במסגרת חופש דת

שמלת תחרה1

Well-known member
הרב אברהם קופר, סגן מנהל מרכז שמעון ויזנטל, "סירב בנימוס" לבקשה, בתמיכת צוות שגרירות ארה"ב במדינה, ובעקבות התקרית המשלחת החליטה לסיים את ביקורה בסעודיה בטרם עת. הרב קופר מסר שהוא "לא מחפש עימות או פרובוקציה, אבל כיהודי שומר מצוות אני לא יכול להיענות לבקשה להסיר את הכיפה שלי".

מה דעתכם על סירוב הרב?
על בקשת הסעודיים?

שמלת תחרה1

Well-known member
הרב אברהם קופר, סגן מנהל מרכז שמעון ויזנטל, "סירב בנימוס" לבקשה, בתמיכת צוות שגרירות ארה"ב במדינה, ובעקבות התקרית המשלחת החליטה לסיים את ביקורה בסעודיה בטרם עת. הרב קופר מסר שהוא "לא מחפש עימות או פרובוקציה, אבל כיהודי שומר מצוות אני לא יכול להיענות לבקשה להסיר את הכיפה שלי".

מה דעתכם על סירוב הרב?
על בקשת הסעודיים?

פולגאר

Well-known member
לא היה לי כוח לקרוא את הכתבה, במקומו הייתי שם כובע על הכיפה ובזה פותר את הסיפור בדרך אלגנטית, אלא אם כן, נדרש להוריד כל כיסוי ראש כפי שמבקשים בכנסיה.

Harrington

Well-known member
מנהל

מה דעתכם על סירוב הרב?
על בקשת הסעודיים?
אם אני לא טועה הסעודים התנצלו על התקרית.
לגבי התנהלות הרב, האיש כמובן צודק. זאת ההלכה והיא מחייבת מבחינתו (ומבחינת כל יהודי, בין אם מאן דהוא מקיים זאת ובין אם לאו) יותר מהחלטת פקיד סעודי. מה שכן, יתכן שהיה אפשר לפתור את הבעיה בקלות באמצעות חבישת כובע כזה או אחר. אני לא יודע אם הפתרון הזה היה ישים בזמן אמת.

משתפרת1

Well-known member

מה דעתכם על סירוב הרב?
על בקשת הסעודיים?
על זה נאמר: אל תהיה צודק, תהיה חכם.
הרב, כמובן, צודק. הוא לא יכול ללכת בגילוי ראש. הייתי מצפה מרב שיהיה חכם יותר. יש מדינות שמחייבות נשים בלבוש שמכסה את ראשן או את גופן. בסעודיה סממן כמו כיפה אסור. ההגבלות הללו מוכרות. לפני שנוסעים למדינה כלשהי צריך לוודא מה החיסונים הנדרשים בה, אילו דברים אסור להכניס אליה (פירות וירקות? כל אוכל מכל סוג כולל דברים יבשים ארוזים הרמטית?), אילו מסמכים להכין, האם יש צורך בויזה. בסעודיה יש הוראות בנוגע ללבוש (גם על לבוש של נשים), שכוללות איסור על כיפה. חבל שהרב לא הביא איתו כובע או מגבעת שיוכל לחבוש על ראשו מעל הכיפה.

שמלת תחרה1

Well-known member
הרב, כמובן, צודק. הוא לא יכול ללכת בגילוי ראש. הייתי מצפה מרב שיהיה חכם יותר. יש מדינות שמחייבות נשים בלבוש שמכסה את ראשן או את גופן. בסעודיה סממן כמו כיפה אסור. ההגבלות הללו מוכרות. לפני שנוסעים למדינה כלשהי צריך לוודא מה החיסונים הנדרשים בה, אילו דברים אסור להכניס אליה (פירות וירקות? כל אוכל מכל סוג כולל דברים יבשים ארוזים הרמטית?), אילו מסמכים להכין, האם יש צורך בויזה. בסעודיה יש הוראות בנוגע ללבוש (גם על לבוש של נשים), שכוללות איסור על כיפה. חבל שהרב לא הביא איתו כובע או מגבעת שיוכל לחבוש על ראשו מעל הכיפה.
לבקש במסגרת דת להסיר כיפה, לדעתי סותר את המטרה.

raya

Well-known member
היה עובד במעבדה בו עבדתי, דתי ללא כיפה.
כלומר לא ידעתי בכלל שהוא דתי, עד שאיך שהוא דברתי איתו.
מה שהוא אמר לי - ואני לא שוכחת למרות שעברו הרבה שנים - בשום מקום לא כתוב שחייבים לחבוש כיפה.

Harrington

Well-known member
מנהל
היה עובד במעבדה בו עבדתי, דתי ללא כיפה.
כלומר לא ידעתי בכלל שהוא דתי, עד שאיך שהוא דברתי איתו.
מה שהוא אמר לי - ואני לא שוכחת למרות שעברו הרבה שנים - בשום מקום לא כתוב שחייבים לחבוש כיפה.
יפה שאמר, אבל האיש שגה מבחינה הלכתית כמובן. אמנם נכון הדבר שחובת הכיפה לא מגיעה מהמקורות הקדומים (אם יש התייחסות שם למתי חובת לכסות את הראש) והיא לא דאורייתא. אולם בצורה שבעל פה היא חלק בלתי נפרד מההלכה היהודית והיא, מה לעשות, לטוב ולמוטב, לגמרי מחייבת היום את חבישת הכיפה (או כיסוי הראש בדרך אחרת). זאת ההלכה ואין בלתה.

כאן אם תרצי אפשר להיכנס לדיון בשאלה מה/מי הוא ״דתי״. אולם בטרם אעשה זאת אמתין לשמוע אם יש מי שמעוניין להתדיין על כך :).

שמלת תחרה1

Well-known member
לבקש במסגרת דת להסיר כיפה, לדעתי סותר את המטרה.

למעלה