חושדת שכל הזמן מדברים עליי

לימאי123

New member
חושדת שכל הזמן מדברים עליי

היי לכולם,
אני לא יודעת אם זה הפורום המתאים אבל אני אנסה בכל זאת.
אני בת 26 ולא מאובחנת בשום דבר. אבל לאורך השנים אני שמה לב יותר ויותר שאני מפרשת הרבה פעמים סיטואציות בצורה שלא בהכרח תואמת את המציאות. הבעיה היא שאף פעם לא קיבלתי את החותמת לזה ותמיד קיים הספק שאולי אני מבינה נכון את הסיטואציה. אם נגיד אני מפשלת בעבודה אז מבחינתי כל שני אנשים שמדברים ביניהם כרגע מדברים עליי, בצבא הייתי עם שתי בנות שלא אהבתי במשרד ותמיד "שמעתי" אותן מדברות עליי, פעם אחת שמעתי חבר של האקס שלי מדבר עלינו באיזו סיטואציה וכששאאלתי את חבר שלי לגבי זה הוא אמר שהוא שאל אותו והוא לא הבין על מה אני מדברת. עבדתי בסוף השבוע והייתה לי משמרת לא טובה (שוב, אף אחד לא אמר לי את זה בפירוש אבל אני הרגשתי ככה), ומאז פתאום אני מרגישה שהטון של כולם שונה אליי, שכולם כועסים עליי, מאוכזבים ממני או מדברים עליי (אני כבר לא יודעת אם אני מדמיינת משפטים או שפשוט לוקחת משפטים לא קשורים ונותנת להם הקשר שגוי). עוד דוגמא שנזכרתי בה ואולי תמחיש: חברים הלוו לי כלוב לחתולים ולקח לי מלא זמן להחזיר להם כי כל פעם שכחתי (הם לא שאלו אותי לגבי זה) וכל פעם הרגשתי כאילו הם רומזים לי על זה. אחרי איזה שנה החזרתי להם את הכלוב והם בכלל לא זכרו שהביאו לי את זה או שזה שלהם בכלל, אז זה אומר שכל הפעמים שהרגשתי את זה פשוט פירשתי אותם לא נכון? אני גם לא בנאדם עם חרדה חברתית מיוחדת (פעם הייתי ביישנית אבל עכשיו אני די חברותית ועם די הרבה קשרים חברתיים). בקיצור, אני לא יודעת. כי כן קיים הסיכוי שבאמת הבנות מהצבא לכלכו עליי, שחבר של האקס דיבר עלינו, שהייתה לי משמרת גרועה בעבודה וכולם כועסים עליי.. אני פשוט נכנסת ללופ כזה וכל הזמן עסוקה בלשאול אנשים ולנסות לפרש סיטואציות ולנסות להבין אם ההוא כועס עליי או אם פה פעלתי לא בסדר. אני כבר מותשת, באמת. אם אני בנאדם כושל ונוראי אני מעדיפה לדעת את זה מאשר להסתובב בעולם עם הפחד שאולי גם השתגעתי על הדרך.

ysb8

New member
אולי יעזור קצת

הי,
הנטייה לחשוב שאנשים אחרים מדברים עליך היא נטייה שיש לאנשים רבים.
לפעמים זה קשור להפרעה נפשית, אך לא בהכרח. זה משהו שרק איש מקצוע יוכל להגיד לך בבירור.
בכל מקרה שווה לך לקרוא על טיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT). לדעתי גישה טיפולית זו מתאימה למה שאת מתארת. תוכלי לקבל כלים יעילים להתמודדות עם מצב זה.
[URL]https://cbtjerusalem.com/2019/07/02/%D7%9E%D7%94-%D7%96%D7%94-%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C-cbt/[/URL]

אני לא בעל מקצוע אבל לפי מה שאת רושמת, אם תקראי את זה שוב - יש לך דפוס שחוזר על עצמו.

הדפוס הוא הבא:
1. את עושה משהו שאת חושבת (סובייקטיבית) או יודעת (אובייקטיבית) שהוא לא בסדר כלומר "רע".
2. את מרגישה לא בנוח עם זה שיש לך צד "רע".
3. בשביל להתמודד עם זה, את משליכה את זה החוצה. ככה שכביכול אנשים אחרים אומרים עלייך שאת "רעה".
4. בגלל שאנשים בתפיסה שלך עוינים אלייך, אז את בטח גם עוינת אליהם, ואז זה יוצר חיכוכים בקשרים שלך.

לדעתי את לא "הוזה". אלא פשוט יש מקומות שבהן את "מפשלת" (כמו כל בן אדם רגיל לפעמים) ואז בגלל הדפוס, במקום לתקן את זה בצורה חיובית, את נכנסת לספירלה שלילית שיוצרת חיכוכים ולא מייצרת צמיחה וגדילה ולמידה מטעויות.

את צריכה לזכור את הטיפים הבאים:
א. במלא תחומים אחרים את תותחית - ובנקודת החולשה את שוכחת אותם... אז תזכירי לעצמך.
ב. יש פעמים שלפעמים "מה שעשית לא בסדר" הוא לא באשמתך בכלל.
ג. לאנשים אחרים יש דפוסים משלהם, ולפעמים הם בכלל הבעיה. בטח יש לך מלא אנשים אחרים שהיחסים שלך טובים מאוד ואין לך חשדנות כזאת נכון?
ד. ברגע שאת הופכת להיות מודעת לדפוס שלך, אז את יכולה לבדוק את עצמך: "האם אני מרגישה רע עם עצמי בגלל שלא הצלחתי בעבודה, ואני משליכה את זה על העובדים שעובדים איתי?"
ה. את יכולה לשאול את עצמך: "האם אני יודעת בוודאות של 100% שהם מדברים עליי?" אם התשובה היא כן כי שמעת אז את צודקת. אם התשובה היא לא, אז זה הדפוס...

in bal1

Well-known member
אני לא בעל מקצוע אבל לפי מה שאת רושמת, אם תקראי את זה שוב - יש לך דפוס שחוזר על עצמו.

הדפוס הוא הבא:
1. את עושה משהו שאת חושבת (סובייקטיבית) או יודעת (אובייקטיבית) שהוא לא בסדר כלומר "רע".
2. את מרגישה לא בנוח עם זה שיש לך צד "רע".
3. בשביל להתמודד עם זה, את משליכה את זה החוצה. ככה שכביכול אנשים אחרים אומרים עלייך שאת "רעה".
4. בגלל שאנשים בתפיסה שלך עוינים אלייך, אז את בטח גם עוינת אליהם, ואז זה יוצר חיכוכים בקשרים שלך.

לדעתי את לא "הוזה". אלא פשוט יש מקומות שבהן את "מפשלת" (כמו כל בן אדם רגיל לפעמים) ואז בגלל הדפוס, במקום לתקן את זה בצורה חיובית, את נכנסת לספירלה שלילית שיוצרת חיכוכים ולא מייצרת צמיחה וגדילה ולמידה מטעויות.

את צריכה לזכור את הטיפים הבאים:
א. במלא תחומים אחרים את תותחית - ובנקודת החולשה את שוכחת אותם... אז תזכירי לעצמך.
ב. יש פעמים שלפעמים "מה שעשית לא בסדר" הוא לא באשמתך בכלל.
ג. לאנשים אחרים יש דפוסים משלהם, ולפעמים הם בכלל הבעיה. בטח יש לך מלא אנשים אחרים שהיחסים שלך טובים מאוד ואין לך חשדנות כזאת נכון?
ד. ברגע שאת הופכת להיות מודעת לדפוס שלך, אז את יכולה לבדוק את עצמך: "האם אני מרגישה רע עם עצמי בגלל שלא הצלחתי בעבודה, ואני משליכה את זה על העובדים שעובדים איתי?"
ה. את יכולה לשאול את עצמך: "האם אני יודעת בוודאות של 100% שהם מדברים עליי?" אם התשובה היא כן כי שמעת אז את צודקת. אם התשובה היא לא, אז זה הדפוס...
רוצה להוסיף עוד משהו שאולי יכול לעזור.
מה שהיה בעבר היה בעבר.למשל מה שסיפרת על הצבא.אין לדעתי מה לחזור לזה.

למעלה