הפסיק הפוסל

dori78

New member
הפסיק הפוסל

עירית לינור כתבה פעם על "הפסיק הפוסל".
הפסיק הפוסל הוא עניין קטן ושולי, שעצם קיומו הופך את בעליו לבלתי ראוי.
פרמטר אחד, לרוב חיצוני, לרוב בלתי הגיוני ואינו מעיד על פנימיותו של האדם, למעט בעיני אותו אחד שמתייחס אליו.
זה יכול להיות עניין פיזי (אוזניים קטנות/אצבעות קצרות) או התנהגותי (צמחונות/עישון) או אפילו בחירה אופנתית (מוקסין בלי גרביים).

אני מצטטת חלק קטן מאותה רשימה, קחו בחשבון שזה נכתב לפני 30 שנים בערך:
"...הוא דווקא רצה להיפגש. אני לא רוצה לראות אותו שוב. כי יש לו אוזניים נורא קטנות.
לא הוספתי לחקור. הבחורה הספציפית הזאת מוכנה עקרונית ואף מעשית, להתאהב בגברים מכוערים עם שערות על הגב, כרס וטעם נורא בבגדים. אבל מי שיש לו אוזניים קטנות - מצדה, שיהיה נסיך אנגליה, מאהב המאה ומיליונר, שעומד בכל רגע למות ולהוריש לה את כל כספו - אין לו סיכוי אצלה. לרוב האנשים יש העדפות (למשל, רוב האנשים היו רוצים להתחתן עם בני זוג מושלמים מכל הבחינות) ורוב האנשים מסוגלים, כשצריך (וזה כל הזמן), להתעלם מחלק גדול מרשימת הדרישות והאיסורים שלהם. ולראיה: הגברים שחושבים שסינדי קרופורד היא האישה הנחשקת ביותר בעולם, מתחתנים בדרך כלל עם מישהי שלא נראית כמוה, ואותו דבר לגבי נשים הכמהות לריצ'רד גיר."

היא מספרת שם על חברה שפוסלת אנשים על סעיף "אוזניים קטנות", חברה אחרת שלא מוכנה לצאת עם גבר שלובש מכנסיים לבנים, ידיד שנגעל מבחורות שאוכלות יותר מסלט חסה ועוד אחד שלא נוגע בבחורות עם שיניים קטנות.

ואתם, יש לכם פסיק פוסל?

* פתחתי הודעה זהה בפורום נוסף, כדי לראות אם יש הבדל בתגובות.
אם יהיה משהו מעניין - אני מבטיחה לעדכן

Elle992

New member
כן, אבל בבקשה שאף אחד כאן לא יקח את זה

באופן אישי או יפגע,

הפסיק פוסל שלי זה - גבר שלא מתקלח לפחות פעם ביום פסול בעיניי, ולא, אל תגידי שזה משהו בר שינוי ואם הכרתי מישהו שלא מקפיד אפשר לשנות אותו שיקפיד - לא מוכנה לצאת מראש עם גבר שמראש לא מודע לכך שצריך להתקלח פעם ביום.

זהו.

dori78

New member
אבל זה לא משהו חיצוני.

התכוונתי (אם נישאר בהקשר הזה) למשל לגבר שהריח שלו לא מוצא חן בעינייך.
את יכולה לדעת את זה מהפעם הראשונה שאת נפגשת איתו ולא תמיד מדובר בריח של זיעה או של ריח גוף של מישהו שלא התקלח יומיים. זה יכול להיות גם בושם כזה או אחר שעושה לך בחילה. נורא קל להחליף בושם, אם תגידי לבחור שרוצה אותך שהבושם שלו עושה לך בחילה וכאב ראש רוב הסיכויים שהוא יחליף. אבל הפסיק הפוסל אומר - אם זה ריח שהוא בחר לעצמו והוא חושב שזה ריח טוב - מה יהיה ההמשך?

Elle992

New member
כן, אני יודעת שהכוונה הייתה למשהו חיצוני

אבל מבחינתי - גבר שלא אסתטי ברמה הבסיסית זה חיצוני. אני מרגישה את זה מבחינה חיצונית.

אני לא אצטרך להיות איתו בסיטואציה אינטימית בשביל לחוש זאת - אני קולטת מרחוק אנשים שלא התקלחו באותו היום.

אם הבושם שהוא משתמש בו לא לטעמי והוא לא מוכן להחליף בטענה שזה ריח טוב לדעתו - כנראה שמשם זה מאוד תלוי כמה אחוזי התאמה יש בנינו, ומשם אוכל לשפוט האם הריח הזה כה קריטי או שזה משהו שאפשר לדלג עליו. אבל לרוב אני שמה לב לדברים כאלה באופן ראשוני - ריח גוף, אסתטיקה חיצונית(בסיסית, אני לא מדברת על להתחיל לשים קרמים ומליון ואחד דברים) זה משהו שחשוב לי בבנאדם, ומצאתי לנכון שאני לא הולכת לחנך אף אחד - אם הבנאדם לא בא מוכן כבר עם הרגלי אסתטיקה והיגיינה בסיסים - OUT

גם בעיניי הרגלי היגיינה הם מאפיין חיצוני

נכונות או חוסר נכונות של אדם לשנות את הרגלי ההיגיינה שלו, כשהוא מודע להשפעתם על אחרים, היא תכונה פנימית.

Bs Bane

New member
מה זה צריך?

זה אישי. אם לבנאדם אין בעיית ריח חמורה, לא יקרה כלום אם הוא יתקלח כל יומיים או לפי הצורך.

Elle992

New member
תרוץ עלוב, סורי. כל אחד יעשה מה שהוא רוצה

וחושב, אבל לומר "אין בעיית ריח חמורה" זה לא תרוץ טוב ללא להתקלח כל יום.

ואני לא מדברת על מקרים שקופאים מקור/נמצאים בתנאים שלא מאפשרים וכו'. אני מדברת על מצב שיש אפשרות ויש תנאים שמאפשרים להתקלח כל יום אבל הבנאדם בוחר להסריח את עצמו ואת הסביבה שלו, שלא לדבר על אלה שלא מתקלחים שבוע

*כל הנאמר כאן נאמר באופן כללי ולא כוון ישירות כלפי אף אחד*

Bs Bane

New member
אבל לא כולם מסריחים ברגע שהם לא מתקלחים יום.

כמו שאמרתי, זה אישי.

את מערבבת המון נושאים

עניין פיזי כמו אצבעות קצרות ממש לא דומה לאורח חיים שכולל או לא כולל עישון או אכילת בשר.

בכל מקרה, ההגדרה של הפרט כ"בלתי הגיוני.... למעט בעיני אותו אחד שמתייחס אליו" פוגעת באפשרות שאנשים כאן יצהירו על "פסיקים" משלהם. פסיק של אחד הוא סימן קריאה לאחר. ואם כבר מדברים על פיסוק... אני מאוד מאוד מושפעת מדרך ההתבטאות של אדם בכתב, כולל סימני הפיסוק. אם הכרתי אדם דרך כתיבתו, אז אופן הפיסוק שלו יהיה הרבה יותר מ"פסיק" בהתרשמות שלי ממנו. אנשים אחרים יכולים להגדיר את העניין הזה כשולי עד בלתי הגיוני.

dori78

New member
אני אנסה להסביר שוב

הפרינציפ הוא שה"פסיק", בעיניי ה"פוסק", הוא משהו שמעיד על דברים אחרים.
לדוגמה (מתוך אותו מקור): "אנשים עם אוזניים קטנות לא יודעים להקשיב".
או "שיניים רטנות מעידות על אופי ערמומי ואכזרי".
או "צמחוניים הם תוקפנים-פאסיבים, יש להם בעיה עם שמחת חיים ולכן גם המיניות שלהם דפוקה."

כלומר לא "אוזניים קטנות זה מכוער בעיניי" או "יש לי בעיה עם צמחונים כי אני אוכלת המון בשר".
ממש השלכה של עניין מסויים על תכונות אופי.

וכמו שאת יודעת, אני איתך בעניין השפה הכתובה.

לא יודעת עד כמה אנשים אומרים לעצמם

את הדברים האלה בצורה כל כך מפורשת.

"אנשים עם אוזניים קטנות לא יודעים להקשיב" ??

אף פעם לא שמעתי אמירה מהסגנון הזה.

לגבי פסילת צמחוניות, דנתי בנושא בכמה פורומים. הנימוקים שהועלו תמיד היו פרקטיים (גם אם תמוהים בעיניי). אני מאמינה שקיימות גם דעות קדומות בסגנון שהזכרת, אבל לא בטוחה עד כמה הן נמצאות במודע. בכל אופן, כל ההסתייגויות שנתקלתי בהן על רקע צמחונות היו רק באתרי היכרויות ומעולם לא בעולם האמיתי.

לעומת זאת בעולם האמיתי פוסלים לא מעט על סמך מאפיינים חיצוניים. יכול להיות שאנשים מסויימים מרגישים יותר נח אם הם בונים לעצמם תיאוריה "פנימית" שמצדיקה את הפסילה החיצונית.

Bs Bane

New member
מסכים בעניין הפיסוק.

עד לפני כשנתיים לא קראתי ספרים וכתוצאה לא השתמשתי בפסיקים. זה, וההנחה העצלנית שאם מבינים אותי, זה בסדר.
כשהתחלתי לקרוא, הבנתי כמה זה שימושי ויפה, ועכשיו אני לא מבין איך לעזאזל הרשיתי לעצמי להתבטא בלי.
יכולת התבטאות בכתב היא כשרון שאני מוצא כמאוד מושך.

CraZ

New member
יהירות ונרקיססטיות

כנראה שזה הפסיק הפוסל אצלי

CraZ

New member
אולי בעצם יש לי

אנשים שמדברים על עצמם בגוף שלישי.

avi1283

New member
אין לי

מנסה לשמור על ראש פתוח כמה שאפשר בהתחלה,
ולא לפסול על פרטים קטנים או טכניים שאין להם משמעות אמיתית.

fshlomo

New member
פסיק פוסל? לא יכולתי להתאפק,,,

הפסיק הפוסל, זו אחת שלא מפסקת,
והוא פוסל כשהיא כמו פסל...

למעלה