דיכאון וגלולת האושר

שוKולד

New member
דיכאון וגלולת האושר

אתם מכירים את הימים האלה בהם כלום לא הולך. יש תחושה החל מהבוקר שאולי עדיףלא לקום, והחל מאותו רגע הכל מתקלקל. אלה ימיי דיכאון קליל. לא ממש בא לפגוש מישהו, האנרגיה שואפת לאפס, אין מצב רוח, לא בא לעשות כלום ובאופן כללי העולם לא נראה מזהיר או מקום נעים ונחמד לחיות בו. ולחיות נתפס כמשהו די מעייף אותו יום. מצד אחד הימים האלה מבאסים, הם לוקחים המון אנרגיה ומאד מעייפים. בימים כאלה אני מנסה לישון כמה שיותר מתוך ידיעה שלרוב כשאני קמה הכל מתהפך. לטובה. אבל לפעמים, פשוט בא לי להשאר שם. אין לי כח להתאמץ לעשות משהו נחמד שאני יודעת שאני אהנה ממנו, ויוציא אותי מהמצב רוח המחורבן. פשוט בא לי להשאר שם. יש משהו מאד נעים ומוכר במקום הזה, הכל ידוע מראש. אין הפתעות. ישבתי וחשבתי היום, אם היו מציעים לי גלולת אושר, ללא שום נזק או תופעות לוואי. אני לא אצטרך לעשות כלום, אלא רק לבלוע כדור (אולי להטריח את עצמי עד המטבח בכדי למזוג לי כוס מים). כדור אחד קטן של אושר, שמבטיח אושר לאורך זמן. לא משהו רגעי וחולף שאח"כ אני אתגעגע אליו. האם הייתי רוצה לקחת כדור כזה ? לוותר על חלק מאד מוכר של עצב ודיכאון (לא, אני לא דכאונית מטבעי, אבל היו לי תקופות קשות בעברי הרחוק). אז מצד אחד זה מרתיע אותי, אבל מצד שני (החלק היותר חזק) זה נשמע לי מאד מפתה. לחיות חיים שלמים של אושר. לדעת לקחת דברים על הצד הטוב ביותר - תמיד. להתמודד עם הכל עם חיוך וידיעה שמחר תמיד יהיה יותר טוב. נשמע לי כמו חיים מאושרים להפליא
אתם הייתם רוצים לקחת גלולה שכזאת ?

Dr Spock

New member
האושר והסבל רֶעים הם

האושר הוא לא כלום, זהו רגש שאנו חשים, בדומה לעצבות, הוא קיים רק בתאים העצביים, הבזקים חשמליים המופיעים ונעלמים במוחינו. למען האמת, אין אושר בלי עצב, כמו שאין שלום בלי מלחמה ואין מוות בלי לידה, אין טוב בלי רוע, האחד יוצר את השני... (יין ויאנג) "...that brief madness of bliss which is experienced only by those who suffer most deeply." אדם שלא חש עצב לא חש אושר מימיו, מהסיבה הפשוטה שאין מקום להשוואה, אדם שלא חש רע מימיו לא יודע מה זה, ולפיכך לא ידע כאשר הוא מרגיש טוב, זה הכל יחסי. לפיכך: מלחמה היא שלום, אהבה היא שנאה, אושר הוא צער, טוב הוא רוע. לקחת גלולה של אושר תמידי לא תמחוק רק את העצב, אלא גם את האושר. זהו נצחון סיזיפי, עם העלמת הסבל גם העלמת את עצמך, את כל הרגשות והזכרונות שהפכו אותך למי שאת היום, את לא עוד עצמך. תאבדי את החלק בנפשך שחש חמלה, רחמים, סימפטיה, וכל שאר הרגשות שאנו כבני אדם מעריכים ביותר כאנושיים. הרי בלי לדעת סבל איך תחושי חמלה, רחמים או סיפטיה לסבליהם של אחרים? את תהפכי למין חזון של הוליווד בשנות ה50, סיוט מאני בשחור לבן של אושר מזויף ותמידי, עולם בו השמש זורחת כל יום והבעיות של הפרק הקודם נעלמו באורח קסם בפרק החדש, מעיין "פלזנטוויל". (ד"א הסרט "פלזנטוויל" מומלץ לכל מי שחושב שלקיחת כדור האושר היא רעיון טוב) המיתוס של תיבת פנדורה מספר (באופן כללי) על פנדורה המשחררת בטעות עם פתיחת התיבה את כל הרעות של העולם: המחלות, האסונות, המלחמות, הרעב וההרס. אך הדבר האחרון המשתחרר מן התיבה לאחר כל הרעות הוא דבר קטן הנקרא "תקווה". זו היא הנחמה היחידה של פנדורה, שעם שיחרור כל רעות העולם היא נתנה גם תקווה. התקווה לא היתה קיימת אם פנדורה לא הייתה פותחת את התיבה. האושר והסבל רֶעים הם, האחד נשען על השני...

שוKולד

New member
רגע רגע..

לא מדובר בגלולה שתמחק את מה שהיה. כל מה שכאבתי וסבלתי בחיי שלי הוא, גם אם אני לא נושאת אותו על כתפי יום יום. וודאי שהחמלה מגיעה ממקומות של סבל וכו'. אבל אני שאלתי על גלולה דמיונית שתשאיר את העבר כפי שהיה ותדאג להווה ולעתיד. לא היה יכול להיות נחמד להיות כל הזמן בתחושה נעימה וכייפית ? להיות כל הזמן בצד החיובי של הרגש ? לדעת לנתב את הרגשות השליליים לכדי עשיה ולא למרמור וכו'...

byron

New member
לנתב רגשות שלילייים?....

אבל אם הגלולה יוצרת רק רגשות נעימים אז אין רגשות שליליים. פעם רבתי קשות (יחסית אלי הערה "אני ממש לא מסכים עם דברייך" נחשבת למריבה קשה) עם המורה הלא אהובה לספרות שטענה "אומנות נוצרת מסבל" גם היום אני לא בטוח שאני מסכים עם ההגדרה הזו, אבל הרבה מהאומנות בא ממקום של סבל, ולא הייתי רוצה להפרד מהאומנות. ומעבר לזה, יש הטוענים שהצחוק יפה לבריאות, לדעתי הבכי שווה לו באותה מידה, שניהם צדדים שונים של אותו מטבע. אנחנו החיה היחידה שצוחקת ובוכה. אז לא הייתי נפרד מהכאב, כי הוא מהווה גבול תחתון, והצחוק גבול עליון לחיים שלי.

שוKולד

New member
אם קרה משהו לכלב שלך

סתם דוג' אז לא תהיה מאושר עד השמיים, השאלה מה אתה עושה עם הכאב שלך... גלולה של אושר לא בהכרח תגרום לך להיות בהיי תמידי.

Druyanizem

New member
זו לא דיי המטרה של גלולת אושר?

להיות בהיי תמידי? זה דיי מפספס את המהות של החיים. "עדיף לאהוב ולאבד מאשר לא לאהוב בכלל..." סתם דוגמה לכל העניין.

שוKולד

New member
נשאלת בכלל השאלה האם זה אפשרי

אם או בלי גלולה, האם זה אפשרי להיות בכל רגע נתון בהיי תמידי ?

Druyanizem

New member
מכיוון שהשאלה היא תאורטית...

אז זה לא משנה אם אפשר או לא... בתאוריה... זה מה שהגלולה עושה... עושה לך היי תמידי... האם זה אפשרי או לא.... לדעתי כן. אחרי הכל, הרגשה זו פעולה כימית, חשמלית וביולוגית שאפשר לחקות על ידי כל מני תהליכים (כמו שקים חשמליים לנקודות הנכונות וחומרים כימיים). השאלה היא באמת... איך המוח יתמודד עם זה לטווח הארוך...

Druyanizem

New member
אני אישית - לא

אני חושב שכל הבעיות של החיים רק מחזקות אותי. אני לא עברתי הרבה בחיים אבל ממה שכן עברתי רק למדתי, החכמתי והפכתי לחזק יותר. מציע לכולכם לעשות אותו דבר.

byron

New member
דוג' טובה

אבל כמו שכבר צוין...גלולת האושר לא אמורה לגרום לי לראות רק טוב... אבל זו רק סמנטיקה ואני מתווכח על נקודות קטנות. באופן עקרוני, טוב לי עם הרע מדי פעם. בסמל יין-יאנג יש נקודה שחורה בתוך הלבן, ויש נקודה לבנה בשחור. אם הייתה גלולה שגורמת לראות את הנקודות האלו... כמו חלום פרעה, שיבוא יוסף ויגיד לי שאומנם הולך להיות טוב אבל אח"כ יהיה רע, ואני אדע להכין את עצמי, לא לחגוג על הטוב עד הסוף, פשוט לאזן את שני המצבים

שוKולד

New member
מעניין...אז מה שאתה בעצם אומר

אם הבנתי נכון, זה שלא טוב הקיצוניות לא לכאן ולא לכאן אלא המצב המאוזן הוא הטוב ? דרך המלך ? לא אושר תמידי ולא דיכאון תהומי אלא מצב ביניים של שלווה בלי זעזועים מיוחדים של הספינה. הבנתי נכון ?

byron

New member
לא בדיוק אבל בערך.....

מאוזן זה אחלה, אבל משעמם. כל מה שאני רוצה זה לזכור ברגעי ההיי שהם זמניים, ועוד יותר לזכור ברגעי השפל שההיי יבוא. לדעתי אחד לא קיים בלי השני כי "שפל" ו"היי" הם מונחים מתייחסים, אני בהיי לעומת אתמול/שלשום....אני בשפל כי קודם היה יותר טוב...

למעלה