חוק נתוני אשראי החדש - יתרון או חיסרון?

מטרתו העיקרית של החוק - הסרת החסמים בשוק האשראי.
עד היום לקוח ותיק וטוב של הבנק שיבקש לקחת אשראי יפנה רק לבנק שלו שהרי הבנק מכיר אותו שנים רבות.
אך כצרכן נבון הלקוח יבקש לבדוק בבנקים אחרים אך אלו לא מכירים אותו ויאמרו לו "בוא תפתח חשבון אצלנו, תעבוד איתנו, נכיר אותך ואחרי זה נחשוב אם לתת לך אשראי" או שיתנו לו אשראי במחיר רבית גבוהה לפצות על חוסר ההכירות איתו. גם גופים פיננסים אחרים יתמחרו את האשראי במחיר גבוה ע"מ לפצות את חוסר ההיכרות.
יתרה מכך, הבנק שלו עצמו שיודע שמדובר בלקוח שבוי, יתמחר את האשראי במחיר גבוה יותר למרות שמדובר בלקוח טוב.
החוק החדש בא להסיר אתמחסמי המידע ולאפשר לכל נותן אשראי להכיר, בהסכמת הלקוח בלבד, את כל היסטוריית הפיננסית של הלקוח. קבלת המידע תאפשר לתמחר את האשראי במחיר נמוך יותר.
כך לפחות מקווים בבנק ישראל.
לידיעתך, הריבית הממוצעת עומדת על סך 5.78%. לומר שהיא תרד בעקבות המידע? אני לא לגמרי משוכנע.
נושא הדירוג שיכנס בעוד מספר חודשים הוא נושא בפנינעצמו שארחיב בעניין בהמשך.

אני מסכים כי השכבות החלשות יפגעו מהדרוג החדש הן בסירוב מתן אשראי והן במתן אשראי יקר יותר.
צריך לקחת בחשבון שהדרוג של כל אזרח יתבצע ע"ס השוואה לממוצע של כל יתר האזרחים ולכן בסופו של יום מדובר בדירוג יחסי לסביבה שאנו חיים בה.
יתרה מכך, המחוקק נתן את דעתו למקרים של מחלה/אבטלה וכדומה ויקים קרן של 50 מיליון ש"ח בשנה לתת מענה ללקוחות שאתרע מזלם באופן זמני ובגלל הורדת הדרוג הזמנית נותני האשראי יסרבו לספק להם אשראי.
נכון שמדובר בטיפה בים אך עדיין.
הדבר היותר חשוב, לדעתי, שהחוק מציע הוא שאנשי מקצוע בתחום יעוץ כלכלת המשפחה יספקו יעוץ לאזרחים כיצד לשפר את הדרוג שלהם וכיצד לשמור על הדירוג שלא יירד. החוק הסמיך "מיופה כח בתמורה" ואת לשכות האשראי לספק יעוץ זה שלמעשה ילמד את האזרח כללי ניהול כלכלת משפחה נכונה.

אני לא מזלזל באבדן פרנסה של מי מבני הזוג ובוודאי זו טלטלה גדולה למשפחה מכל הבחינות לרבות בפן הכלכלי.
ניהול מקדים של סיכונים לכל שכבת אוכלוסיה למקרים כאלה תאפשר למשפחה לצוף לתקופה קצרה "מעל המים". ישנן פעולות רבות שניתן לבצע בקרות מקרה לצורך התארגנות מתאימה שתמנע או תצמצם למינימום את הפגיעה בדירוג במקרה הצר של הנושא עליו אנו מדברים.
לכן חשיבות רבה להיעזר ביועץ כלכלת המשפחה במקרים כאלה על מנת למצוא את הדרכים לא לפגוע בדרוג.
אם אקח את ארה"ב לדוגמה, אמנם כח הקניה של המטבע חזק יותר מהארץ אבל אוכלוסיות שלמות שעובדות לא מצליחות לעמוד בנטל התשלומים. אני לא משוכנע שמצבנו קשה יותר וגם אם לצורך הויכוח נאמר שיוקר המחיה קשה כאן ( זה לא הפרמטר היחידי ) עם זה צריך להתמודד.
הדרוג לא בודק רמת הכנסה אלא מהי ההתנהלות הפיננסית והתנהלות אפשר לייעל ולשפר בכל מצב שהוא

תתפלאי אך מרבית האוכלוסיה מתנהלת פיננסית באופן תקין ולטובתם נועד החוק.
עוד לא נקבעו עובדות בשטח בכדי להיות פסימיים ולומר שהחוק סוגר אפשרויות לכולם.
מציע לחכות ולראות אם באמת ייטיב אם לאו

קלייטון.ש

Well-known member
אשראי הוא כלי לגיטימי, אבל תלוי מה עושים בו

השימוש הכי נכון באשראי הוא לבנות משהו שיכניס כסף בעצמו וישלם את ההלוואה והריבית. למשל לפתוח ולנהל עסק, בתקווה שבעתיד העסק יכניס כסף כאמור.
הבעיה שאנשים פרטיים משתמשים באשראי למימון דברים שלא יכניסו אגורה.
במקרים רבים האשראי הופך אז לא לכלי אלא למוצר צריכה.
משתמשים באשראי כדי לחיות ברמת חיים שאינה נגזרת מההכנסות, בוודאי לא בהווה וגם לא ממש בעתיד.
ובעיה נוספת שנוצרת היא שספקי אשראי מעודדים התנהגות זו. במשל שלך תתארי לך שיבואן רכבי ספורט היה מעודד אנשים לנהיגה פרועה, כי מי שיש לו רכב יותר מהיר הוא שינצח, ואז כולם ירצו לרכוש ממנו רכבים מהירים.

מסכים איתך לחלוטין אבל חוק נתוני אשראי החדש לא בא לגשר פערים אלא לפתוח את שוק האשראי שנשלט כיום ע"י 5 בנקים, תוך כוונה לאפשר לשחקנים חדשים להיכנס ולעודד תחרות שתוביל להורדת עלויות אשראי.
אגב בארץ יש תמיכה סוציאלית שאין בארהב ומערכת בריאות ציבורית. כמו כן לא מעט משפחות עובדות בארהב מרוויחות כל כך מעט ולא מסוגלות לשלם חשבונות בסיסיים כך שלא תמיד הדשא של השכן ירוק יותר

SupermanZW

Well-known member
זה כי האמריקאי מקבל משכורת כל שבוע או כל שבועיים

אבל יש מקומות בארה"ב שבהם גם רוב המשתייכים לחמישון העליון לא יכולים לקנות שום דירה, זה נכון במיוחד בקליפורניה ובמסצ'וסטס. רכב ודלק בכל מקום בארה"ב מאז ומתמיד היו הרבה יותר זולים מבישראל.

SupermanZW

Well-known member
אפשר גם לבדוק בממוצעים

היחס בין מחיר הבית הממוצע לבין ההכנסה השנתית הממוצעת למשק בית, הן בקליפורניה, הן במסצ'וסטס והן בהוואי גבוה משמעותית ממקבילו בישראל, אני מדבר ברמת הState ולא ברמת הערים שציינת.

SupermanZW

Well-known member
ההצעה שלו מעשית

זה היה המצב ברוב העולם עד שנות ה20 המאוחרות של המאה ה20. הדירות התייקרו בגלל האשראי, משכנתא היא מלכודת. אלמלא היו מתחילים לגלגל את כדור השלג הזה עדיין היה אפשר לרכוש דירות ללא משכנתאות ברוב העולם. להחזיר את המצב לקדמותו הרבה יותר קשה, אבל אפשרי.

לא נתנצח בפורום זה, דעתך חשובה מאד ואני מעריך אותה אך איני סבור שמי מאיתנו יכול לנבא מה תהיה תוצאת החוק החדש. לא אני ולא את שהרי נבואה ניתנה ל......
אני לא מגן על החוק אלא על מטרתו. מקווה שאכן יעמוד במטרותיו

SupermanZW

Well-known member
ביקוש והיצע זה לא רק כמויות אלא גם מחירים

ככל שיותר קל להשיג אשראי אנשים מוכנים לשלם יותר. אגב, לגבי הדירות, את טועה, אין מחסור בדירות, יש המון דירות ריקות גם בערים מבוקשות, כבר מספר שנים בונים יותר דירות משיכולים למכור.

הריבית על המשכנתאות נמוכה יותר מהריבית על כל סוג אחר של הלוואה (המצב לא תמיד היה כזה) וזו הסיבה שהדירות התייקרו יותר מכל מוצרי הצריכה האחרים. התלות בין מחירי הדירות לריבית המשכנתאות ולאחוזי המימון המאושרים ע"י הבנקים הרבה יותר חזקה מהתלות בין מחירי הדירות לבין כמות הדירות ה"חסרות" (ומסתבר שלא באמת חסרות).

קלייטון.ש

Well-known member
בהחלט מי שאין לו כסף שלו לרכוש דירה - שיגור בשכירות

מבחינה כלכלית בלבד - בלי להיכנס לשיקולים רגשיים - מגורים בשכירות לא עולים יותר מרכישת דירה במשכנתא. העלות משתווה ואפילו יכולה להיות נמוכה יותר, ובלי שום סיכון כספי.
דירות ירכשו אלה שיש להם כסף שלהם ולא צריכים ללוות, ויש כאלה רבים, והם ישכירו, כי להם השכרת דירה עשויה לשאת תשואה יותר גבוהה מהשקעה בשוק ההון.

מסכים עם כל הביקורת על כשלי שוק האשראי ועל התנהלות הלא תקינה של משקי הבית בבואם לקחת אשראי.
68% ממשקי הבית צורכים אשראי כדי לסגור מינוס או הלוואות ישנות ולא למען מטרה טובה, דבר המעיד על התנהלות כלכלית לא תקינה או במילים אחרות: משקי הבית חיות מעבר ליכולתם.
חוק נתוני אשראי לא בא לפתור בעיה זו אלא לנסות לאפשר ליותר שחקנים להיכנס לשוק האשראי ובכך להוריד את עלויות האשראי.
יתרה מכך החוק מספק מנגנון של איזונים ובלמים הן לנותני האשראי והן לצרכני האשראי.
ימים יגידו אם המהלך יעבוד כפי שתוכנן

ככל שקל יותר לקחת הלוואות אנשים מוכנים לשלם יותר

מסכים עם כל מילה,
עקרונית -משכנתאות מייקרות דיור.
מעשית זה כבר קרב אבוד.

בהחלט מי שאין לו כסף שלו לרכוש דירה - שיגור בשכירות

בהחלט מסכים כי מהרבה בחינות שכירות עדיפה על רכישת דירת מגורים אפילו אם ניקח את עליית ערך הנדלן.

חוק נתוני אשראי 2016 נכנס לתוקף החודש ( 12419 )
מטרתו העיקרית של החוק - פתיחת שוק האשראי לשחקנים חדשים מלבד הבנקים הגדולים.
האם לדעתכם דירוג האשראי החדש ייטיב עם האזרח או לא?

SupermanZW

Well-known member
עדיין לא אבוד

אם ימשיכו לצמצם (בהדרגה) את שיעור המימון שמוכנים להעניק עד שלא ינתנו יותר הלוואות לצריכה (אלא אך ורק לפעילות עסקית) הדיור יוזל בלית ברירה. אני מסכים איתך שזה לא יקרה אבל לא כי אי אפשר אלא כי יש יותר מדי אינטרסים פוליטיים למנוע זאת.

קלייטון.ש

Well-known member
צריך להקשות על האזרח לקחת הלוואות ולא להקל עליו

כי הישראלים לוקחים יותר מדי הלוואות גם ככה, וכל מי שיגיד להם לא רק יעזור להם.

אני לא משוכנע שלהקשות זו ההגדרה הנכונה אך אני מסכים כי צריך להבחין בין לקוחות הזקוקים להלוואות לצרכים נכונים כגון משכנתה, או הלוואה למטרה לעומת אלה שלוקחים הלוואות כדי לסגור מינוס.
החוק החדש יאפשר לנותני האשראי לקבל מידע על ההתנהלות הפיננסית של כל אזרח ואזרח.
יתרה מכך וכמו שהסברתי קודם, החוק החדש הקים מנגנון יעוץ כלכלי שיאפשר לאזרח חשיבה מחדש לגבי התנהלותו הכלכלית.

קלייטון.ש

Well-known member
קודם כל גם "מינוס" זו הלוואה

ובתנאים גרועים ביותר. אני דווקא חושב שנכון לקחת הלוואה בתנאים יותר טובים כדי לסגור את משיכת היתר. בתנאי כמובן שלא מתחילים לייצר מינוס חדש מיד עם סגירת הקודם. במקרה כזה עדיף שיחזרו הצ'קים והחשבון יוגבל.
שנית אני לא חושב שנותני האשראי עצמם מתעניינים ביכולת ההחזר של הלווה ובוודאי לא מעניינות אותם המטרות שלו. העסק שלהם הוא למכור אשראי כדי להרוויח ריבית, והסיכון שאחוז מסויים מהלווים יתקשה להחזיר נלקח בחשבון. בדיוק כמו שהירקן רוכש סחורה הוא יודע שחלק ממנה לא יימכר והוא יצטרך לזרוק אותו.
שלישית ספק גדול בעיני שהישראלים ברובם רוצים לחשוב על ההתנהלות הכלכלית שלהם. אולי כשהם כבר מעבר לפי פחת.
עכשיו נוצרת בעיה חדשה עם הנתוני אשראי שהספקים יוכלו לספר ללווה הפוטנציאלי שלפי הנתונים שלו מאד כדאי להם להלוות לו. בלי קשר אם זה נכון. שומע אדם שנורא רוצים להלוות לו כי הוא אחלה לווה ברור שהוא ממהר ללוות. בסה"כ נתנו לספקי האשראי עוד כלי שיווקי.

למעלה