התחלתי ללמוד טווינה
(טיפים?)

izackv

New member
התחלתי ללמוד טווינה ../images/Emo13.gif (טיפים?)

ממש בתחילת הדרך, ונהנה מכל רגע. התחום נראה הרבה פחות פופולרי בארץ משאר התחומים הקרובים (כמו שיאצו למשל) וגם חנויות הספרים נראות ריקות יחסית... ולכן אשמח לקבל המלצות על ספרים מוצלחים, טיפים ללימודים ובכלל...

0 אור 0

New member
מהכמה שיעורים שעברתי בטוינא

נראה לי שהחומר שאתה צריך הוא חומר על רפואה סינית - יין יאנג, מרידיאנים וכו' (תשאל את הסינים שלי על לינקים וספרים מומלצים) למזלי חומותי הכינה לי את הכרית אורז בזמנו, כי היום היא כבר זקנה מדי לבקש ממנה דברים כאלה, ואני לא תופרת ...

izackv

New member
העצלות היא מאבות ההמצאה...

שקית אורז? לקחתי גרב ישנה... דחסתי לתוכה קילו אורז בצורה שנתנה לה נפח מכובד ודחיסות טובה וקשרתי בקצה... את כל זה הכנסתי לגרב אחרת (למקרה שהגרב תישחק) ושוב קשרתי הדוק... שום תפירה... אין לי מושג אפילו איפה יש מכונת תפירה באזור... כולם חייכו, אבל בפועל הכרית שלי הייתה בין היותר מוצלחות ויעילות... לגבי רפואה סינית... קניתי את "בין שמיים לארץ" ואני די נהנה ממנו. (הספר של הקיסר הצהוב שממנו התחלתי, לא ממש מובן בלי חומר רקע מאורגן) השעורים שכבר היו עזרו לי לחדד ולהבין טוב יותר כמה דברים שקראתי בספר. (כל שעור קצת יותר משעתיים מוקצות לתאוריה של בסיס/מבוא לעקרונות הרפואה הסינית ושאר הזמן מוקצה ללימוד הטכניקות, תרגול על שקיות האורז ואחד על השני) אבל ספרים שמתארים את הטכניקה עצמה של הטווינה לא ממש מצאתי בחנויות. אגב, יש ספר אחד שכתב על ידי ישראלי בשם Erich Lewitus אחרי שעשה התמחות ב SHANDOG בסין הספר נקרא: Tuina Shandong - China Style For Children and Adults ובדיוק קיבלתי תשובה באימייל מהמחבר לגבי מספר שאלות שהיו לי על הספר... מדהים למצא ספר באמאזון ולגלות שמי שכתב אותו גר במרחק של פחות מ 10 ק"מ ... ועונה על אמיילים
נראה ספר חביב למרות שהוא לא מסביר את הטכניקה עצמה, רק את הנקודות ובאיזה טכניקה/נקודות להשתמש עבור כל סוג של בעיה.

חן M

New member
../images/Emo13.gifבהצלחה בלימודים.

ממליץ לך לחכות להמלצה של Orrza שלמד טווינה וגם כמובן להמלצות של אחרים וטובים ויש לא מעט כאלה בפורום
.

Orrza

New member
שלום izackv ../images/Emo13.gif

מזל טוב על תחילת הלימודים! אכן, התחום לא נפוץ מאוד. ועוד פחות מזה ניתן למצוא ספרות כתובה בנושא בארצנו. אני מנסה ומנסה להזכר בספרים ספציפיים לטווי-נה וקשה לי להזכר באחד. צדקת בקנייתך את "בין שמים לארץ", זה ספר שנותן בסיס מאוד רחב להבנת הרפואה הסינית, ואחרי הכל זה הדבר החשוב ביותר בלימודי הטווי-נה. מטפל טווי-נה הוא קודם כל מטפל ברפואה סינית, עיסוי טווי-נה הוא מהנה אבל בלי יידע ומחשבה מאחוריו הוא לא יותר מזה. תרגול רב של הטכניקות הוא חשוב מאוד, אבל גם אם הידיים שלך לא יזרמו בצורה "יפה", במקרה שיש לך יידע תיאורטי רחב בנוגע לאיבחון, יין ויאנג, שמונת העקרונות, מסלולי המרידיאנים, המעגלים הסיניים (בקרה והזנה), ששת השכבות, השעון הסיני, וכמובן נקודות הדיקור ואופיין, אז האיכות של הטיפולים שלך תהיה גבוהה. מעניין היכן אתה לומד, האם שמים אצלכם דגש על התיאוריה של הרפואה הסינית? מהו המסלול? כיום ישנם מקומות רבים שמלמדים את הטווי-נה דווקא ע"י תפיסות מערביות ופחות הוליסטיות, ומתייחסים אל הגוף יותר כאובייקט לפיזיותרפיה ע"י חלוקה שלו לאיזורים שונים (שונה לחלוטין ממהות הטווי-נה\רפואה סינית). אל תפסיק לחקור את הרקע לאמנות. התחום מעניין ומהנה ללימודים, אני ממשיך להזכר בערגה באותה תקופה של שנה ראשונה של טויי-נה. כמה פינוקים בשבוע... איזה כייף לך.
לגבי טיפים נוספים, אחד הדברים שאני יכול להמליץ לך יותר מהכל זה לצפות בטיפולים אמיתיים על מקרים אמיתיים, ולצפות במספר מטפלים רב יותר ככל האפשר, זה כלי נהדר להעשיר את עצמך ואת ההבנה שלך את הטכניקות השונות. לראות איך מטפלים שונים שלמדו ממורים שונים אכן עובדים. להשקיע מאוד בלימודי האנטומיה. ספרים להמשך, "ג'יובני" כסוף, מאוד מזכיר את החומר של "בין שמים לארץ" אך ברמה גבוהה יותר. בהצלחה!!

izackv

New member
ORRZA, תודה רבה!

קודם כל קצת רקע... אני עוסק בהיטק כבר הרבה שנים, מרוצה מאוד מהמקצוע ומהתפקיד ולא מתכוון להחליף תחום עיסוק עיקרי בזמן הקרוב. לימודי הטווינה הגיעו מתוך רצון לטפל במשפחה/חברים/עצמי בעיקר וכהשלמה לתחום הרייקי (שגם הוא במסגרת "תחביבים" מבחינתי) התחלתי לקרא הרבה ולהתעניין ברפואה סינית ובהתחלה חשבתי לחפש מסלול 4 שנתי וללמוד הכי לעומק שאפשר. הבעיה הראשונה הייתה שכל מסלול כזה חייב אותי לפחות ל 3 פגישות בשבוע בשעות הערב המוקדמות (אמצע היום בתעשיית ההיטק) יום אחד בשבוע זה סביר. יומיים כבר הרבה יותר בעייתי. ובשביל 3, כנראה שהייתי צריך להחליף עבודה. הבעיה השניה הייתה שרציתי קודם כל לטעום מהנושא ואחר כך להחליט על כניסה למסלול ארוך ומורכב. (אני מאוד אוהב ללמוד, אבל בדרך כלל אוטודידקט) בגלל זה החלטתי בסוף ללכת על מסלול שאיפשר לי יום בשבוע. היום הזה כולל 5 שעות שמתחלקות לחצי ראשון של תאוריה סינית. הדגש הוא בהחלט על הראיה הסינית והדיון ממוקד יותר באיפה יושב הצ'י של הכליות ולא באיפה ממוקמות הכליות (או המחמם המשולש
) בינתיים הלימודים התאורטים עדיין לא מתקשרים ללימודים המעשיים (בסך הכל למדנו שתי תנועות בסיסיות באופן ראשוני מאוד) אבל אני מניח שבקרוב נתחיל לחבר הכל. כבר מתחיל להיות ברור מה המאפיינים של האיברים השונים (איברים בראיה הסינית, מאפיינים ברפואה הסינית) והעובדה שלכולם יש מרידיאנים... אבל - המורה מדגיש שמה שאנחנו לומדים זה רק קצה קצהו של הקרחון, ושבגלל האופי של הטווינה אז כל נושא האבחון הפנימי ילמד בצורה בסיסית בלבד. יש כמובן עוד קורס מלווה באנטומיה מערבית... אבל הוא קורס נפרד. ההחלטה שלי לפני שנרשמתי הייתה ללמוד את התחום ב"מהות" ואם אכן אני אחליט בעתיד ללמוד רפואה סינית בצורה מלאה, להתחיל מסלול מחדש באחת המרפאות שמציעות לימודים רציניים לריפוי סיני. הלכתי לשעור נסיון, התרשמתי. הרגשתי שאני מתחבר לנושא ולקבוצה והחלטתי להמשיך
לגבי המשך מסלול אחרי שאסיים את ההסמכות הבסיסיות בטווינה ובמידה שזה יהיה רלוונטי, התחלתי להסתכל על "ברושים", "מירב", השלוחה החקלאית של אוניברסיטת ירושליים ברחובות (או משהו כזה) ועוד כמה. אבל זה רק אחרי שאני אחליט על שינוי מסלול אמיתי בחיי המקצועיים (כמו ירידה לחצי משרה?) אם באמת אני אלך על המסלול הארוך, אני אנצל את העובדה שכבר יהיה לי ידע בטווינה, ואבחר כנראה התמחות אחרת (שיאצו, כנראה) אני אחפש את ג'יובני... נראה לי שראיתי התיחסויות אליו בעבר. ותודה על ההמלצה להסתכל על מטפלים אחרים. חיפשתי אפילו סרטי וידאו בתחום, אבל נראה לי שפשוט אין.

למעלה