התעוררות מוזרה בלילה לילדה בת 4

לבנת13

New member
התעוררות מוזרה בלילה לילדה בת 4

היי סמיילי
יש לי ילדה בת 4, בשלושה שבועות האחרונים נרדמת רגיל, אבל מתחילה אחרי כמה שעות לבכות, להתעצבן מתוך שינה, לדבר בשפה מאוד מוזרה, ממש צורחת, אני מנסה להעיר אותה וזה לא עוזר. בוכה וצועקת, עושה תנועות של עצבים עם הידיים והרגליים, מדברת מילים לא ברורות כאילו שפה אחרת, שלה. לא עוזר שאני ניגשת אליה, מחבקת אותה, מדברת אליה, מנסה להעיר אותה, זה יכול להימשך כרבע שעה, פתאום נרדמת, ושוב חוזר חלילה כל הלילה.
ממש מפחיד, קשה לי לראות אותה ככה.
מה אני יכולה לעשות?

smile li

New member
בעותי לילה ?

אני מנסה להבין מתאורך האם מדובר בבעותי לילה, האם הילדה מוצפת חרדה כתוצאה מסיוטים, האם היא בכלל זוכרת מה קרה בלילה כשמתעוררת בבוקר?

מצב כמו שאת מתארת יכול לנבוע מהפרעת שינה שנקראת "בעותי לילה" (מופיעה באמת לרוב בין גילאי 3-5) ומלווה ביקיצות פתאומיות בלילה וכמו כן מלוות בחרדה. לרוב הילדים כלל לא זוכרים את שארע בלילה.
ממה זה נובע? לא תמיד ברור. לפעמים מעייפות קיצונית, מטראומה, לאחר מחלה גופנית ממושכת או ללא סיבה.
על ההורים במצב הזה לנסות להרגיע ולחבק את הילד, עד שה"התקף" עובר, אך לא להעיר את הילד משנתו (הילד כל אותו הזמן ישן וגם אם עיניו פקוחות - הוא אינו ער ולא מודע למה שקורה) ולא להזכיר את המקרה בבוקר שלמחרת.
החדשות המעודדות הן שלרוב המצב חולף בצורה ספונטנית.
שאלה - האם ה"התקפים" מתרחשים פחות או יותר באותן השעות?
שאלה נוספת: האם הילדה מדווחת על חלומות רעים/פחדים/יש קשיים רגשיים כלשהם?

מצב אחר יכול להיות קשור למצבים גופניים: האם בדקתם הימצאות תולעים?

למעלה