חולקים רשמים על הופעה ?

amir_aikido

New member
חולקים רשמים על הופעה ?

מה קורה כשאתם צופים בהופעה של אמנויות לחימה, ומתרשמים שהיא היתה חובבנית משהו. האם תחלקו את הרושם שלכם עם חברים אחרים ? ומה תעשו אם אחד מאותם חברים קשור לארגון שממנו מגיעים המופיעים או למועדונם, תתנו חוות-דעת כנה וצורמת, תתחמקו ממתן דעה או שתציגו רק את הצד החיובי? אמיר

eladי

New member
אפשר גם לתת ביקורת בונה

בצורה לא "צורמת" (אבל גם לא ממש לשקר במחמאות שוא)... למשל: אל תאמר: "המופע היה דפוק" אמור: "המופע לא היה כ"כ לטעמי... אבל זה עניין של טעם" אל תאמר: "הטכניקה שלכם מסריחה כמו גרב ספורט" אמור: "אשמח אם תסביר\י לי על הטכניקה, כי אני לא בטוח לגביה" את תאמר: "המאמן שלכם לא מבין כלום מהחיים שלו" אמור: "המאמן שלכם מוכשר, ואם ימשיך להתאמן אז הוא ישתפר פלאים. יש לו את זה".

בודוקאן

New member
האחרון היה גדווול ../images/Emo45.gif ../images/Emo13.gif

שאלה קשה, אמיר. יש גם שאלה של פרופורציה. בטח לא הכל נראה לי רע. אולי חלקים. יותר גדולים או יותר קטנים. אם סך כל מה שמצא חן בעיני עולה על השאר, אז למה לא לפרגן? אם הזבל עולה על גדותיו, אני מעדיפה לשתוק, ולדבר רק אם אין ברירה. תיזהרו ממני כשאני אומרת שמשהו "נחמד". סימן שלא מצאתי דבר טוב יותר לומר... דיפלומטיה זה לא דבר מגונה. הרי חייבים לקבל את השונים. הם גם לא תמיד אשמים. הרבה פעמים, זה מה הם יודעים, וזו התחלה טובה. אני לא זוכרת שאי פעם אמרתי למישהו שמה שהוא לומד או עושה אינו טוב. לעומת זאת, יצא לי לא פעם לחשוב כך. אז אולי הבעיה היא בכלל אצלי? יצא לי לומר "אני מכירה את זה קצת שונה..." יש לי כלל: אני לא מנסה ללמד מי שלא ביקש שאלמד אותו.

eladי

New member
"אני מכירה את זה קצת אחרת" ../images/Emo6.gif

גדול... ! מתוחכם אבל לא פוגע. לא יכלתי לחשוב על משהו יותר טוב בעצמי. אגב, אחת מהתכונות המעצבנות שלנו אמני הלחימה (או העוסקים בא"ל) היא "מיסיונריות"... גם אני חוטא בזה לפעמים. כמעט תמיד במגע עם אנשי אמנויות לחימה וחברים לעיסוק, אני נתקל בנסיון "להמיר את דתי". חלקם יותר נחרצים (מנסים לשכנע אותי שהעיסוק הנוכחי שלי הוא בולשיט), וחלקם בצורה יותר עניינית. אז אני מכבד את "דתו" של האחר, ויש כמה אמנויות לחימה מדהימות שאני מאד רוצה לעסוק בהן ... אבל אין לי כוונות להפסיק עם מה שאני עושה עכשיו

amir_aikido

New member
כשמשוחחים עם צופה אחר ../images/Emo35.gif

אני מתרשם שכולכם מתייחסים עד עכשיו להתנהגות מול מישהו שאתם יודעים שהוא משוייך להופעה. כיצד הייתם מתנהלים עם צופה אחר, חבר שלכם, מתאמן נוסף משיטתכם או מספר כאלה וכו'. הרי במצב שכזה טבעי לחלוק רשמים ביחד ולנסות ולהבין ביחד מה ראיתם, מה מצא חן בעינכם ומה לא נראה לכם. מצב שכזה קורה לבקורתיות מסוימת, ובחינה שמקורה לימודי, אך בד"כ כוללת גם יותר. ואני תוהה, כיצד נכון להגיב. דוגמא למצב היפוטתי: הלכתם לפיקניק בפארק עם בן/ת הזוג וחברים, בינהם עוד כמה אחרים שמתאמנים (איתכם או במקום אחר) ובמקרה גיליתם שיש שם הופעה של אמנות-לחימה. נשארתם לצפות, וחבריכם מצפים עכשיו לדבר על התרשמותכם מההופעה, שהרי אתם מתאמנים במשהו דומה (ולא חשובה מידת הריחוק בין האמנות המודגמת וזו שאתם מתרגלים). האם תחלקו רשמים, ותנססו לחדד לעצמכם את שראיתם ? אמיר

דו קרב

New member
אני לא בטוח שכותבים את זה ככה

אבל לדעתי מדובר על טאקט. יש כאלה שיש להם ויש כאלה שאין להם. זה לא עניין של רצון רע או רצון טוב, זו תכונה. אני לא בטוח שאפשר ללמד אותה, בכל אופן אני משתדל עם ילדי. אני חושב שטאקט הוא כלי חשוב מאוד בקשר בין אנשים. ומי שיודע שחסר לו מן הדבר הזה, מוטב שיחריש במקרים כאלה.

"אני לא מכיר את השיטה הזו"

מתוך "השיעור היומי" להחפץ חיים "לשון הרע: דברי גנאי סובייקטיביים דיבורים על טעם נראה לכאורה שאין כל גנאי בציון ענינים של טעם אישי. כשאדם אומר "אינני אוהב יין יבש", זהו תיאור העדפותיו של המדבר ואין כאן מתיחת ביקורת על היין. למראית עין נדמה, איפה, שמותר לאדם לומר שאין הוא אוהב את סגנונו של נואם או מרצה מסוים. אבל למעשה אסור בדרך-כלל לומר דברים כאלו, כי משתמע מהם שהנואם איננו מוצלח." (עמ' יד) למיטב הבנתי (ואשמח לתיקונים מהמבינים יותר ממני), אם אני אומר לצופה שלידי שהטכניקה שהודגמה אינה טובה, זה לשון הרע; אם אני אומר זאת כדי ששנינו יחד נלך למדגים ונעזור לו להשתפר, זה לתועלתו ולכן אין זה לשון הרע. מותר להגיד על מישהו דברים רעים רק כשזה נעשה מתוך נסיון להביא לתיקון המצב, או כדי למנוע נזק ממישהו (אבל גם אז רצוי להימנע מלהגיד דברים רעים על אדם, אפילו אם הם אמיתיים). שוב, אשמח אם המבינים בכך יתקנו אותי.

בודוקאן

New member
מי הם "המבינים" ?

כולנו מבינים ולא מבינים, באותה מידה. אלא שיש כאלה שרגישים יותר לזולת, וכאלה שפחות. אלה הפחות רגישים, ימצאו לרוב צידוקים שונים (ביקורת בונה, לא יפה לשקר, אני צריך להיות הוגן, כנה, אני אדם ישר, וכו'...) מצד שני, אלה שמאוד רגישים, יהיו חסרי תועלת. כי שום פידבק שלהם לא יהיה שווה. אני מאוד מסכימה עם דעתך, רק יש בעיה אחת: מה זאת אומרת "נלך לעזור לו להשתפר"? האם הוא ביקש? מבחינתי, אם הוא לא ביקש, לא אעשה זאת. מסוכן מידי.

"המבינים": יצחק, אלישיר, סנסאי...

מי שמבין בהלכות לשון הרע, כמובן, הרי בזה עסקתי. אני מסכים עם העיקרון שאם אדם שאינני מכיר לא ביקש ביקורת (גם לא ביקורת בונה), אין טעם לתת לו; אבל לפעמים מדובר באדם שחשוב לי, כמו חבר אישי או חבר לדוג'ו, או קרוב משפחה. "נלך לעזור לו להשתפר" הוא ענין של תכנון. אם חשוב לי שאדם כלשהו ישתפר, אנסה לחפש דרכים לגרום לו לבקש עזרה, ואם לשם כך עלי להסביר למישהו א' מה הפגם שמצאתי אצל מישהו ב', הרי שזה לא למטרת הפצת לשון הרע אלא למטרת עזרה לזולת, וזו מצווה ולא לשון הרע. כמובן, רק אם הבנתי נכון את החפץ חיים.

בודוקאן

New member
סליחה, לא הבנתי קודם

לא הבנתי שאתה שואל באופן ספציפי על הלכות לשון הרע. אכן, יצחק, קוזושי, שמעון, אלישיר. צודק.

הופעה או הדגמה

שלום אמיר, סלח לי שאני סוטה מהנושא. שמתי לב שאתה משתמש לעיתים במילה הופעה. אני חושב שעדיף אולי לאמר "הדגמה" במקום הופעה. ביפאן כשיש הדגמת אמנויות לחימה משתמשים לרוב במילה אֶנבּוּ (演武) - הדגמת אמנויות לחימה. אני חושב שהמילה "הופעה" מתאימה יותר לאירועים בידוריים. מה דעתך?

amir_aikido

New member
אני חושב שבעברית הופעה נכון יותר

לתחושתי, בעברית, המילה הופעה נכונה יותר. כשאני שומע הדגמה אני מדמיין מכשיר ולא אדם. במיוחד שבהרבה מהמקרים, באמת מדובר יותר בהופעה מאשר בהדגמה מביחנת האפקט לקהל. אמיר

ללא ספק צריך להיות זהיר מאוד

תריך להתיחס לכל מקרה לגופו. האם אתה צופה בהדגמה של חניכים שלך? האם בהדגמה של המורה שלך? צריך להיות מאוד זהיר בדברי ביקורת. אתה עלול לגלות שדבריך הגיעו לאזניים לא נכונות. לעולם לא תדע מיהו האדם שיושב לא הרחק ממך ועלול לשמוע. כמו בכל מקום, לא הביקורת היא שמעליבה אלא הדרך בה היא מבוטאת. מי כמוך יודע...

amir_aikido

New member
אני כיוונתי להופעה של מישהו אחר

זה יכול להיות מורה ומועדון אחר משלך במסגרת אותו ארגון, או מארגון ושיטה אחרים לגמרי. בתוך המועדון, אצלינו לפחות, הרוב שמח לקבל ביקורת (אם לא קיבלתי תיקונים במשך שבועיים שלושה, אני אגש למורה ואבקש הערות). אמיר

ביקורת

אחלק לשניים:כשהמדגים או מקושרים אליו שואלים לדעתי המקצועית. 2.במסגרת שיחה על ההדגמה. 1.אשתדל לתת את זוית הראייה שלי בצורה עניינית,ללא כניסה למימד האישי. 2.אדבר על האלמנט הבידורי ועל האלמנט השיווקי.לא על הצד הטכני. להדגמה יש מטרה אחת-שיווק. אני/השיטה הכי טובים/כיפיים בואו אלי ותיהנו/תרוויחו. זה המימד היחיד אותו צריך לבקר.לא רמה,לא טכניקה,לא אופן ביצוע. לבעלי עניין מהזווית המקצועית שלי כמתאמן באמנות לחימה. לחברים האם לדעתי כאדם מהישוב בעל ידע בתחום ההדגמה היתה מוצלחת?חוויתית? ודברים ברוח דומה.

למעלה