הרמטכל כוכבי ומלחמתו בחיילים הקרביים

דקל נור*

Well-known member
ב-2013 חנך הרמטכל דאז אייזנקוט את תכנית "ממדים ללימודים" שמציעה לחיילים קרביים 2/3 השתתפות בלימודי תואר ראשון. זאת כדי לסגור פערים בינם לבין העתודאים או 8200 למשל, שעשו שירות למען עתידם.
לוחמים לא יכולים ללמוד או לעבוד אחהצ ונמצאים 3 שנים תחת סיכון אישי.

והנה הכריז הרמטכל כוכבי שמעתה , המענק יותנה גם ב-180 שעות של התנדבות בקהילה. כאילו ששלוש שנים (או 2.8 שנים, ליתר דיוק) הצעירים הללו בילו במחנה הקריה וקפצו לאכול צהרים בשרונה.

מניעיו של כוכבי לא ברורים. כבר היום 50 אחוז ממחזורי גיוס לא טורחים להתגייס. רק אחוז קטן מאלה שכן, הולכים להיות לוחמים. למה להמשיך לנצל את המנוצלים?

arieciub

New member
ב-2013 חנך הרמטכל דאז אייזנקוט את תכנית "ממדים ללימודים" שמציעה לחיילים קרביים 2/3 השתתפות בלימודי תואר ראשון. זאת כדי לסגור פערים בינם לבין העתודאים או 8200 למשל, שעשו שירות למען עתידם.

והנה הכריז הרמטכל כוכבי שמעתה , המענק יותנה גם ב-180 שעות של התנדבות בקהילה. כאילו ששלוש שנים (או 2.8 שנים, ליתר דיוק) הצעירים הללו בילו במחנה הקריה וקפצו לאכול צהרים בשרונה.

מניעיו של כוכבי לא ברורים. כבר היום 50 אחוז ממחזורי גיוס לא טורחים להתגייס. רק אחוז קטן מאלה שכן, הולכים להיות לוחמים. למה להמשיך לנצל את המנוצלים?
ככל שעובר הזמן נראה לי שהרמטכ"ל הנוכחי הוא פיל בחנות חרסינה. איפה שנוגע עושה רק נזק.

Harrington

Well-known member
מנהל

למה הדרישה לא הגיונית? אמנם כל הכבוד לבחורים שהם משרתים בקרבי, אבל אין הדבר דומה כהוא זה להתנדבות בקהילה. הסכום המדובר, 2/3 מעלות התואר הראשון, הוא לא רק אסטרונומי אלא גם נפרש על-פני תקופה של כמה שנים. נראה לי הגיוני לחלוטין לדרוש התנדבות בקהילה כנגד. למעשה גם מבחינה חינוכית יש פה ערך. החברה' הצעירים האלה יוצאים לחיים וטוב שילמדו את חשיבות ההתנדבות גם בחיים האזרחיים, מעבר וללא כל קשר למה שעשו במהלך השירות הצבאי.

arieciub

New member
למה הדרישה לא הגיונית? אמנם כל הכבוד לבחורים שהם משרתים בקרבי, אבל אין הדבר דומה כהוא זה להתנדבות בקהילה. הסכום המדובר, 2/3 מעלות התואר הראשון, הוא לא רק אסטרונומי אלא גם נפרש על-פני תקופה של כמה שנים. נראה לי הגיוני לחלוטין לדרוש התנדבות בקהילה כנגד. למעשה גם מבחינה חינוכית יש פה ערך. החברה' הצעירים האלה יוצאים לחיים וטוב שילמדו את חשיבות ההתנדבות גם בחיים האזרחיים, מעבר וללא כל קשר למה שעשו במהלך השירות הצבאי.
הכספים הללו נתרמו ע"י אנשים טובים בארץ ומחו"ל. הכספים לא הותנו בשום מחויבות נוספת ע"י אותם יהודים טובים. הצבא הוא רק צינור להעברת הכסף ולכן מר כוכבי לא צריך להחליט איך ולמה. לא חושב שמר כוכבי כשישתחרר וילך ללמוד שנה בחו"ל על חשבון המדינה יצטרך לתרום 180 שעות לקהילה. נמאס כשנטפלים לחיילים באופן כללי ולקרביים במיוחד.

Harrington

Well-known member
מנהל
הכספים הללו נתרמו ע"י אנשים טובים בארץ ומחו"ל. הכספים לא הותנו בשום מחויבות נוספת ע"י אותם יהודים טובים. הצבא הוא רק צינור להעברת הכסף ולכן מר כוכבי לא צריך להחליט איך ולמה. לא חושב שמר כוכבי כשישתחרר וילך ללמוד שנה בחו"ל על חשבון המדינה יצטרך לתרום 180 שעות לקהילה. נמאס כשנטפלים לחיילים באופן כללי ולקרביים במיוחד.
זה קצת משנה את התמונה, ככל שזה מדויק. אבל עדיין הצבא לא עובד אצל תורמיו. אלא אם כן התרומה הותנתה בכך שהצבא יתפקד רק כצינור פסיבי, הרי שהוא בהחלט מוסמך לקבוע את הקריטריונים להענקת הכספים שמועברים על-ידו.
קשה לי לראות בדרישת התנדבות בקהילה כ"היטפלות" כהגדרתך. בעיני זו זכות שהצעירים האלה זוכים שיחויובו בה. ואם זה לא מוצא חן בעיניהם, הם תמיד יכולים לשלם בעצמם עבור לימודיהם האקדמאיים ובמקום להתנדב בקהילה לצאת לגלוש בים.

דקל נור*

Well-known member
זה קצת משנה את התמונה, ככל שזה מדויק. אבל עדיין הצבא לא עובד אצל תורמיו. אלא אם כן התרומה הותנתה בכך שהצבא יתפקד רק כצינור פסיבי, הרי שהוא בהחלט מוסמך לקבוע את הקריטריונים להענקת הכספים שמועברים על-ידו.
קשה לי לראות בדרישת התנדבות בקהילה כ"היטפלות" כהגדרתך. בעיני זו זכות שהצעירים האלה זוכים שיחויובו בה. ואם זה לא מוצא חן בעיניהם, הם תמיד יכולים לשלם בעצמם עבור לימודיהם האקדמאיים ובמקום להתנדב בקהילה לצאת לגלוש בים.
אתה התנדבת בקהילה, הרינגטון? מעניין לשמוע על כך.
אני בזמנו השתתפתי בפרוייקט "פרח" וקיבלתי חצי שכ"ל.
הצעירים האלה התנדבו/נודבו מספיק בשירות הצבאי שלהם כלוחמים. זה היה התנאי היחידי למילגה. להוסיף להם פתאום מאות שעות התנדבות, זה לא הגון.

Harrington

Well-known member
מנהל
אתה התנדבת בקהילה, הרינגטון? מעניין לשמוע על כך.
מה אני קשור לנושא? מדוע השאלה אם התנדבתי או לא צריכה לעניין מישהו או להשפיע על נושא הדיון?
אני בזמנו השתתפתי בפרוייקט "פרח" וקיבלתי חצי שכ"ל.
אשריך.
הצעירים האלה התנדבו/נודבו מספיק בשירות הצבאי שלהם כלוחמים. זה היה התנאי היחידי למילגה. להוסיף להם פתאום מאות שעות התנדבות, זה לא הגון.
עניתי על כך למעלה. אני מבין את טענתך, אבל גם מבין את הדרישה להתנדבות בקהילה ואת הערך החשוב שהרמטכ"ל יכול לראות בזה. כמובן שאם תמצא חייל קרבי שהלך ליחידה קרבית אך ורק מתוך מחשבה שיקבל בסוף את שכה"ל הנ"ל ופתאום כעת אתה משנה את התנאים, אתה צודק לחלוטין. זה יהיה סוג של הפרת הסכם כלפיו. אבל אני מאוד מסופק אם יש ולו חייל קרבי אחד שזה היה השיקול העיקרי שלו כשהחליט להתנדב ליחידה קרבית (ככל שנכון להגדיר זאת התנדבות, אבל זה דיון אחר).

arieciub

New member
מה אני קשור לנושא? מדוע השאלה אם התנדבתי או לא צריכה לעניין מישהו או להשפיע על נושא הדיון?

אשריך.

עניתי על כך למעלה. אני מבין את טענתך, אבל גם מבין את הדרישה להתנדבות בקהילה ואת הערך החשוב שהרמטכ"ל יכול לראות בזה. כמובן שאם תמצא חייל קרבי שהלך ליחידה קרבית אך ורק מתוך מחשבה שיקבל בסוף את שכה"ל הנ"ל ופתאום כעת אתה משנה את התנאים, אתה צודק לחלוטין. זה יהיה סוג של הפרת הסכם כלפיו. אבל אני מאוד מסופק אם יש ולו חייל קרבי אחד שזה היה השיקול העיקרי שלו כשהחליט להתנדב ליחידה קרבית (ככל שנכון להגדיר זאת התנדבות, אבל זה דיון אחר).
אל תשכח שאותם חיילים קרביים גם עושים לפחות עוד 15 שנה מילואים שבזמננו אנו גם זו סוג של התנדבות. יתכבד מר כוכבי ויגיד שבמקום חודש אחר בשנה אחת יוותרו לו על המילואים ובמקום זה יתנדב.
תגיד, יצא לך ללמוד ולעבוד תוך כדי? אתה יודע כמה לחץ יש על סטודנטיים כאלה שאתה מוכן "שהם יתנדבו" עוד 180 שעות? אם לא עשית את זה ולא מכיר אז אל "תנדב" חיילים אלה להתנדבות. בשביל לתרום לקהילה יש מספיק מלגות שכולם ולא רק הקרביים יכולים לפנות אליהם ולקבל עזרה. פה רצו לתת שקט נפשי לקרביים שכבר תרמו.

בכל מקרה לדעתי זו החלטה אומללה של מר כוכבי שמצטרפת להחלטות אחרות שלו (גם אומללות) ורצוי שלפחות מזו יחזור בו .

Harrington

Well-known member
מנהל
אל תשכח שאותם חיילים קרביים גם עושים לפחות עוד 15 שנה מילואים שבזמננו אנו גם זו סוג של התנדבות.
אין מחלוקת. אבל זה רחוק מלהיות אותו דבר כמו התנדבות בקהילה. הדברים פשוט לא דומים.
תגיד, יצא לך ללמוד ולעבוד תוך כדי?
שוב שאלות אישיות? עוד לא הבנתי מה הקטע של זה בסיבוב הקודם. מה אני או מה שכן או לא עשיתי בחיי קשור למשהו פה?

arieciub

New member
אין מחלוקת. אבל זה רחוק מלהיות אותו דבר כמו התנדבות בקהילה. הדברים פשוט לא דומים.

שוב שאלות אישיות? עוד לא הבנתי מה הקטע של זה בסיבוב הקודם. מה אני או מה שכן או לא עשיתי בחיי קשור למשהו פה?
החזרה לקטע של התנדבות אישית הוא שאתה מנדב אנשים ל-180 שעות כאשר אתה (אולי) לא התנדבת בעצמך ולכן אתה מזלזל בזמן של אחרים. מה הבעיה להגיד כן או לא. אני למשל בתקופת הלימודים עבדתי ולא התנדבתי כי בעבודה שלי הרווחתי יותר מאשר בהתנדבות, עניין של רווח והפסד וזמן פנוי.
לא שאלתי אותך לגבי שרות מילואים שגם בזה יש לך סוג הקלת ראש. לעשות כל שנה 60-50 יום מילואים ביחידת שדה במשך 20 שנה זה הרבה יותר מ-180 שעות.

Harrington

Well-known member
מנהל
החזרה לקטע של התנדבות אישית הוא שאתה מנדב אנשים ל-180 שעות כאשר אתה (אולי) לא התנדבת בעצמך ולכן אתה מזלזל בזמן של אחרים.
באמת מצחיק שאנשים לא מסוגלים להתדיין או לקבל את העובדה שיש מי שחושב אחרת מהם, מבלי לייחס זאת לעניינים אישיים. מצחיק ועצוב כאחד. בכל מקרה, מונע דיון ענייני.
מה הבעיה להגיד כן או לא.
אין שום בעיה. רק שאלתי מה זה קשור למשהו לפני שאני עונה. אני עדיין ממתין לתשובה.
לא שאלתי אותך לגבי שרות מילואים שגם בזה יש לך סוג הקלת ראש.
ושוב...
בחייאת בן אדם. רוצה דיון ענייני ורציני? בכיף. רוצה לעסוק במה שאני עושה או לא עושה בחיים? גם בכיף. אבל אין שום קשר בין הדברים. גם לא אם תנסה להמציא קשר כזה עוד כמה פעמים ובעוד כל מיני צורות.

arieciub

New member
באמת מצחיק שאנשים לא מסוגלים להתדיין או לקבל את העובדה שיש מי שחושב אחרת מהם, מבלי לייחס זאת לעניינים אישיים. מצחיק ועצוב כאחד. בכל מקרה, מונע דיון ענייני.

אין שום בעיה. רק שאלתי מה זה קשור למשהו לפני שאני עונה. אני עדיין ממתין לתשובה.

ושוב...
בחייאת בן אדם. רוצה דיון ענייני ורציני? בכיף. רוצה לעסוק במה שאני עושה או לא עושה בחיים? גם בכיף. אבל אין שום קשר בין הדברים. גם לא אם תנסה להמציא קשר כזה עוד כמה פעמים ובעוד כל מיני צורות.
אם אין בעיה אז תגיד כן או לא. עניתי לך בסיגנון "אל תשפוט מישהו עד שתהיה במקומו" ורציתי לדעת אם היית במקומו כי זה נתון קריטי לדיון. נתתי לך סולם ועניתי בכנות שאני לא התנדבתי מסיבות שתארתי למעלה. אתה מנסה להצדיק החלטה טפשית של מר כוכבי ללא סיבות הגיוניות. ובאמת אין טעם להמשיך.

arieciub

New member
הכסף הוא של יהודים טובים מהעולם שתרמו לחיילים קרביים. הצבא הוא אפילו לא השליח רק צריך לתת אישור על שרות קרבי. הרעיון המקורי היה לצ'פר חיילים קרביים!! ועכשיו אדון כוכבי מגיע ומציב תנאים חדשים בגלל שיש לו את הכוח ורוצה להראות שהוא גם מחנך ודואג לחברה. לא ראוי ובטח לא על הגב של הקרביים.

למעלה