כדאי להיות אדריכל?

מצב
הנושא נעול.

golan9105

New member
כדאי להיות אדריכל?

כדאי להיות אדריכל?
אני עדין לא מתחיל ללמוד שנה הבאה ככה שיש לי עוד זמן לחשוב על זה, אבל אני ממש מתלבט. אני מאוד רוצה ללמוד את זה, וזה הדבר היחידי שמושך אותי כרגע, אבל בכל מקום אני נתקל באנשים שאומרים לי לא להתקרב לזה. אומרים שקשה מאוד למצוא עבודה בסוף הלימודים (יותר מבמקצועות אחרים), ושאם מוצאים השכר הוא מאוד נמוך ולא ממש חיים טוב מזה, מלבד מעט מאוד שמצליחים. נכון שבכל מקצוע בחיים ההתחלה קשה, אבל הבנתי שבאדריכלות המצב קשה הרבה יותר. שמעתי את זה מסטודנטים לאדריכלות וגם בתקשורת (נדמה לי שאפילו מנהל הב"יס לאדריכלות באונ' ת"א אמר משהו כזה), רציתי לשמוע מאדיכלים עצמם - זה נכון?

גולי מ

New member
אני מזמן הבנתי שהאנשים הם אלו

כדאי להיות אדריכל?
אני עדין לא מתחיל ללמוד שנה הבאה ככה שיש לי עוד זמן לחשוב על זה, אבל אני ממש מתלבט. אני מאוד רוצה ללמוד את זה, וזה הדבר היחידי שמושך אותי כרגע, אבל בכל מקום אני נתקל באנשים שאומרים לי לא להתקרב לזה. אומרים שקשה מאוד למצוא עבודה בסוף הלימודים (יותר מבמקצועות אחרים), ושאם מוצאים השכר הוא מאוד נמוך ולא ממש חיים טוב מזה, מלבד מעט מאוד שמצליחים. נכון שבכל מקצוע בחיים ההתחלה קשה, אבל הבנתי שבאדריכלות המצב קשה הרבה יותר. שמעתי את זה מסטודנטים לאדריכלות וגם בתקשורת (נדמה לי שאפילו מנהל הב"יס לאדריכלות באונ' ת"א אמר משהו כזה), רציתי לשמוע מאדיכלים עצמם - זה נכון?
אני מזמן הבנתי שהאנשים הם אלו
"שעושים" כסף. המקצוע הוא רק מדרגה. כלומר, אם יש לאדם מיומנות שכזו, הוא יצליח בכל מקצוע שיבחר. הבעייתיות שיש כיום במקצוע האדריכלות היא הפיחות הרב שקיים במקצוע. הן בתחוני האחריות (ראה הדיון בנושא מי יכול לתכנן מה על-פי החוק), והן בדומיננטיות הגדל של אנשי שיווק וכלכלה על-פני האדריכל) שילוב של שני הגורמים יכול להיות קטלני לחשבון הבנק. ואת זה אני כותבת ממעמקי האובר-דרפט שלי.

fighter21

New member
הפיחות במעמדו של האדריכל

כדאי להיות אדריכל?
הפיחות במעמדו של האדריכל
אני אתחיל בכך שאנני אדריכל, אבל בהסתמך על דבריו של האדריכל יסק (ניתן לראות את הכתבה איתו בארכיון YNET) אכן מצבו של ענף האדריכלות הוא קשה. הפיחות שגולי מדברת עליו זה תהליך שנמשך כבר זמן רב. בעבר אדריכלים נחשבו כמובילי החברה, כיום אנחנו רואים כמובילי המשק בדר"כ מנכ"לים עם הכשרה של מנהל עסקים, כלכלה, משפטים והנדסה. כחלק מהרצון לתת לאדריכלים תפיסה רחבה ביותר לגבי תכנון הבנייה, הם מקבלים הכשרה רבת אספקטים מתחומים שאינם קשורים ישירות אלא בעקיפין לתכנון המבנה. ולכן ההכשרה לתואר אדריכל B.Arch נמשכת 5 שנים. האם בעקבות פיחות מעמדו של אדריכל זמן הכשרה כזה ארוך הוא הכרחי? קטונתי מלקבוע. יכול להיות שבעולמנו אולי כדאי להמיר ו/או להוסיף הכשרות נוספות בלימודים בניהול הבנייה, מדעי ההנדסה, שיווק, כלכלה וכד'. אני מאמין שאם יש לך כשרון אמיתי לאדריכלות, אז לא תהיה לך בעיה להשתלב באדריכלות. ואם אתה עוד אדריכל, אם כן תהיה לך בעיה, אבל תהנה מהכשרה כל כך רבת תחומים ואספקטים שתוכל להשתלב בהרבה תחומים אחרים שאינם אדריכלות. עוד דבר שיסקי ציין הוא שיש ביקוש לאדריכלים ישראליים דווקא בחו"ל, במזרח אירופה. ועוד דבר שצריך לקחת בחשבון זה שמי באמת יודע מה יהיה בעוד 5 שנים שתסיים את הלימודים? זה הרבה מאוד זמן! בהצלחה.

מצב
הנושא נעול.
למעלה