בדיקת רמות ויטמינים בגוף

ForAwhile

New member
בדיקת רמות ויטמינים בגוף../images/Emo35.gif

שלום רב, אולי (רק אולי) אתם תוכלו לענות לי על שאלה שלדעתי היא בסיסית אבל משום מה רוב הרופאים מזלזלים בה קרי, כיצד ניתן לבדוק רמות ויטמינים ומינרלים שונים בגוף. אני לא מתכוון לויטמינים ספציפים כגון B12 שרמתו נבדקת בבדיקת דם שגרתית אלא לבדיקה מקיפה לבירור חוסרים שונים של ויטמינים ומינרלים מכל סוג שהוא בגוף. אני מודע לכך שלו ניתן לעשות זאת אז הרי שניתן לעשות זאת רק במסגרת פרטית, אם כך אשמח להתייעץ עם מי מכם שביצע אחדות (ואולי את כל הבדיקות הללו). ההגיון מאחורי שאלתי הוא שאין טעם בלקיחת תוספי תזונה מבלי לוודא ראשית שאכן ישנו חוסר כלשהו בגוף לאחד מהם. תודה מראש, אופיר

moran f

New member
למה פרטי?

אני מניחה שבדיקות יקרות במיוחד לא יאושרו בקופ"ח ללא סיבה (כלומר - סיבה לחשוב שיש חסר, לא סתם לבדוק כי אולי חסר ואין שום סימן או סימפטום לכך), אבל אני לא בטוחה שכל הבדיקות לויטמינים ומינרלים הן מהיקרות. האם ביקשת מהרופא/ה שלך לבדוק דברים ספציפיים והוא/היא סירב/ה? אם כן, מותר לך לבקש הסבר - ולדעתי "אין שום סימן לחסר" במקרים בהם כשיש חסר יש סימנים זה בהחלט הסבר מספיק.

tommythecat

New member
אתה צודק בטענה שלך

שאין טעם בתיסוף מבלי לדעת מה אתה כבר מקבל מהתזונה. הדרך הנכונה לבדוק מה אתה מקבל מהתזונה היומית שלך היא לשקול כל דבר שאתה אוכל, ואז לבדוק באתר כמו NutritionData. את הערכים שתקבל, תשווה לערכי ה DRI ותבדוק מה עליך להשלים. יוסי

אלי ו.

New member
הנחת היסוד שלך היא

שאפשר לבדוק את כל החסרים בבדיקות דם ושהבדיקה תהיה משמעותית. האמת היא שבמקרה של B12 הבדיקה מנסה להעריך את מאגרי ה B12 אבל לא לכל ויטמין ומינרל יש מאגרים בגוף. רוב הויטמינים המסיסים במים למשל אינם נאגרים בגוף ולכן כל מה שבדיקת דם יכולה לעשות זה למצוא זה קצת על התזונה שלך לפני הבדיקה. כפי שענו לך לפני, הדרך הטובה לבדוק חסרים היא לעבור על התזונה שלך ולגלות חסרים. אפשר גם להעזר בסטטיסטיקות שכבר נעשו מתוך הנחה שהתזונה שלך אינה שונה באופן קיצוני משל שאר תושבי ישראל ולכן ראוי להתרכז במרכיבי תזונה שידועים כבעייתיים. ראה למשל כאן http://www.health.gov.il/download/pages/mabat2.pdf

ForAwhile

New member
תודה ו..

ראשית, תודה על המידע. שנית, אני מחלים כרגע ממחלת הנשיקה ולפי סברה קיימת יתכן ואחד הגורמים להחלמה האיטית מן המחלה הוא חוסר בויטמינים\מינרלים מסויימים בגוף מאידך, אין לי מושג אילו ויטמינים עשויים להיות בחסר כך שאני "פותר" את מה שיכול להיות בעיה על ידי לקיחת מולטי ויטמין (ועוד כל מיני פה ושם). באשר לתזונה, לצערי במשך שנים וגם היום התזונה שלי מורכבת בעיקר מבשר (לפחות לא אדום) ואולי כמה פעמים בשנה (מבלי להגזים) ירק או פרי. למרות ההסברים המלומדים (ואולי בעתיים) עדיין קשה לי להאמין שלא ניתן לקבל פרופיל ויטמיני\מינרלי של אדם גם אם הוא מוכן לשלם על כך שהרי זה הוא צעד כה בסיסי במתן תוספי מזון. אז שוב תודה על המידע, אופיר

moran f

New member
מסתבר שבסופו של דבר

כסף זה לא הכל בחיים. יש דברים שאי אפשר לעשות גם אם מוכנים לשלם.

למעלה