התקנת משאבה טבולה והקטנת לחץ יציאה

fish1972

New member
שלום חברים. אשמח להתייעץ עם מביני דבר בנוגע למשאבת ביוב שהחלפתי.

אני גר בדירת מרתף שהיציאה מהשירותים/מקלחת שלה היא לבור ספיגת מוצקים ובסמוך אליו קיים בור נמוך יותר שאליו מגיעים כל הנוזלים ומותקנת בו משאבת ביוב.
2 המשאבות האחרונות החזיקו לי 4 שנים (משאבת פדרולו איטלקית ושטל טיוואנית). אני מנסה להגיע למצב שבו המשאבות יחזיקו זמן רב יותר, כי ממה שקראתי משאבה בתנאי עבודה רגילים אמורה להחזיק לפחות 5 שנים והמשאבה שלי עובדת אולי דקה אחת כל כמה ימים.
הפדרולו מתה כי נתפסה בה איזו אבן ומנגנון ההגנה שלה לא נכנס לפעולה, ומשאבה של שטל אני חושב שחדרו מים למנגנון דרך המצוף.
בהתקנת המשאבה האחרונה לפני כ-4 שנים התקנתי בבית לוח בקרה עם טיימר אשר מפעיל את המשאבה ל-10 שניות כל כמה שעות, על מנת שלא ייווצר מצב שהמנוע נתפס במשהו ומתחמם וגם שלא יווצר עומס על תשתית הביוב הישנה בבנין שבו אני גר, ובנוסף התקנתי מפסק עומס להגנה על המשאבה.
החלפתי לפני מספר ימים את המשאבה במשאבה חדשה וחזקה יותר של פדרולו VXM 10/50N וביצעתי מספר פעולות נוספות על מנת שתאריך ימים :
1. חתכתי דלי בגובה 10ס"מ וחיברתי אליו את המשאבה כדי שלא תשב על תחתית הבור בסמוך לאבנים ולכלוכים מוצקים.
2. שמתי מתאם 50 ל-40 ביציאה מהמשאבה כי זו הצנרת הקיימת בבור הביוב. בנוסף קדחתי חור של 6ממ במתאם על מנת שלא יהיה אוויר כלוא במשאבה.
3. הזמנתי שסתום אל חזור 40ממ שאתקין בקרבת יציאת המשאבה על מנת למנוע ממים לחזור אל בור הביוב דרך המשאבה (שלא ייפגע האימפלר שלה)
4.הזמנתי מד עומס דיגטלי ללוח הבקרה כדי לראות האם קיים עומס יתר בזמן שהמשאבה עובדת
5. התקנתי מסעף Y בצינור היוצא של המשאבה, מאחר וראיתי שהיא עוצמתית מדי לביוב הקיים והישן של הבית ועלולה לגרום לעומס עליו. ביציאת ה Y שמתי מתאם שמקטין את היציאה ליציאת 20ממ, מה שמקטין משמעותית את עוצמת הזרימה היוצאת, ומחזיר מים אל בור הביוב.

נ.ב. חשבתי להוסיף ברז כדורי בקצה מסעף ה Y כדי לשלוט על כמות המים החוזרת לבור להקטנת/הגברת הלחץ :
האם בגלל צורת ה Y של המסעף עלולה להווצר סתימה ? כדאי לשנות את צורת/מיקום המסעף ?

רציתי לשאול את דעתכם אם יש מקום לשיפורים נוספים שכדאי להתייחס אליהם ושאולי פספסתי.
מצ"ב צילום של החור שקדחתי וציור של מיקום המשאבה בבור.

קבצים מצורפים

• משאבה חור.jpg
    משאבה חור.jpg
    KB 158.1 · צפיות: 1
  • משאבה עברית.png
    משאבה עברית.png
    KB 22.1 · צפיות: 1
נערך לאחרונה ב:

רשר

Well-known member
מנהל
שלום חברים. אשמח להתייעץ עם מביני דבר בנוגע למשאבת ביוב שהחלפתי.

אני גר בדירת מרתף שהיציאה מהשירותים/מקלחת שלה היא לבור ספיגת מוצקים ובסמוך אליו קיים בור נמוך יותר שאליו מגיעים כל הנוזלים ומותקנת בו משאבת ביוב.
2 המשאבות האחרונות החזיקו לי 4 שנים (משאבת פדרולו איטלקית ושטל טיוואנית). אני מנסה להגיע למצב שבו המשאבות יחזיקו זמן רב יותר, כי ממה שקראתי משאבה בתנאי עבודה רגילים אמורה להחזיק לפחות 5 שנים והמשאבה שלי עובדת אולי דקה אחת כל כמה ימים.
הפדרולו מתה כי נתפסה בה איזו אבן ומנגנון ההגנה שלה לא נכנס לפעולה, ומשאבה של שטל אני חושב שחדרו מים למנגנון דרך המצוף.
בהתקנת המשאבה האחרונה לפני כ-4 שנים התקנתי בבית לוח בקרה עם טיימר אשר מפעיל את המשאבה ל-10 שניות כל כמה שעות, על מנת שלא ייווצר מצב שהמנוע נתפס במשהו ומתחמם וגם שלא יווצר עומס על תשתית הביוב הישנה בבנין שבו אני גר, ובנוסף התקנתי מפסק עומס להגנה על המשאבה.
החלפתי לפני מספר ימים את המשאבה במשאבה חדשה וחזקה יותר של פדרולו VXM 10/50N וביצעתי מספר פעולות נוספות על מנת שתאריך ימים :
1. חתכתי דלי בגובה 10ס"מ וחיברתי אליו את המשאבה כדי שלא תשב על תחתית הבור בסמוך לאבנים ולכלוכים מוצקים.
2. שמתי מתאם 50 ל-40 ביציאה מהמשאבה כי זו הצנרת הקיימת בבור הביוב. בנוסף קדחתי חור של 6ממ במתאם על מנת שלא יהיה אוויר כלוא במשאבה.
3. הזמנתי שסתום אל חזור 40ממ שאתקין בקרבת יציאת המשאבה על מנת למנוע ממים לחזור אל בור הביוב דרך המשאבה (שלא ייפגע האימפלר שלה)
4.הזמנתי מד עומס דיגטלי ללוח הבקרה כדי לראות האם קיים עומס יתר בזמן שהמשאבה עובדת
5. התקנתי מסעף Y בצינור היוצא של המשאבה, מאחר וראיתי שהיא עוצמתית מדי לביוב הקיים והישן של הבית ועלולה לגרום לעומס עליו. ביציאת ה Y שמתי מתאם שמקטין את היציאה ליציאת 20ממ, מה שמקטין משמעותית את עוצמת הזרימה היוצאת, ומחזיר מים אל בור הביוב.

נ.ב. חשבתי להוסיף ברז כדורי בקצה מסעף ה Y כדי לשלוט על כמות המים החוזרת לבור להקטנת/הגברת הלחץ :
האם בגלל צורת ה Y של המסעף עלולה להווצר סתימה ? כדאי לשנות את צורת/מיקום המסעף ?

רציתי לשאול את דעתכם אם יש מקום לשיפורים נוספים שכדאי להתייחס אליהם ושאולי פספסתי.
מצ"ב צילום של החור שקדחתי וציור של מיקום המשאבה בבור.
ברז כדורי לא מתאים לויסות זרימה, עדיף לווסת עם דיזה קבועה וברז רק לסגירה בעת נקוי הדיזה,
1 דלי פלסטיק עלול לאבד את יכולתו לשאת במשקל והתנודות רגליים מוגבהות עם חלל גדול יותר מתחת למשאבה יעילות יותר,
2 לא הבנתי את הבעיה עם האויר - יש מצוף שלא מאפשר למשאבה לעבוד אם אין גובה מים, חוק כלים שלובים מבטיח שתמיד יהיו מים לקירור המנוע ולהתחלת שאיבה,
3 בתלות בגובה ההרמה אל חוזר יכניס אותך לצרות - אם כמות המים היורדת לא מרימה את המצוף להתחלת פעולה אין צורך באל-חוזר - להפך עדיף שמים יחזרו וירחיקו לכלוך שהגיע למשאבה עם זרם השאיבה,
4 מתנע מגנטי תרמי PKZM המכויל ומחובר נכון פותר את הבעיה במחיר זול כי ינתק תמיד כשזרם העבודה יעבור את המותר למשאבה (יתכן שיש אך לא מותקן נכון והכיול לא מתאים לרמת העבודה המעשית),
5 כוון את הזרם כך שינקה את אזור המשאבה אך לא יגיע למצוף, בכל מקרה עדיף תמיד להזרים את המים לברכת השקטת הזרימה (כניסה מהצד וסחרור המים ליציאה בתחתית),

fish1972

New member
תודה רבה על תשובותייך המקצועיות רשר.

בנוגע לאוויר - לפעמים יש מצב של אוויר כלוא בתחתית המשאבה,במיוחד בעת הכנסתה אל הבור ואז המנוע עובד "על ריק" :
קידוח החור בסמיכות ליציאה, מאפשר מניעה של מצב זה.

בנוגע לדלי - בנוסף אליו ישנה גם שרשרת ברזל שמחזיקה את המשאבה על מנת שלא תיפול לצד ושניתן יהיה להרימה. אעקוב אחר יציבותה, או שאחשוב על מה ניתן להעמיד אותה במקום, כי אני חושש שאבנים קטנות עלולות להתקע באימפלר של המשאבה, כמו שכבר קרה בעבר עם משאבה דומה.
אני יכול גם להתקין רשת פלסטיק בתחתית המשאבה, אבל אם הרשת תהיה גסה מדי, יעברו אבנים קטנות, ואם צפופה מדי, עלולה למנוע מעבר מים.

הזמנתי את הרכיב הזה להגנה מפני עומס :
https://www.aliexpress.com/item/4000575364031.html (את הגרסה של 2.5-4A כי לפי החישוב שלי צריכה תקינה של המשאבה (750 וואט) היא בסביבות 3.5 אמפר)
אני גם אבדוק עם מד העומס הזה כמה היא צורכת בעת פעולה ואכייל בהתאם :

איזה דיזה יכול להתאים לחיבור 40ממ או קטן יותר עם מתאם ? האם יש רכיב אחר שיאפשר לי שליטה על עוצמת זרימת המים היוצאים ? האם כדאי אולי לחבר צינור ליציאת המים החוזרים במסעף כדי שלא סתם ישפריצו מים בבור אלא יכוונו לכוון תחתית הבור ?
באיזו תדירות צריך לנקות דיזה שכזאת ? נראה לי שדורש תחזוקת יתר.

לפי עצתך לא אתקין כרגע את האל חזור, כי כמות המים החוזרת קטנה יחסית. פשוט חששתי שעלול להגרם נזק כלשהו לאימפלר בעת חזרת מים מגובה של כ-2-3 מטר עם קצת מומנטום.

תודה רבה

רשר

Well-known member
מנהל
תודה רבה על תשובותייך המקצועיות רשר.

בנוגע לאוויר - לפעמים יש מצב של אוויר כלוא בתחתית המשאבה,במיוחד בעת הכנסתה אל הבור ואז המנוע עובד "על ריק" :
קידוח החור בסמיכות ליציאה, מאפשר מניעה של מצב זה.

בנוגע לדלי - בנוסף אליו ישנה גם שרשרת ברזל שמחזיקה את המשאבה על מנת שלא תיפול לצד ושניתן יהיה להרימה. אעקוב אחר יציבותה, או שאחשוב על מה ניתן להעמיד אותה במקום, כי אני חושש שאבנים קטנות עלולות להתקע באימפלר של המשאבה, כמו שכבר קרה בעבר עם משאבה דומה.
אני יכול גם להתקין רשת פלסטיק בתחתית המשאבה, אבל אם הרשת תהיה גסה מדי, יעברו אבנים קטנות, ואם צפופה מדי, עלולה למנוע מעבר מים.

הזמנתי את הרכיב הזה להגנה מפני עומס :
https://www.aliexpress.com/item/4000575364031.html (את הגרסה של 2.5-4A כי לפי החישוב שלי צריכה תקינה של המשאבה (750 וואט) היא בסביבות 3.5 אמפר)
אני גם אבדוק עם מד העומס הזה כמה היא צורכת בעת פעולה ואכייל בהתאם :

איזה דיזה יכול להתאים לחיבור 40ממ או קטן יותר עם מתאם ? האם יש רכיב אחר שיאפשר לי שליטה על עוצמת זרימת המים היוצאים ? האם כדאי אולי לחבר צינור ליציאת המים החוזרים במסעף כדי שלא סתם ישפריצו מים בבור אלא יכוונו לכוון תחתית הבור ?
באיזו תדירות צריך לנקות דיזה שכזאת ? נראה לי שדורש תחזוקת יתר.

לפי עצתך לא אתקין כרגע את האל חזור, כי כמות המים החוזרת קטנה יחסית. פשוט חששתי שעלול להגרם נזק כלשהו לאימפלר בעת חזרת מים מגובה של כ-2-3 מטר עם קצת מומנטום.

תודה רבה
החור לשחרור אויר מיותר כשאין אל חוזר כי הבעיה נובעת ממציאות השסתום הסגור בלחץ המים מלמעלה, בנוסף בתנאי עבודה נכונים לא מגיע אויר לתחתית המשאבה כי היא תמיד בתוך המים, - מודה שבמשך כ 40+ שנים לא נתקלתי בבעיות כאלו החל מ 1/3-50HP, כי לא חוזרים פעמיים על אותה הטעות - אל- חוזר מתקינים מעל לגובה השוחה (בגמל) אליה נשפכים המים כך שתמיד יש גישה אליו ובצינור מתחתיו יש מספיק מים להתחלת עבודה https://www.pump-eng.com/שסתום-אל-חזור.html
חיבור מנוע חד פזי למתנע תלת פזי מחייב ידע של הסוד לשימוש ב3 מערכות ההגנה ע"י מעבר הפזה דרך המתנע פעמיים (שרטוט מצורף),
כיול מתנע תקני (לא הצלחתי לבדוק מה בקישור ששלחת) נעשה במדויק לפי הזרם הנקוב של המנוע כך הוא יגן על המנוע ויאפשר לו עבודה בטווח הגדול ביותר של תנאי היצרן, מנוע 750W-1HP חסכוני מאוד יצרוך כ 3.8A אך מנוע "רגיל" יצרוך 6.7A בדוק מה יש לך!
יתכן מאוד שהמצב אצלך הוא שאין התנגדות לעבודת המשאבה ולכן היא מעלה כמות מים גדולה מדי שגורמת לעלית הזרם והתחממות המנוע, לכן חשוב לקנות משאבה לפי תנאי העבודה שהיא תבצע בפועל,
חיבור דיזה עדיף עם רקורד כדי לאפשר פתיחה ונקוי קל מאחר ונדיר במקומנו למצוא דיזות מתקינים פקק עם חור (התחל מקטן והגדל לפי התוצאה), תחזוקה לפי נקיון המים וגודל המעבר הפתוח במשאבה,

קבצים מצורפים

• הגנת מנוע חד-פזי.jpg
    הגנת מנוע חד-פזי.jpg
    KB 10.6 · צפיות: 1

fish1972

New member
תודה רבה רשר על התשובות המפורטות והתשריט. אתייעץ עם חבר חשמלאי לגבי חיבור וכיול מפסק המנוע.
|4U|

למעלה