אמסטרדם או עפולה?

אמסטרדם או עפולה?

שלום כולם.

אני ישראלית שחיה בארה״ב כבר 12 שנים.
יש לי בעל וילד מתחת לגיל שנתיים.

השנה החלטנו ששנינו רוצים לחזור ללימודים, אני בת 32 והוא בן 34 ומרגישים שעדיין לא מאוחר מדי להציא איזה תואר כדי להבטיח עבודה לעתיד שמכניסה יותר ממה שאנחנו יכולים להרוויח כרגע בלי לימודים בכלל. שנינו הברזנו מחיי הלימודים מגיל צעיר...

כרגע בארצות הברית, כל סיכוי ללמוד באוניברסיטה יעלה לנו הון תועפות ונצטרך לקחת המון הלוואות שיוכלו להגיע ביני לבינו לסכומים של 200 אלף דולר. זה כמו לקנות בית בעצם.

יש לנו שני מחשבות.

לעבור לאמסטרדם וללמוד בשכר לימוד של אזרח אירופאי (יש לנו דרך להשיג דרכונים צרפתיים דרך אמא שלו שהיא צרפתייה וכבר בתהליך להוציא לו דרכון)
שכר הלימודים ל״מקומי״ הוא זול, הממשלה מסבסדת את מחיר גן הילדים עד 90% אחוז וגם נותנת עזרה כספית למחיה של הילד.
בסוף הלימודים לא יהיו לנו חובות כלל כי נשלם על הלימודים כל שנה. זה לא עולה על 2000 יורו בשנה.
ננסה למצוא עבודות במשרה חלקית בזמן הלימודים כדי לכסות על הוצאות המחיה.

עד כה נשמע נורמלי או שאני הוזה לגמרי וזה בעצם הרבה יותר קשה ממה שאני חושבת?

אופצייה אחרת:

לחזור לארץ, לגור בחינם בבית הורי שעומד ריק בעפולה כי לא השכירו אותו לאף אחד כבר שנה. נצטרך לשלם רק חשבונות. הבית כבר שולם במלואו אז להורי לא אכפת לעזור לי קצת בזה שלא יגבו שכר דירה לתקופת הלימודים.
בעלי לא ישראלי, ולא דובר עברית ומעוניין ללמוד פיזיותרפיה. מישהו יודע איפה הכי טוב? ואם יש סיכוי שיש לימודים באנגלית? האוניברסיטה שאנחנו מעוניינים בה באמסטרדם מלמדת את התואר באנגלית. עוד סיבה שאמסטרדם קורצת לנו.
אני חושבת שבארץ יהיה לנו יותר קשה מבחינת נסיעות לבתי הספר בגלל שעפולה לא ממש קרובה למקומות הטובים שאפשר ללמוד בהם. ואנחנו לא ממש יכולים לוותר על ההזדמנות לגור בלי שכר דירה אם באמת שנינו נהפוך לסטונדנטים עם ילד.
האם ההטבות של התושב חוזר יעזרו לי יותר מבחינת לימודים? מלגות? מיסים? מאשר מעבר לאמסטרדם?

כל תשובה תוכל לעזור לנו להחליט מה באמת כדאי לנו.

תודה רבה!

מר בלום

New member
מבלי להיכנס לשיקולים הכספיים

אתם מתכננים הגירה.
את חוזרת לארץ (או מהגרת להולנד) והוא מהגר לישראל (או להולנד). בעצם, מאוד יכול להיות שאת גם מהגרת לישראל. ישראל של היום מאוד שונה מזו שעזבת לפני 12 שנה.
מציע לכם לבלות כמה שבועות בשני המקומות, ולראות איפה מתאים יותר, לשניכם.
פתרון של לגור בעפולה וללמוד במרכז הארץ (בהנחה ששם תצליחו למצוא מקום לימוד באנגלית לבן זוגך) - הוא לא ישים, אלא אם כן אתם מוכנים לבלות 3 שעות על הכביש ביום.
בנוגע לאזרחות אירופית שמקנה הנחה משמעותית בשכר הלימוד - אני לא בטוח שזה כך גם בהולנד, אבל באנגליה, למשל, לא מספיקה אזרחות,
אלא יש להוכיח גם כי בשלוש השנים הקודמות ליום תחילת הלימודים, התגוררת באחת ממדינות האיחוד האירופי, שלא למטרת לימודים.

ואגב... שתי מחשבות, ולא שני מחשבות.

בהצלחה!

אנחנו שתי ילדים

אכן, אני מודה שהעברית שלי כבר לא משהו.

אני הבנתי מהאתר ההולנדי שכל אזרח אירופאי יכול לקבל את ההנחה המקומית. במקרה שלנו זה עובד לפי מה שהם אומרים. צריך פשוט להירשם בהולנד שאתה גר ולומד שם.

ואיך אפשר שלא להיכנס לשיקול הכספי? זו הסיבה היחידה שאנחנו מנסים לעזוב את ארצות הברית. החינוך פה יקר.

RonspotNL14

New member
יקר?

למה את מאלה ששולחים את הילדים לחינוך פרטי (למשל בית ספר עלאק יהודי)בשביל עשרות אלפי דולרים? מה עם בית ספר ציבורי?

אספרסו2

New member
הכיוון נכון

כמו גם המחשבה על לימודים בשלב הזה של החיים כהשקעה לטווח ארוך.
את ישראל הייתי שולל על הסף לאור האופציה השנייה.
אבל אמסטרדאם יקרה ,גני ילדים יקרים מאד וקשה למצוא מקום פנוי,תבררו טוב.

אספרסו2

New member
תקצר היריעה.

שפת הלימוד,סיכויי הקבלה,נגישות האוניברסיטה,תשתית תחבורה לקויה,
שכר לימוד,עלות המחיה,בטחון אישי,אוירה שרחוקה מלהיות קוסמופוליטית
למי שהורגל בה.פרובינציאליות שתפגשו בכל תחום,גזענות,חדירה לפרטיות.

הזכרת לי את כל הסיבות

שבגללן עזבתי ישר אחרי הצבא.

ולמרות שאתה צודק... לא הייתי מי שאני היום אם לא גדלתי שם.
אבל מצד שני, אולי הייתי במקום יותר טוב.... אם לדוגמא הייתי גודלת במדינה אחרת. הייתי אפילו אומרת שהסיכויים שהיה לי כבר תואר או שניים בגיל שלי היה הופך ליותר גבוה אם לא הייתי גודלת בארץ (ובאופן ספציפי יותר, עם המשפחה המגבילה שלי)

אספרסו2

New member
עוד לא מאוחר ללמוד.

ואין סיבה שלא תגיעו לתואר או שניים.
הארץ גובה מחיר כבד ממי שבוחר לגור בה.

טוי טוי

New member
בעלך יחשב עולה חדש?

יש הבדל גדול אם בעלך יחשב בישראל מהגר או עולה חדש.
לעולה חדש מגיעות המון הטבות. אולי גם בתחום לימודים גבוהים.

נשמע שאתה מכיר טוב את האקדמיה :)-

שכר לימוד נמוך במוסדות מתוקצבים , רמה אקדמית גבוהה בחלק מהמוסדות ולגבי אווירה תלוי מי החברים שלך.

תבדקו תוכניות לימוד במכללת עמק יזראל

אוניברסיטת חיפה והטכניון, בנוסף עוד 2+ תהיה לעפולה רכבת מחיפה יש מצב שזה יקצר את הדרך.
לגבי לימודים באמסטרדם תבררי גם בפורום לימודים בחו"ל ותבדקו שאתם זכאים ללימודים בחינם, לעיתים צריך לגור באירופה כמה שנים לפני הזכאות ללימודים.

אספרסו2

New member
כמו אנגליה במונדיאל מוסדות הלימוד בישראל

הרבה רעש וסיפורים אבל בשטח ריקבון.

costaet

New member

במיוחד אם לאחר הלימודים הם מתכננים לחזור לחו"ל, אף אחד לא באמת מכיר את המוסדות הישראלים, אם ילדמו באמסטרדם לפחות יכירו את העיר בא האונ' שבא למדו נמצאת.

לדעתי

לדעתי אתם בחיפוש עצמי
זה נכון שהלימודי בארה'ב יקרים

אבל להסתובב במדינות אחרות בעולם רק בשביל הלימודים?
לא נשמע לי הגיוני.

אשאל אחרת מה המטרה שלכם?
האם אתם רוצים לעלות לישראל ולהתיישב בה?
או לחזור לארה'ב אחכ?

באיזה מקצוע אתם עובדים שם עכשיו? (אם אפשר לשאול..)

למעלה