החלקת פונטים

לא כ"כ הסתייע....

מפני שאני כל הזמן מחליף גרסאות לינוקס על המחשב הישן שלי.
אני מדבר על FONT SMOOTHING.
הפונטים באינטרנט פשוט נראים לא טוב... כך בלינוקס לייט לפחות עם כרומיום.
אני ממשיך לנסות עם גרסאות אחרות.
&nbsp

הרזולוציה לא בסדר

חשבתי שזו הרזולוציה הנכונה אבל מסתבר שזו רזולוציה לא נכונה ונמוכה.
גם לא הצלחתי לערוך את הרזולוציה מפני שכנראה אין דרייבר תואם לכרטיס הגרפי. מדובר בכרטיס מסוג 661 SIS, ואין בנמצא דרייבר לינוקס תואם לגרסת הלינוקס לייט שלי ( 3.6 ).
&nbsp
אז יתכן שהאשם הוא רק ברזולוציה ויתכן שגם אם הייתי מצליח לתקן את הבעיה, בעית החלקת הפונטים הייתה נותרת כפי שהיא.

הייתה לי הצלחה עם התקנות אחרות

אבל תמיד הייתה בעיה עם הדרייבר לכטיס הגראפי מסוג SIS, ולא הייתה רזולוציה מתאימה, לכן כנראה גם התצוגה הייתה לא טובה.
&nbsp
מנג'רו זיהה את הרזולוציה הנכונה, אך אשף ההתקנה של מנג'רו מסרב להתקין לי את הגרסה שלו מפני שבנייד אין די זיכרון כנדרש.

החלקת פונטים

שואל אם מישהו בכלל שם לב לכך שהפצות לינוקס שונות לא מחליקות את הפונטים כמו שצריך להיות לעומת ווינדוז או OSX.
זה פשוט נראה גרוע, במיוחד בדפי רשת.

ניסיתי את אפשרויות ההחלקה הקיימות במע' LINUX LITE, ללא הועיל. זה נראה בדיוק אותו הדבר בין אם יש החלקת פונטים או אין.
יש לי מן חשד שמדובר בליקוי השורר בקרנל לינוקס, מפני שמדובר בליקוי הקיים בכל הפצת לינוקס, כולל אלו החדישות ביותר והפופולאריות ביותר ( כמו אובונטו ).

האם גם אחרים שמו לב לכך?
בעיניי מדובר בחיסרון מהותי.

כן. זה לא עשה הבדל של ממש

שואל אם עניין החלקת הפונטים זה בעיה שקיימת רק במחשב שלי בגלל רזולוציה שאיננה תואמת למסך בנייד הישן שלי ( בגלל היעדר דרייבר תואם ), או שמדובר כאן בבעיה שאופיינית לכל הפצות הלינוקס השונות.
זה מעניין אותי לקבל תשובה מפני שיצא לי לקרוא וגם לשמוע בסרטונים על החלקת פונטים לקויה בהפצות לינוקס, גם כשמסמנים V באפשרויות ANTIALIASING, ו RGB ו SLIGHT באפשרויות של פונטים. אבל אולי אנשים מסתייגים לומר במפורש שכל הפצת לינוקס מכל סוג, מטפלת באופן לקוי בכל גופן מכל סוג.

יש גם מאמרים מעטים שמדברים על הבעיה, אבל לא טרחתי לקרוא אותם ממש, אלא רק להבין שהם מציינים בעיתיות אופיינית להפצות לינוקס.
https://www.google.com/search?q=fon...hrome..69i57.856j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

אתה יכול בבקשה לצרף צילום מסך?

אצלי, למשל, אין החלקה, כי התקנתי קובץ הגדרות מסוים, אבל אני מרוצה מהתוצאה:

תודה בינתיים ועדכון קטן

בינתיים הרצתי את הלייב USB של מנג'רו והוא מצא את הרזולוציה הנכונה של המסך בנייד הישן שלי. הכל נראה חזותית הרבה יותר טוב.
&nbsp
רק שלצערי לא הצלחתי להתקין את מנג'רו מפני שנפח הזיכרון בנייד הישן לא עומד בדרישת המינימום של ההתקנה. אבל זה היה מעניין וכאמור גם נראה טוב.

BravoMan

Active member
מעולם לא שמתי לב לזה, וגם לא שמעתי תלונות מחברי

ובהיותי מפתח יש לי הרבה חברים שמשתמשים בלינוקס.
&nbsp
בכל מקרה, אין לזה שום קשר לקרנל, כי הקרנל לא אחראי על רינדור פונטים.
&nbsp
אם אכן יש בעיה, היא כנראה ב-X11 / Wayland השכבה הגרפית, או בשכבת ה-Desktop כגון Gnome או KDE.
&nbsp
כמובן, היות שגם אלה משותפים למרבית הפצות mainstream כנראה שאם יש בעיה היא תהיה גורפת.
&nbsp
כך או כך, אני עובד יותר מעשור עם לינוקס, ולא נתקלתי בבעיית גפנים.
זכור לי שפעם Firefox ב- Ubuntu השתמש בפונט עברי די מכוער ברירת מחדל, והיה צריך לשנות בהגדרות כדי שאתרים כמו תפוז יראו סבבה, אבל מעבר לזה לא רואה בעיה.
&nbsp
מצורף צילום מסך של ההודעה שלך כפי שמופיעה אצלי. תוכל להצביע על הבעיה שאתה רואה?

עם מנג'רו הפונטים נראים הרבה יותר טוב

יתכן שעם ההפצות האחרות הייתה בעיה בגלל עניין הרזולוציה.
&nbsp
שואל - אולי אתה יכול לעזור לי לצלם את ה USB של המנג'רו על הדיסק הקשיח בנייד הישן שלי.
אני מעוניין ליצור מן מחיצת דיסק קשיח לייב, שהיא צילום אימג' של ה USB לייב.
האם זה אפשרי?
הבנתי שניתן לעשות מן העתק צילום כזה, אבל הסתבכתי קצת במאמרים על פקודות DD.
&nbsp
תודה מראש.

BravoMan

Active member
משהו מוזר לי פה:

אתה טעון שמנג'רו עובד לך ב-Live, אבל לא מוכן להתקין כי "חסר זיכרון"?
אתה יכול לצלם את ההודעה ולהעלות לכאן? אפילו צלם עם טלפון, לא חובה צילום מסך ישיר, העיקר שהטקסט יהיה ברור.
&nbsp
ריצה ב-Live דורשת יותר זיכרון RAM מאשר התקנה ועבודה במצב רגיל, כך שלא הגיוני לי שתוכנת התקנה תסרב להתקין עם ה-Live עובד.
&nbsp
לגבי העתקת Live אי אפשר לעשות את מה שאתה מבקש בלי לחרב את הדיסק הקשיח שלך.
ה-image שאתה מריץ מ-USB הוא של דיסק שלם, כולל ה-boot sector לכן אם נעתיק אותו לכונן הקשיח בעזרת dd המחשב יראה את הכונן כבעל מחיצה יחידה בגודל של ה-image.
&nbsp
ולמרות שכנראה המערכת עדיין תעלה, היא תמשיך לעבוד במצב "Live", כלומר, לא תשמור שינויים.
&nbsp
בכל מקרה, לעזרה ספציפית, בתור התחלה אתה צריך לתת את מלוא הפרטים על המחשב שלך:
דגם
כמות RAM
גודל כונן קשיח
רזולוציית מסך אמתית
וכו'.

כן, זה בדיוק כפי שציינת

מדובר במנג'רו 16.10.
מנג'רו עולה בשלמותה ועובדת אך אשף ההתקנה מסרב להתקין את מנג'רו על הדיסק הקשיח מפני שחסר זיכרון RAM.
האשף דורש 1 ג'יגה. ויש לי רק 512 ג'יגה.
&nbsp
אני רוצה רק להריץ את מנג'רו כמה ימים מהדיסק הקשיח גם אם היא תעבוד לאט מכפי שזה מתוכנן לעבוד.
&nbsp
אין לי בעיה לפרמט את כל הדיסק הקשיח.
העניין זה רק שאני לא כ"כ מבין בפקודות טרמינל.
תודה מראש....
&nbsp
נ"ב- לא מצאתי שום מרכז תוכנות במנג'רו.
הבנתי שאמור להיות מרכז תוכנות בשם PAMAC או משהו כזה, אך לא מצאתי אותו.
קצת מוזר....

מסתבר שיש OCTOPI....

יש מן מרכז תוכנות בשם אוקטופי, אבל אין שם תוכנות בנמצא.
זה נראה כמו חלון ריק.
יתכן שזה פשוט לא פעיל מ USB (?)

BravoMan

Active member
אני לא מכיר את מנג'רו, אבל משום מה אתה ממש מקשה לעזור לך.

אתה לא נותן פרטים טכניים, ובלי לדעת אותם אף אחד לא יכול להנחות אותך.
&nbsp
בו תתחיל מזה שתגיד איזו גרסה בדיוק של מנג'רו הורדת.
ראיתי באת שלהם שיש הרבה גרסאות, כולל "דלות משאבים" וכולל גרסה ייעודית למחשבים 32 ביט.
&nbsp
בנוסף, תכתוב את הדגם המדויק של המחשב שלך שנבין עם מה אנחנו מתעסקים פה.
&nbsp
לגבי חנות יישומים, קשה לדעת למה היא לא פעילה, ייתכן שהבעיה שאין לך רשת, או סתם באג בגרסה.

מנג'רו 16.10 KDE

כבר ציינתי את זה...
הורדתי דווקא את הגרסה הזו מפני שזו הגרסה האחרונה שלהם שתומכת ב 32 ביט ( כך הבנתי ).
&nbsp
המחשב שלי זה אייסר 3630 עם 512 מ"ב זיכרון. מעבד סלרון M 1.5.
&nbsp
אני מחובר לרשת. תחת מרכז התוכנות של מנג'רו מסוג OCTOPI, יש תיקיות אבל דאבל קליק עליהן לא מתקין שום דבר.
עשיתי למשל חיפוש לכרום, והחיפוש לא העלה דבר משום מה.
רציתי גם לעדכן את פיירפוקס המיושן שהותקן בדיסק לייב, אבל לא הצלחתי לעשות זאת.
&nbsp
האמת היא שאם אי אפשר להתקין את המנג'רו ואי אפשר לשמור הגדרות וערכות נושא, אז כל השרשור לא כ"כ קריטי....
כנראה שאין מנוס מלקנות מחשב חדש כדי להתנסות בגרסאות לינוקס יותר מעניינות וחדישות ( כמו קובונטו, מנג'רו, אובונטו ).

BravoMan

Active member
KDE וה שולחן עבודה מודרני, שנהיה די כבד בשנים האחרונות

הוא לא ממש מתאים למחשב כמו שלך.
&nbsp
אבל, למנג'רו יש גרסה ייעודית למחשבי 32 ביט שמגיע עם שולחן עבודה אחר XFCE.
הוא לא יפה כמו KDE, אבל הוא הרבה יותר רזה מבחינת דרישת משאבים, ולכן מתאים גם למחשבים ישנים מאוד.
&nbsp
אני מציע שתתחיל מזה שתוריד את הגרסה כאן:
https://manjaro.org/download/32bit-xfce/
זו גירסה אחרונה 18.0 של מנג'רו, אז תוכנות כמו הדפדפן צריכות להיות מעודכנות מהקופסה, אבל היא עדיין תומכת ב-32 ביט, וכנראה לא תדרוש זיכרון רב להתקנה.
&nbsp
ל-Ubuntu יש גרסה עם שולחן עבודה עוד יותר קליל, שנקרא LXDE:
https://lubuntu.net/downloads
&nbsp
זו גרסה שמגיע ברירת מחדל עם תוכנות מעודכנות אך קלילות יותר מגרסאות רגילות, וכמאור נועדה למחשבים ממש ישנים כמו שלך.

לא הלך עם מנג'רו XFCE

הורדתי את התוכנה וצרבתי ל USB פעמיים בשתי תוכנות שונות.
אבל לאחר שהוא מריץ כמה שורות, הוא מפסיק לקרוא מה USB, ושום דבר גראפי לא עולה.

רק מציין את ההתרשמות שלי מ OCTOPI

אמנם מדובר על הפצת מנג'רו מעט מיושנת ( גרסה 16.10 ), אבל מסרטונים שונים שצפיתי בהם ביוטיוב, מסתבר שהתקנה פשוטה של תוכנה כמו כרום, היא די מסובכת....
כלומר יש צורך בשילוב של מרכז התוכנות ושימוש בטרמינל בנוסף לכך.
&nbsp
יתכן ששיפרו את המצב של מנג'רו בגרסאות המאוחרות יותר.. לא ידוע לי.
קצת מצער שזה כך.

BravoMan

Active member
נשמע לי מוזר.

שוב, לא מכיר את מנג'רו, אבל היא מספיק קרובה ל-Ubuntu, ושם, מבחינת כרום יש 2 אפשרויות:
הורדה של קובץ התקנה מאתר של Google ולחיצה כפולה עליו או התקנת Chromium - גרסת כרום בלי הרוגלות של Google ישר מהחנות.
&nbsp
קח בחשבון, שלא כל סרטון שאתה רואה ב-youtube מציג בהכרח את הדרך הנכונה, או הקלה ביותר לעשות משהו.
מצד שני, הראות לשימוש בטרמינל לרוב פשוטות יותר ומדויקות יותר מאשר להתחיל להנחות מישהו דרך מספר חלונות וכפתורים.
&nbsp
אני יודע שרוב משתמשי Windows לא רגילים לזה, אבל הטרמינל הוא לא דבר מפחיד - להפך, אם לא נבהלים ממנו, הוא מהווה דרך פשוטה, מהירה, ומדויקת להגיד למחשב בדיוק מה אתה רוצה ממנו, בלי להסתבך בדרך ארוכה בממשק הגרפי.

למעלה