אמא לחייל מחפשת דרך

אמא לחייל מחפשת דרך ../images/Emo101.gif

שלום לכם, הבן שלי התגייס לפני חודש וחצי, סיים טירונות כללית בהצטיינות, מצב הלחץ הנפשי שלו היה בעליות ובירידות לכל אורך הטירונות כזה מתבטא בבעיות בריאותיות כאבים בחזה וסחרחורות (כל הזמן סחרחורות עד עכשיו) (הוא גם אסמטי וסובל מכאבים בגב) הפרופיל שלו 64 הוא לא קרבי. בסיום הטירונות הוא הופנה למכונאי נגמשים, שהוא לא רצה בשום פנים באופן הוא הסביר להם שבגלל בעיות בראיותיות הוא לא יכול להתעסק עם שמנים צבע וכד´. הוא כרגע הועבר וממתין לקורס מפעיל מחשב (הוא כל יום בבית כרגע) בגדול הוא די היה לחוץ והחוסר ודאות לאורך הטירונות והלאה מאוד הלחיץ אותו. בשבוע האחרון הוא קיבל חמשוש אני ובעלי יצאנו לאילת, היה לבד בבית, כל הסוף שבוע התלונן בטלפון שהוא לא מרגיש טוב (לחצים בחזה וסחרחורות), וסיכמנו שיחכה למוצ"ש ואני יקח אותו לקצין העיר...לפני שהספקתי לחזור הוא עבר התמוטטות עצבים, הגיע לבית-חולים עם כאבים בחזה, ידיים קמוצות, לחץ דם של 150 ורעידות בלתי רצוניות בכל הגוף. הוא עבר את כל הבדיקות הנדרשות א.ק.ג, צילום ריאות, בדיקת דם וכד´ והכל היה תקין, קשה לו לקבל את העובדה שהוא עבר התמוטטות עצבים וזה לא "מחלה" עדיין מסתובב לו בראש שיש לו משהו ולא "סתם" עצבים/חרדה. הוא לא מוכן לגשת לקב"ן, הוא רוצה להמשיך בשרות שלו ולא מחפש דרך החוצה אפילו להיפך הוא חושב על כיוון של קצונה ודי דואג שביקור אצל הקב"ן יגרום לו "נזק" בעתיד אם ירצה לצאת לקצונה. כרגע אני במבוי סתום כי אני לא יודעת מה לעשות, הוא עבר את מה שעבר ואני לא "עושה" מזה סיפור ז"א אוקי קרה הגוף השתחרר התנקה, ומה הלאה ? הוא עדיין מרגיש לחוץ קשה לו להגיע למצב של איזון ורגיעה פנימי, הוא לא אגרסיבי העצבים הם פנימיים, אתמול הלך לשחק כדור-עף ואמר לי שזה עוזר לו להשתחרר. מהי הדרך הטובה ביותר לתת לזה לעבור ושהוא יחזיר את עצמו למצב איזון בעזרתי (ע"י הרפיות, נשימה נכונה, דמיון מודרך) או לחפש לו מערכת חיצונית שלא תפגע בעתיד שלו בצבא ? אשמח לשמוע את דעתכם בתודה מראש

kaban

New member
kaban

ı wıll try to answer you i wıll do ıt when ı wıll find hebrew computer meen whıl - dont get panıc

סהר-תמיכה

Active member
מנהל
היי עוברת

קודם כל, תודה שפנית אלינו. אנחנו מניחים שלא קל לך במצב הזה, מתוך הזדהות עם הבן שלך ודאגה לו. ברור שהוא סובל ממשהו. "התמוטטות עצבים" הוא מונח עממי, ולא רפואי, וסביר להניח שיש לו איזושהי בעיה רפואית ו/או נפשית שיש לה אבחנה רפואית (או פסיכולוגית) יותר מדוייקת ושיטה לטיפול בה. לסירוב (או ההימנעות) שלו מלפנות למערכת הצבאית לבדוק את מקור הבעיה -- עלול להיות מחיר. אבל, מצד שני, אפשר להבין את העמדה שלו, לאור הרצון שלו ללכת לקצונה. אבל מה עדיף: שלא יטפל בבעיה, שילך לקצונה, ושחו"ח יתמוטט? שיגרמו לו נזקים בלתי-הפיכים? לא נראה כל-כך סביר... הפתרון של פניה למומחה אזרחי סבירה (אם כי צה"ל לא מקבל אותה). אבל בכל מקרה, אנחנו ממליצים בכל פה שלא להזניח...

תודה על העצה סהר...

מבחינה רפואית (פיזית) לא נמצאה אצלו בעיה כלשהי והפסיכולוגית שבדקה אותו בבית-חולים בטופס שחרור גם לא הפנתה אותו לקב"ן להמשך טיפול. הכוונה היא לא להזניח , רק למצוא את הדרך הנכונה לטיפול שתתאים לו. תודה

kaban

New member
טיפול באזרחות

לידיעתך מחלקת בריאות הנפש ככלל אינה מסרבל לטיפול אזרחי יש צורך לקבל אישור מצהל בעיקר כדי שיהיה מעקב מסויים - לא אחר תוצאות או שלבי הטיפול אלא רק כדי לדעת שאין החמרה או מצב סיכוני כמעט כל חייל שיבקש טיפול אזרחי יקבל אישור כל טוב

אמא יקרה...../images/Emo39.gif

אני מדבר כרגע כאיש המערכת הרפואית הצבאית, ואני אומר לך - פגישה עם קב"ן לא תפגע בסיכוייו של בנך להפוך לקצין בעתיד. הסירי לפחות דאגה זו מלבך....או בעצם, מלבכם. חשוב מאד, לדעתי, שתתמכי בבנך, תמיכה בלתי מסוייגת "אמהית" , כזאת שאומרת "לא משנה מה תעשה/תחליט, אני איתך". ככה נראה לי. חשוב אבל, שלא "תחנקי" אותו באהבה...כדי שלא יחשוב שאת מנסה יותר מדי להגן עליו, ואז הוא עלול לעשות דווקא, ולנסות כל מיני דברים קיצוניים, רק כדי להראות לעצמו שהוא "כן יכול, כן מסוגל", ואז חלילה, הוא יכול לגרום לעצמו נזק. תני לו לשחרר את עצמו ע"י ספורט, זה בריא. והוא אמר בעצמו שזה עוזר לו. יופי. לסיכום - מקווה שלא בילבלתי אותך עוד יותר. הכי חשוב לעקוב אחרי המצב שלו, ולדעתי אין בעיה שתפני למפקדיו של בנך (רצוי לקצינים הבכירים יותר) על מנת לבקש "הגנה", שישימו עליו עין, וידעו על מצבו הבריאותי, על מנת שלא יהיו תקלות עם המצב המיוחד שלו. כל טוב, והחלמה מהירה

לא בילבלת אותי בכלל..

להפך זאת השיטה שאני נוקטת כרגע ולמעשה תמיד...אני איתו במה שהוא יחליט, זה כן "הלחיץ" אותי כי זה ארוע ראשון ואני מקווה חד-פעמי. ערוץ השיחה ביני לבינו פתוח והוא חש בנוח לשתף בהתלבטויות שלו הוא גם סומך על שיקול הדעת שלי ושל אביו לכן רציתי קודם להתעייץ לפני שאני יוכל לכוון אותו. לא היו בעיות בעבר וגם את גיל ההתבגרות הוא עבר בצורה "נורמלית" לא יוצאת מהרגיל. התחושה שלי היא שהמעבר וההתמודדות שלו באופן אישי (פרונטלי) עם המסגרת הצבאית - (כי אנחנו היינו איתו לאורך כל הדרך רק - מרחוק) גרם לו להכנס ללחץ שלא ידע איך לנפות אותו. לחיות תחת משמעת אפילו "צבאית" אין לו בעיה, הוא יודע להסתדר במסגרות ממושמעות. אני עוקבת אחריו וההתנהגות שלו בעדינות, תודה לך עזרת לי מאוד

kaban

New member
מה לעשות

הסימפטומים שאת מתארת הם סימפטומים המאפיינים חרדה - חרדה מוכללת או התקפי פאניקה אולם יש להבין כי אלו הם סימטומים וטיפול נכון יהיה רק לאחר הבנת מקור הבעיה המביאה אותו לכך אמנם מה שציינת - דמיון מודרך, הרפיה (עוזר מאד), טכניקות קוגנטיביות לשליטה עצמית ועוד הינם טכניקות שיכולות מאד לעזור אבל שוב - רק לאחר הבנת מקור הבעיה ולכן!!! טיפול או אבחון הם חשובים והכרחיים יש אלו ההולכים לטיפול פרטי - על פי פקודות הצבא טיפול פרטי מותר רק באישור מערכת בריאות הנפש - והיא לרוב מאשרת. כמובן יש אלו ההולכים לטיפול ללא הודעה לצבא ויש בכך סיכון. גם פסיכולוגים אמורים להודיע לכם כי הם יטפלו רק באישור הצבא לגבי קב"ן - המטרה הראשונית של קבנים בצבא הוא ל ט פ ל !!! לא להוריד פרופיל ולא להשפיע על השירות הצבאי. לאחר פגישות או טיפול של קב"ן ניתן לעשות הכל ובודאי לצאת לקורס קצינים. הקבן לאחר אבחון יציע את דרך הטיפול הטובה ביותר - טיפול פסיכודינאמי, קוגנטיבי, התנהגותי - וגם יכול להיות כי יש מקום לטיפול תרופתי מסויים המקובל מאד בצבא - ושוב לא ישפיע כלל על השירות (אם היה חייל קרבי יתכן והיה מקום להורדת פרופיל אולם מאחר ואינו קרבי אז סביר להניח כי הורדת פרופיל תהייה רק במקרה ממש קיצוני וגם אז בהתייעצות עם החייל - וגם עם הוריו) זו דעתי המבוססת בעיקר על נסיון שלי כקב"ן מצד אחר וכמי שהיה בקורס קצינים עם כאלו שהיו בטיפול קב"ן. גם כמה ממטופלי נהייו קצינים!!! כל טוב

mynameisjone

New member
העלת נושא מעניין!

הורידו לי פרופיל על סעיף נפשי ל-45 , (בעיות הסתגלות\אישיות) והבנתי שאוכל להעלות אותו בעתיד, במידה והמצב ישתפר.(לערער עליו) האם זה אומר שאני כן, בעתיד , יוכל לצאת לקצונה? האם באמת אין פגיעה בקצונה? אם כן, במה זה מתבטא ? אם לא, האם יש סעיפים ספציפים שכן פוגעים?

kaban

New member
פרופיל נפשי

כן - כל פרופיל נפשי ניתן להעלות אם כי התהליך מורכב ותלוי בחווד דעת מצויינות וללא רבב ובגורמים נוספים שזה לא המקום לפרטם ובדר"כ מעלים מ45 ל64 וכעבור זמן שוב לגבי קצונה - פרופיל נפשי פוסל מקצונה (אלא אם הוא מתבטל) טיפול נפשי או כל שיחה אחרת עם קב"ן אינה משפיעה כלל על קורס קצינים וגם אינה מדווחת אליהם

אני מודה לכם עזרתם לי מאוד ...

מה שאמרתם נתן לי כיוון מחשבה והבנה בכדי לכוון את בני לעשות את מה שיהיה לטובתו והרגשתו הטובה, שזה הדבר הכי חשוב. תודה לך kaban

למעלה