ביטויים מהחדשות

ספי12310

New member
ביטויים מהחדשות

אני מאמין בהיגיון הבריא של אנשי הפורום, אז מכיוון שלא הצלחתי להבין מה היא הגדרה נורמאלית למושגים מהחדשות. אז הנה אתגר (שאם הייתי עומד בו לא הייתי מפרסם את ההודעה הזו).
מה זה:
(1) קפוצי תחת
(2) כוננות ספיגה

Mits Petel

New member
אני אנסה את הראשון

קפוצי תחת (או אלטרנטיבית, אנשים שתקוע להם מקל בתחת) הם אנשים אנאליים, כלומר כאלה שמקפידים על דברים שוליים באופן מוגזם, לא יכולים "להשתחרר", לא מסוגלים ליהנות.

Assiduous

New member
בסך הכל מקום טוב להשתפשף בעברית > מצ"ב תשובות לשאלותיך

1) הביטוי: קפוצי תחת.
הגדרה: אנשים שדואגים רק לתחת שלהם.
הסבר: המילה "קָפוּץ" בעברית, משמעותה סגור. קְפוצי = סְגורי.
השורש קפ"צ באחד ממשמעויותיו זהה לשורש סג"ר.
הָיוּ הַמַּיִם שֶׁמּוֹזְגִין בּוֹ יֵינָם בְּאֶמְצַע הַבַּיִת, בֵּין שְׁתֵּי הַחֲבוּרוֹת-- כְּשֶׁהַשַּׁמָּשׁ עוֹמֵד לִמְזֹג, קוֹפֵץ אֶת פִּיו (סוגר את פיו) וּמַחְזִיר אֶת פָּנָיו, עַד שֶׁמַּגִּיעַ אֵצֶל חֲבוּרָתוֹ, וְאַחַר כָּךְ אוֹכֵל מַה שֶׁבְּפִיו"
"ובעבור כי מן האפשר שלא יקפוץ את ידו (יסגור את ידו) ויחון את העני" (שערי תשובה לר' יונה מגירונדי)

מתוך מילון ספיר המקוון:
קָפוּץ [תמ]
סגוּר, מהוּדק (בּעיקר יד או פֶּה): כשאדם בא לעולם יָדָיו הן קפוּצות וּכשֶהוּא נִפטָר מִן העולם יָדָיו הן פּשוּטות (מדרש רבה קוהלת ה, כאשר יצא); ידיו קפוצות מכעס ומתסכול

כעת למשמעות של המילה "תחת". המילה תחת, בין היתר, מסמלת את מצב הישיבה של האדם, אם התחת מרופדת טוב (במובן מטפאורי, יש הרבה כסף, כוח וכו') אז אומרים על הבן אדם ש"הוא יושב טוב".

ומכאן לביטוי שראיתי "קפוצי תחת" סגורי תחת. אנשים שדוגאים לנוחיותם ולצרכיהם האישיים בלבד, כמו "קפוצי יד" (קמצנים), רק בלשון סלנג אותה משמעות עוברת לתחת. מקווה שבכך תנוח דעתך על ההסבר הנ"ל. מכל מקום, יש כאן שילוב של משלב גבוה (קפוצי) ומשלב נמוך (תחת) בביטוי אחד, וזה עושה את הביטוי הזה אפילו מעניין יותר.

2) לגבי "כוננות ספיגה", זהו ביטוי פשוט ביותר שמשמעותו "להתכונן לספוג". פשוטו כמשמעו ובדרך כלל במובן מטפאורי (או בשילוב של שתי המשמעויות). כמו לספוג נצחון. לספוג אכזבה וכו'. גיגלתי את הביטוי הזה ומצאתי את הכותרות הבאות שיסייעו לך להבין את השימוש בביטוי:
  • "כוננות ספיגה. אחרי ההפסד הביתי להרצליה, מכבי ת"א מתארחת ביורוליג אצל אלופת אירופה" (Ynet)
  • כוננות ספיגה: איך מתחילים גמילה מחיתולים (הארץ)
  • "פעולות הסיכול של ישראל בדרום ובצפון, רגע לפני החורף, מכניסות את צה"ל לכוננות ספיגה" (דבר ראשון)
  • "כוננות ספיגה. תיכף חנוכה. מתקפת הסופגניות השנתית ערערה כבר מזמן את מעמדה של הלביבה, ולא בצדק. חנוך פרבר נחלץ לגאול את כבודה האבוד. מלביבות בטטה ועד חומוס."

אבו זקן

New member
אני מכיר את הביטוי "קפוץ תחת"

רק במשמעות שמיץ פטל הביא.

"כוננות ספיגה" מקורו בצה"ל, ומדובר בנוהל קרב במקרה שצפויה הפגזה.

למעלה