המיקום של אואזיס בהיסטוריית המוזיקה

itzik 101

New member
המיקום של אואזיס בהיסטוריית המוזיקה

כיום המוסיקה הועלמית בשפל די עמוק, עברו כבר די הרבה שנים מאז שהרוק על סוגיו הרבים שלט בביצה העולמית ואיו גם אואזיס שקעה ביחס של המיינסטרים כלפיה, אבל הערכות של עיתונים בריטיים רבים כדוגמאת NME ושותפיו מעמידים את אואזיס די גבוה בפרמידה העולמית אבל ביחד עם זאת הרבה אנשים טוענים שאואזיס הייתה להקה חולפת שהשפעתה בעתיד לא תורגש, עכשיו איפה לדעתכם תוכר הלהקה בהיסטוריה המוזיקאית העולמית(והבריטית) האם בראש הפירמידה עם הביטלס, לד זפלין ועוד או אולי במקום טוב באמצע שיזכרו אותם כהערה נחמדה בעולם המוזיקה ולא יותר?

sok777

New member
שאלה מעניינת

דבר שאני מתעסק בו הרבה. טוב, אנחנו די משוחדים בשל אהבתנו הגדולה לאואזיס, אך למרות זאת - זכותנו להביע דעה, לא כך? בדיוק דיברתי היום על הנושא הזה עם תלמיד גיטרה שלי. מה בעצם עושה את הביטלס לאחת מאבות הרוק? לאחת הלהקות הגדולות אי פעם? מבחינתי התשובה די ברורה - הביטלס אחת הלהקות הגדולות שהיו ויהיו ממספר סיבות: הסיבה הראשונה והפשוטה ביותר היא העיתוי - הביטלס הגיעו בזמן שלא היה רוק כ"כ, ולא הייתה להקה להאחז בה, התזמון זה אחד מהפונקציות החשובות הצלחה... בכל דבר ובמוזיקה בפרט! גם אואזיס הגיעו בתזמון מושלם כאשר המוזיקה בבריטניה הייתה בשפל המדרגה ומנגד בארה"ב היו להקות כמו נירוונה. כך נוצר זרם הבריטפופ ועקב כך הפך למצליח בן לילה. סיבה שניה לגדולתם של הביטלס היא המגוון הרחב של המוזיקה. הביטלס עשו כ"כ הרבה אלבומים ועשו "רוק" בכולם, אבל שונה. יש להם רונקרול, רוק פסיכדלי, פופ, פופ-רוק..... הם עשו הרבה דברים שונים ואנשים רבים יכלו להתחבר לזה. זאת אחת הסיבות שלדעתי גם אואזיס להקה גדולה, שני האלבומים האחרונים הם עדיין "אואזיסיים" אבל בטעם שונה, עם נגיעות במוזיקה שונה. אני בטוח שרוב מעריצי הביטלס לא אהבו את האלבומים הפסיכדליים כשרק יצאו.... סיבה נוספת שקשורה לסיבה האחרונה, היא האפיון של הלהקה. כמו אואזיס ומספר קטן של להקות, כשאתה שומע שיר של הביטלס בין אם הוא מוכר ובין אם לא, אתה יודע שאלו הביטלס בגלל ההרגשה. להקה שאין עוד להקה כמוה, אי אפשר לחקות אותה אפילו אם רוצים... זה משהו ענק! לסיכומו של עניין, אואזיס כבר להקה ענקית, לא רק שהיא תזכר בעתיד לדורות היא כבר בעלת השפעה ענקית. מחצית מלהקות האינדי היום בבריטניה טוענות שהן התחילו בזכות אואזיס לכתוב מוזיקה. אואזיס זה לא בריטפופ, או רוק, או אינדי, זה סגנון בעצמו בתוך רוק אלטרנטיבי בריטי. אין הרבה להקות כאלו... (אני יכול לחשוב על הביטלס, נירוונה, רד הוט צ'ילי פררס.... אין עוד הרבה) כפי שאמרתי, הם הגיעו בתזמון הנכון ושבו המון אנשים ברחבי העולם. המוזיקה שלהם איכותית ולא בנאלית, המילים בעלות משמעות וניתן לחוש בהשפעות שונות ובכיוונים שונים (3 האלבומים הראשונים, סטנדינג, ו2 האחרונים.. שונים מאוד אבל עם קו אואזיסי דומה). כמו כן, יש גם את מה שמעבר למוזיקה, ההתעניינות הבלתי-פוסקת בלהקה, באנשים, בסיפור שלהם... זה חלק בלתי נפרד מהלהקה. אואזיס לא יותר גדולה מהביטלס, הם לא יכולים להיות בשל העובדה הפשוטה - ביטלס הם האלילים שלהם, הם מושפעים מהם. איך הם יכולים להיות גדולים מהם? אבל זה כלל לא משנה, כי אואזיס להקה ענקית בקנה מידה שלה. היא אחת הלהקות הגדולות של המאה ה20, והלהקה הגדולה ביותר של שנות ה90 בעולם. דבר נוסף - חוץ מכל הדברים שכתבתי, להקה שקיימת כבר 18 שנה, ו16 שנה עם נואל... זה לא בא ברגל, אני לא מכיר הרבה להקות כאלו, וכל להקה שקיימת כ"כ הרבה זמן, ובכן, זה כבר עושה אותה ללהקה גדולה. ותוספת אחרונה - יש תקשורת בריטית שמדי פעם אומרת שדי, נמאס מאואזיס ומספיק. זה מצחיק אותי, כי הם ממשיכים להתעסק באואזיס גם אחרי 7 אלבומים, וגם אחרי שהם כבר שברו את כל השיאים... ממש "נמאס" מהם.. העיקר שממשיכים להתייחס אליהם באופן יום-יומי. לסיכום: אואזיס

itzik 101

New member
סער, תמיד כיף לקרא את הדעות שלך

ואני מסכים שאואזיס לעולם לא יתעלו על הביטלס, ושכיום המון להקות מושפעות מהם, אבל אני באמת לא בטוח אם בעוד הרבה שנים למשל 30 שנה יסתכלו אחורה ויגידו אואזיס אחת המשפיעות בעולם כי הטיימינג שלהם הגיע מצוין יחסית לתקופתם, אבל הם בכל זאת הביאו אפשר לומר את שנות ה-60 ל90, ועל החזרת הסאונד האהוב חייב להעריך אותם אבל אני באמת חושש שיזכרו אותם כלהקה מצוינת ומשפיעה שבוודאי תיכנס להיכל התהילה אבל אם וכאשר נואל יוציא אלבום סולו זה יוכל גם להשתנות

sok777

New member
כך את נואל כדוגמת פול מקרטני

האם זה השתנה? ממש לא. הם לא יהיו טירוף כמו שהביטלס, לדעתי, אבל הם יהיו להקה מצויינת ואחת הגדולות באנגליה אי-פעם שתרמה להיטים גדולים ואלבומים מדהימים והשפיעה על המון להקות. זה כבר אחת מ5 הלהקות הגדולות אי-פעם באנגליה.... וקריירת הסולו של נואל תהיה, בטוח, יותר טובה מזו של מקרטני.

למעלה