איך יתכן שאלברט אינשטיין לא קיבל פרס נובל על תורת היחסות ?

DanieI Bar

New member

אלברט אינשטיין זכה כאמור בפרס נובל על הסברת האפקט הפוטואלקטרי, אבל איך יתכן שהוא לא קיבל פרס נובל גם על תורת היחסות הכל כך מפורסמת שלו? איך יכול להיות שלא נתנו לו פרס נובל על תורה מדעית כל כך פורצת דרך?

האם יש איזו מגבלה שלפיה מותר לזכות בפרס נובל על נושא אחד בלבד? נראה לי שעשו לו ממש עוול שהוא לא קיבל פרס נובל על תורת היחסות שלו שכל כך תרמה לעולם

למה?

AnarchistPhilosopher

Well-known member
כי היא הייתה באותה עת שנויה במחלוקת.

זה לא כ"כ מסובך להבין.
האפקט הפוטואקלטרי היה מובן.
&nbsp

תשובה.

הסר דאגה מליבך. לא הגיע לו פרס נובל על תורת היחסות מכיוון שברובה היא שגויה. אם כי זה עדיין לא ידוע שהיא שגויה. ייקח הרבה זמן עד שהפיזיקאים יבינו את מה שאני מבין.

uzi2

Active member

אלברט אינשטיין זכה כאמור בפרס נובל על הסברת האפקט הפוטואלקטרי, אבל איך יתכן שהוא לא קיבל פרס נובל גם על תורת היחסות הכל כך מפורסמת שלו? איך יכול להיות שלא נתנו לו פרס נובל על תורה מדעית כל כך פורצת דרך?

האם יש איזו מגבלה שלפיה מותר לזכות בפרס נובל על נושא אחד בלבד? נראה לי שעשו לו ממש עוול שהוא לא קיבל פרס נובל על תורת היחסות שלו שכל כך תרמה לעולם

למה?
היו מדענים שקיבלו יותר מפרס נובל אחד: ג'ון ברדין קיבל שני פרסי נובל לפיזיקה, ופרדריק סנגר - שני פרסי נובל לכימיה. היו גם כאלו שקיבלו שני פרסי נובל בשני תחומים שונים, כמו לינוס פאולינג (פיזיקה וכימיה).

ממה שידוע לי, התשובה שקיבלת קודם (שבאותה תקופה לא היה אישוש נסיוני מספיק חזק לתיאוריה שלו) היא המדויקת.
מה שכן, פרסי נובל לא ניתנים לאנשים לאחר פטירתם. לדוגמה, דניאל כהנמן קיבל פרס נובל לכלכלה, על עבודות שלו עם עמוס טברסקי, אך טברסקי לא קיבל פרס נובל, כיוון שהפרס ניתן לאחר פטירתו של טברסקי.

רק אציין, שאני מניח שאתה מדבר על תורת היחסות הכללית. תורת היחסות הפרטית, גם שם התרומה שלו מרשימה, אבל זה עדיין לא מתקרב ליצירת המופת של תורת היחסות הכללית. מי שמכיר קצת את הפיזיקה של תורות היחסות ורוצה לראות את צורת החשיבה של איינשטיין שהביאה אותו אליהן, מוזמן לקרוא את The meaning of relativity של איינשטיין. בתור ספר מבוא לתחום הוא קצת כבד לטעמי, ויש ספרים שמלמדים את הנושא בצורה יותר יעילה.

Henry0

Well-known member
בורות בהבנת הפיזיקה
איש לא טען שהתאוריה נכונה.
כך לא עובדת הפיזיקה, וכך לא מקבלים פרסי נובל.

פיזיקה הוא מדע של "מודלים"
מודל (תאוריה) הוא "טוב" כאשר הוא מסביר כמה שיותר ניסיונות, כמה שיותר מדויק. ומנבא טוב יותר צפי של תוצאות עתידיות.
ועד היום המודלים של איינשטיין עושים זאת הכי טוב.

ייקח הרבה זמן עד שהפיזיקאים יבינו את מה שאני מבין
זה לא שייך למדע הפיזיקה, אלא למדד הנפש.

Permafrost

Well-known member
ארבעה papers פרסם אינשטיין ב- 1905, שנת הנפלאות (anno mirabilis).

מה שהטריד ביותר את העולם אותה עת היתה ה- Ultraviolet catastrophe.

אני מניח כי את היחסות הפרטית ואת האקויולנציה בין מאסה לאנרגיה איש טרם הבין.
ההסבר שלו לאפקט הפוטואלקטרי "פקח עיניים" לכל אלה שהטרידה אותם בעית ה- Ultraviolet catastrophe ולכן הוענק הפרס בגין תגלית זו.

אמנם להשערת היחסות הכללית נמצא אישוש תצפיתי רק ב- 1919 בלקוי חמה המלא בברזיל, אך אפשר כי גם המשמעות האדירה של זו לא היתה ברורה לועדת הפרס.

אין לי הסבר אחר...

נערך לאחרונה ב:
ממה שידוע לי, התשובה שקיבלת קודם (שבאותה תקופה לא היה אישוש נסיוני מספיק חזק לתיאוריה שלו) היא המדויקת
זה נכון שזאת הסיבה למה לא נתנו לאיינשטיין פרס נובל על תורת היחסות, אבל בלי קשר לזה שלא היו אז אישושים, תורת היחסות ממילא אינה נכונה ולכן זה טוב שהוא מעולם לא קיבל עליה פרס נובל. האישושים שיש לנו היום לתורת היחסות הם אינם אמינים. תורת היחסות שגויה. תורת היחסות הפרטית-הכול שגוי. תורת היחסות הכללית-הרבה שגוי.
רק אציין, שאני מניח שאתה מדבר על תורת היחסות הכללית.
לא. הוא מתכוון לתורת היחסות בשלמותה.
תורת היחסות הפרטית, גם שם התרומה שלו מרשימה,
איזה תרומה? הכול שם שגוי.
אבל זה עדיין לא מתקרב ליצירת המופת של תורת היחסות הכללית.
זה נכון שתורת היחסות הכללית כבר טובה יותר, אבל יצירת מופת? הגזמת. קודם שיתקנו אותה ואז נדבר. לפחות את תורת היחסות הכללית אפשר להציל, שלא כמו תורת היחסות הפרטית, שמקומה בפח האשפה.
בורות בהבנת הפיזיקה
הבורות היא שלך בלבד. מיד אסביר בתגובתי להמשך דבריך.
איש לא טען שהתאוריה נכונה.
כך לא עובדת הפיזיקה, וכך לא מקבלים פרסי נובל.
והם גם לא צריכים לטעון שהיא נכונה. כי היא לא. היא שגויה.
ואתה לא תדע איך הפיזיקה עובדת גם אם החיים שלך יהיו תלויים בזה. שרץ.
ואתה גם לא יודע איך מקבלים פרסי נובל. אם אתה רוצה לדעת איך מקבלים פרסי נובל,
אסביר לך אחרי שאזכה בפרס נובל בעצמי, מה שברור שיקרה מתישהו אלא אם כן אני אסרב לקבל אותו.
פיזיקה הוא מדע של "מודלים"
מודל (תאוריה) הוא "טוב" כאשר הוא מסביר כמה שיותר ניסיונות, כמה שיותר מדויק. ומנבא טוב יותר צפי של תוצאות עתידיות.
ועד היום המודלים של איינשטיין עושים זאת הכי טוב
לא לא לא. בוא ואני אלמד אותך איך הדברים עובדים. אולי אפילו תלמד משהו היום.
המודלים השונים בפיזיקה אמורים להסביר טווחים שונים ורעיונות שונים בפיזיקה.
מודל הוא נכון, כאשר הוא מסביר נכון את הפיזיקה ואת הרעיונות שהוא מדבר עליהם ושנמצאים בתוך טווח הפיזיקה וטווח הרעיונות שהמודל מתייחס אליהם.
כאשר מודל מסוים לא מדבר על הפיזיקה שנמצאת אל מחוץ לטווח שלו כי היא פשוטה מידי/מתוחכמת מידי בשביל המודל הזה אז זה בסדר וזה מובן,
כי המודל הרי מדבר על פיזיקה שנמצאת בתוך טווח מסוים של הגות ורעיונות. אבל כאשר הרעיונות הפיזיקאליים שהמודל כן מדבר עליהם,
בטווח שהמודל כן מתייחס אליו, הם פשוט שגויים, אז אנחנו נשארים בלי כלום ביד, ואז, המודל, פשוטו כמשמעו שגוי. "לא נכון" כמו מה שקורה לתיאוריות אחרות
במדעים אחרים.

תורת היחסות של הפיזיקאי הכושל למחצה איינשטיין היא לא "לא נכונה" כי פיזיקה היא מדע של מודלים.
תורת היחסות של הפיזיקאי הכושל למחצה איינשטיין היא לא נכונה כי מהירות האור תלויה במהירות המקור ומשתנה בין מערכות ייחוס.
כמו מה שלדוגמה תיאוריית החומר האפל היא לא נכונה כי אין דבר כזה חומר אפל ואנרגיה אפלה. וכמו מה שהתיאוריות של החלקיקים
ההיפותטיים "גרביטון", "טכיון" ו-"מונופול מגנטי" הן לא נכונות כי אין דבר כזה חלקיקי גרביטון, טכיון ומונופול מגנטי.

אתה מבין, כשרעיון פיזיקאלי בפרט ומודל פיזיקאלי בכלל הוא שגוי מהיסוד שלו ובבסיס שלו, כמו לדוגמה המודל הסטנדרטי של פיזיקת החלקיקים בשלמותו,
עוד מודל שמקומו בפח הזבל לצידה של רוב עבודתו של איינשטיין, ככה שהוא לא רק לא רלוונטי לכל הפיזיקה שנמצאת אל מחוץ לטווח המודל, אלא גם הפיזיקה עצמה שכן מדובר עליה במודל והדברים שכן מדובר עליהם במודל לא מתארים נכון את הפיזיקה האמיתית שבתוך טווח הפיזיקה שהמודל מדבר עליו, אז המודל הזה הוא לא נכון ושגוי בכל צורה, דרך וקנה מידה אפשריים.

זה טוב שהאנשים לא אומרים שתורת היחסות נכונה כי הפיזיקה היא מדע של מודלים, אבל אם כבר, הם צריכים לא להגיד שהיא נכונה, כי היא פשוט לא נכונה.

לא נכונה לא בגלל שהיא לא מסבירה לדוגמה את הפיזיקה של ניוטון, כי זאת פיזיקה פשוטה מידי בשבילה, או כי היא לא מסבירה את הפיזיקה של המסע בזמן, כי זאת פיזיקה מתקדמת מידי בשבילה, אלא כי מהירות האור היא תלויה ומשתנה, אנרגיה לא שווה למסה כפול מהירות האור בריבוע וכן הלאה וכן הלאה, ולכן אנחנו יכולים להשתמש בה כמו מה שמשתמשים בנייר טואלט בשירותים.

אני מקווה שלמדת היום כמה דברים, כי יש לך עוד הרבה מה ללמוד. ועכשיו משהו בנימה אישית. כנראה שאתה לא מבין מי אני. עם כל הצניעות, אני בן-אדם ממש חכם, וזה עוד בלשון המעטה כי אני בן-אדם מאוד צנוע, אוקיי? אם אני אומר משהו אז בדרך כלל זה נכון ואתה לא נמצא בעמדה, והרבה יותר חשוב מזה, לא במעמד, להגיד לי האם אני צודק או טועה. אתה מדבר עם מאור פז. תוריד קצת את הראש ותעשה כבוד. אף אחד לא ביקש לשמוע את דעתך. עד שלדניאל היה את המזל שמבין כל האנשים בעולם, מי שיענה על שאלתו יהיה מאור פז, שנתן לו תשובה שמקדימה את זמנה, הוא לא צריך עכשיו שתבוא לפה ותטנף את המוח שלו עם הפיזיקה האיינשטיינית המגעילה שלך. וכפי מה שאמרתי ל-"הלוחש לכוכבים" לפני שנה וחצי: האריה אינו מתעניין בדעתן של הכבשים. שב בשקט, חבר. דע את מקומך בין הענקים.
ייקח הרבה זמן עד שהפיזיקאים יבינו את מה שאני מבין
זה לא שייך למדע הפיזיקה, אלא למדד הנפש.
אני לא מבין מה אתה רוצה. בסה"כ ניסיתי להסביר לו שאני מבין יותר טוב מכל האחרים גם ביחד (אני מאור פז. אני תמיד מבין יותר טוב מכל האחרים גם ביחד. לך תבין) ככה שהוא צריך לסמוך עליי ולא על תגובות אחרות שהוא עלול לקבל. הרי אם יבואו לפה 1000 פיזיקאים איינשטיינים ויגיבו אלף תגובות על שאלתו של דניאל, כל אחד מהם יגיד את מה שאמר AnarchistPhilosopher, אבל רק מאור פז אמר והיה אומר את מה שמאור פז אמר, כי רק מאור פז היה חכם מספיק בשביל להבין שעבודתו של איינשטיין שגויה, מי יודע כמה שנים לפני שהפיזיקאים האיינשטיינים הכושלים של זמננו אנו יפסיקו למעוד בחשכה ויבינו את זה בעצמם, ככה שרק אני ידעתי להסביר לדניאל שהוא לא צריך לדאוג כי לאיינשטיין לא הגיע מלכתחילה נובל על תורת היחסות כי היא פשוט שגויה וזהו. הבנת מתוק? יופי. עכשיו לך הביתה.

תודה רבה לכולם ושלום על ישראל.

Maor Paz out.

נערך לאחרונה ב:

Permafrost

Well-known member
זה נכון שזאת הסיבה למה לא נתנו לאיינשטיין פרס נובל על תורת היחסות, אבל בלי קשר לזה שלא היו אז אישושים, תורת היחסות ממילא אינה נכונה ולכן זה טוב שהוא מעולם לא קיבל עליה פרס נובל. האישושים שיש לנו היום לתורת היחסות הם אינם אמינים. תורת היחסות שגויה. תורת היחסות הפרטית-הכול שגוי. תורת היחסות הכללית-הרבה שגוי.

לא. הוא מתכוון לתורת היחסות בשלמותה.

איזה תרומה? הכול שם שגוי.

זה נכון שתורת היחסות הכללית כבר טובה יותר, אבל יצירת מופת? הגזמת. קודם שיתקנו אותה ואז נדבר. לפחות את תורת היחסות הכללית אפשר להציל, שלא כמו תורת היחסות הפרטית, שמקומה בפח האשפה.

הבורות היא שלך בלבד. מיד אסביר בתגובתי להמשך דבריך.

והם גם לא צריכים לטעון שהיא נכונה. כי היא לא. היא שגויה.
ואתה לא תדע איך הפיזיקה עובדת גם אם החיים שלך יהיו תלויים בזה. שרץ.
ואתה גם לא יודע איך מקבלים פרסי נובל. אם אתה רוצה לדעת איך מקבלים פרסי נובל,
אסביר לך אחרי שאזכה בפרס נובל בעצמי, מה שברור שיקרה מתישהו אלא אם כן אני אסרב לקבל אותו.

לא לא לא. בוא ואני אלמד אותך איך הדברים עובדים. אולי אפילו תלמד משהו היום.
המודלים השונים בפיזיקה אמורים להסביר טווחים שונים ורעיונות שונים בפיזיקה.
מודל הוא נכון, כאשר הוא מסביר נכון את הפיזיקה ואת הרעיונות שהוא מדבר עליהם ושנמצאים בתוך טווח הפיזיקה וטווח הרעיונות שהמודל מתייחס אליהם.
כאשר מודל מסוים לא מדבר על הפיזיקה שנמצאת אל מחוץ לטווח שלו כי היא פשוטה מידי/מתוחכמת מידי בשביל המודל הזה אז זה בסדר וזה מובן,
כי המודל הרי מדבר על פיזיקה שנמצאת בתוך טווח מסוים של הגות ורעיונות. אבל כאשר הרעיונות הפיזיקאליים שהמודל כן מדבר עליהם,
בטווח שהמודל כן מתייחס אליו, הם פשוט שגויים, אז אנחנו נשארים בלי כלום ביד, ואז, המודל, פשוטו כמשמעו שגוי. "לא נכון" כמו מה שקורה לתיאוריות אחרות
במדעים אחרים.

תורת היחסות של הפיזיקאי הכושל למחצה איינשטיין היא לא "לא נכונה" כי פיזיקה היא מדע של מודלים.
תורת היחסות של הפיזיקאי הכושל למחצה איינשטיין היא לא נכונה כי מהירות האור תלויה במהירות המקור ומשתנה בין מערכות ייחוס.
כמו מה שלדוגמה תיאוריית החומר האפל היא לא נכונה כי אין דבר כזה חומר אפל ואנרגיה אפלה. וכמו מה שהתיאוריות של החלקיקים
ההיפותטיים "גרביטון", "טכיון" ו-"מונופול מגנטי" הן לא נכונות כי אין דבר כזה חלקיקי גרביטון, טכיון ומונופול מגנטי.

אתה מבין, כשרעיון פיזיקאלי בפרט ומודל פיזיקאלי בכלל הוא שגוי מהיסוד שלו ובבסיס שלו, כמו לדוגמה המודל הסטנדרטי של פיזיקת החלקיקים בשלמותו,
עוד מודל שמקומו בפח הזבל לצידה של רוב עבודתו של איינשטיין, ככה שהוא לא רק לא רלוונטי לכל הפיזיקה שנמצאת אל מחוץ לטווח המודל, אלא גם הפיזיקה עצמה שכן מדובר עליה במודל והדברים שכן מדובר עליהם במודל לא מתארים נכון את הפיזיקה האמיתית שבתוך טווח הפיזיקה שהמודל מדבר עליו, אז המודל הזה הוא לא נכון ושגוי בכל צורה, דרך וקנה מידה אפשריים.

זה טוב שהאנשים לא אומרים שתורת היחסות נכונה כי הפיזיקה היא מדע של מודלים, אבל אם כבר, הם צריכים לא להגיד שהיא נכונה, כי היא פשוט לא נכונה.

לא נכונה לא בגלל שהיא לא מסבירה לדוגמה את הפיזיקה של ניוטון, כי זאת פיזיקה פשוטה מידי בשבילה, או כי היא לא מסבירה את הפיזיקה של המסע בזמן, כי זאת פיזיקה מתקדמת מידי בשבילה, אלא כי מהירות האור היא תלויה ומשתנה, אנרגיה לא שווה למסה כפול מהירות האור בריבוע וכן הלאה וכן הלאה, ולכן אנחנו יכולים להשתמש בה כמו מה שמשתמשים בנייר טואלט בשירותים.

אני מקווה שלמדת היום כמה דברים, כי יש לך עוד הרבה מה ללמוד. ועכשיו משהו בנימה אישית. כנראה שאתה לא מבין מי אני. עם כל הצניעות, אני בן-אדם ממש חכם, וזה עוד בלשון המעטה כי אני בן-אדם מאוד צנוע, אוקיי? אם אני אומר משהו אז בדרך כלל זה נכון ואתה לא נמצא בעמדה, והרבה יותר חשוב מזה, לא במעמד, להגיד לי האם אני צודק או טועה. אתה מדבר עם מאור פז. תוריד קצת את הראש ותעשה כבוד. אף אחד לא ביקש לשמוע את דעתך. עד שלדניאל היה את המזל שמבין כל האנשים בעולם, מי שיענה על שאלתו יהיה מאור פז, שנתן לו תשובה שמקדימה את זמנה, הוא לא צריך עכשיו שתבוא לפה ותטנף את המוח שלו עם הפיזיקה האיינשטיינית המגעילה שלך. וכפי מה שאמרתי ל-"הלוחש לכוכבים" לפני שנה וחצי: האריה אינו מתעניין בדעתן של הכבשים. שב בשקט, חבר. דע את מקומך בין הענקים.

אני לא מבין מה אתה רוצה. בסה"כ ניסיתי להסביר לו שאני מבין יותר טוב מכל האחרים גם ביחד (אני מאור פז. אני תמיד מבין יותר טוב מכל האחרים גם ביחד. לך תבין) ככה שהוא צריך לסמוך עליי ולא על תגובות אחרות שהוא עלול לקבל. הרי אם יבואו לפה 1000 פיזיקאים איינשטיינים ויגיבו אלף תגובות על שאלתו של דניאל, כל אחד מהם יגיד את מה שאמר AnarchistPhilosopher, אבל רק מאור פז אמר והיה אומר את מה שמאור פז אמר, כי רק מאור פז היה חכם מספיק בשביל להבין שעבודתו של איינשטיין שגויה, מי יודע כמה שנים לפני הפיזיקאים האיינשטיינים הכושלים של זמננו אנו יפסיקו למעוד בחשכה ויבינו את זה בעצמם, ככה שרק אני ידעתי להסביר לדניאל שהוא לא צריך לדאוג כי לאיינשטיין לא הגיע מלכתחילה נובל על תורת היחסות כי היא פשוט שגויה וזהו. הבנת מתוק? יופי. עכשיו לך הביתה.

תודה רבה לכולם ושלום על ישראל.

Maor Paz out.

מניין צצת לפתע, אהבל ?!

למעלה