בת 3.5

• פותח הנושא sh53
  • פורסם בתאריך

sh53

New member
בת 3.5

הבת שלי בת 3.5
עוברת טיפול אצל קלינאית תקשורת (עברה ניתוח אוזניים ואדנואידים רק לפני חצי שנה, לכן הדיבור לא ברור ויש שיבושי היגוי).
הבת כל הזמן מתעסקת עם הגוף שלה, נוגעת ברגליים, בידיים, בשיער.
הקלינאית אמרה לי שזה קשור משהו לגוף שלה, משהו לא נוח לה עם הגוף שלה.
היינו באבחון אצל מרפאה בעיסוק, אך בינתיים בקופ"ח הופנינו למרפאה להתפתחות הילד (כמה תורים לבדיקות שלוקח זמן, בינתיים החלטתי להתייעץ).

רציתי להתייעץ ולקבל כיווני מחשבה בקשר לבת שלי.
כמה דברים שאולי יעזרו/חשובים.

קשה לה להתמיד במשימות, לשבת ליד משחק ולהתמיד בו, בזמן משחק היא תמיד יכולה להזכר בדברים, לומר דברים שלא קשורים למשחק ושמסיחים את דעתה (אני לא מנסה לשחק איתה משחקים שהם המון זמן, לדוגמא פאזל של 6 או 12 חלקים).
גם בזמן הקראת ספרים, קשה לה לעקוב אחר הסיפור, קשה לה לשבת במקום ולשמוע סיפור (אני לא מקריאה סיפורים ארוכים מדי).

משיחה עם הגננת:
למרות שהיא יודעת לאכול עם כף/מזלג, מרבה לאכול עם הידיים וללכלך את כל הפנים
מתקשה מאוד בגזירה
כל הזמן מתנועעת וזזה על הכסא
מתקשה ביצירת קשר עם מבוגרים ובני גילה
לא מעסיקה את עצמה לבד ותלויה במבוגרים
מתנהגת בצורה ילדותית ביחס לבני גילה
חוסר בטחון וביישנות
כשפונים אליה כל הזמן מחייכת

מדו"ח הקלינאית
קושי בדחיית סיפוקים
טווח ריכוז וקשב קצרים
צריכה בהכוונה לביצוע פעולות ארוכות ומורכבות
הבת מתנועעת הרבה בטיפול
מתמתחת כל הזמן על הכסא
משנה תנוחות ישיבה
מתקשה להתרכז במשחק מעבר ל-2 דקות
להערכתה קיים קושי בתחום עיבוד חושי

תשובה

תודה על האינפורמציה המפורטת.
אתחיל מכך בשבגיל 3.5, יש קושי לתת אבחנה חד משמעית. בעיות רבות חופפות ומושפעות האחת מהשניה. כך למשל, בעיה של ויסות חושי עשויה להראות כמו הפרעת קשב וריכוז, עיכוב התפתחותי יכול להפריע למוטוריקה עדינה וגסה, קשיי שמיעה גורמים לאי שקט לעיתים וכו'.
ובכל זאת, ההשערה שלי (על סמך התיאור בלבד) היא שמדובר בהפרעה בעיבוד החושי, שיתכן ומשולבת עם הפרעת קשב וריכוז עם מרכיב של היפראקטיביות ואימפולסביות (ADHD. (ADHD אפשר לאבחן לקראת גיל 6 והפרעה בעיבוד החושי לפעמים "מתנהגת" כמו ADHD, כך שכדאי שבראש ובראשונה תתמקדו בהשערה הראשונה, בתקווה שטיפול בה יצמצם משמעותית את יתר הקשיים.

במה מתבטאת בעיה בעיבוד/בויסות החושי? במגוון מצבים שקשורים למצבים מוקצנים בחישה: חיפוש חושי (למשל, כשמלכלכים את הפנים תוך כדי אכילה, מרגישים את עור הפנים ואת המגע של האוכל בידיים), רתיעה ממגע (למשל של בדים מסוימים, של ליטוף העור והשיער) או העדפת מגע חזק (חיבוקים חזקים), תת רגישות למגע, רגישת לרעש, לריח או ההיפך - תת רגישות וכו'. כל אלו עלולים לגרום לאי שקט, לקשיי ריכוז, קשיים חברתיים ואף קשיים רגשיים והפרעות התנהגות.

כדי לאבחן ולטפל בבעיה, יש לפנות למרפאה בעיסוק.
אם הקשיים ממשיכים או מחמירים, כדאי בהמשך לשקול פניה לנוירולוג ילדים.
אשמח לענות על שאלות נוספות.
בהצלחה,
דנה.

למעלה