יכול להיות שמבחינת סאונד, לא כדאי לשבת בהופעה צמוד לבמה?

תומאס

New member
יכול להיות שמבחינת סאונד, לא כדאי לשבת בהופעה צמוד לבמה?

שמתי לב שאם יושבים צמוד לבמה, אז יוצא שיושבים כמעט באותו מישור עם הרמקולים (שבד"כ יורדים מהתקרה משני צידי הבמה) ולפעמים אם הרמקולים בולטים יותר לכיוון הקהל, אז מי שיושב צמוד לבמה, כאילו יושב קצת "לפני" הרמקולים.
בקיצור - יכול להיות שמבחינת סאונד עדיף לשבת במרכז האולם ולא צמוד לבמה?
(כמובן שהכל בהנחה שציוד הסאונד הוא איכותי וכך גם הסאונדמן).

Dudi Tamir

New member
תשובה:

פשוט מאוד,
משולש שווה צלעות - בדיוק כמו מיקום איש הסאונד באולפן.
זו הסיבה שאתה גם תמצא את איש הסאונד בהופעה במיקום זה...
אם המרחק בין הרמקולים (לדוגמה) 20 מטר - זה גם המרחק שלך מהבמה.
ההבדל היחיד בין הופעה לבין שמיעה באולפן או מערכת שמע בביתית - הצורך שלנו לראות את ההופעה כמה שיותר קרוב פיזית.

תומאס

New member
אז אם הבנתי נכון, יש "סתירה" בין שני הרצונות האלה?

כלומר, אי אפשר גם להיות צמוד לבמה וגם להיות במיקום הטוב ביותר מבחינת סאונד - אחד בא על חשבון השני, וצריך לבחור איזה מהם עדיף.
הבנתי נכון?

אני לא ממש מסכים עם האימרה הזאת

לא שקרוב לבמה זה בהכרח הסאונד הכי טוב, כי אתה באמת מפספס את המערכת כשאתה כמעט מתחתיה

אבל כשאתה מתרחק אני לא חושב שיש בהכרח נקודה שהיא ״עדיפה״ כמו באולפן בשדה שמיעה קרוב ובינוני.

מערכות של הופעות גדולות מפזרות בצורה שווה את הסאונד (בדרך כלל מדובר על 6-8 רמקולים לצד שמנותבים לכיוונים שונים)
וסאב (הבסים הממש נמוכים) הוא יותר הרגשה מאשר צידוד.

בקיצור כל עוד לא תשב ממש על הבמה תשמע טוב.....

Dudi Tamir

New member
לא לבלבל...

גם אם זו הופעה שיש פיזור רמקולים - עדיין, המקום האפקטיבי ביותר יהיה +/- משולש שווה צלעות (אם אנחנו מחפשים את המושלם... וזה מה שרצית).
* תנסה לראות הופעה בקיסריה ובזמן ההופעה תעבור בחלקים שונים של האמפי - למעלה, למטה, צדדים, אמצע - אני בטוח שאתה תמצא מהר מאוד את נקודת ה- sweet spot
שאני מדבר אליה (למרות שבהופעה כזו עם ציוד רציני יש פיזור)

ואם אתה מדבר על הופעה ללא פיזור רמקולים - אז שם המצב הרבה יותר גרוע.

אי אפשר גם לאכול את העוגה וגם להשאיר אותה שלמה...

תומאס

New member
מה הכוונה בביטוי "פיזור רמקולים"?

הייתי בהופעה של להקת רוק בקיסריה, ועד כמה שאני זוכר, הרמקולים היו משני צידי הבמה (הסאונד היה מעולה!).

Dudi Tamir

New member
תשובה:

פיזור זוויות או מיקום:
* סאב למשל לא משנה (באופן כללי) היכן ממוקם כי תדרים נמוכים מתפזרים לכל החלל.
* הבעיה היא עם תדרים אמצע וגבוהה - אז חוץ מהרמקולים קדימה - ניתן להוסיף עוד רמקולים בבמה אשר מסובבים אותם לזוויות אחרות כך שגם קהל אשר יושב
שמאל/ימין יקבל תדרים אלו ישירות לאוזניים. ניתן להוסיף רמקולים לפי הצורך האקוסטי של המקום.

אבל לצורך השאלה שלך - מיקום לשמיעת סאונד הכי נכון או איכותי יהיה (+/- ) ליד איש הסאונד!

פעם הבאה כאשר תהיה בהופעה שכזו - תסתכל על העמודים של הרמקולים והזוויות...
ובנוסף, תחפש אם יש פיזור של רמקולים בעוד מקומות.

תומאס

New member
יכול להיות שהיו רמקולים על הבמה וחשבתי בטעות שהם מוניטורים

אני אשתדל לשים לב להעמדת הרמקולים - סתם בשביל הסקרנות.....
לגבי מיקום איש הסאונד - עד כמה ששמתי לב, הוא די מרוחק מהבמה. אז נראה לי שאני אוותר קצת על המיקום לטובת קירבה לבמה :)

למעלה