השקעה לטווח ארוך - תכנון ושיקולי מיסוי

iarrow

New member
השקעה לטווח ארוך - תכנון ושיקולי מיסוי

שלום לכולם

אני מתכנן תיק השקעות ראשוני לטווח ארוך של כ 30 שנה, בעיקר מניות/תעודות סל.

כשניסיתי לבצע הערכה כלשהי לעתיד לא ידעתי איך מכניסים לחישוב את מס רווחי ההון.
האם מבצעים את התשלום פעם בשנה? האם כדאי לדחות את התשלום רק לסוף התקופה? האם זה בכלל משנה משהו?
או שפשוט אין לי ברירה ומתי שאמכור כל נייר אשלם את המס הכרוך בכך.
ברור לי שלאורך 30 שנה ישתנו נושאים רבים בתחום שוק ההון וגם הרכב התיק שלי.
אבל הייתי רוצה להגיע לאיזה חישוב, מדויק ככל הניתן, כולל חישוב המס בתרחישים שונים של פוטנציאל הרווח בתיק(תשואה שנתית ממוצעת של 3% או 5% או 10%)
האם יש לך רעיונות איך לחשב?

בנוסף, האם יש לכם או אתם מכירים איזו חוברת אקסל או כלי אינטרנטי שעוזר לתכנן תיק השקעות לטווח ארוך, כולל המיסוי?
בכלל אם יש לכם מקורות לחוברות אקסל שיכולות לעזור במעקב/תכנון תיקי השקעות.

תודה רבה.

שיר ורד

New member
מה כוונתך בתכנון לטווח ארוך?

האם כוונתך לתכנן את התשואות השנתיות?
אם כן - כדאי לך לרדת מעץ, אין לך כל אפשרות לממש תכנון כלשהו, כי השוק הוא זה שקובע את התשואות.
אם לא- אז המיסוי ממש לא רלבנטי לתכנון.

בעיקרון עדיף לדחות את תשלומי המס ככל האפשר, כך הכסף שמיועד לתשלומי המס ממשיך לייצר לך הכנסה נוספת.
אבל, כפי שאתה בעצמך מתחיל להבין זה לא לגמרי בשליטתך וכל מכירת נ"ע יצרת ארוע מס המחייב אותך לשלם את המס על הרווח שהצטבר.
אבל,כאשר אתה משקיע לתקופה ארוכה בתעודת סל או קרן נאמנות ולא מבצע פעולות קניה ומכירה רבות, אתה בעצם יכול לדחות את תשלום המס.
לדוגמא - אם תקנה תעודת סל על תא 25ותמכור אותה בעוד 30 שנה
תשלם מס רק בעוד 30 שנה. אבל שים לב, לתעודות הסל יש מועד פרעון שנקבע בעת הנפקתם, ולרוב הוא קצר מ 30 שנה, לכן, אם בכוונתך לרכוש תעודה על מדד מסוים לתקופה כה ארוכה ולא לשלם מס בדרך, כדאי שתעבור אחת אחת על כל התעודות על מדד זה ותברר מהו מועד הפרעון שלהם, ותבחר בזו הרחוקה ביותר.

iarrow

New member
תכנון לטווח ארוך

תודה על התשובה הרצינית!

לפי מה שאתה אומר - אין שום אפשרות לתכנן החזר אפשרי לטווח ארוך?
כלומר, גם לא איזו הערכה גסה? נניח שאני משקיע 100,000 שח בתמהיל של 80% מניות למשך 30 שנה עם תשואה ממוצעת של 10% בשנה - אין איזה חישוב שאפשר לעשות בשביל לקבל הערכה גסה ככל הניתן? (חישוב שיכלול את המיסוי)

באופן כללי גם אומרים שיש תשואה של 10% בערך להשקעה לטווח ארוך של כ 20-30 שנים. זה לא נכון?

אבל האם זה נכון שהכסף שלא משולם כמס ממשיך לייצר הכנסה נוספת? הרי במניות לא מדובר בריבית דה-ריבית קלאסית, הרי זה לא הכסף מהרווחים שעליו יש את התשואה, אלא על מחיר המניה, לא?

תודה..

שיר ורד

New member
אין שום אפשרות לחזות לטווח ארוך

לא זכור לי שהיו תקופות ארוכות מעל 10 שנים ששוק המניות נתן תשואה ממוצעת של 10% שזה תשואה מצטברת של 160% ל 10 שנים.
בעבר היה מקובל לתת הערכות לתשואות של שוק האגחים לתקופות ארוכות והן היו בארץ בין 3 ל 5 אחוז צמוד לשנה.
על בסיס זה נקבעו מקדמי הקצבה בקרנות הפנסיה, כלומר בכמה אחוזים יש להכפיל את הצבירה האישית כדי לקבוע את תשלום הפנסיה החודשי. אבל, אפילו שם הבינו שאנחנו נמצאים כעת בתקופה שכנראה תהיה ארוכה שבה יהיו תשואות נמוכות יותר ולכן האוצר מתכוון בקרוב לשנות את שיטת חישוב הקצבה והפחתתה בפועל. אם כי עדיין לא הוחלט על אופן השינוי.
לגבי דחיית תשלום המס. נניח שהשקעת בנייר ערך 1000 שח ולאחר שנה הוא עלה ל 1200 שח. אם תחליט למכור ולקנות אותו מחדש תשלם מס של 50 שח, ואם לא תוסיף כסף תשאר עם כמות נמוכה יותר מאותו נייר, בערך 4% פחות. אם לא תבצע את העסקה תשאר עם אותה כמות ניירות ולכן הרווח העתידי יהיה גם על אותם 4% שאתה כבר "חייב" למס הכנסה.

המס הוא של המדינה בכל מקרה

כך שלא יפסיד רווח עתידי אלא יחסוך הפסד פוטנציאלי.

אבל בסדר, אתה צודק.

מעניין מה יעשה היידה ביבי היום והאם מדובר בנסיקה או בנבצרות ואם כן לאיזו כיוונה

בכל מקרה שנה חדשה מס חדש כל השאר חיים תדליק ומתחלפים

ביזפורטל? ליד פרעה הכל קטן

למעלה