בזמן שכל מדינות העולם מצויות במיתון

SupermanZW

Well-known member
איזו מדינה לדעתכם מתמודדת באופן הטוב ביותר עם המשבר הכלכלי שגרמה הקורונה?
איזו מדינה לדעתכם תתאושש ראשונה מהמשבר?

Harrington

Well-known member
מנהל
איזו מדינה לדעתכם מתמודדת באופן הטוב ביותר עם המשבר הכלכלי שגרמה הקורונה?
איזו מדינה לדעתכם תתאושש ראשונה מהמשבר?
לא חושב שיש לנו באמת את הכלים לדעת. גם אם אנו שומעים בחדשות על התנהלות מדינות אחרות, בדרך כלל נקבל את זה בכותרת ללא עודף פרטים. אולי במקרים מסוימים פה ושם נקבל מידע קצת יותר נרחב. אבל אני בספק אם מישהו כאן יודע לומר על כל מדינות העולם כיצד הן בדיוק התנהלו, מה הן נתנו, מה הן הגבילו, כיצד סייעו, במה שגו, וכו'. לפחות מעבר לרמת הכותרות.

לגבי השאלה העתידית בוודאי שאין לנו דרך ממשית לדעת. הרי גם המדינות שהתמודדו היטב עם המחלה עצמה בשלב ראשון, מוצאות עצמן או עלולות למצוא עצמן מתמודדות עם גל שני (בין אם יקראו לו כך ובין אם לאו) קשה יותר שכמובן ישפיע גם על המשבר הכלכלי. במילים אחרות, הרבה יותר מדי מוקדם בשביל לענות על השאלה הזאת ברצינות.

בשני התחומים אוכל אם כן להתייחס רק או בעיקר לישראל. לגביה אני חושב שהיא מתמודדת היטב עם המשבר הכלכלי לפי שעה. עם זאת ההתמודדות שלה עם מה שמכונה הגל השני התחיל רק היום, הרבה יותר מדי מאוחר ומבלי שיש תוכניות יעילות שמתייחסות למשבר הכלכלי שכמובן יחריף בעקבות התגברות המחלה.

משתפרת1

Well-known member
אין לי ידע בכלכלה עולמית. אז בלי שיהיה לי בסיס כלכלי אני חושבת שהראשונה שתייצב את מצבה תהיה סין. למה? כי השלטון עושה שם דברים בלי שהציבור יתמרד או יפגין, ואם מישהו מעיז לנהוג אחרת מהצווים מפעילים משטרה בכוח רב. למיטב זכרוני לא חילקו בסין דמי אבטלה או מענקי קיום לתושבים, הממשלה לא נכנסה להוצאות בגלל זה. יש הרבה מאד מפוטרים ללא משכורות שיקבלו על עצמם עבודה- איזו שלא תהיה- גם אם השכר יצומצם, וכך הממשלה תחזיר את הפעילות במשק מהר יותר מאשר במדינות אחרות.
אבל- זו רק הערכה שלא מתבססת על ידע. אקבל בברכה תיקונים ממי שמבין

SupermanZW

Well-known member
אין לי ידע בכלכלה עולמית. אז בלי שיהיה לי בסיס כלכלי אני חושבת שהראשונה שתייצב את מצבה תהיה סין. למה? כי השלטון עושה שם דברים בלי שהציבור יתמרד או יפגין, ואם מישהו מעיז לנהוג אחרת מהצווים מפעילים משטרה בכוח רב. למיטב זכרוני לא חילקו בסין דמי אבטלה או מענקי קיום לתושבים, הממשלה לא נכנסה להוצאות בגלל זה. יש הרבה מאד מפוטרים ללא משכורות שיקבלו על עצמם עבודה- איזו שלא תהיה- גם אם השכר יצומצם, וכך הממשלה תחזיר את הפעילות במשק מהר יותר מאשר במדינות אחרות.
יש בזה משהו, עם זאת, צפוי שהעולם יעניש את סין על העלמת מידע חיוני באשר למה שקרה בווהאן ושהיצוא שלה יפגע מאוד. מדוע את זה לא לקחת בחשבון?

משתפרת1

Well-known member
יש בזה משהו, עם זאת, צפוי שהעולם יעניש את סין על העלמת מידע חיוני באשר למה שקרה בווהאן ושהיצוא שלה יפגע מאוד. מדוע את זה לא לקחת בחשבון?
לא כל כך מתייחסת לענין ההענשה, אני חושבת שאחרי שכמעט כל היצור של פריטים וחלקים עבר לסין ייקח זמן לבנות מפעלים חלופיים במקומות אחרים, שלא לדבר על כך שברגע שהמחיר יעלה לרמות של מוצרים שמיוצאים במערב הקונים ישכחו את האידאולוגיה שלהם (את הרצון להעניש את הסינים).
מה שלא לקחתי בחשבון בהודעה הקודמת- שבכל העולם הולך להיות משבר כלכלי ומיתון, מה שיצמצם גם את הביקושים לסחורה מיובאת מסין. אז אינני יודעת מתי סין תחזור למכור בכמויות של טרום קורונה, אך עדיין מעריכה שסין תתרומם מהמשבר לפני מדינות אחרות, גם אם לא תחזור למצב שהיה.

Harrington

Well-known member
מנהל
לא בטוח שהיינו שומעים בארץ על הטבות כלכליות שהמדינה נתנה לאזרחיה אם נתנה. אלמלא מישהו בחר להתעמק דווקא בסין, ספק אם זה היה מקבל כותרות אצלנו.

SupermanZW

Well-known member
לא בטוח שהיינו שומעים בארץ על הטבות כלכליות שהמדינה נתנה לאזרחיה אם נתנה. אלמלא מישהו בחר להתעמק דווקא בסין, ספק אם זה היה מקבל כותרות אצלנו.
צריך גם לשאול האם הטבות כלכליות לאזרחים יאיצו את היציאה מהמיתון או להיפך. זה כלל לא ברור מאליו.

Harrington

Well-known member
מנהל
צריך גם לשאול האם הטבות כלכליות לאזרחים יאיצו את היציאה מהמיתון או להיפך. זה כלל לא ברור מאליו.
בהחלט, מסכים לחלוטין. אם כי זה תלוי גם בנתונים שעדיין לא ברורים כמו משך התקופה וכדו'.

משתפרת1

Well-known member
ההטבות הכלכליות שניתנות לאזרחים מהוות הוצאה כבדה לממשלה, הוצאה שכשיוצאים מהמשבר צריך לכסות. בהנתן שבסין לא היתה ההוצאה הזו, יש לממשלתם בור פחות עמוק למלא

למעלה