האם כל דבר הוא אנוכי?

aviel931

New member
לא סותר את זה שזו פעולה מדהימה...וכו'

עקרון הוא כן שלך, הוא חלק מהאמונה שלך ותפיסת העולם שלך ולכן הוא חלק ממך והוא "שלך".

זה לא כמו ילד ששיך לך, או משהו חומרי

לכן אני לא אגדיר את זה כאוגואיזם. זה משהו שאינו גשמי, שאתה עומד מאחוריו עד למות, זה לא אגואיזם בשום צורה.

aviel931

New member
לדעתי גם כאן יש מניע אגואיסטי

כמו בכל דבר וזה לא רע. משום מה נהוג לחשוב שאגואיזם זה רע...

אייני

New member
אני רק לא מבין דבר אחד

מה בדיוק אתה מגדיר כאגואיזם ומה כלא אגואיזם? כאילו, בתכלס, רוב האנשים מגדירים אי אגואיזם למעשה בדיוק במה שאתה קורא לו דווקא אגואיזםXD כלומר - באי הקשבה לצרכים גשמיים ופיזיים, ובעמידה במערכת הערכים שאתה מאמין בה, חרף זאת.

aviel931

New member
אגואיזם

אגואיזם זה דבר שלאדם יוצאת תועלת כלשהיא, או שהוא חושב במודע או לא, שיצא לו תועלת-רוחנית או פיזית. אנשים עושים כמעט תמיד, ואולי תמיד דברים שמועילים לה-כלומר דברים אגואיסטים. דוגמא-אני כותב כאן בפורום..למה?כנראה כי אני נהנה להביע את דעתי. ז'בוטינסקי אמר משהו שיכול להתאים כאן-הוא אמר שהוא היה 'אינדיבידואל[זבוטינסקי היה אינדיבידואליסט,אפילו קיצוני] שבחר לתרום את חיו לאומה. מנקודת מבט חיצונית נראה שהוא תרם הכל ממניעים לא אגואיסטיים. אבל הוא אמר אני בחרתי לתרום את חיי[הוא מת חסר כל], וכנראה זה בגלל תחושת שליחות וכו',

אייני

New member
במילים אחרות - תועלת רוחנית

זה אומר בעצם ש"אם אתה חושב לעשות X" - מייד X אגואיסטי כי אתה עושה משהו שאתה רוצה. דהיינו, האפשרות היחידה לפעולה לא אגואיסטית זה אם מישהו נגיד תופס לך נגיד את הזרוע בכוח ומרים אותה, או מישהו שולט במחשבות שלך ואתה עושה מה שהוא פוקד עליך כי אין לך אפשרות אחרת - או אז הפעולה שלך לא הייתה אגואיסטית כי היא נעשתה נגד רצונך. זה בעצם מה שאתה אומר? כי בסה"כ - לפי ההגדרה שלך, אני לא מצליח לחשוב על אפשרות *קיום* משהו לא אגואיסטי. כי בעצם העובדה שאתה עושה משהו שאתה רוצה - זה מייד "תועלת רוחנית", לא משנה מה. לזה אתה מתכוון? אם כך אז תכלס ההגדרה שלך שונה לחלוטין מההגדרה הרגילה, ותכלס - תאמת, גם חסרת תועלת קצת. אין כ"כ פואנטה בהגדרה שנכונה למעשה ל*כל דבר אפשרי*. וזה סתם שעשע אותי אגב, אתה יודע. אתה מרים את היד - אגואיסטי. אתה מחייך - אגואיסטי. אתה מפליץ - לא אגואיסטי כי אתה לא שולט בזהXDDDDD (טוב, תלויXD). אח. חייהם של הפלצנים באשר הם בהחלט מאושרים יותר עכשיו

aviel931

New member
מי אמר שאגואיזם זה רע?

השאלה איזה דבריםאגואיסטיים אתה עושה...שמועילים גם לאחרים...וכו' אז זה טוב...

אייני

New member
אה... רגע, איפה כתבתי שאגואיזם זה רע?XD

אני אישית חושב שכמעט כל דבר הוא חשוב - אלא אם הוא מוקצן. להרוג את עצמך למען כ-ל האחרים זה רע בעיניי *בדיוק כמו* לשים זין על כל העולם ולעשות מה שאתה רוצה. אבל נו, שיהיה, איך לעזאזל זה היה קשור למה שאמרתי?XD

aviel931

New member
../images/Emo45.gif

מסכים, השאלה איך מנתבים את האנוכיות-לפגיעה באחרים או לעזור

Keren 104

New member
לדעתי,

רוב הדברים שאנו עושים הם אכן אנוכיים. אפילו הדבר הבסיסי ביותר שהוא להתרבות נעשה מתוך אנוכיות. אבל, לפי דעתי, כאשר אנשים הופכים להורים הם מפסיקים להיות אנוכיים בצורה מסויימת. הם מוותרים על חלק מעצמם בשביל הצאצאים שלהם. ברגע שאתה הורה אתה מוותר על חלק מהמהות שלך, על חלק מהרצונות שלך. ומכאן הרבה דברים שהורים עושים בשביל הצאצאים שלהם לא נעשה מתוך אנוכיות אלא פשוט מתוך רצון טהור לעזור לצאצאים. היי, אני קרן בת 16 וקצת. זו פעם ראשונה שאני כותבת בפורום אז תהיו סלחנים.

בארבאבא

New member
אני לא חושבת שיש דבר כזה..

כל דבר נעשה מתוך אנוכיות. ולא תמיד יש בזה רע..כמו שאמרת,התנדבות למשל באה ממניעים אנוכיים של תחושה טובה. אבל לפחות לוקחים פה את האנוכיות למקום טוב..

aviel931

New member
אין דבר שהוא לא אנוכי בכלל

האדם מטבעו לדעתי הוא מאוד אגואיסטי. עד גילך מסוים הוא גם לא מסתיר את זה. השאלה היא איך אתה מנתב את האנוכיות שלך....אם אתה עוזר לאנשים תוך כדי או לא...

Gigantic Boots

New member
מה שקורה פה...

זה שרוב האנשים מבצעים את ההנחה הראשונית שיש הבדל בין לתת ולבין לקבל? מי אמר שכל מה שאתה עושה לא יכול לתרום לסביבה? אם לא היה צריך לעבוד, למשל, וכל בני האדם יכלו להתמיד בתחומי העניין שלהם, מדוע שלא כל מה שהם היו עושים היה מועיל לכולם? אם כל מה שאתה עושה משפיע על הסביבה שלך וחוזר אליך בחזרה... איפה פה ההפדרה בין ה"אני" ל"אחר"?

למעלה