זהו, אנחנו ב

S r 35

New member
זהו, אנחנו ב../images/Emo82.gif

מקווה שכולכם מרגישים טוב ושהצום עבר בקלות לאלו שצמו. אנחנו העברנו את יום הכיפורים במגדל-העמק, אצל ההורים כי יותר נחמד להעביר את החג ביחד וכי יש לנו (גם לבעלי שהוא לא תושב העיר: לא בעבר, לא בהווה וכנראה שגם לא בעתיד) הערכה לבית-הכנסת המקומי. אז כן - צמנו. וכן - ביקרנו בבית הכנסת. ניר נכנס אתמול לתפילת "כל נדרי" והיום הוא שמע את תפילת הנעילה ואת השופר. אפילו רונצ'ו ישב קצת בתוך בית-הכנסת, התרשם מאוד מהחזן ואפילו ליווה אותו בשירה - עד שזה הפך מטרד והוצאנו אותו משם. משפחתי ואני לא דתיים אבל על יום הכיפורים אנחנו שומרים. אני חושבת שיש משהו מאוד נכון בהתנתקות מכל הבלי העולם - טלוויזיה, רדיו, תקשורת - טלפונים, אינטרנט ליום אחד. אני חושבת שיש משהו מאוד נכון בחג הזה, בחשבון הנפש שכל אדם עושה עם עצמו במהלך היום הזה. ואגב, זה לא קשור לדעתי לדת או לאלוהים. בעיני, יום כיפור הוא חג מאוד אישי. יש משהו מקסים ויפה ומרגש וחזק בחגיגיות ובשקט שיורדים על המדינה ביום כיפור - שקט שלא דומה לשום דבר אחר באף יום אחר ואולי גם לא באף דת אחרת. זה משהו ייחודי שלנו! יש משהו מרגש במחשבה ובידיעה שסביב השעון הגלובלי של היממה הזאת יהודים בכל רחבי העולם עושים את אותו הדבר ומתפללים את אותן התפילות - ויצא לי להעביר יום כיפור אחד גם בבבית כנסת בחו"ל - באוסלו הרחוקה והקרה. זה בהחלט מרגש. ואגב - תפילות יום הכיפורים הן תפילות יפיפיות. למי שהזדמן להקשיב להן, הטקסטים שלהן פשוט יפים. חבל לי שיותר ויותר אנשים מזלזלים בחג הזה. בעיני הרעיון שעומד מאחוריו לא שונה בכלום מכל המנטרות, החיפושים העצמאיים והסדנאות הרוחניות שאנשים מחפשים אחריהם בנרות בהודו או במזרח הרחוק ... שמישהו יסביר לי למה כשאיזה צפונבונה בתל-אביב מדליקה נר ריחני בבית "בשביל הרוחניות" זה נורא COOL בעוד שהדלקת נרות שבת זה משהו מצחיק ופרימיטיבי. הרעיון מאחורי שני הדברים זהה - וכן ... אנחנו מדליקים נרות שבת ומשתדלים לעשות גם קידוש כשאנחנו בבית בימי שישי. שוב - אנחנו לא דתיים. אבל על הדברים האלה אנחנו שומרים ונמשיך לשמור כי הדברים האלה זה אנחנו. וכשניר לומד בגן על תפילות יום הכיפורים או כשהוא משתתף בקבלת שבת בגן חשוב לי שהוא יידע שהדברים הללו לא מנותקים מהעולם שלו. הם קיימים והוא רואה אותם גם בבית. מתנצלת על אורך ההודעה. הכוונה לא הייתה להטיף לאף אחד או להצטדק - אני בדעה שכל אחד ייעשה מה שמתאים לו. רק רציתי להביע את דעתי. שתהיה לכולכם שנה
וגמר חתימה טובה

למעלה