הפירה המושלם

Justacook

New member
הפירה המושלם

אני חובב גדול מאוד של פירה, כשעושים פירה טוב אין לי בעיה לאכול ממנו טונות.

לצערי דווקא הקלסיקה הזו יכולה להיות מכשול קשה וכואב. למה? כי כדי לעשות פירה לא צריך לדעת הרבה, מבשלים תפו"א, מועכים והמשימה הושלמה. אבל פירה הוא כל כך הרבה יותר מזה.

אם תתיחסו אליו בכבוד הראוי לו הוא יתן לכם מנה מעולה.

לא פעם טעמתי את הפירה ה"מושלם" והוא היה גרגירי, מימי או לא מתובל. אז מה זה פירה מושלם?

דבר ראשון פירה טוב צריך להחזיק את עצמו, אם תניחו כף פירה איכותי על צלחת היא תישאר בדיוק כמו שהייתה גם אחרי שעות.

דבר שני, הפירה חייב להיות חלק ועדין, מרקם גרגירי לא נעים בפה. יש לציין שאפשרי שיהיו גושי תפו"א בפירה אבל אלו חייבים להיות מבושלים לגמרי.

דבר שלישי, לא מפוצץ בחמאה, אנחנו רוצים לעבור את גיל 60, כן? חובבי פירה רובישון אני מדבר פה עליכם ...

אז איך תכינו את הפירה המושלם? בטח צריך קצת סודיום אלגינט ולצטין וציוד במאות אלפי שקלים?

אז לא, בשביל הפירה המושלם אתם צריכים זוג עיניים (למרות שאם תשיגו מדחום זה יקל עליכם מאוד) וזהו. זה הכל.

פירה טוב מתחיל במוצר אחד קריטי, תפו"א, חשוב לבחור את הזן המתאים, הבחירה הזו הולכת להשפיע על התוצר הסופי בצורה משמעותית. אני מנחש שלרובכם יש עכשיו תמונה של שני תפוחי אדמה, אחד לבן חום והשני אדום. לצערנו בארץ אין הרבה מידע על תפוחי אדמה, אז בואו נתקן את זה.

בואו נתחיל בלהבין שיש מעל 5,000 סוגי תפו"א בעולם. יש אפילו סגולים. אני הולך לעבור על כמה שזמינים בארץ:

• דג'רה – נמכר כתפו"א אדום, מתאים לכל סוגי הבישול
  • דרגה ועוד מספר זנים – נמכרים בארץ כתפו"א לבן, ברוב החנויות אין שום מיון לזנים. מתאים לבישול ואפיה אבל מתפרק בקלות, לא מתאים לטיגון.
  • ראטה – נדיר מאוד בארץ, צבעו לבן והוא דומה בצורתו לגזר, טעמו מזכיר מאוד חמאה. מצויין לפירה ואפיה. שימש למתכון הפירה של רובישון שזיכה אותו ב3 כוכבי מישלן.
  • ויטולטה – נדיר בארץ, צבעו סגול חזק. טעמו מזכיר ערמונים מעולה לבישול ואפיה.
בעזרת הידע הזה אנחנו מבינים איזה תפו"א יתאים לנו לאיזו מטרה. אני ממליץ לפירה הזה על הדג'רה. אם ביכולתכם להשיג אותו כמובן שמומלץ יותר לקחת את הראטה, אבל הוא לא זמין בדרך כלל.

עכשיו בואו נדבר על הקסם של המטבח המולקולרי. בתפו"א יש עמילן, כולנו מכירים אבל אנחנו לא יודעים לפעמים איך להתמודד איתו. אנחנו צריכים בפירה כמות נכונה של עמילן, אחרת הוא יתפרק ויהפוך לנוזלי, אם יהיה יותר מדי נקבל פירה גרגירי וצמיגי.

ייתכן והרתחתם בעבר תפו"א ושמתם לב לקצף על המים, זה העמילן שברח מהתפו"א. אנחנו לא רוצים בזה. ואני הולך ללמד אתכם טריק שילכוד את העמילן בתוך התפו"א.

1. קלפו את התפו"א וחתכו אותו חיתוך גס, והניחו אותו לדקה תחת מים זורמים.
  2. את הקליפות אל תזרקו, אנחנו עוד נשתמש בהם לקסם שלנו יותר מאוחר.
  3. הניחו את תפו"א בסיר וכסו אותו במים קרים. פה יעזור לכם המדחום, אנחנו רוצים את המים בטמפרטורה של 70-72 מעלות. בטמפרטורה הזו העמילן נלכד בתוך התפו"א ולא יצא בעתיד. אנחנו צריכים להחזיק את הטמפרטורה הזו בערך 25 דקות. זה דורש סבלנות אבל זה יעשה הבדל עצום בפירה שלכם. למי שאין מדחום אנחנו מחפשים מים חמים עם אדים אבל בלי בועות, אם יש בועות הנמיכו את החום מיד.
  4. לאחר 25 דקות סננו את תפוחי האדמה והחזירו אותם לסיר עם מים חדשים וכף מלח.
  5. בשלו אותם כרגיל עד לריכוך (כ30 דקות מרתיחה) תפו"א מוכן כאשר גב של סכין חותך אותו בלי מאמץ.
  6. סננו את תפוחי האדמה וזירקו את המים.

כרגע יש לכם את הבסיס המושלם לפירה, פה תוכלו לבחור מה לעשות, אבל מה שחשוב הוא שתתבלו עם מלח ופלפל והפירה שלכם יהיה הצלחה תמיד.

אני אתן שתי גרסאות שאני אוהב:

קרם פירה (3 מנות)
  • 500 גרם תפו"א
  • כפית וחצי מלח
  • 25 גרם חמאה מומסת (מי שרוצה לשתולל 50 גרם, להיט)
  • שן שום קצוצה

טחנו את הכול יחד, כדי לדאוג למרקם מהמם קחו מסננת רשת נקייה ובעזרת כף לחצו את הפירה דרך המסננת. המרקם ייצא אחיד ומאוד חלק. השלימו תיבול אם צריך וזהו יש לכם פירה מושלם.

אוויר תפו"א מהמדורה (3 מנות)
  • 500 גרם תפו"א
  • קליפות תפו"א
  • 300 מ"ל חלב
  • כפית וחצי מלח

1. נקו את קליפות תפוחי האדמה הייטב והניחו אותם בתנור ל15 דקות על 200 מעלות.
  2. בשלו את הקליפות עם החלב עד לרתיחה, לאחר מכן הנמיכו את האש ובשלו 5 דקות נוספות.
  3. סננו את החלב ושימרו אותו, את הקליפות זרקו לפח.
  4. מעכו את תפוחי האדמה והעבירו אותם דרך מסננת נקייה כדי לקבל מרקם אחיד וחלק.
  5. בעזרת מטרפה ערבבו את החלב לתוך תפוחי האדמה. אל תוסיפו את כל החלב בבת אחת, הוסיפו כל פעם קצת.
  6. תבלו במלח והגישו.

בצורה הזו הפירה יהיה מאוד אוורירי, אם תטרפו את הפירה הייטב יהיה לו מרקם אוורירי מאוד ובגלל הקליפות הטעם יהיה של תפו"א מהמדורה.

המתכונים האלו יתנו לכם את הפירה המושלם, יציב וטעים. הכול הודות למדע ולמטבח המולקולרי. עכשיו קחו את הבסיס הזה, את הידע ושדרגו אותו לטעם שלכם.

יש לכם ווריאציה משלכם שאתם אוהבים? אשמח לשמוע אותה וללמוד מכם.

salo22

New member
ראטה יותר קל היום להשיג

בשוק האיכרים בנמל תל אביב יש לרוב בימי שישי, אולי גם אמצע שבוע, אותן קופסאות מופיעות גם בהבלחות שוקי איכרים במקומות אחרים בארץ, האיכות טובה, המחיר יחסית גבוה כמובן. יש בסופרים מסויימים תפוחי אדמה מגוונים יותר וברמה גבוהה מהרגיל, בסניפי חצי חינם מופיעים לפעמים תפוחי אדמה שנקראים על ידם "גורמה" והם מאוד דומים לראטה במאפיינים ובצורה, קצת גדולים יותר ובהחלט זולים יותר, איזו הכלאה כנראה. את הפירה הטעים ביותר מבחינתנו בבית, יצא לי להכין בארץ איתם. משתמש בראטה לא מעט בבית אך לא הכנתי ממנו פירה למיטב זיכרוני, פשוט צלוי בתנור עם מטבלים בצד.
כמובן שפירה מושלם מבחינת אחד לא בדיוק יהיה פירה מושלם לאחר
אני אוהב את הפירה דווקא עם מעט יותר נפח מהרגיל ולא "מסונן" למוות, מנסיוני מה שבעיקר משפיע עם "מרקם" הוא זן תפוח האדמה עצמו וכמובן עד כמה התבשל לפני שהפך לפירה. לא משתמש בחמאה אלא במעט חלב מחומם עם חצאי שיני שום וזרזיף שמן זית, הכיוון נבנה בעיקר ממחשה של קיצוץ הקלוריות בבית, אבל גם להשתמש ב 25 גרם חמאה לא נשמע נורא.
רבושון כמובן עשה קצת יותר מפירה כדי לזכות בכוכבי מישלן
אבל זו בהחלט המנה שהוא מזוהה עימה ביותר, לדעתי די לא פייר לעשות מתכונים ולזכות בתהילה עם תועפות חמאה ושמנת

Justacook

New member
אני מסכים

היום הרבה יותר קל להשיג את הראטה ובשוק האיכרים יש כמעט כל יום ולא רק בימי שישי.
לצערנו המחיר גבוה אבל מנסיון שווה כל שקל (בשביל פינוק חד פעמי).

לגבי זנים נוספים, כמו שרשמתי יש מעל 5000 זנים, רובם לא בארץ אבל גם מה שיש פה לא ממוין תמיד, לשמחתי עם הזמן באמת מתחילה להתפתח מודעות לזנים.

כמובן שפירה מושלם שונה מאדם לאדם, היתרון בטכניקה שהעלתי הוא שהעמילן שננעל בתפו"א הוא בערך הכמות הדרושה להכין פירה. ככה לא מגיעים לפירה מימי או נוקשה מדי.
למורות שבפירה (כמו בכל אוכל) יש אפלי משתנים שיכולים להשפיע, אבל זן וטכניקה מנסיוני הם העיקר.

לגבי חמאה, אני מודה שאני חובב חמאה אבל משתדל לקצץ. חלב הוא תחליף נהדר ואם תשים לב בווריאציה השנייה אין כלל חמאה. וכמו שאמרנו 25 גרם זה לא כזה נורא פעם בחודש.

רשמתי לפני את המתכון שלך, אנסה אותו בעתיד.

salo22

New member
האמת שהמרקם לא עקרוני לי בפירה

אלא הטעמים, לא ממש נהנה מקרמיות מאסיבית
אז חשוב תפוח אדמה נפלא, לצערינו לא פשוט מידי כמו שדיסקסנו אבל אפשרי.. אני חושב שחלב מבושל עם תבלינים מוסיף גם כן, אני יכול לשים גם קצת אגוז מוסקט, תערובות תבלינים ביתיות משדרגות כל דבר וכמובן כמובן הסיבה שמכינים פירה היא בעיקר לשלב בו או איתו שבבים של בצל קריספי שהיטגן לו במחבת המון המון זמן.
שווה למי שבאמת רוצה להרגיש קצת עולם אחר של תפוח אדמה, באמת להשקיע ולהגיע לראטה ולנסות לפחות פעם אחת.

Justacook

New member
רעיונות מעולים

בעיקר הרעיון עם הראטה, באמת חובה לנסות את הפלא הזה.

שמע, פירה זה לא אחד הדברים האהובים עלי

אבל אני ממש ממש מעריכה את ההשקעה! כל הכבוד!

מיכי 10

Member
הבטחתי את המתכון שלי, הפשוט מאד, לפירה ת"א.

למעשה, למדתי בנעורַי מאמא שלי להכין פירה, ואני ממשיכה בדרכה, אם כי מצאתי גם וראציות קלות. ארשום את החומרים ללא כמויות, כי אף פעם לא מדדתי בתבשיל הזה, כיוון שהוא כל כך פשוט:

תפוחי אדמה לבנים. עדיף ורודים ("דזירה"), אבל זה לא נורא משנה, לדעתי
מים
מלח בישול

שמים בסיר מים עד כשליש מגובהו ,ומתחילים לחמם אותם. תוך כך קולפים את תפוחי האדמה ושמים בסיר. אם הם קטנים מאד, משאירים אותם שלמים. אחרת - חותכים לפי הגודל שלהם לחצאים, לשלישים או לרבעים. מוסיפים מלח בישול לפי הטעם. נגיד על כ-1 ק"ג ת"א, קצת פחות מכפית שטוחה מלח.
{אני מעדיפה להשתמש במלח בישול (מלח גס) ולא במלח שולחן, כי טעמו מדוייק ואמיתי יותר, לדעתי. ומעדיפה לשים קצת פחות מדי, ואחר כך להוסיף אם צריך, ובלבד שלא יהיה מלוח מדי. אגב, אני לא מודדת את כמות המלח, כי זה כבר עניין של הרגשה וניסיון}.

מכסים את הסיר ומרתיחים. כשרותח, מנמיכים את הלהבה (אמא שלי היתה נוהגת להשאיר אחרי הרתיחה את המכסה טיפה פתוח. אני לא זוכרת למה. אולי כדי שהמים לא יגלשו). מבשלים עד שתפוחי האדמה מתרככים. בודקים מדי פעם בנעיצת מזלג. אבל לא מבשלים יותר מדי. אין לתת לתפוחי האדמה להתפורר.

את מי הבישול כדאי לשפוך לכלי אחר. לאחר מכן אפשר להחזיר את הסיר המכוסה אל הלהבה שכבר אינה דולקת, לדקות מעטות, שתפוחי האדמה יתייבשו עוד קצת מהחום, אבל זה לא הכרחי.

מניחים את הסיר על תחתית קש, ומועכים היטב את תפוחי האדמה בעזרת מועך. עכשיו מגיע הזמן לתוספות. זה טעים גם בלי תוספות, אבל אפשר לשדרג: יש המוסיפים מעט פלפל שחור (או פלפל לבן, אם לא רוצים את מראה הנקודות השחורות של הפלפל). אפשר להוסיף אגוז מוסקט מגורר טרי. היום שמעתי במקרה שדודה אחת שלי היתה מוסיפה אבקה מוכנה של רוטב צלי (אני לא מכירה את המוצר הזה). אחרים מוסיפים בצל קצוץ מטוגן עד הזהבה.

אמא שלי היתה מוסיפה מעט ממי הבישול, מעט חלב ולפעמים גם חתיכת חמאה. זה הפירה הכי אהוב עלי, וכזה בדיוק הכנתי היום לבתי הצעירה, שמרגישה לא טוב כבר כמה ימים. היא טענה אחרי האכילה שעבר לה כאב הבטן
. אגב, לעצמי הוספתי קצת מיץ לימון לפירה, בפעם הראשונה, וזה היה ממש טעים.

אבל אם רוצים פירה פרווה, מוסיפים חלק ממי הבישול, אותם שמרנו בצד. מוסיפים בזהירות, כדי לשמור על מרקם לא יבש, אבל גם לא מימי מדי. ואפשר לתבל במעט שמן זית טוב. זה כבר שדרוג שלי.

Justacook

New member

רשמתי לפני את הכל. האמת שהמתכון לפירה פרווה נחמד מאוד, רק צריך לשים לב שלא להגזים עם המים ואז הפירה יהיה נוזלי.

מיכי 10

Member
בחיים לא קרה לי שהגזמתי עם המים.

וגם לאמא שלי לא. לא קרה אף פעם בחיי שנתקלתי בבית בפירה שלא היה מושלם. ברצינות. זה אחד הדברים שהכי קל להכין נכון.
אולי גם צריך לאהוב פירה כדי להכין אותו היטב? לא יודעת, אבל זה תמיד מצליח, וכולם שמחים. :)

רינת00777

New member
תמיד רציתי

לדעת איך מכינים פירה מושלם, אמיתי וטעים!
תודה ענקית... אעדכן כשאנסה :)

Justacook

New member
בכיף

מעניין אותי לשמוע איך יצא לך, אשתדל להמתין בסבלנות לתוצאות

ronatd

New member
האם פירה טוב חייב להכיל חמאה?

למשל, פירה שמוגש במסעדה בשרית כשרה, לא יכול להכיל חמאה בגלל
הפרשנות המקובלת ל"לא תבשל גדי בחלב אמו".
מה אתם אומרים? אפשרי? (גם לאלה שרגישים ללקטוז, למשל).

מיכי 10

Member
ברור שלא! תראה בסוף ההודעה שלי למעלה.

אני מחליפה את החמאה במעט שמן זית, כדי לקבל פירה פרווה.
ואין שום בעיה לרגישים ללקטוז. בכלל לא חייבים חלב ולא חמאה.

salo22

New member
תוכל לעשות פירה נפלא עם שמן זית ומעט חלב קוקוס

שיחליף את הגורם החלבי, עדיף להשתמש בחלב קוקוס שמגיע בקופסאות הקרטון הירוקות Aroy-D, הוא משום מה מוצלח יותר מכל מה שמגיע בקופסאת שימורים.
חמם מעט את חלב הקוקוס עם 2-3 שיני שום חתוכות, סנן מיד השיניים והשתמש בזה יחד עם מעט שמן זית איכותי. מה ש"יעשה" את הפירה שלך, זה בכל מקרה תפוח האדמה בו תשתמש, העובדה שלא תבשל אותו יותר מידי ותבלינים מעניינים שתשתמש בהם, כמו שציינתי בהודעה מוקדמת. לשימוש בחמאה או שמנת אין משמעות רבה אלא אם המרקם הקרמי שמנתי הוא מה שגורם לך לחשוב שפירה הוא באמת מוצלח, וזה לא אמור להיות ככה לדעתי..

Justacook

New member

אני רק אציין שכמובן אין חובה בחמאה ושמנת אבל לפי דעתי זה כן עוזר קצת לקבל מרקם קרמי אם לזה התכוון המשורר שהכין את הפירה.

Justacook

New member
אני ממש מתנצל, טעות שלי
תיקון טבעוני/צמחוני/כשר

אני בדרך כלל משתדל לספק גם אלטרנטיבה לאוכלי כשר וטבעונים/צמחונים. איפשהו לאורך ההודעה ברח לי מהראש.

אז ככה, לפירה פרווה אפשר להשתמש במקום בחמאה במיונז טוב [מתחבא מאחורי שולחן] אני יודע שזה נשמע מוזר אבל מיונז יכול להחליף את החמאה אבל זהירות עם המלח.
לגבי טבעונים כמו שרשמו כבר ניתן להשתמש בחלב קוקוס כמו שהסביר salo22 ולהגיע לתוצאות מעולות.

מיכי 10

Member
עדיין לא יודעת מתי אנסה, אבל מסקרן אותי מאד הקטע

של קליפות תפוחי האדמה, שנותנות ריח של מדורה.
גם אני אדווח אם וכאשר אנסה את זה. :)

למעלה