הדבר היחידי שאפשר לדעת על המציאות מגיע מבפנים,והוא נוגד את מה שאנחנו קולטים.

המציאות שאנו קולטים מושתתת על ריבוי חלקיקים דוממים.
וממוח שקיים במציאות כזו,היינו מצפים לקיים מנגנון חישובי בלבד,ללא שיקום ממנו אותו צופה שאנחנו מכירים מעצמינו.
מין אוטומט חסר נפש ותודעה,אומנם שיכול להתנהג ולהגיב בדיוק כמונו,אבל חסר תודעה.
כלומר מנגנון שמושתת על חלקיקים דוממים,לא יהיה שם בפנים אף אחד.
וזוהי הבעיה הפסיכופיסית שמעלה הפילוסופיה,בשואלה-שאלה כמו-איך מרגיש חלקיק פחמן במוח שלך,שכאמור אין סיבה שירגיש שונה מבהיותו בטבע.
ואני מוסיף-אם החלקיקים במוח שלך לא מרגישים אז מי מרגיש?
ויש שינסו להתחכם ויאמרו שהמוח מרגיש.
ובכן המוח הוא ערימת חלקיקים,והיות החלקיקים מאורגנים שם למנגנון חישובי יכול להעלות רק תהליך,אבל את מי שמרגיש צריך ליחס למשהו במרכיבים.

מעבר לכך,החלקיקים במוח,על אף היותם במבנה,נותרים כל אחד כשלעצמו,ואינם יוצרים משהו כולל,מלבד השפעתם אחד על האחר,ליצירת המנגנון החישובי,והנפש שלנו היא משהו כולל.
ואינה מתאפיינת בריבוי.
כלומר האני שלך הוא אחד,ואתה לא מזהה את עצמך כהרבה חלקיקים שכל אחד נשאר בגדר עצמו.

נערך לאחרונה ב:

BravoMan

Active member
ה-"בעיה הפסיכו-פיזית" היא קונספט פילוסופי גרוע במיוחד.

כנראה הומצא במרדף אחרי הצורך האנושי להיות ייחודיים - להמציא "נשמה" ואלים שנבראנו בצלמם, והכל כדי לא להודות במציאות:
שאנחנו אוסף של אטומים ואינטראקציות כימיות-חשמליות בניהם.

לא "תוכננו", לא "נבראנו", אנחנו לא "מיוחדים" ואין לנו "נשמה".

איך חיים עם זה?
פשוט - מבינים שאין בזה כל רע!

אנחנו עדיין מסוגלים להרגיש, וליצור, ולקדם, ולהפוך את עצמינו, כיחידים או כקבוצות, למשהו מיוחד, ולהשאיר מורשת מבלי להסתמך על רכיבים על טבעיים.

מי מרגיש? האטום?
לא.
רגש זו פעולה של עיבוד מידע באמצעות רשת הנוירונים במוח.
אטום בודד לא יכול להרגיש, כי הוא לא יכול לעבד מידע.
אבל "אתה" - התפיסה שלך כ-"אתה" לא תתקיים ללא התהליך הזה, וללא תשתית החומרה (המוח הפיזי שלך), עליה התהליך מתבצע.

המוח אכן מבצע תהליך חישובי בלבד, אבל לא אותו תהליך חישובי שעושה מחשבון.

תחשוב על זה כך:
אתה קורא את ההודעה שלי, ותוך כדי רואה צבעים של כתום, כחול, שחור, בתבניות שמסודרות ב-"אותיות" שאתה מבין ושמקבלות משמעות.
אם אין לך חוסם פרסומות, אתה כנראה גם רואה כל מיני דברים זזים על המסך שלך, אולי שומע קולות מווידאו בפרסומת.

אבל אתה יודע מה קורה מאחורי כל הדברים האלה?
רק חיבור של מספרים והעתקה של תוצאה ממקום למקום.

כן, זה הכל!
זה כל מה שהמחשב שלך באמת יודע לעשות - לחבר מספרים ולהעתיק מספרים ממקום למקום, וזה כל מה שהוא עושה מתחת למכסה.
הוא עושה את זה כמה מאות מליוני פעמים בכל שניה, בצירופים מאוד מסובכים, והתוצאה של זה נראית כלל לא קשורה לפעולה כה פשוטות, ומי שלא למד ארכיטקטורת מחשב לא יבין איך יכול להיות קשר בין השניים, אבל זו עובדה.

אנחנו יודעים הרבה פחות על המוח האנושי משאנו יודעים על מחשבים שבנינו בעצמנו, אך ככל שאנו למדים עליו יותר, כך נראה יותר שהפרינציפ דומה, ואין באמת שום "קסם" שמסתתר מחוץ לתפיסה שלנו, אלא פשוט מנגנון מאוד מאוד מורכב.

אה, ולמה שאר החומר ה-"דומם" מסביבנו לא חושב ומרגיש?
פשוט - כי הוא לא מסודר בצורה הנכונה כדי ליצור את המערכת שיכולה לעבד מידע.

תחשוב על כך:
מוט ברזל וסכין עשויים מאותו חומר דומם, אבל סכין יכולה לחתוך דברים בעוד שמוט ברזל לא יכול.
למה?
כי הצורה של הסכין חדה, ושל המוט כהה!
זה בסה"כ עניין של סידור אטומים ומולקולות.

סירוניטוש

Active member
ה-"בעיה הפסיכו-פיזית" היא קונספט פילוסופי גרוע במיוחד.

כנראה הומצא במרדף אחרי הצורך האנושי להיות ייחודיים - להמציא "נשמה" ואלים שנבראנו בצלמם, והכל כדי לא להודות במציאות:
שאנחנו אוסף של אטומים ואינטראקציות כימיות-חשמליות בניהם.

לא "תוכננו", לא "נבראנו", אנחנו לא "מיוחדים" ואין לנו "נשמה".

איך חיים עם זה?
פשוט - מבינים שאין בזה כל רע!

אנחנו עדיין מסוגלים להרגיש, וליצור, ולקדם, ולהפוך את עצמינו, כיחידים או כקבוצות, למשהו מיוחד, ולהשאיר מורשת מבלי להסתמך על רכיבים על טבעיים.

מי מרגיש? האטום?
לא.
רגש זו פעולה של עיבוד מידע באמצעות רשת הנוירונים במוח.
אטום בודד לא יכול להרגיש, כי הוא לא יכול לעבד מידע.
אבל "אתה" - התפיסה שלך כ-"אתה" לא תתקיים ללא התהליך הזה, וללא תשתית החומרה (המוח הפיזי שלך), עליה התהליך מתבצע.

המוח אכן מבצע תהליך חישובי בלבד, אבל לא אותו תהליך חישובי שעושה מחשבון.

תחשוב על זה כך:
אתה קורא את ההודעה שלי, ותוך כדי רואה צבעים של כתום, כחול, שחור, בתבניות שמסודרות ב-"אותיות" שאתה מבין ושמקבלות משמעות.
אם אין לך חוסם פרסומות, אתה כנראה גם רואה כל מיני דברים זזים על המסך שלך, אולי שומע קולות מווידאו בפרסומת.

אבל אתה יודע מה קורה מאחורי כל הדברים האלה?
רק חיבור של מספרים והעתקה של תוצאה ממקום למקום.

כן, זה הכל!
זה כל מה שהמחשב שלך באמת יודע לעשות - לחבר מספרים ולהעתיק מספרים ממקום למקום, וזה כל מה שהוא עושה מתחת למכסה.
הוא עושה את זה כמה מאות מליוני פעמים בכל שניה, בצירופים מאוד מסובכים, והתוצאה של זה נראית כלל לא קשורה לפעולה כה פשוטות, ומי שלא למד ארכיטקטורת מחשב לא יבין איך יכול להיות קשר בין השניים, אבל זו עובדה.

אנחנו יודעים הרבה פחות על המוח האנושי משאנו יודעים על מחשבים שבנינו בעצמנו, אך ככל שאנו למדים עליו יותר, כך נראה יותר שהפרינציפ דומה, ואין באמת שום "קסם" שמסתתר מחוץ לתפיסה שלנו, אלא פשוט מנגנון מאוד מאוד מורכב.

אה, ולמה שאר החומר ה-"דומם" מסביבנו לא חושב ומרגיש?
פשוט - כי הוא לא מסודר בצורה הנכונה כדי ליצור את המערכת שיכולה לעבד מידע.

תחשוב על כך:
מוט ברזל וסכין עשויים מאותו חומר דומם, אבל סכין יכולה לחתוך דברים בעוד שמוט ברזל לא יכול.
למה?
כי הצורה של הסכין חדה, ושל המוט כהה!
זה בסה"כ עניין של סידור אטומים ומולקולות.
סליחה, אני רק שאלה: :) האם הידע שלך הוא ידע אפריורי או אפוסטריורי?

BravoMan

Active member
סליחה, אני רק שאלה: :) האם הידע שלך הוא ידע אפריורי או אפוסטריורי?
האם זה לא היה ברור מספיק ממה שכתבתי?
איך אתה היית מגדיר ידע שהושג במחקרים מדעיים, ושאף מומש בפיתוחים רפואיים וטכנולוגיים?

אני מניח שאתה יודע שיש לנו יכולת לייצר תרופות - כימיקלים, אשר משפיעים על רגשות של אנשים.
אם אתה מאמין שמקור רגשות הנו נשמה מטפיזית ולא גוש התאים הפיזי בתוך הגולגולת שלנו, איך בדיוק לדעתך עובדות תרופות נגד דיכאון?

אמירות כגון "ידיעת האמת היא בעיקר בלב, יותר מאשר במוח." נשמעות מאוד פואטיות, אבל אנחנו כבר יודעים להחליף לבבות לאנשים, ואנחנו יודעים שהדבר היחיד שבאמת בא מהאיבר שקוראים לו "לב" זה לחץ המאפשר סירקולציית דם בתוך הגוף.

בפועל, כל מה שאפשר להבין מאמירות כאלה, היא שברצונך לחפש את האמת עם הרגש ולא עם היגיון, אך חיפוש כזה מביא לא פעם הרבה סבל לאנושות.

סירוניטוש

Active member
האם זה לא היה ברור מספיק ממה שכתבתי?
איך אתה היית מגדיר ידע שהושג במחקרים מדעיים, ושאף מומש בפיתוחים רפואיים וטכנולוגיים?

אני מניח שאתה יודע שיש לנו יכולת לייצר תרופות - כימיקלים, אשר משפיעים על רגשות של אנשים.
אם אתה מאמין שמקור רגשות הנו נשמה מטפיזית ולא גוש התאים הפיזי בתוך הגולגולת שלנו, איך בדיוק לדעתך עובדות תרופות נגד דיכאון?

אמירות כגון "ידיעת האמת היא בעיקר בלב, יותר מאשר במוח." נשמעות מאוד פואטיות, אבל אנחנו כבר יודעים להחליף לבבות לאנשים, ואנחנו יודעים שהדבר היחיד שבאמת בא מהאיבר שקוראים לו "לב" זה לחץ המאפשר סירקולציית דם בתוך הגוף.

בפועל, כל מה שאפשר להבין מאמירות כאלה, היא שברצונך לחפש את האמת עם הרגש ולא עם היגיון, אך חיפוש כזה מביא לא פעם הרבה סבל לאנושות.
ברשותך אשאל אותך עוד שאלה: האם המציאות הפסיכית היא פונקציה של המוח?

BravoMan

Active member
לצערי, לא אוכל לענות על שאלה, כי אני לא יודע מה היא "מציאות פסיכית".

אם תסביר את המושג, או תיתן קישורים למקום שמסביר את המושג בצורה נגישה, אשמח לדון איתך על זה זה.

סירוניטוש

Active member
לצערי, לא אוכל לענות על שאלה, כי אני לא יודע מה היא "מציאות פסיכית".

אם תסביר את המושג, או תיתן קישורים למקום שמסביר את המושג בצורה נגישה, אשמח לדון איתך על זה זה.
תהליך החשיבה הוא תופעה פסיכית ואין לזה כל תוכן ביוכימי.
הפרט המעניין הקשור בבעיה הפסיכו-פיסית, שהמוח איננו חושב.
במוח נוכל למצוא המון דברים מעניינים שהוא עושה, אולם מה שברור ביותר הוא,
שבמוח לא נמצאת שום מחשבה.

BravoMan

Active member
מאוד הייתי רוצה לשמוע איך בדיוק הגעת לתובנה הזו?

אנחנו יכולים לראות בעין את המחשבות שמתרחשות במוח, אם נצמיד לנבדק חיישנים או נשתמש במכונה כגון MRI.
כשאני אומר "לראות מחשבות" אני לא מתכוון כמובן שנוכל לשמוע את המילים עליהם חושב אותו אדם, או לראות כמו סרט את הזיכרונות שלו, אבל אנחנו כן יודעים למצוא מתאם מדויק בין פעילות חשמלית-כימית שמתרחשת במוח, לתהליכים פסיכולוגיים שונים.

הקשר הזה נצפה בזמן אמת פעמים רבות, וכך גם הצלחנו למפות אלו אזורים במוח אחראים על אלו פעולות.

הנה אפילו דוגמה לצעצוע שניתן לקנות ופועל על העיקרון הזה:

בשלב הזה כמובן תוכל לטעון שהתהליך הכימי נגרם ע"י התהליך הפסיכולוגי, ושהקשר הוא חד כיווני - הנשמה שולטת בבשר.

אלא שכאן בדיוק נכנסת השאלה שלי שעליה לא ענית:
איך עובדות תרופות, ואף סמים?

איך חומר כימי שאנחנו בולעים יכול לשנות את מצב הרוח והרגשות שלנו, ואף יכול לייצר אצלנו הזיות עם מראות וצלילים, אם המחשבה אינה במוח, ואינה קשורה לתהליכים הפיזיקליים שבו?

האם לדעתך חברת תרופות שמייצרת כדורים נגד דיכאון מטילה עליהם קסם שמפיח בתוכם רוח אלוהית?
האם הפושע שמבשל אקסטזי במעבדה שלו נושא תפילה כדי שמלאך ייתן חזיון ללקוחות שלו?

אם אני מבין נכון, מה שאתה מכנה "המציאות הפסיכית", היא בעצם תפיסה שלנו של המציאות, המונה של העולם שסובב אותנו שאנו בונים בראשנו כדי להבין מה קורה ולהחליט איך לנהוג.

אם הבנתי נכון, אז תשובתי לשאלה "האם המציאות הפסיכית היא פונקציה של המוח?" היא חד משמעית כן!
בדיוק כפי שחדר ווירטואלי ודמות ווירטואלית במשחק מחשב הם פונקציה של זרמים חשמליים בתוך רכיבי המחשב שמייצגים פעולות מטמתיות שמייצגות הדמייה וויזואלית וקולית של המציאות, כך ה-"מציאות הפסיכית" היא פונקציה של תהליכים כימיים - חשמליים במוח שמייצגים פעולות עיבוד מידע, שיוצרים מודל של המציאות הפיזית.

סירוניטוש

Active member
ידיעת האמת היא בעיקר בלב, יותר מאשר במוח.
הרמב"ם כתב: "אינן נראין לעין אלא בעין הלב הן ידועין כמו שידענו אדון הכל בלא ראיית עין".

R 1 3

Well-known member
בסדר - אתה צודק בכך שיש רב הנסתר על הגלוי.
אבל אם גלוי שהמציאו אלילים - לא ניתן להסתיר את האמת הזאת
ע״י פלפונים כשרים לחרדים לאורך זמן רב. ההונאה שבדת תתגלה.
האליל יהווה היה אליל עץ זאת ניתן לראות בעין של ארכיאולוגים.
ההלכה חרדה מאוד מהכופרים ודנה אותם לסקילה
המוסלמים עורפים ראשים - שהרי מוחמד היה בן תמותה כמו ישו
כמו הרבי מלובביץ׳ ורבי נחמן ..כולם היו בשר ודם - אל אמיתי מעולם לא היה.

סירוניטוש

Active member
מאוד הייתי רוצה לשמוע איך בדיוק הגעת לתובנה הזו?

אנחנו יכולים לראות בעין את המחשבות שמתרחשות במוח, אם נצמיד לנבדק חיישנים או נשתמש במכונה כגון MRI.
כשאני אומר "לראות מחשבות" אני לא מתכוון כמובן שנוכל לשמוע את המילים עליהם חושב אותו אדם, או לראות כמו סרט את הזיכרונות שלו, אבל אנחנו כן יודעים למצוא מתאם מדויק בין פעילות חשמלית-כימית שמתרחשת במוח, לתהליכים פסיכולוגיים שונים.

הקשר הזה נצפה בזמן אמת פעמים רבות, וכך גם הצלחנו למפות אלו אזורים במוח אחראים על אלו פעולות.

הנה אפילו דוגמה לצעצוע שניתן לקנות ופועל על העיקרון הזה:

בשלב הזה כמובן תוכל לטעון שהתהליך הכימי נגרם ע"י התהליך הפסיכולוגי, ושהקשר הוא חד כיווני - הנשמה שולטת בבשר.

אלא שכאן בדיוק נכנסת השאלה שלי שעליה לא ענית:

איך חומר כימי שאנחנו בולעים יכול לשנות את מצב הרוח והרגשות שלנו, ואף יכול לייצר אצלנו הזיות עם מראות וצלילים, אם המחשבה אינה במוח, ואינה קשורה לתהליכים הפיזיקליים שבו?

האם לדעתך חברת תרופות שמייצרת כדורים נגד דיכאון מטילה עליהם קסם שמפיח בתוכם רוח אלוהית?
האם הפושע שמבשל אקסטזי במעבדה שלו נושא תפילה כדי שמלאך ייתן חזיון ללקוחות שלו?

אם אני מבין נכון, מה שאתה מכנה "המציאות הפסיכית", היא בעצם תפיסה שלנו של המציאות, המונה של העולם שסובב אותנו שאנו בונים בראשנו כדי להבין מה קורה ולהחליט איך לנהוג.

אם הבנתי נכון, אז תשובתי לשאלה "האם המציאות הפסיכית היא פונקציה של המוח?" היא חד משמעית כן!
בדיוק כפי שחדר ווירטואלי ודמות ווירטואלית במשחק מחשב הם פונקציה של זרמים חשמליים בתוך רכיבי המחשב שמייצגים פעולות מטמתיות שמייצגות הדמייה וויזואלית וקולית של המציאות, כך ה-"מציאות הפסיכית" היא פונקציה של תהליכים כימיים - חשמליים במוח שמייצגים פעולות עיבוד מידע, שיוצרים מודל של המציאות הפיזית.
בוא נדבר על כוח הרצון באדם:

"בדרך בה רוצה האדם לילך מוליכים אותו"​

איך עובדות תרופות, וגם סמים? מכוח רצונו של האדם להיות בריא.
הכול תלוי בכוח הרצון הבא מהאדם עצמו.
הכוח המדמה הוא ללא כל ספק אלמנט פסיכי, והוא פונקציה של המוח.

BravoMan

Active member
אז מה שאתה אומר בעצם, זה שלא ניתן לסמם אדם ללא ידיעתו?
אם מישהו יערבב אקסטזי באוכל שלך מבלי שתדע, לא תהיה לזה שום השפעה עליך?

ואני שואל שוב:
על מה אתה מבסס את הטענות האלה?
האם זה משהו שהמצאת בעצמך? האם קראת את זה היכנשהו?

אתה קובע קביעות די נחרצות בלי יותר מידי הסברים, והייתי רוצה לדעת מה המקור.

ועוד שאלה:
יש מצבים בהם תרופות נכשלות, עד כדי כך שהאדם מת.
במיוחד בטיפולים קיצוניים, כמו כימותרפיה, הסיכויים להבריא יכולים להיות נמוכים עד כדי 50% או פחות.

האם לדעתך מצבים כאלה הם תוצאה של אנשים שלא רוצים לחיות?
או שהרצון שלהם לחיות הוא חלש?

סירוניטוש

Active member
אין לי תשובות לכל השאלות.
"אני" המקור - זכיתי לבחון את הדברים
בכוחות עצמי ובשיקול דעתי ושכלי.

רצ"ב קישור לעיונך:

BravoMan

Active member
צר לי, אבל נראה שאין לך תשובה לאף שאלה שהעליתי עד כה בפורום...

לפחות, לא ענית על אף אחת מהן.
עם כל הכבוד לפרופסור לייבוביץ' אני לא מקבל את הפילוסופיה שלו, היות ואמונתו הדתית עוקפת את המחשבה הלוגית שלו, ואף את עמדותיו המוסריות במקרים מסוימים.

ראיתי מספר ראיונות איתו, והרושם שלי שמדובר באדם שהוא קודם כל "דתי מתוכנת" ואחר כך פילוסוף ומדען, מה שמגביל אותו מאוד בתחומים אלה.
בכנות, אני לא יודע מדוע הוא זכה להערכה הרבה לה זכה...

אנסה בכל זאת לשאול עוד שאלה, היות ואנו כבר משוחחים כאן:
כשאתה אומר שזכית לבחון את הדברים בכוחות עצמך, למה אתה מתכוון בדיוק?

תוכל לפרט קצת?
האם יצא לך לעסוק ברפואה? לעשות ניסויים (על בני אדם?)? לחקור דברים במעבדה?

אני מאוד סקרן לדעת איזה סוג "בחינת דברים" עשית כדי להגיע לאמת שלך?

סירוניטוש

Active member
צר לי, אבל נראה שאין לך תשובה לאף שאלה שהעליתי עד כה בפורום...

לפחות, לא ענית על אף אחת מהן.
עם כל הכבוד לפרופסור לייבוביץ' אני לא מקבל את הפילוסופיה שלו, היות ואמונתו הדתית עוקפת את המחשבה הלוגית שלו, ואף את עמדותיו המוסריות במקרים מסוימים.

ראיתי מספר ראיונות איתו, והרושם שלי שמדובר באדם שהוא קודם כל "דתי מתוכנת" ואחר כך פילוסוף ומדען, מה שמגביל אותו מאוד בתחומים אלה.
בכנות, אני לא יודע מדוע הוא זכה להערכה הרבה לה זכה...

אנסה בכל זאת לשאול עוד שאלה, היות ואנו כבר משוחחים כאן:
כשאתה אומר שזכית לבחון את הדברים בכוחות עצמך, למה אתה מתכוון בדיוק?

תוכל לפרט קצת?
האם יצא לך לעסוק ברפואה? לעשות ניסויים (על בני אדם?)? לחקור דברים במעבדה?

אני מאוד סקרן לדעת איזה סוג "בחינת דברים" עשית כדי להגיע לאמת שלך?
בכוח רצוני יכולתי לחנך עצמי "לזכור" מי אני.
השכל הפועל מתקשר עם הכוח השכלי וממנו אל הכוח המדומה.
אלמנט פסיכי שמוכיח את עצמו בכל פעם מחדש. :)
לא עסקתי ברפואה, לא חקרתי דברים במעבדה,
חקרתי את עצמיותי.
זכיתי לבחון את הדברים
בכוחות עצמי (עצמיותי) ובשיקול דעתי ושכלי.

ואתה?
האם יש לך מספיק כוח רצון לדעת את האמת?
מה מעכב אותך?

BravoMan

Active member
כתבת הרבה אבל לא באמת אמרת משהו.
למה בדיוק חינכת את עצמך?

האם חוץ מהאמונה החזקה שלך שאתה יודע את האמת, בעוד שאחרים לא, הצלחת להשיג משהו ממשי בשיטה שתיארת?

לגבי, לפעמים יש לי הרבה רצון, והשקעתי אותו ולמדתי הרבה דברים שהם אמת.
לפעמים אני מתעצל, ולא לומד.

אני לא מתיימר להיות בעל כוח רצון חזק במיוחד.

יחד עם זאת, מניסיוני "האמת", בדגש על "ה" הידיעה, זה מושג שבד"כ משמש אנשים ככינוי לאמונה הדתית או ראיית העולם הדמיונית שלהם, שהקשר בינה לבין המציאות הוא רופף במקרה הטוב.

כך למשל, מאמיני כדור הארץ השטוח קוראים לתמונה ההזויה של העולם שלנו שקיימת רק בראש שלהם "האמת".
אתה כנראה מכנה כך את התנ"ך, את ספרי הרמב"מ, ואולי אפילו את הקבלה.

בהחלט נתקלתי במספיק אנשים שטוענים שספר הזוהר הוא "האמת".

אף בסוף שימוש בחשיבה ביקורתית, לימוד ובדיקה מראים שאף אחד מאלה, ומעוד דוגמאות רבות אינו "האמת" ולרוב בכלל לא אמת מסוג כלשהו, אלא משהו בין בדיה שנוצרה מבורות לבין שקר מכוון.

כאן בהחלט נכנס כוח רצון לתמונה: מי שיש לו מספיק רצון יכול לעוור את עצמו, להתעלם מהמציאות, ולקבע כל דבר כ-"אמת".
אך התוצאות הן כמעת תמיד שליליות, ולפעמים הרות אסון.

אני מאחל לך להשתחרר הדרך האפלה הזו!

אבל אם רוצים להיות פילוסופים: אולי זה בעצם חוסר רצון?
אולי זה הפחד מגילוי, הפחד מספק, הפחד לבחון את חוזק האמונה שלהם שמחזיק את האנשים כלויים בהזיות?

אני עדיין מתלבט בעניין, ולא פוסל את האפשרות שהתשובה משתנה מאדם לאדם וממקרה למקרה.

סירוניטוש

Active member
אתה "נעול" על הידע, אני לא.
אין לי את תחושת חוסר הביטחון הזאת שגורמת לך לרצות לדעת.
אין בי חרדה שדוחפת לחפש מקלט בידע.
אתה רץ סחור סחור שואל שאלות ומחמיץ את התשובות.
עכשיו אני מבינה שיש בך פחד מגילוי האמת.

אני מאחלת לך להשתחרר מהפחד ומהספקות שלא מקדמים אותך לשום מקום!

BravoMan

Active member
קודם כל קבלי התנצלות: הפרופילים בפורום החדש לא מציגים את מין המשתמש, וזו הסיבה שפניתי אליך בלשון זכר עד כה.

עם זאת, מאוד מצער אותי לקרוא את תגובתך האחרונה.
חשבתי שסוף סוף מצאתי בן שיחה משכיל בפורום, אך נראה שאת פועלת בצורה שבלונית שהרבה מטיפים שהגיעו לכאן ניסו:
  1. את פותחת בהצהרות על "ידיעת האמת"
  2. אנשים נכנסים איתך לשיח, שואלים שאלות.
  3. במקום לענות, את ממשיכה לחזור על מנטרות קבועות של הטפה.
  4. כאשר אנשים מתריעים שמדובר בשיח חרשים, ושואלים למה את לא מתייחסת, את ישר בונה "איש קש" כדי לתקוף את בני שיחתך.
צר לי לספר לך, אבל אין בי שום פחד מהאמת.
אני רוצה לדעת לא כי אני פוחד ממשהו, אלא כי זה מעניין אותי.

להפך - אני יכול לחיות מצוין בלי לדעת. זו בדיוק הסיבה שאני לא צריך "אלוהים" כדי למלא חורים בידע שלי.
איך נוצר היקום? לא יודעים. לא נורא.
איך בדיוק נוצרו חיים מכימיקלים "דוממים"? לא יודעים. לא נורא.
האם יש חיים על כוכבי לכת אחרים? לא יודעים, אבל יהיה מגניב אם נמצא כאלה יום אחד!
האם יש משמעות לקיום שלנו? לדעתי לא, אבל אם מישהו ימצא אשמח לדעת.

אני מאחל לך להשתחרר מהאטימות, והצדקנות העצמית שכה טיפוסית למטיפי דת למיניהם.
אולי תגלי שיש עולם ומלואו מעבר לספרים העתיקים שאת שקועה בשקריהם...

סירוניטוש

Active member
לא יודעים. לא נורא. :)
למעשה אתה מחפש את עצמך אך אינך יודע זאת.
בשל חוסר המודעות שלך אתה מחפש בעולם הניגודים והסתירות.
לא יודעים. לא נורא. :)

יש לי עבורך חדשות טובות:
חדל לחפש מסביב -
הכל נמצא בך!

לילה טוב! :)

למעלה