המבורגר קפוא - שאלה

ששש14

New member
המבורגר קפוא - שאלה

יש לי אריזת המבורגר שקניתי בסופר.
תאריך התפוגה עבר מזה 10 חודשים
האם ניתן לאכול המבורגר שהיה במקפיא גם אם עבר תוקפו ?
תודה

אבי519

New member
יש סיפור על ממותה שנמצאה קפואה בקוטב ואנשים אכלו מהבשר שלה

ולא קרה להם כלום. ( זה רק סיפור אני לא בטוח שהוא נכון )
אבל אם אכלת מזה הסיכוי שיקרה לך משהו הוא אפסי.
אם עוד לא אכלת מזה אני כן מציע לך לזרוק, ולא לאכול מזון פג תוקף כי זה מה שאומרות התקנות של משרד הבריאות, וגם למען שלוות הנפש .

בניגוד לתאריכי תפוגה על תרופות שמבוססים על מחקרים ובדיקות יציבות מבוקרים תאריכי תפוגה על מזון זה רק כסת"ח של היצרן והרשויות.
התאריכים הללו נקבעים בשליפה מהמותן, זה לא מבוסס על שום בדיקות או מחקרים כל שהם. במקרה הטוב זה מבוסס על מה שנקרא "common practice" בתרגום לעיברית "תופעת העדר".
מה שמקלקל מזון זה חיידקים ולפי חוקי המיקרוביולוגיה חיידקים לא גודלים במצב קיפאון ולכם לא יכולים לקלקל את המזון ולכן מזון קפוא לא יכול להתקלקל, בתנאי שהוא נשמר כל הזמן בהקפאה.
גם מזון סגור בצנצנת או קופסת שימורים שעבר עיקור באוטוקלב לא מתקלקל לעולם מחיידקים.
במוזאון בפריס יש צנצנות עם מרק שהכין לואי פסטר כבר מעל 200 שנה והן עדיין סטריליות.
בשר קפוא עובר את כל התהליך של היצור וההקפאה די מהר במפעל שהוא יחסית לחנות או קצביה, נקי ומבוקר.
אני יותר מפחד מבשר טרי מקורר לא קפוא אפילו אם הוא עדיין בתוקף שלו, כי שם החיידקים גודלים כל הזמן ( הכמות של החיידקים מוכפלת כל עשר עשרים דקות). ומספיק שמישהו נגע בבשר בידיים לא נקיות כדי לשלוח אותך לבית החולים עם דיזינטריה.

רוב הזמן נח

Well-known member
לא נראה לי שזה מדויק. יש עוד סוגי קילקולים אפילו שהבשר..

קפוא. ובכללי, קיפאון של מקפיא לא מספיק למנוע קלקול בבשר אחרי תקופה מסוימת..
&nbsp
יש לי הודו טרי שקניתי, הכנתי קצת ואת השאר הקפאתי. ואז שכחתי מזה. עברו שלושה חודשים ואז שמתי לב שזה נמצא שם. ואז פחדתי לאכול מזה כי עבר זמן רב מידי למוצר. אז השארתי את זה שם ושחכתי מזה. עברה איזה שנה שנה וחצי והחלטתי לבדוק את זה שוב. חתכתי חתיכה ובישלתי. דבר ראשון שמתי לב שהמרקם השתנה והוא קצת יבש יותר. ואחרי הבישול לא הייתי מרוצה מהריח (למרות שזה לא ממש הריח מקולקל) כי הוא קצת היה שונה. אז בסוף לא אכלתי מזה.

אבי519

New member
בהקפאה יש תהליך של התיבשות חיצונית ותהליך של יצירת גבישי קרח

בתוך המזון ושני הדברים האלה עלולים להשפיע על המרקם, והצבע של המוצר ולפעמים גם על הטעם.
גבישי הקרח שנוצרים בתוך הרקמות של המוצר "פוצעים\מפוצצים " את הרקמה של הבשר או הצמח ולכן אחרי ההפשרה יש התרככות או התכווצות בגלל שהרקמות שתמכו בנפח של המוצר הטרי צונחות .
זה גם תלוי באריזה אם האריזה טובה ואטומה אז המוצר לא יתיבש בהקפאה.
אבל זה לא קילקול שיכול להזיק לאוכל , בקילקול מזון חיידקים מתרבים ומפרישים רעלנים לתוך המזון וזה מה שגורם להרעלת מזון.
אם אין חיידקים אין הרעלת מזון .
בהקפאה או בעיקור אין חיידקים ולכן המזון לא מתקלקל .
מצד שני מזון שהופשר מתקלקל יותר מהר בגלל שהרקמות שלו הרוסות ואז יותר קל לחיידקים לחדור לתוכו , ולכן מזון שהיה קפוא שהופשר לגמרי רצוי לבשל ולא להקפיא שוב.
&nbsp

trilliane

Well-known member
מנהל
אם הוא נראה תקין הייתי מפשירה במקרר ואוכלת (עשוי, לא נא)

לקחת בחשבון שהמרקם או הטעם עלולים להיפגע (אבל זה מלכתחילה המבורגר קפוא, כנראה תעשייתי, אז מלכתחילה אין הרבה למה לצפות...).

מצטרפת לנ"ל, ניתן להפשיר ולאכול מבושל. עדיף להמנע מבשר מתועש

שלום ששש14,
כידוע לך בשר מתועש מכיל בפנים הרבה חומרים משמרים, צבעי מאכל, תוספות של חלבון צמחי וקמח/פירורי לחם ע"מ שישתמר טוב ושהמפעל ירוויח יותר משיווק בשר במשקל גבוה יותר עם פחות בשר באמת. מומלץ להמנע.

מתכון פשוט ומנצח להמבורגר ביתי

הכנת המבורגר ביתי הינה פשוטה ביותר, בניגוד לבשר עוף, בבשר בקר לא שמים אנטיביוטיקה כי זה הורס את טעם הבשר. כמו כן בשר בקר עשיר מאוד בחלבון ומינרלים כמו ברזל ו-B12. מצ"ב מתכון שעובד נהדר אצל הילדים שלי.
מתכון להמבורגר ביתי (7-8 קציצות בינוניות):
מצרכים:
1 ק"ג בשר טחון קר.
1 כפית מלח
1/2 כוס מי סודה
1 חב' רסק עגבניות (100 גר').
מעט שמן זית לטיגון.
אופן ההכנה:
1. לשים את כל החומרים בקערה
2. מחלקים את הכמות לפי גודל הקציצה הרצוי.
3.יוצרים עיגולים ומשטחים אותם (ניתן להשתמש בטבעת מיוחדת ליצירת צורה מושלמת.
4. מחממים מחבת פסים עם מעט שמן זית
5. שמים את הקציצות ומבשלים כ-10 דק' (הופכים באמצע).

הטעם משגע! ניתן לקנות לחמניות המבורגר במאפייה. ולהוסיף תוספות לפי הצורך.
בתאבון!

אבי519

New member
בקשר לבשר

1. יש בשוק עוף בלי אנטיביוטיקה כמו טבע עוף ועוד ( המחיר הקצת גבוה יותר לדעתי הוא מוצדק , בכל מקרה יותר זול מבקר).
2. פרות אמנם לא מקבלות אנטיביוטיקה באופן קבוע כמו עופות פיטום אבל הם מקבלות אנטיביוטיקה כמו בני אדם גם למניעת מחלות וגם כי הן חולות לפעמים, פרות מקבלות גם סטרואידים שזה גרוע יותר , יש בשוק הרבה בשר משחיטת חירום של פרות חולות במחלות שמותר לאכול את השבר שלהן.
3. יש מחקרים רבים שמוכיחים שבשר אדום ( בקר) מזיק לבריאות ( במיוחד בסרטן המעי הגס, טרשת עורקים) יותר מבשר אחר.
4. לאדם ולבקר יש יותר מחלות משותפות טפילים משותפים שאין לעופות לדוגמה פרות יכולות להעביר מחלות מסוכנות חשוכות מרפא שאין לעופות כמו כלבת, גחלת( אנטרקס), פרה משוגעת, וטפילים שיוצרים ציסטות כמו כרץ, שרשור ועוד.
5. את ההמבורגר הנ"ל אפשר לעשות גם מבשר פרגיות או שווארמה הודו עם קצת שומן כבש הטעם מספיק משגע ואותה כמות של חלבון וויטמין B12 וכ"ד .

למעלה