היי. שאלה מוזרה ואולי אקבל כאן תשובה...

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
מדובר בבית ישן קומת קרקע, שמרוצף על חול ללא רצפת בטון. המיקום: קריית טבעון, על אדמה סלעית. הבית בן קומה אחת עם תקרת רביץ וגג רעפים ישראליים של פעם.
האריחים הם אריחי בטון (בהירים) של פעם, 20X20 ס"מ.
ברוב הבית, האריחים איבדו את החלקלקות שבאה בעקבות הליטוש המקורי, וניתן לראות עליהן סימני "קילוף" במלט העליון. מזכיר "בקטנה" אבן ציפחה... אבל זה ניחא.

מה שיותר מוזר ומטריד, זה שבמקומות שונים ניתן להבחין באגלי מים על האריחים. מים? כנראה. כי לא הגיוני שמדובר בנוזל אחר.
אלא שכאן עלי לציין מספר נקודות חשובות.
א. הבית מאוורר. חלונות פתוחים ויש משב אוויר טרי כל הזמן.
ב. הבית לא מאוכלס, ככה שאין "תחזוקה" של שטיפות רצפה וכאלה. כלומר: אין מצב שמים חלחלו מהאריחים לחול והם עולים בחזרה. זה לא מה שקרה שם.
ג. אין שום צנרת של מים מתחת לרצפה וגם אילו הייתה, אין אספקת מים למבנה. כלומר: לא מדובר בנזילה מתחת לריצוף.
ד. ה"הזעה" הזו נכונה הן לחורף והן לקיץ הלוהט. נראה שגם אם מדובר במים, הם לא נוטים להתייבש...
ה. חבר שלי העז לטעום מהנוזל (אני לא העזתי). הוא טען שיש לו טעם מר, אם זה עוזר למישהו לחשוב על רעיון...
ו. ואם מישהו יתהה, האם ניתן לזהות על הקירות רטיבויות ועובשים? התשובה היא שלילית. הקירות נקיים.
אשמח לכל ניסיון לפתור את התעלומה...
תודה, משה

EVA1111

Member
ניחוש: אולי בכל זאת עובר שם איזה צינור מים ישן שלא שיך אליך וחוצה את המגרש שלך ובו חור קטן.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
ניחוש: אולי בכל זאת עובר שם איזה צינור מים ישן שלא שיך אליך וחוצה את המגרש שלך ובו חור קטן.
ממש לא. היות שמזה 3 שנים איש לא מתגורר באותה דירה, ברז המים סגור באופן קבוע. אולי כשמישהו נכנס ורוצה לעבור בשירותים, הוא פותח את הברז למספר דקות, אבל לא מעבר לזה וגם זה קורה אחת ל... אז לא. אין שם שום קו מים "חי" וזה גם לא אזור שקרוב להזנת המטבח או המקלחת. זו לא הסיבה!

EVA1111

Member
כפי שכתבתי הכוונה היתה שהצינור אינו שיך לבית שלך, אלא אולי של שכן או של העירייה אשר חוצה את המגרש שלך. אולי עוד מלפני שהבית שלך נבנה.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כפי שכתבתי הכוונה היתה שהצינור אינו שיך לבית שלך, אלא אולי של שכן או של העירייה אשר חוצה את המגרש שלך. אולי עוד מלפני שהבית שלך נבנה.
מצב כזה לא קיים. אין עוד בית בהמשך החצר, ככה שגם אין סיבה למשוך צינור "מתחת" לבית, ובטח שלא צינור של הרשות. קל וחומר, אין גם שום סיכוי שיעבור שם קו ביוב. זה לא הכיוון. כל זאת, מעבר לכך, שברמת העיקרון אסור למשוך צינורות למבנים זרים מתחת למבנה שכן.

בעבר הרחוק, היה מקובל להעביר צנרת אספקה אנכית מקומה לקומה במבנים רב קומתיים: כלומר, בקומה הראשונה עברו 5 צינורות, בשנייה 4 וכך הלאה. ואז, לאחר 20-30 שנים, החלו נזילות והצפות, כך שנוצר צורך למשוך צנרת פלסטית חיצונית ומכוערת לאורך הקירות וכך צצו גם קווי ביוב חיצוניים במהלך השנים... אז לאחר שהבינו את גודל הצרה, החלו להקים פירים מיוחדים לצנרת, כך שניתן להגיע ולטפל בצינורות הסוררים מחוץ לשטחי הדירות ומבלי שתחלנה הצפות מרצפות לתקרות.
כל זה, לא פתר עדיין צרות של נזילות בתוך הדירות עצמן, אבל לפחות איש לא סבל בגלל הזנת מים של השכן. אבל לא כך הסיפור "שלנו". כאן מדובר בבנייה "נמוכה", בתים בודדים בני קומה אחת (או לכל היותר 2 קומות.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
האמת שחשבתי על אפשרות של עיבוי, אבל היות שאדי מים עולים למעלה, הרי שהעיבוי צריך להיות על התקרה, והתקרה דווקא יבשה לגמרי ונטולת עובש.
אילו היה מצטבר עיבוי, סביר שטיפות היו עשויות ליפול גם על הרצפה, אבל כאן יש אגלי מים אך ורק על הרצפה. אז מה? האם אפשר לחשוב שבלילה הרצפה כל כך קרה, עד כי נוצר מצב של התעבות אגלי מים דווקא על האריחים? וגם אם כן, איך זה, שבצהרי היום הכל נותר כך, והמים אינם מתאדים? ממש מוזר.

רוני1955

Active member
על פניו נראה שזו עליה נימית של מים מהקרקע.
ממתי זה התחיל? האזור בתנופת בניה?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
על פניו נראה שזו עליה נימית של מים מהקרקע.
ממתי זה התחיל? האזור בתנופת בניה?
א. מוזר. זהו בית פרטי בדו משפחתי, אבל החדר שבו זה קיים הוא החדר המרוחק ביותר מהדו.
ב. הבית לא מאוכלס וכך גם הגינה: לא מושקית ולא מטופלת.
ואגב, בטבעון, אם קיימת נזילה מתמשכת של מים, תאגיד המים מיידע את הדייר שיש לו נזילה. השעונים אצלנו "משדרים" כל הזמן ויש מעקב אחר זליגות וגניבות של מים.
ג. האזור אינו אזור שמתבצעת בו בנייה - לפחות כעת. מדובר בקריית טבעון. בכל מקרה, אין כאן בנייה גבוהה וזו לא סיבה הגיונית לתופעה.
ד. דיברתי על הנושא עם מהנדס בנייה שהוא גם שכן. לצערי, גם הוא תהה והוא לא הצליח להעלות שום רעיון סביר.

Aaki

Member
אני במיקרא טיפלתי בעיניין כזה ליפני כ 5 שנים ואת התשובה אני רושם כי הבנתי שהחבר )כול הכבוד על האומץ(טעם את הנוזל ) אז לפי הדיאגנוזה שאני מבין ממך יש דליפה מהביוב של הבית אני מאמין שאת נימצאת על קו ביוב של האזור יש מצב שהוא סתום (לא בצורה מחרידהאבל חסום) נכון את לא בבית אבל הביוב כן שמחתי לעזור

למעלה