"החוק הפולני"

"החוק הפולני"

הרבה רעש ומהומה עורר "החוק הפולני", אשר... אף אחד לא קרא את הטקסט המדויק שלו, ובעצם לא כל כך יודעים במה בדיוק מדובר, אבל כולם מגנים.

הרשו לי להזכיר מספר עובדות בסיסיות.

פולין כמדינה היתה קורבן ישיר של תוקפנות גרמניה הנאצית, אשר כבשה אותה, והקימה על אדמתה מחנות ריכוז מבלי לבקש ממנה רשות.

באותו זמן, מדינות אחרות - הונגריה, פינלנד, איטליה, רומניה, בולגריה - היו בנות ברית של היטלר.

בכל האזורים באירופה שהיו כבושים בידי הנאצים, היו משת"פים מקומיים, אנטישמים ואחרים, במקביל לתנועות התנגדות שנאבקו בכובש הנאצי.

נכון, היו הרבה פולנים אתניים, אנטישמים, שרצחו יהודים ו/או שיתפו פעולה עם הנאצים, אבל היו כאלה בקרב כל העמים שהיו תחת הכיבוש הנאצי!
בארצות הבלטיות ובאוקראינה היו דיוויזיות "וואפן-SS" של מתנדבים מקומיים, שנלחמו לצד הצבא הנאצי, והשתתפו בפשעים נגד אוכלוסיה אזרחית.
ברוסיה היה צבא הגנרל ולסוב שנלחם לצד הנאצים. קל לנחש, שלמי שנפלו בידי הצבא האדום בתום מלחמת העולם השנייה, היה הרבה יותר "כדאי" להיות שבוי מלחמה גרמני מאשר משת"ף מצבא ולסוב... סטלין ממש לא חס על כל מי ששיתף פעולה עם הנאצים. הוא הגלה לסיביר עמים שלמים, אשר חלק מאוכלוסייתה שיתף פעולה עם הנאצים.

אוקצור, סיפור ארוך, אפשר לומר - אינסופי, וזה לא מה שבאתי לספר כאן. רק הזכרתי, בתור הקדמה, מספר פרטים ידועים ומוכרים. עכשיו אני עובר לנושא.

לאור הזעקה הגדולה שהתעוררה סביב "החוק הפולני", השאלה שלי היא: למה כולם בארץ שותקים לגבי כל האחרים?! איפה הזעקה הגדולה, כאשר ברחובות לטביה מתקיימות תהלוכות ותיקי הוואפן-SS ותומכיהם כיום? למה בישראל כולם שותקים, כאשר באוקראינה מכריזים על המשת"פים הנאציים כ"גיבורים לאומיים", מקימים לכבודם אנדרטאות וקוראים רחובות וכיכרות על שמם?! למה כל כך "מבינים אותם" בישראל, כאשר הם מנתצים את אנדרטאות הצבא הסובייטי שנלחם בנאצים? למה לנו בישראל ממש לא מזיז, שבלטביה מתקבל חוק המשווה בין ותיקי מלחמת העולם השנייה אשר נלחמו בשני הצדדים?
לפני זמן-מה אורגנה בפריס בירת צרפת תערוכה מטעם האו"ם של ציורי ילדים ממחנה הריכוז סָלַספּילְס שהיה ממוקם בלטביה, אבל שלטונות לטביה, שהיתה היו"ר התורנית של האיחוד האירופי, מנעה את פתיחת התערוכה בתירוץ, ש...היא פוגעת בשמה הטוב של לטביה! איפה היו אז כל היאיר לפידים והראובן ריבלינים וכל השאר?

למעלה