אמנות יהודית כוללת גם צילומים.

• פותח הנושא א77
  • פורסם בתאריך

א77

New member
אמנות יהודית כוללת גם צילומים.

וכאלה יש לי המון, משלי. אולי מפעם לפעם אשרבב מצילומיי לפורום. והנה... נו, כולם יודעים מה זה. כמגדל דויד צוארך בנוי לתלפיות אלף המגן תלוי עליו כל שלטי הגברים [שיר השירים ד. ד]

מגדל דוד אומנות יהודית ? תקן אותי אם אני טועה , מגדל דוד דהיום נבנה שנים רבות לאחר שנכתב הפסוק בשיר השירים. נכון שהוא נבנה על יסודות מגדל מתקופת הורדוס,אבל מה שרואים היום (ובתמונה שלך ) זה צריח של מסגד....

א77

New member
נווו, יתכן

אותו צריח נמצא מעל המקום המיוחס לקבר דוד המלך. הרי סביב קבר דוד המלך והמערה יש המון בנושא. אבל ה'אמנות' מתייחסת לצילום עצמו. חושבני שדבריך גם אם הם נכונים, הרי הם רלבנטיים גם לגבי בנין מערת המכפלה, ציור הבנין היווה סמל מסויים לקברי אבותינו. אז הבה נניח את הנושא הזה סביב הבנייה לפורומים אחרים. הנה אותו צריח...

וארחיב את הנושא האם יש אדריכלות או עיצוב יהודי למשל ? האם רק שימוש במוטיבים הלקוחים מהמקורות הופכים את היצירה לאומנות בעלת מוטיבים של יודאיקה ?

א77

New member
המושג אמנות יהודית הינו דבר מאד רחב

או יותר נכון, כל אחד יכול לסווג יודאיקה, אדריכלות, עיצוב ואמנות יהודית כראות עיניו. אתן לך דוגמאות עליהם חשבתי, אבל לא לפני שאומר שבכל אופן ההגיון אמנות יהודית מהי, גובר על כל הדעות... הנה לך דוגמא, היה יהודי שאייר לא רק בתי כנסת, אלא אף כנסיות. הנקרא לזה אמנות יהודית ?! מבאי אותו מקום היו רגילים לקרוא לזה 'עבודה יהודית'. מזכיר לי עבודה לא טובה שכינוה בשם עבודה ערבית... ואף אם אינו יהודי צייר בכנסיה, אבל ציורים מהבייבל, התנ"ך העברי, הנקרא לזה אומנות יהודית?! לכן, המושג מאד כולל. יש בציורי ציירים ידועים שציירו את עקידת יצחק לדוגמא. אני אישית איני רואה בזה יודאיקה. התנ"ך משמש עבור מליונים בעולם. אני רואה קשר כלשהו בציור לעם היהודי, אבל לא כאמנות יודאיקה. יום טוב

גילי 10

New member
המושג אמנות יהודית הוא מושג גמיש

משמעות 1 - אמנות של יהודים, ואז כל ורק אמנות שיהודי עושה נכללת בזה. 2- אמנות בעלת מסר ותכנים יהודיים. לעיתים יצירה היא אמנות יהודית באופן ברור , ולעיתים זה נושא לפרשנות. כך כל אחד יכול למשוך את המושג הזה לכיוון שלו, וזהו מושג גמיש. ציורי תנ"ך שצוירו בידי אמנים גדולים אך לא יהודיים, הם בדרך כלל ספוגים במסרים נוצריים, שהרי הברית הישנה אף היא שמשה / משמשת את הנוצרים , אך הם נותנים לספורי התנך שלנו , פרשנות משלהם. כל ספור במקרא יש לו משמעות נוצרית, והוא בא לרמז על ספור עתידי שיופיע בברית החדשה והוא בעל מסר נוצרי . למשל - ספור יונה הנביא ושהייתו במעי הדג 3 ימים, בא לרמז על ארוע מהברית החדשה, והוא ספור שהייתו של ישו בקבר 3 ימים בטרם עלה השמימה. וכך כל ספור וספור שלנו יש לו מקבילה אצלם. כך שצייר נוצרי שתאר את עקידת יצחק הביא אתו לציור מסרים נוצריים, בעוד שצייר יהודי מביא עמו מסרים יהודיים כולל תנך פרושים מדרשים וכן תרבות יהודית כללית. המסרים הנל יכולים להופיע באמנות באופן מפורש, או ברמז, ולעיתים אפילו הצייר / אומן לא מודע להם.

למעלה