יודעת שזה לא קשור, אבל אולי תדעו...

Supermans girl

New member
יודעת שזה לא קשור, אבל אולי תדעו...

"אליס בארץ הפלאות"- אני הכרתי את הסיפור כ-"עליזה בארץ הפלאות". יענו- עליזה במקום אליס (בגרסא העיברית, כמובן). האם בעברית באמת נהוג לקרוא כך לילדה בסיפור זה, או שדימיינתי וגם בעברית קראו לה תמיד אליס?? אשמח לתשובה, זה מאד חשוב, מאמר מסוים שאני כותבת. בתודה.

shonshon5

New member
לא קשור? באבו-אבוהא קשור!

לא דימיינת. בתרגומים מוקדמים ובמיוחד בכאלו שקהל היעד של המוציא לאור היו ילדים, הופיעה "עליזה" כתרגום ל"אליס". בתרגומים ובהוצאות מאוחרות יותר נשמר שמה של אליס ללא עיוותים, וטוב שכך. אבי

Supermans girl

New member
וואלה, תודה.

באמת טוב שכך, אבל אני צריכה את הפירוש הדו-משמעי של המילה "עליזה" למאמר הזה, ורציתי לוודא אם אכן הדמות נקראת כך בעיברית.

shonshon5

New member
דו-משמעי?

אני בטוח במיליון אחוז שהרעיון היחיד שהיה למתרגם הוא לעברת את השם ותו לא. שום כפל-משמעויות. כמו שציינתי, בתקופה בה תורגם אליס לעליזה, היה טרנד חזק מאד בארצנו הקטנטונת להסב לעברית כל מה שזז, ורק כשנרגענו מהלהט האובססיבי הזה, החזירו המתרגמים לשם את כבודו הראוי. תארי לעצמך שאת שם הפירמה "סיימון אנד שוסטר" היו מתרגמים גם.. "שמעון את סנדלר".... מגוחך, לא? אגב, מה העבודה שאת עושה? אולי נוכל להפנות אותך למקורות נוספים. אבי

EmGee

New member
לואיס קרול שכתב את הספר היה מורה

בבית ספר, וקרא לילדה אליס על שם תלמידה שלו שהוא ראה בה קצת יותר מתלמידה...

תומשו

New member
../images/Emo46.gifאין זה נכווווווןןןןןןן

אליס לא היתה תלמידה שלו אלה אחד משלושת בנותיו של הדיקן שלו וידידה טובה שלו ויש האומרים שהוא אפילו ררצה להינשא לה

shonshon5

New member
הגזמת!

עפ"י מרטין גרדנר, אחד ממומחי ופרשני קארול, הבנאדם חיבב את אליס לידל, אחת משלושת הבנות למשפחת לידל, שכנים וידידים קרובים לקארול. קארול, שהיה גם צלם לא רע לגמרי, צילם הרבה תמונות של אליס לידל. תמונות אלו עוררו בקורת מסויימת בחוגים שמרניים כי - שומו שמיים! - הילדה נראתה בהן בתנוחות סקסיות, רחמנא ליצלן... העובדות: היא לבשה שמלה קצרה וראו לה את הברכיים. דודג'סון - קארול - נעלב ונפגע והקפיא תחביבו זה. מכאן ועד מעשי זימה בקטינות המרחק ממש ממש גדול. אבי

תומשו

New member
לא כתבתי זאת

אם התכוונת אליי, לא אמרתי דבר בקשר למעשי זימה רק אמרתי שהוא ביקש אץ ידה של אליס, דבר שהיה כתוב בביוגרפיה שלו שנכתבה ע"י בן דודו (אך אני לא זוכר בדיוק מי כתב אותה). אם לא התכוונת אליי, תסלח לי בבקשה על תגובה זאת.

למעלה