהבנת מה רציתי ממך, מחכה לתשובה (גם המורה שלי לספרות מחכה!), רותם" אז, זהו, מקווה שהבנתם גם אתם אשמח לתגובות בסגנון "שיאאואוווווו איך עלית על זה?!!!" וגם דברים אחרים באהבה - רותם

זה באמת ממש מגניב!../images/Emo2.gif../images/Emo131.gif

יפה שעלית על זה, ואם זה לא באמת קשור אז גילית פה משהו מגניב ממש

לגמרי!!! ../images/Emo45.gif ../images/Emo107.gif../images/Emo217.gif

את לא מבינה איך אני נלהבת עכשיו, רותם.
אני ממש מקווה שהוא יחזיר לך תשובה בקרוב. לדעתי זה נורא ילהיב אותו גם. לא כל יום מישהי שולחת מייל כזה עם תגלית כזאת. גם אם זאת לא משמעות המשורר, הפרשנות האישית עצמה ואיך שחיברת את זה ועלית על זה לבד - זה אדיר! ואני חושבת שזה מה שכ"כ יפה בשירה, ביצירה ובכלל. ספרי לנו דיווחים, אני סקרנית

דורון 345

New member
אני לא כ"כ מבינה את ההתלהבות ../images/Emo6.gif

אבל אולי זאת רק אני
בכל אופן, גם אני אשמח לשמוע איך העניין התפתח ומה הוא הגיב.

ננעעםם

New member
אני מתלבט

מה יותר מרגש אתכם, הגילוי ה"מרעיש" או זה שמישהו כתב בפורום?....

rotemmeyers

New member
טוב אז -

ברק ענה לי, הוא אמר שהוא לא יודע על שום קשר לשיר של אבן גבירול ושהוא "פשוט גר ברחוב אבן גבירול באותו התקופה".

למעלה