דמיון מודרך כחוויה מתקנת לאחר לידה

דמיון מודרך כחוויה מתקנת לאחר לידה

שלום רב אני אורחת כאן, וברצוני לשאול את חכמתכם. לפני חודש ילדתי בן, התכוננתי זמן רב לפני הלידה ללידה טבעית, וכל זה על מנת להימנע מניתוח קיסרי. בחדר לידה הטבעית הייתי שש וחצי שעות, צירים כל דקה, פתיחה של 8.5 ומחיקה של 80% הכל הלך כפי שצריך עד שהעובר היקר שלי החליט לעשות קקי לתוך מי השפיר ולבלוע מהם. הוא הראה על פי המוניטר מצוקה, והרופאים החליטו שחייבים להוציא אותו תוך 3 דקות. בחדר הלידה עברתי חוויה נהדרת, כל ציר העברתי עם תומך לידה (דולה) ברייקי, ושיאצו ותנועה, היה נהדר המעבר הקיצוני הזה מחדר לידה טבעית למצב כירורגי חרום היה מאד קשה נכון להיום, אני אחרי ניתוח קיסרי, ודיי עצובה את התינוק שלי ראיתי רק 48 שעות לאחר הניתוח. שאלתי היא, האם אפשר בעזרת דמיון מודרך לעשות חוויה מתקנת לחויה קשה זו? אודה לכם מאד על העזרה

../images/Emo49.gifחוויה מתקנת ללידה

שלום לך וברוכה אלינו, קודם כל מזל טוב!!! הסיפור שלך מרתק וגם עצוב. כל הכבוד לך על האומץ ההכנות והמודעות שהיגעת איתם ללידה. אנו עברנו לידה טראומתית במשגב לדך. גם אנו רצינו לידה טיבעית וקבלנו לידה מזעזעת בגלל זרוז שהסתיים במצוקת העובר. ראשית יש רגעים שבהם צריך לומר די עד כאן. וטוב שלא סיכנת את חייו של העובר.יש מצבים שבהם אנו צריכים להעזר במה שניתן. הלידה השניה שלנו היתה של תאומים בן ובת. היום הם בני שנתיים. הלידה התרחשה בבית שלנו בליווי רופא צמוד ד"ר ברדא (בטח שמעת עליו) הלידה היתה מדהימה, מעבר לכל הציפיות. ואשר לשאלתך - אפשר בעזרת דמיון מודרך ליצור חוויה מתקנת אבל בשלב מאוחר יותר. את כעת אחרי לידה מתישה וניתוח. תני לעצמך זמן להתאושש ולהרגע. תהיי פנויה לתינוק. הלידה כבר נגמרה. ומי יודע אולי גם הלידה הבאה תהיה עבורך חוויה מתקנת. עשית מה שיכולת. יש דברים שאינם בכוחותינו. ואם בעוד מספר חודשים תרגישי שאת רוצה חוויה מתקנת אוכל להפנות אותך לאחד מהמטפלים שלנו באיזור שלך.

אמיר

מודה לך על התשובה. במשדב לדך לידה טראומטית? כמה קשה לשמוע את זה. אני שמחה לשמוע שהלידה השניה היתה נהדרת. לבטח ניסיון וידע יש לכם, לכן אשאל שאלה נוספת, לאחר לידה, אני יודעת כי נשים רבות הופכות להיות רגישות יתר על המידה, הכל רגיש למדי, עצוב הרבה, בוכים הרבה. מה הסיבה האמיתית מעבר להסבר של נפילת הורמונים? מה קורה שם בפנים? תודה על ההתייחסות בת חן

דמיון מודרך כחוויה מתקנת ללידה../images/Emo20.gif

בת חן שלום, המכתב שלך נגע ללבי. אני אימא ל- 4 ילדים וגם תלמידה של אמיר רטר ומטפלת בדמיון מודרך ו- NLP בשיטה שלו. בנוסף לכך אני גם דולה ואני מלווה נשים בתקופה שלפני ואחרי הלידה בשיטות הללו. הרצון שלי ללוות נשים בהריון ולידה נולד על רקע החוויות של הלידות שאני עברתי. גם אני עברתי לידה ראשונה קשה וטראומתית שכללה כל התערבות אפשרית. יצאתי מלידה זו חלשה, חסרת בטחון ומפוחדת מאוד. במהלך הלידות הבאות חיפשתי מסגרת טיפולית שבתוכה אוכל לשקם את בטחוני שקרס ותאפשר לי לבוא ללידות הבאות מחוזקת יותר. אז (לפני 14 שנה) לא הייתי מודעת לכלים הטיפוליים שאותם אני מכירה היום, ולכן רק בלידה הרביעית (לפני 6 שנים) עברתי חוויה מתקנת עם מיילדת פרטית במשגב-לדך. זאת הייתה הלידה הטבעית הראשונה שעברתי ויצאתי ממנה מחוזקת ומאמינה בעצמי וביכולות שלי. בקליניקה שלי אני פוגשת נשים שבאות להכנה ללידה. חלקן באות עם רקע של טראומות מלידות קודמות. בשיטה של דמיון מודרך ו- NLP ניתן לחזור לזיכרונות הקשים, לחוות את הקושי למצות אותו ולמצוא בעזרת הדמיון פתרונות יצירתיים למועקות שנשארו. במקביל התהליך מאוד מחזק את המשאבים הפנימיים ומעודד את יכולת הקבלה העצמית. למדתי שכלים טיפוליים אלה הינם רבי עוצמה ואני מזמינה אותך להתנסות בהם אבל... סבלנות. באמת כמו שאמיר אמר לזמן יש תפקיד חשוב. אי אפשר לקפוץ מיד לחוויה מתקנת לפני שנמצאים במקום הכואב מספיק זמן על מנת לחוות ולמצות אותו. זה חשוב אפילו אם זה קשה וכואב. אז קחי את הזמן שלך ותהיי סבלנית עם עצמך, תרשי לעצמך להיות עצובה ומאוכזבת (ולבכות הרבה). בנקודת זמן כלשהי תרגישי שזה מתאים לך להיכנס לתהליך שיעבד את החוויה. בקשר לשאלתך השנייה על התקופה השבירה שאחרי הלידה. אכן, רבות מאתנו אינן חוות את חווית האימהות שאחרי הלידה בצבעים בהירים ופסטורליים כפי שמוצג בספרים ובסרטים, או כפי שנראה שהחברה מצפה מאתנו. רבות מאתנו עוברות תקופה קשה אחרי הלידה, תקופה של רגשות מעורבים, של עצב ובדידות, ייאוש וחולשה, חוסר אונים ולעיתים גם דחייה והתנגדות לתינוק. חלק מזה נובע מחוסר איזון הורמונאלי שחל אחרי הלידה. חשוב לדעת שגם לעייפות הרבה השפעה מכריעה על המצב הרגשי. הריון ולידה זה אתגר גופני ונפשי גדול. בחברות מסורתיות יש מנהג של משכב לידה כ- 4 – 6 שבועות אחרי הלידה. בתקופה זו האישה נחה מנוחה מוחלטת. משימתה היחידה זה להניק את התינוק ולצבור כוחות. בתקופה זו היא מטופלת על ידי נשות הקהילה, שמאכילות אותה, מטפלות בילדיה האחרים ודואגות לביתה. הן מעסות את גופה ומעל לכל מהוות קבוצת תמיכה שמעניקה לה עידוד וחיזוק. לצערנו בחברה המודרנית המצב לא כך. נשים מרגישות צורך לחזור לתפקוד מלא זמן קצר לאחר הלידה. הן לא מאפשרות לעצמן מספיק שהות לחזור ולהתחזק. הוסיפי על כך את צפיות החברה, שכוללות חזרה מהירה לשגרה ואימהות חייכנית ושלווה. התוצאה היא תסכול, אכזבה וקושי לבטא רגשות אמיתיים. המלצתי לך גם בעניין זה: סבלנות. קחי את הזמן שלך להתחזק; נוחי הרבה; הקשיבי לצרכים שלך (לא לאלה של הסביבה); מצאי נשים אחרות במצבך שאיתן יש לך שפה משותפת ויצרי לעצמך קבוצת תמיכה. אין כמו חברות טובות לחלוק עימן חוויה משותפת זו לחיזוק ולתמיכה. אני מחזקת את ידייך. חגית ספנסר

שינויים שקשה לקבל

הי בת חן, נסעתי לכמה ימים לירושלים וכבר ההודעה שלך הועברה לעמוד הקודם. אבל טוב שמצאתי אותה. ובהזדמנות זו תודה לך חגית שכתבת תשובה עמוקה ומילאת את מקומי. תשובתך מהממת. אני מצטרף לכל מילה של חגית. נראה שהתלמידה עולה על המורה. משהו קטן נוסף לפי הבנתי. רובינו מחפשים אחר בטחון, עושים ביטוחים נגד גנבה, שריפה וכו. בנסיון להשאיר את המצב כפי שהוא אנו מנסים להמנע משינויים. ומה לעשות החיים הם כל הזמן שינוי. לשינוי קטן לוקח מעט זמן להתרגל ולשינוי גדול לוקח יותר זמן. לידה ללא ספק היא שינוי גדול בחיים. לא רק שיש שינוי בהורמונים, פתאום נולד זעטוט שצריכים לדאוג לו יומם ולילה. ובכל זמן מעבר יש שינויים רבים. גם במעבר בין יום ללילה או לילה ליום מתרחשים המון שינויים. קחי את הזמן לעבור את הטלטלות ותגלי שלאט לאט הגלים נרגעים.

למעלה