בעיה מוזרה בדוד שמש

ליאור 032

Well-known member
יש לי בבית דוד בערך שנתיים - שלוש,
הכל עבד טוב עד לפני שבוע, מדי פעם הפחת קפץ והרמתי אותו והכל היה בסדר,
ככה קרה מדי פעם.
אתמול הפחת קפץ ולא הצלחתי להרים אותו, הורדתי את כל הפקקים, הרמתי את הראשי והפחת ואחד אחד הרמתי את הפקקים.
בקיצר, גיליתי שהפקק של הדוד מקפיץ לי את הפחת.
אני מציין שהדוד בכלל לא דלוק, זה לא שאני מנסה להדליק את הדוד ואז זה מקצר ומקפיץ את הפחת, הוא בכלל כבוי.
מה יכול להיות הבעיה ? המפסק של הדוד ? בכל זאת הדוד ? למי צריך לפנות, לחשמלי ? לחברת הדודים ?

תודה.

רשר

Well-known member
מנהל
יש לי בבית דוד בערך שנתיים - שלוש,
הכל עבד טוב עד לפני שבוע, מדי פעם הפחת קפץ והרמתי אותו והכל היה בסדר,
ככה קרה מדי פעם.
אתמול הפחת קפץ ולא הצלחתי להרים אותו, הורדתי את כל הפקקים, הרמתי את הראשי והפחת ואחד אחד הרמתי את הפקקים.
בקיצר, גיליתי שהפקק של הדוד מקפיץ לי את הפחת.
אני מציין שהדוד בכלל לא דלוק, זה לא שאני מנסה להדליק את הדוד ואז זה מקצר ומקפיץ את הפחת, הוא בכלל כבוי.
מה יכול להיות הבעיה ? המפסק של הדוד ? בכל זאת הדוד ? למי צריך לפנות, לחשמלי ? לחברת הדודים ?

תודה.
אם יש לך גישה אל הדוד - פתח את המכסה התחתון והוצא את המים שמצטברים בו,
לרוב המים מנזילה אותה צריך לתקן אבל בינתיים המערכת תתיבש ותוכל להפעיל את הדוד,
בקיץ המים מתיבשים והלחות לא מספיקה לגרום לקצר, בחורף בגלל הקור המים נשארים ומצטברים ולכן גורמים נזק,
כמובן שיתכן ויש תקלה בגוף החימום בצד האפס ולכן התקלה נשארת גם כשהשעון מנתק את הפזה,

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אם יש לך גישה אל הדוד - פתח את המכסה התחתון והוצא את המים שמצטברים בו,
לרוב המים מנזילה אותה צריך לתקן אבל בינתיים המערכת תתיבש ותוכל להפעיל את הדוד,
בקיץ המים מתיבשים והלחות לא מספיקה לגרום לקצר, בחורף בגלל הקור המים נשארים ומצטברים ולכן גורמים נזק,
כמובן שיתכן ויש תקלה בגוף החימום בצד האפס ולכן התקלה נשארת גם כשהשעון מנתק את הפזה,
הערה או שתיים...
1. בד"כ המכסה התחתון מגיע עם קדח בתחתיתו לניקוז המים. נדיר שמצטברים בו די מים כדי לגרום לקצר חשמלי.
2. מים חודרים בד"כ לתוך גוף החימום בעקבות נקב זעיר שנאכל במתכת החיצונית שלו. די בכך כדי לגרום לקצר.
3. כנראה שלא מדובר כאן בקצר אפס >> אדמה, כי אילו זה היה קורה, גם ניתוק הפקק לא היה מועיל. אבל בהחלט יתכן שיש בעיה בחיווט בתוך הבית.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
1. התקן דורש שלדוד יהיה מפסק דו קוטבי, ככה שאם יש זליגה בגוף החימום, המפסק ינתק את הדוד לחלוטין, גם פזה וגם אפס. במצב כזה, הדוד לא אמור "להקפיץ".
2. ונניח שיש לך שעון דוד, שמנתק רק את הפזה והאפס נותר מחובר, הרי שבמצב כזה גם ניתוק ה"פקק" לא יועיל, כי האפס נותר מחובר בלוח החשמל, והקצר ימשיך ויגרום להקפצה. במצב כזה, אתה כבר זקוק לחשמלאי מוסמך שיאתר את התקלה ויטפל בה.
3. ונניח שיש לך שעון. במרבית השעונים יש גם מפסק נוסף (מואר בד"כ) שהוא מפסק דו קוטבי. כבה אותו. זה אמור לפתור את בעיית ה"פקק".
במידה שאין לך מפסק דו קוטבי, נראה שתצטרך לבדוק הלאה.
4. היכן הבעיה? הבעיה היא כנראה באמת בדוד. והלוא ציינת שגם בעבר "מדי פעם הפחת קפץ והרמתי אותו והכל היה בסדר".
אבל עדיין זה לא ממש "אומר הכל".
כי...
נכון. גוף החימום והתרמוסטט שבדוד מהווים נקודת תורפה רצינית עבור מערכת החשמל הביתית, ובמהלך החורף, החלפת גופי חימום היא תופעה שכיחה.
אבל באזור המפסק, השעון וקופסת החיבורים זורם הספק גבוה, ולא אחת קורה, שהמוליכים "מתבשלים" שם ויוצרים מצב של זליגה.
בכל מקרה, כאן יהיה עליך לעצור. יהיה עליך להזמין איש מקצוע, שיאתר את הבעיה ויטפל בה.

דיברגנט חדש

Well-known member
1. התקן דורש שלדוד יהיה מפסק דו קוטבי, ככה שאם יש זליגה בגוף החימום, המפסק ינתק את הדוד לחלוטין, גם פזה וגם אפס. במצב כזה, הדוד לא אמור "להקפיץ".
2. ונניח שיש לך שעון דוד, שמנתק רק את הפזה והאפס נותר מחובר, הרי שבמצב כזה גם ניתוק ה"פקק" לא יועיל, כי האפס נותר מחובר בלוח החשמל, והקצר ימשיך ויגרום להקפצה. במצב כזה, אתה כבר זקוק לחשמלאי מוסמך שיאתר את התקלה ויטפל בה.
3. ונניח שיש לך שעון. במרבית השעונים יש גם מפסק נוסף (מואר בד"כ) שהוא מפסק דו קוטבי. כבה אותו. זה אמור לפתור את בעיית ה"פקק".
במידה שאין לך מפסק דו קוטבי, נראה שתצטרך לבדוק הלאה.
4. היכן הבעיה? הבעיה היא כנראה באמת בדוד. והלוא ציינת שגם בעבר "מדי פעם הפחת קפץ והרמתי אותו והכל היה בסדר".
אבל עדיין זה לא ממש "אומר הכל".
כי...
נכון. גוף החימום והתרמוסטט שבדוד מהווים נקודת תורפה רצינית עבור מערכת החשמל הביתית, ובמהלך החורף, החלפת גופי חימום היא תופעה שכיחה.
אבל באזור המפסק, השעון וקופסת החיבורים זורם הספק גבוה, ולא אחת קורה, שהמוליכים "מתבשלים" שם ויוצרים מצב של זליגה.
בכל מקרה, כאן יהיה עליך לעצור. יהיה עליך להזמין איש מקצוע, שיאתר את הבעיה ויטפל בה.
סעיף 4 שלך הוא הכי נכון לגביו, זאת בעיה שדרוש לה איש מקצוע דודאי, הם לרוב, גם חשמלאים מוסמכים.

דיברגנט חדש

Well-known member
הרבה מהדודאים אינם מבינים אפילו בשרברבות...
אז אם עשית סקר שוק ובחרת דודן ישר, הוא יידע להדריך אותך למי לפנות כשיבין שזה לא קשור אליו, בהנחה כמובן שלא יידע לפתור את הבעיה.
כפי שכתבתי, רובם חשמלאים מוסמכים ולא שרברבים.

רוני1955

Active member
מנסיון והכרת התחום, נדיר מאד למצוא איש דודים שיש לו בכלל איזשהו רשיון חשמל. מי שעושה רשיון חשמלאי, הולך לעבוד בתחום החשמל ולא בתחום הדוודים.

רשר

Well-known member
מנהל
מנסיון והכרת התחום, נדיר מאד למצוא איש דודים שיש לו בכלל איזשהו רשיון חשמל. מי שעושה רשיון חשמלאי, הולך לעבוד בתחום החשמל ולא בתחום הדוודים.
נכון, אך לחלק מנציגי היצרנים יש "רשיון מסויג" לתחום הדודים

למעלה