אנמיה מחוסר ברזל (והמטומות?)

Night Light

New member
אנמיה מחוסר ברזל (והמטומות?)

בת 40, תפקודי כליות תקינים (בעבר היו בעיות אבל כיום יש רק הידרונפרוזיס קל).
מאז ומתמיד דישדשתי בערכים הנמוכים של טווח הנורמה של המוגלובין, עם "צניחה" עד 11.5-11.2 בזמן המחזור החודשי ו"התאוששות" לסביבות 11.8-12 לאחריו, וגם ההמטוקריט בד"כ בתחום הנמוך של הנורמה, וRDW מעט גבוה מהנורמה (15.7-16.7). שאר מרכיבי הדם היו תקינים תמיד.
המצב כיום, כשנה לאחר ניתוח בריאטרי, סובלת מתסביב בשרוול הקיבה (חסימה חלקית) ולכן יש בעיה בספיגת נוטריינטים ממזון. למרות שקיבלתי סירופ פריפל 3 במינון של 20סמ"ק ביום, נכון לחודש פברואר:
WBC נמוך (4.2) RBC נמוך (3.87) המוגלובין נמוך (10.6 ויורד) המטוקריט נמוך (32.4) RDW גבוה מעט (15.7).
ערכי הברזל נמוכים (42-50 וממשיך לרדת).
טרנספרין תקין (250) פריטין תקין (26)
ערכי חלבון בדם נמוכים מעט (6.1)
B1 תקין (48), B6 גבוה (67.4). (B12 נמדד לאחרונה באוגוסט, תקין - 670).

בהתחשב בכך שעוד בטרם הניתוח סבלתי מהמוגלובין, המטוקריט וRDW גבוליים - האם יש צורך בבירורים נוספים, ואם כן אילו? (או שמדובר רק בהשלכות של בעיית הספיגה הנוכחית?).

לציין כי לאחרונה שמתי לב שמופיעות לי הרבה המטומות על הגוף (בעיקר בזרועות וברגליים) אך לא זכור לי שאני מתנגשת בדברים ו/או נחבלת.

(בינתיים התחלתי סדרת עירויי ונופר משום שעלי לעבור ניתוח מעקף לתסביב הקיבה. בדיקות חוזרות יבוצעו לאחר סיום כל הסדרה (6 עירויים))

תשובה

חסרים תזונתיים הם שכיחים לאחר ניתוח בריאטרי.
בדיקות הדם שלך מעידות שקיים חוסר ברזל, ולכן הגיוני לטפל בעירויי ברזל.
לאחר ניתוח בריאטרי עלולים להתפתח חוסרים תזונתיים נוספים מעבר לברזל, שחלקם עשויי להיות קשורים גם להתפתחות של אנמיה (למשל חוסר בנחושת).
אני ממליץ להתייעץ עם גסטרואנטרולוג שמתמחה בתחום התזונה הקלינית בנוגע לבדיקת חוסרים תזונתיים, ובנוגע לתוספים מומלצים.
מבחינת ההמטומות, כדאי לבדוק תפקודי קרישה. במידה וחורגים מהנורמה יתכן וקשור בחוסר בויטמין K.
בריאות שלמה

למעלה