בלאגן מטאבוליזי

gilgil82

New member
בלאגן מטאבוליזי

היום אני בן 35 1.98 ושוקל 102 קילו, עד גיל 18.5 הייתי שמן מאוד ולפני הצבא הורדתי כ 40 קילו תוך ארבעה חודשים בדיאטת רעב (הגעתי ל 94 קילו). מאז התחלתי להקפיד שלא לעבור את ה 2000 קלוריות בממוצע ביום (בלי לרמות) , למרות זאת אני עולה 6 קילו במשך שנתיים ואז עושה דיאטת סלטים ומוריד אותם תוך חצי שנה. חוץ מזה אני מתאמן בחדר כושר 3 פעמים בשבוע ונחשב כבחור שרירי עם צמיג מיותר. לפני מספר חודשים מישהו אמר לי שעם גוף כמו שלי אני יכול לאכול 3000 קלוריות ביום בלי בעייה בכלל ולא להשמין, כדי לוודא את זה הלכתי לבדיקת RMR עם מכשיר שבודק את הוצאת קלוריות לפי נשימה והתוצאה הייתה שאכן אני אמור לבזבז 3200 קלוריות ביום. באותו מעמד שאלתי את הבודק אם המכשיר נותן תוצאה נכונה גם במצב שבו הגוף נמצא בדיאטה וחוסך בקלוריות. נעניתי שכן. אבל זה לא מה שקורה, ברגע שאני עובר את ה 2200 קלוריות אני "נענש" בתוספת של קילו אחרי שבוע... חוץ מזה, כל בדיקות הדם שעשיתי לאורך השנים (TSH וכדומה) יצאו נורמליות לחלוטין. יש למישהו הסבר? אולי איזשהו רופא שמבין בנושא?

Sybh

New member
אמנם באיחור של יום אבל....

יום הולדת שמח! ולעצם העניין, ההיסטוריה התזונתית שלך כוללת "דיאטת רעב" ומספר דיאטות סלטים (שלמרות שלא פרטת מה הן כוללות, עושה רושם שמדובר בגרעונות קלוריים די קיצוניים). ייתכן, שהדיאטות האלו גרמו לגוף שלך להאט את קצב חילוף החומרים שלו באופן שהוא אינו מוציא ביום את כמות האנרגיה שהיית מצפה שיוציא בהתאם לגילך ולמשקלך. זאת, משום שלגוף מנגנון שמאט את קצב חילוף החומרים כתגובה למצבי חסך קלורי, על מנת לנסות ולשמר את המסה והרקמות הקיימות. אינני תזונאי או רופא והסברה שלי מבוססת על קריאה בלבד.

gilgil82

New member
ממה שאני קראתי

המצב של האטת חילוף החומרים אמור להיות זמני, כמו כן מי שעשה לי את בדיקת ה RMR טען שבמידה והגוף נמצא בהאטה, ה RMR מראה את זה, ומה שהוא הראה זה 3200 קלוריות ביום

tommythecat

New member
מוזר

אתה טוען שכשאתה צורך יותר מ 2200 קלוריות ביום אתה מוסיף למשקלך ק"ג תוך שבוע (אגב, איזה ק"ג? שומן? נוזלים? מה?). נניח שהתכוונת לק"ג שומן ובמקרה כזה, אתה זקוק לצריכה עודפת של 7,000 קלוריות בשבוע, או 1,000 קלוריות עודפות ביום. כלומר, נובע מכאן שה-RMR שלך הוא 1,200 קלוריות ביום וזה נשמע לי תמוה. יוסי

במקרה זה חייב להיות פרמטר לא נכון

או שהמכשיר אינו אמין או שה-2200 קק"ל אינם מוערכים נכונה. קשה להאמין בסטיה כל כך גדולה של המכשיר, אז הייתי הולך לכיוון של ההערכה שלך לגבי 2200 קק"ל. אני מנחש שאתה אוכל "קצת" יותר משאתה חושב.

sarita26

New member
הי

ברצוני לציין שישנם מגוון דרכים למדידת RMR היכן עשית את הבדיקה? ובאיזה אופן..(היית צריך להיות בצום וכד') אבל אפילו שהבדיקה איננה מדוייקת היא לא מדוייקת לחלוטין אבל סטייה כזו גדולה שמה בסימן שאלה ענק את מהימנותה. אני תזונאית ואני חייבת לציין שלאור ההיסטוריה שציינת אני בספק גדול אם אכן הבדיקה הייתה נכונה אדם שעבר דיאטות רבות, בעיקר כאלה שירדו מהצרכיים הבסיסיים ביותר - כמו שציינת "דיאטות סלטים" גורמים לכך שהגוף ימצא ב"טראומה" ולכן חילוף החומרים יורד ומגיב בהתאם. דבר נוסף, איזה סוג של פ"ג אתה מבצע? אירובית או אנאירובית או שניהם? האם התוכנית נבנתה ע"י מאמן? האם מסת השריר שלך באמת גבוהה? והכי חשוב האם אתה באמת מחשב נכון את הצריכה האנרגטית היומית שלך ייתכן ואתה קצת כן "מזייף" ללא מוןדע אני מציעה כי תיגש לבצע את הבדיקה שוב וטוב אם גם תבדוק את % השומן שלך וכן תבדוק שוב את תפקוד בלוטת התריס (T3,T4, TSH) אבל מוכרחה לציין שעל פניו העניין תמוה מאוד!

gilgil82

New member
עוד פרטים

הבדיקה נעשתה באמצעות מכשיר שנקרא BodyGem אחרי צום של 4 שעות, בלי קפה באותו הבוקר, במכון הכושר בוא אני מתאמן ע"י דיאטנית (כנראה). התוצאה הייתה שאם אני אשכב במיטה כל היום אז אני אשרוף 2700 קלוריות, ואם אני זז קצת במשך היום אז זה עוד 400-500. (שזה גם הגיוני כי ממה שהבנתי החישוב הוא בערך 30 קלוריות לכל קילו), התעקשתי שלא תקח בחשבון הערכות לגבי הפעילות הגופנית. הפעילות הגופנית שאני מבצע בשנה האחרונה היא אנארובית 3 פעמים בשבוע, 20 דקות חימום אירובי ואח"כ פעילות אנארובית שמתבססת על הרבה סטים בלי מנוחה עם משקל בינוני כך שהדופק נשאר במשך 50 דקות על 110-120 נבנתה ע"י מאמן). חוץ מזה ב 14 שנים האחרונות הלכתי באופן קבוע לחדר כושר פעמיים שלוש בשבוע ועשיתי בעיקר פעילות אנארובית עם משקלים בינוניים + מבחינת מסת שריר : היקף זרוע של 42 ס"מ , כתפיים 137, חזה 125 בטן 106 צוואר 49 גובה 198 משקל 102, שזה לא שוורצנגר אבל יותר מהממוצע, לא בדקתי לאחרונה אחוז שומן (אני העשה את זה בקרוב) לגבי הצריכה האנרגטית, עשיתי רישום מדוקדק במשך חודש בלי לשקר (לעצמי) ואח"כ עברתי על זה עם אותה דיאטנית שבדקה לי את ה RMR והערכות שלה אימתו את הערכות שלי 1800-2000 קלוריות ליום. ה TSH שלי הוא 1.48 (מינואר השנה וגם שנים קודמות היה תקין) T3,T4 לא בדקתי וממה שהבנתי ה TSH אמור לשקף אותם. בנוגע לדיאטות, הפעם האחרונה שעשיתי דיאטת סלטים (בערך 1200) קלוריות ליום היתה לפני 5 שנים, וממה שהבנתי "הטראומה" הזאת אמורה לעבור לגוף תוך חצי שנה, אלה עם עשיתי איזה נזק בלתי הפיך בדיאטה שבה הורדתי 40 קילו לפני 17 שנה... קבעתי תור לאיזה פרופסור מפורסם של אנדוקרינולוגיה (אולי פיספסתי איזה הורמון...) ליום שני הקרוב, אם יש לך רעינות נוספים אני אשמח לשמוע.

למעלה