גישור - אובדן כושר עבודה

nibar11

New member
גישור - אובדן כושר עבודה

שלום,
מתנצלת על האורך מראש...
לפני ארבע שנים נקבע לי אובדן כושר עבודה מלא ע"י ביטוח לאומי.
ניסיתי להשתקם.. קיבלתי קיצבת נכות ועשיתי נסיונות לעבוד במקביל, אולם, פוטרתי מכל מקום עבודה.
אי לכך לפני כשנה הגשתי תביעת אובדן כושר עבודה לחברת הביטוח שבה היה לי ביטוח חיים .
חברת הביטוח הכירה באובדן כושר עבודה מלא מהיום שבו הגשתי לה את התביעה (לפני שנה).
היא לא מוכנה לשלם לי תגמולי ביטוח רטרואקטיבית (מלפני ארבע שנים ועד יום הגשת התביעה) בטענה שהיה עליי להודיע לה תוך שלושה חודשים מאירוע הביטוח.
פניתי לעורך הדין והוא הגיש תביעה לתשלום תגמולי ביטוח רטרואקטיבית.
נקבע תאריך לדיון בבית המשפט.
חודש לפני הדיון, הוא פנה אליי ואמר שחברת הביטוח מעונינת בהליך של גישור בתיק.
לדבריו, הגישור יתבצע ע"י משרד עורכי דין אחר.
הוא המליץ שנלך לגישור מאחר וממילא התיקים האלה מסתיימים בפשרה.
בנוסף הסתבר לי שהדיון שנקבע לנו עם חברת הביטוח בבית המשפט בוטל.
אני מתרשמת שעורך הדין שלי רוצה לסיים עם התיק שלי אבל אני לא מוכנה לקבל בגלל זה פחות ממה שמגיע לי (אני לא זקוקה לכסף בדחיפות).
שאלות:
1. האם זה מקובל ללכת לגישור בתיק כמו שלי, לפני שממצים הליך בבימ"ש?
2. מה החסרונות של הגישור שהוצע לי?
3. האם יש סיכוי שאקבל את סכום התביעה בהליך של גישור או שבהכרח אקבל פחות?
4. מנין לי שהמגשר הוא אובייקטיבי?
5. האם אני חייבת לקבל את עמדת המגשר?
תודה,
ניבר

תשובות

בהתאם לשאלותייך:
1. בוודאי שהולכים לגישור לפני שממצים את ההליך בבית המשפט. איזה צורך יהיה בגישור אחרי שממצים את ההליך המשפטי?
2. חיסרון אחד בלבד - בגישור לא תוכלי לקבל את סכום הפיצוי המלא שמגיע לך. כל הרעיון הוא סיום התיק בהסכמה, ואם המגשר ייתן הצעה לפיה מגיע לך לקבל עד השקל האחרון, לחברת הביטוח לא יהיה שום סיכון בלנהל את ההליך עד הסוף.
3. ראי תשובה 2.
4. תסמכי על עורך הדין שלך. בחרת בו מסיבה מסויימת, ואם הוא טוב במה שהוא עושה, הוא לא ילך למגשר שמתקיים אצלו ניגוד עניינים. בעולם דיני הביטוח אנחנו די מכירים אחד את השני ואחד את הלקוחות של השני. כמגשר בעצמי, אני יודע שאם לא אהיה אובייקטיבי וזה יתגלה - אני אשרוף את עצמי ולא יבואו אלי לקוחות לגישורים.
5. לא. גישור הוא וולונטרי לחלוטין. גם חברת הביטוח לא חייבת לקבל את הצעת המגשר.
&nbsp
שכחת לשאול מהם היתרונות של גישור (מה שנותן את התחושה שכבר החלטת שאת לא מעוניינת בהליך). בכל זאת אענה: מסיימים את התיק הרבה יותר מהר, מקבלים הצעת גישור ולא חייבים להסכים לה (בניגוד לפסק דין שהוא המילה האחרונה, למעט פתיחת הליך של ערעור), מגלים בגישור לפעמים שלא הכל ורוד ולא מגיע לך באמת לקבל את כל הכסף - ויש מגשר שמסביר לך את הסיכויים והסיכונים שבתיק שלך.
&nbsp
בסופו של דבר, אם את ועורך הדין שלך מאמינים שעדיף לוותר על הצעת המגשר, אז תתקדמו הלאה. מה הפסדת? עלות הגישור די נמוכה והתיק שלך נמשך חודש-חודשיים נוספים.
&nbsp
בית המשפט עצמו מאמין בגישורים. אני מציע לך לקרוא קצת על פגישת מהו"ת (מידע, היכרות ותיאום - פגישה שבה בוחנים אם התיק מתאים לגישור) שבמצבים מסויימים בית המשפט מחייב את הצדדים ללכת אליה, לפני שהוא מתחיל לעיין בתיק.
&nbsp
בהצלחה

למעלה