בעיה של עצבנות.

gylia75

New member
בעיה של עצבנות.

רינה, שלום לך. יש לי בעיה ,שאני מתעצבנת מכל דבר קטן:אני יכולה לצעוק או אפילו לקלל.אחר כך אני מצטערת על זה ואני גם יודעת שזה היה מיותר,אבל באותו רגע אין לי שליטה על זה.מזל, שיש לי בעל מקסים שמכיר אותי היטב. ולא נעלב מזה וגם לא עונה לי. ,אחרת בטח מזמן היינומתגרשים. אבל כמה הוא יכול לסבול את זה, וגם גם מה שהכי מדאיג אותי זה שילדה שהיא בת5 מחקה אותי , היא יצאה קופי שלי,גם מתעצבנת משטויות ,והקטן כבר לומד ממנה. זאת אומרת אני פשוט הורסת את הילדים ואת היחסים במשפחה, את השלמות. איך אני יכולה לעצור את זה? איך אני יכולה להשתנות? תודה מראש. מחכה לתשובה.

ללמוד לשלוט ב"כעסים"

שלום לך. קודם כל אני רוצה לציין לזכותך את המודעות שלך להשפעה של התנהגותך על התנהגות ילדייך. באמת מאד חשוב להם לראות דוגמא אחרת של תגובות בבית. ולשאלתך, מה שאת צריכה לדעתי לעבור זוהי למידה איך לשלוט בכעסים ובהתפרצויות שבאות בעקבותיהם.כל אחד מאיתנו כועס בחיי היומיום. אנו שונים זה מזה באופן בו אנו מביעים את כעסנו. ומה שאת צריכה ללמוד זה איך לתעל את הכעסים כך שיצאו החוצה בצורה לא פוגעת ופחות קיצונית. את זה ניתן ללמוד. בטיפול נרטיבי האדם מתייחס לבעיה שלו באופן מוחצן, לדוגמא קוראים לבעיה כזו "הכעס המתפרץ" או "פרץ רגשות" (הגדרה שכל מטופל בוחר בה לפי ראייתו את הבעיה). מה שחשוב הוא שהבעיה חיצונית לאדם בהגדרתה, כך שאיננה מוגדרת כחלק מאישיותו ולכן ניתן לטפל ולבדוק אותה ביתר קלות ואף לשנותה במשך הטיפול. בטיפול הנרטיבי עורכים בדיקה מאד מקיפה לגבי ההסטוריה של הבעיה, המצבים בו היא מופיעה והדרך בה היא משפיעה על חייך. לאחר הבדיקה מוצאים מצבים או זמנים בהם האדם הצליח בעבר ויכול להצליח להתגבר על הבעיה, ואז עובדים על חיזוק של המצבים האלה, עד שמצליחים לנטרל את הבעיה. כל זה נעשה בטיפול בעזרת המטפל, אך המטופל הוא השולט בטיפול, כיון שהוא המומחה היחיד לחייו. אשמח לענות על שאלות נוספות, רינה בלום

עפרינה

New member
סדנא בנושא תיעול וניהול כעסים

אני רוצה לשתף במידע שיש לי על מקום העורך סדנאות בנושא תיעול וניהול כעסים. הסדנאות מתקיימות במכון שינוי הממוקדם בקיבוץ גליל ים בהרצליה. שמעתי חוויות חיוביות מאנשים שהשתתפו בסדנא שמספרים שיצאו עם "כיסים מלאים" כלומר עם כלים להתמודדות. אני ממליצה בחום.

לכל בעיה המטרידה אותנו יש את הסיפור

לכינרת יפה שלי שוב שלום. מזל שעיינתי בהודעות קודמות וראיתי את השאלה שלך. לכל בעיה המטרידה אותנו יש את הסיפור שלה: ההסטוריה שלה, מערכת היחסים שיצרנו אתה, האטרטגיה שלה, דרכי פעולתה, וההשפעה שלה עלינו. בטיפול נרטיבי חושפים את הסיפור הזה, לומדים כמה שיותר על הבעיה ומאפייניה(בתהליך של החצנת הבעיה שהוא עיקרון חשוב בטיפול נרטיבי) ואז רואים איך "לתקוף" אותה, להחלישה ולנטרל אותה. בעיה של אי שליטה בכעסים היא בעיה מטרידה מאד, וטיפול נרטיבי יכול להיות מאד יעיל בטיפול בה. רינה בלום

לרינה, תודה רבה. ועוד שאלה.

כן , תודה על ההבהרות שלך. זה מעניין. ועוד שאלה: מישהי שאלה שם על ספרות. האם יש קשר בין טיפול נרטיבי לטיפול בבליותרפי? האם באמת עושים שימוש בספרות? זה יכול להיות יפה מאד. כי בעצם, בכל יצירה ספרותית, יש דמויות להזדהות, או להתייחסות אחרת.
www.tmt.org.il

שני דברים שונים

טיפול נרטיבי אינו טיפול ביבליותרפי, בו נעשה שימוש ביצירות סיפרותיות לעבודה הטיפולית. בטיפול נרטיבי, הסיפור הוא בעצם מערכת התפיסות, האמונות, הדעות, ההסטוריה והיחסים שיש למטופל עם הבעיה ממנה הוא סובל. רינה בלום

למעלה