איזה כלי רכב היו בארץ ישראל בסביבות שנת 1912?

איזה כלי רכב היו בארץ ישראל בסביבות שנת 1912?

היי, אני מנסה לכתוב סיפור על הקמת קיבוץ דגניה- שקרה בטיים-פריים של 1910-1912. אני צריך אבל כמה נקודות מידע על התחבורה בתקופה הזו בארץ.
אנשים שעלו מאירופה בעלייה השניה עלו על ידי אוניות? מטוסים?
אם אני משער נכון וזה אוניות, אז נניח שהגיבורה בסיפור עגנה בחיפה, אז היא לוקחת את רכבת העמק לתחנה של צמח. (קראתי על הרכבת בויקיפדיה והיא אכן הייתה גם בשימוש של יהודים)
מצמח, שזה ממש קרוב לאיפה שדגניה כיום, הגיבורה אמורה להגיע לאזור של דגניה. איך זה קורה? קל-נוע? הליכה ברגל?
בנוסף- האם הטורקים ששלטו בארץ באותה תקופה היו בעד או נגד קיבוצים או התיישבות יהודית בארץ ישראל בכלל? כשהגיבורה רואה טורקים על הרכבת ובתחנה מה היחס שלהם אליה? האם הם שנאו יהודים/היו נייטרלים? באיזה שפה הגיבורה (שמדברת עברית ואוקראינית) אמורה לדבר עם טורקי בארץ?
מי שיוכל לענות לי על כל השאלות יהיה מלךךך!! אני כל כך רוצה כבר לכתוב את הסיפור הזה ולא מצליח למצוא שום מקור מידע באינטרנט! פליז תעזרו לי!!!! תודה!

sailor

New member
למה שלא תעשי תחקיר?

תקראי הרבה ממה שנכתב אז ומה שנכתב על התקופה.
זה לא המוקש היחיד בדרך לכתיבה אמינה על התקופה.

גרי רשף

New member
כל כך קשה לעזור?

הרי הוא לא כתב "מי מוכן לכתוב לי סיפור על מישהו שמתיישב בדגניה בעליה השניה?" אלא שאל שאלות קונקרטיות,
ומדובר במישהו שלא יודע ושואל כי הוא רוצה לדעת ולא במישהו שחושב שהוא יודע ועסוק בלנפנף בזה (בלי להזכיר שמות).

איזה תחקיר עליו לעשות? הרי לא מדובר בדוקטורנט וגם לא בכותב רומנים היסטוריים. איך עושים תחקיר? לשאול שאלות את אלו שאולי יודעים - זה לא תחקיר?

מה לקרוא? ספרים לנוער של גלילה רון פדר? יש איזה ארכיון? אנציקלופדיה? אתר אינטרנט? ספר מקיף על הנושא?

מה הכוונה שזה אינו המוקש היחידי? לא כדאי לו להתחיל כי זה לא בשבילו וחבל על הטרחה של לפרט לו?

חבל.

sailor

New member
לקרוא אתה יודע?

כתבתי: מה שנכתב אז ומה שנכתב על התקופה.
בינתים הוא קיבל שתי הפניות לספרות התקופה, לו היה מתענין היה מקבל עוד. הגישה הדורשנית שלו לא גורמת לרצות לעזור, לכן לא אטרח אפילו במה שאני יכול לתת ללא כל חפוש.

עזרתך היא עזרת דב, למי שאין כל מושג על החיים אז, לא יעזרו כמה טיפים.

גרי רשף

New member
קצת עזרה

אינני מומחה ועל הרבה שאלות אין לי תשובות.
מה שאני כן יודע: העולים מאוקראינה ורוסיה של היום הגיעו באוניות מנמל אודסה ליפו. נמל יפו לא היה כמו היום- המזח נבנה מאוחר יותר בידי האנגלים, ובמהלך העליה השנייה האוניות עגנו בים ומשם העולים הובלו בסירות לחוף.

תיאור חי של הארץ באותה תקופה ניתן למצוא בספר תמול שלשום של עגנון, המתאר את תלאותיו של יצחק קומר - צעיר שעולה מהעיירה במזרח אירופה, מגיע ליפו, עובר לירושלים, חוזר ליפו וכך הלאה; כשמה שחשוב לענייננו אלו הם התיאורים הריאליים של הארץ אז בידי הסופר המוכשר.

שני קווי רכבת נפרדים פעלו אז: מיפו לירושלים ורכבת העמק מחיפה דרך צמח לירדן (איתה ניתן היה להגיע לדגניה).
מיפו לחיפה או לעפולה (או לכל מקום בו עברה רכבת העמק) נסעו כנראה בעגלות רתומות לסוסים, פחות או יותר במסלול בו עובר כיום כביש 6 - למרגלות השומרון.

ניתן להיעזר במפה שבאתר עמוד ענן:
http://amudanan.co.il/
המפה מאפשרת לצפות במפה מעודכנת על גבי מפת הקרן לחקר א"י מאמצע המאה ה-19. מפה זו שורטטה לפני שהחלה ההתיישבות הציונית ולכן המושבות הותיקות מהעליה הראשונה (בתקופת העליה השניה הן היו ותיקות) והישובים מהעליה השנייה אינם מופיעים בה; אך הישובים הערבים והדרכים לא השתנו.

וואו אתה ענק! sailor תלמד ממנו

כל הפרטים והקישורים שנתת כבר מקדמים אותי צעד גדול קדימה, אז תודה רבה רבה!
לגבי התיאור החי של הארץ- אני לא מצאתי עדיין את הטקסט של הספר באינטרנט אבל בכל מקרה הייתי מעדיף עובדות נקודתיות כי אני מוגבל בזמן לכתיבת הסיפור. אני אבל לגמרי אקרא את הספר אחרי כן, זה נשמע ממש מעניין!

אם עוד מישהו יודע על היחס בין הטורקים והיהודים בארץ באותה התקופה אני ממש אודה אם יוכל לענות לי על השאלות מהפוסט הראשי!
בנתיים, תודה ענקית לך גרי רשף!

sailor

New member
לא, את תלמדי

אם תעשי כמו שאת מתכננת, תלמדי בדרך הקשה, בדיעבד, מהשגיאה הבסיסית שלך שתניב תוצאה עלובה ולקויה.
אם תעשי תחקיר רציני ותקראי מספרות התקופה תדעי איך לקבל תוצאה אמינה.
בהצלחה.

עזוב, עם יכולת ההבעה בכתב שהודגמה כאן

הסיפור לא יכול להיות כתוב טוב.

חבר׳ה להרגע

אני רק בן נוער ואני כותב את הסיפור הזה נטו לכיף שלי. מה גם שה״קהל״ שיקרא את הסיפור לא דורש מידע 100% מדוייק. דבר אחרון, אני כותב את הסיפור באנגלית אז בבקשה לא לשפוט אותי על צורת ההתנסחות שלי בעברית. רמת הכתיבה שלי באנגלית גבוהה יותר (כי אני גר באמריקה כבר כמה שנים). בכל מקרה אני לא מבין למה הגבת לי אם אין לך דרך לענות על שאלותיי. מקווה שמצב רוחך ישתפר.
יום טוב.

sailor

New member
אפשר לענות על הרבה שאלות שלך

אחרי שתלמד את התקופה ותשאל שאלות ממוקדות.
אף אחד לא יכתוב פה מאמר ארוך על התקופה וגם אם כן ישארו הרבה חורים.
אם אתה רוצה לעשות משהו חובבני ולקוי, בהצלחה, אבל אנחנו לא הכתובת לספק לך פרט פה ופרט שם בתוך היריעה הרחבה שאתה צריך לדעת כדי להשיג ולו מעט אמינות.

כן אתם כן

כמו שגרי רשף כתב לי בצורה מפורטת על מה שהוא יודע על התקופה. זה נשמע כאילו אתה שומר על ידע אקסלוסיבי. אתה יכול להבין מה אני רוצה, זה לא קשה לעזור למישהו במיוחד כי שאלתי שאלות על פרטים די ספציפיים. החלטה שלך אם להגדיל ראש ולעזור או לא.
ושנית, גם אם בשבילך זה טרגי שאני אכתוב סיפור שלוקה בפרטים היסטוריים בשבילי זה סבבה. גם אם הדרך שלי להנות היא לכתוב סיפור שאפילו יביך אותי עוד כמה שנים, מה זה משנה לך? זה בעיה שלי נטו עם עצמי. מה שביקשתי ממך ומשאר חברי הפורום זה לענות על השאלות ששאלתי בצורה שתעזור לי, לא איך לפתור לי את הבעיות.

מה שביקשת מאיתנו זה לעשות לך את העבודה.

מה לעשות וביצוע תחקיר מעמיק הוא חלק מהכתיבה. שאלת שאלות כפי ששאלת כאן אינה תחקיר.

הרשה לי להציע לך

כתב על מה שאתה כבר יודע, אל תנסה לערוך תחקיר בתחום בו הידע שלך בבירור דל.

למעלה