איריס הגולן

כתם אור

New member
איריס הגולן

שלום לכל הפרחונים! עכשיו זה הכי רשמי שיש: אירוס הגולן פורח ולא מתבייש. אפשר לראות את הבכורים ליד ציר המפלים וליד קבר שייך מרזוק.

כתם אור

New member
אוריס הגולן

צומת ציר המפלים , נמצא במפגש הכבישים 87 ו 808. קברו של השיך מרזוק ז"ל, נמצא ליד מחנה עוצבה 188 , על כביש 91 בק"מ 18.5 . עוקפים את המחנה ממערב (דרך עפר סבירה), ומבחינים בצד שמאל במבנה.

לא הבנתי את הז"ל

מי הוא השיך האדיר הזה באמונה עד כי זכה לתואר יהודי זה שכלל אינו מקובל, ואין לו מקבילה באמת, לא בקרב המוסלמים ולא בקרב הנוצרים. או שמא כל זה רק מפאת "תקינות פוליטית" חסרת בסיס והיגיון? השימוש המזולזל בז"ל (סליחה על החירוז הלא מתוכנן) רק מראה עד כמה נהינו קהים לידיעת מקורותינו, ובעצם לשאלה מי אנו. נא לא להתנפל! ידוע לי היטב שזהו אתר צמחיה ולא פוליטיקה או הגות תאולוגית, אבל לא אני השמטתי מבין קולמוסי בנונשלנטיות כה מרפרפת ביטוי יהודי מסורתי באופן כה לא שייך. האם מישהו קרא/שמע פעם ערבי מציין "מרחום" (מרוחם בעברית) אחרי שמו של הרמב"ם? אביי? רשב"י? קצת גו ישר לא יפריע לתקומת העם כאן. כן, כן, בגבולות הקו הירוק, כמובן. ושתי הערות לסיום: א. כתם האור אינו/ה בודד/ת בבורות השימוש במונח זה בהקשרו הלא מתבקש. כל עיתונאי ומושך בעט רואה חובה לעצמו לקרב את "בני דודנו" ע"י ליקוק קל ולא שייך זה. ב. קיימת סכנה שש"ס וחברותיה עוד יקפצו על המציאה ועל-סמך הכתוב לעיל יקבעו שמרזוק אינו אלא השיבוש של חבקוק ולכן הנה לנו קברו של הנביא הנעלם (אלא אם כבר נמצא לו כבר קבר בחירבה אחרת; אבל בעצם מדוע לא שני אתרי קבורה לנביא החביב כדי להקל את הדרך על ההמון התמים/נבער מדעת?). יום טוב בכל זאת.

כתם אור

New member
איריס הגולן

לחוטמית עוקצנית- שלום! איך נפלו גיבורים? ע"ס מה פתחת את ראשי התבות- ז"ל- כפי שפתחת? ואולי ישנה משמעות אחרת? אין לנו מקורות מוסמכים לגבי זהותו של שוכן עפר זה. תוכלי להנפיץ כאשר תאבי. את קברו של הנביא חבקוק מזהים צפונית מערבית לקיבוץ חוקוק, על כביש 65 , צפונית למוביל הארצי. אגב, לרמבם מוסלמים מסוימים מוסיפים "עליו השלום". את אביי- להבנתי- הם לא כ"כ פגשו. וחוצמזה, גם אנו לא מוסיפים לתנאים ולאמוראים התייחסות לאחר ציון שמם. ובברכת גו ישר וקיפח בכל רחבי הארץ אסיים הפעם

מורןט

New member
בחיים לא ראיתי את אירוס הגולן

לפי התמונות שראיתי הוא ממש דומה לנצרתי במה הוא שונה ממנו

דוד שחק

New member
איריס הגולן ואיריס נצרתי

שני מינים שונים לגמרי. הפרחים מאוד דומים|(לא למקצוענים). אבל שונים לגמרי בהרבה מובנים. לחקלאי כמוני שגידל את שני המינים ברור לגמרי שהם שני מינים שונים לחלוטין. איריס נצרתי בעל קנה שורש עם שלוחות ארוכות ובנוי יותר לרבוי וגטטיבי מאשר לרבוי מיני, ולכן מתפשט מהר על שטח גדול יחסיתי. נותן יחסית מעט פרחים למאסת עלווה. נותן זרעים בקושי. לעומתו איריס הגולן בעל קנה שורש קומפקטי ונותן גוש צפוף עם הרבה פרחים ואיננו מתפשט על שטח גדול. נותן זרעים טוב. זה נראה אולי לא הרבה אבל מי שמגדל את שניהם ברור לו שאינם אותו מין. הגדרת המין איננה רק איך נראים הפרחים לעין האדם הפשוט, אלא מה הקרבה הגנטית שבינהם.

מורןט

New member
למדתי להבחין בין זן לזן בין מוטציות לדבר רגיל

אני חולה אירוסים אני מכור אז אני אשתדל להגיע עד מתי הוא פורח

bernyj123

New member
במפל עיט

הפנימי ציפת לי הפתעה - על מדף סלע סמוך למפל (מתנצל על אייכות התמונה האיריסים רחוקים מאוד)אירוס הגולן בתוך העיגול הקטן

bernyj123

New member
ולעומתו

אירוס נצרתי - צולם בשמורת האירוסים בהר יונה ליד בית הקברות בנצרת

למעלה