חלוקה של דירה

חלוקה של דירה

שלום,
אנסה בקצרה: דירת קרקע בשטח 124 מ"ר ברוטו (כולל ממ"ד אחד), שהיא כיום חלק מבית משותף בן מספר דירות. האם ניתן לחלק לשתי יחידות דיור נפרדות, כלומר 2 דירות נפרדות שתהיינה רשומות בטאבו ובעירייה כ-2 דירות נפרדות לחלוטין. קראתי שכל יחידה חייבת להיות לפחות 60 מ"ר, וכמובן שניתן לעמוד בתנאי הזה.
בהסכמה של מי תלוי תהליך כזה ?
האם מדובר בארוע מס כאשר הבעלים של הדירה הגדולה, הופך לבעלים של 2 הדירות הקטנות, ללא שינויי בעלים בעת התהליך.

תודה מראש,

חלוקת דירה - מהיכן מתחילים?

שלום דוד,
ראשית יש לפנות לועדה המקומית אשר במתחמה נמצאת הדירה לקבל היתר בניה. פניה כזו לועדה דורשת היערכות מוקדמת כגון מינוי אדריכל שיכין תוכנית חלוקה, שאותה יהיה ניתן להגיש לוועדה.
בנוסף יש לקבל הסכמה באסיפה הכללית של בעלי הדירות בבנין המשותף.
(הפיצול מהווה הוספת יחידות דיור לבית המשותף, ויש בכך פגיעה בערך דירה של כל בעל דירה בבנין, היות וקיום דירה מפוצלת מפחיתה בסיכוי למכור את דירתם ומגדילה את הצפיפות בבית המשותף)
מתוך מה שאני יודעת ועדה מקומית תדרוש שיהיה בכל דירה ממ"ד.
לא ידוע לי לגבי מס רכישה, אבל ידוע לי כי בעליהן של דירות מפוצלות מבקשים פטור ממס במועד מכירת דירת המגורים, אך אז רשויות הטוענות כי מדובר במכירה של מספר דירות, ומעניקות פטור ממס עבור אחת מן היחידות בלבד.
היות ומדובר למעשה בתהליך מורכב, רצוי להסתייע לאורך כל הדרך בעו"ד.

חלוקת דירה - אין מס רכישה

דוד שלום,
למען ההבהרה הנך לא עתיד להידרש לשלם מס רכישה.
אלא מס שבח במכירה עתידית.

חלוקה של דירה

עו"ד ספקטור,
תודה על התשובה המפורטת והמקצועית.

לגבי הצורך באישור אסיפת בעלי הדירות בבנין, מדובר במגרש (גוש חלקה) גדול, ועליו 4 בנינים נפרדים לחלוטין [בניה רוויה] המרוחקים זה מזה, אך בכל זאת אותו גוש/חלקה.

האם צריך את בעלי הדירות בבנין הנדון, או את כל בעלי הדירות בכל המגרש (גוש/חלקה)

האם אישור אסיפת בעלי הדירות מספיק שיהיה ברוב רגיל של מעל 50%, או חייבת להיות הסכמה של 100% מבעלי הדירות? או 80% ?

לגבי ממ"ד, ברור לי שהגורם המוסמך ידרוש ממ"ד לכל יחידה, ומבחינה הנדסית בדקתי את הנושא, וניתן לבצע "עיבוי חדר" לפי מפרט פיקוד העורף, וליצור 2 ממ"דים על פי דרישות החוק (ממ"ד תקני ביחידה אחת, וממ"ד שהוא עיבוי חדר לממ"ד, ביחידה השנייה)

שוב, המון תודה על התשובה וההתייחסות

תודות !

אישור אסיפת בעלי הדירות בבנין

דוד שלום,
כדי לענות על שאלתך יש לבדוק את האמור בתקנון של הבית המשותף.
בתקנון הבית המשותף אמור להיות מצוין התייחסות לרוב הדרוש לביצוע שינוי מהסוג המדובר בדירה והאם במקרים המוגדרים מראש יש צורך ברשות כל בעלי הדירות בכל 4 הבניינים (הנחשבים יחדיו כבית משותף) או ניתן לקחת בחשבון רק בעלי הדירות בבנין שנמצאת הדירה בה מיועד השינוי.
יש לקחת בחשבון שכאשר תרצה לכתוב את הדירות על שמך בטאבו ( לבצע שינוי בצו בית משותף) תצטרך לקבל חתימות של כל בעלי הדירות בכל 4 הבניינים
(מכל בעלי הדירות בבית המשותף).

איך מורידים תיק בית משותף ( לעיין בתקנון בית משותף)

דוד שלום,
בהמשך לתשובתי האחרונה
הנך יכול להוריד תיק בית משותף במטרה לעיין בתקנון באמצעות הלינק הבא:
https://fileextractor.justice.gov.il/tabu

אם לא מצליח להיכנס דרך הלינק:
בגוגל " הורדת תיק בית משותף" - הלינק מס 3 " הפקת קבצים סרוקים מתיקי בית משותף" - בתוך האתר הממשלתי לחץ " להגשת בקשה"- למלא גוש וחלקה - למלא פרטים + לשלם אגרה -> לקבל במייל ולעיין.

תודה רבה רבה !!!!

קיבלתי סיוע מקצועי ומקיף, הנושא ברור כעת הרבה יותר.
כנראה שלא יהיה קל לביצוע, אך אני מרגיש שדרך הפעולה הנדרשת ברורה.
&nbsp
תודה!!!

למעלה