כה אמר הרמב"ם

יאיר5741

New member
שלום לך

א. נכון שהוא לא אביה אך משעה שהיא נישאה לבנו היא 'שייכת' למשפחתו, והוא ראש המשפחה (אנחנו מדברים על נורמות עתיקות...).
ב.יש כלל הלכתי: "עובר ירך אמו הוא", עד שתינוק לא הוציא את ראשו, אינו נחשב לאדם נפרד אלא לאבר מאברי האישה. לכן אישה שחייבת מיתה מסיבה כלשהי אין ממתינים עד שתלד אלא מקיימים את דינה לפי סדרי הדין הרגילים. לכן אין כאן שאלה של אשמת העובר אלא שאינו ישות מבחינת ההלכה.

יאיר5741

New member
אין דבר כזה "דתיים אומרים"

יש דתיים ויש גם חילונים שאומרים שהפלה זה רצח. או הם באמת מאמינים בזה או שזה כדי לזעזע.
אבל חכמי ההלכה אינם אומרים ככה. הנושא מסובך - יש שני צירים: גיל העובר וסיבת ההפלה.שני הצירים האלה יוצרים טבלה שכמעט בכל משבצת בה תהיה מחלוקת אם מותראו אסור. אבל זה לא רצח. אם זה היה רצח היה דין מיתה על מי שהורג עובר.
להרחבה: http://www.daat.ac.il/daat/refua/encyc/hapala.htm

לגבי יהודה: סיפור קשה, באמת. הוא קיים בתמר בתקיפות את הדין שהיה ראוי לה לדעתו. אני לא יודע מה להוסיף.
חג שמח

יאיר5741

New member
אני סולח... אבל דברייך הם שיפוט אנכרוניסטי.

יש לראות את האירועים על רקע תקופת התרחשותם.

יאיר5741

New member
כה אמר הרמב"ם

בפתיחתו לספרו "משנה תורה" מסביר הרמב"ם כיצד חילק את הלכות התורה לארבעה עשר ספרים.
להלן ציטוט רלוונטי:
"ספר שני: אכלול בו המצוות שהן תדירות שנצטוינו בהם כדי לאהוב את המקום ולזכרו תמיד כגון קרית שמע ותפילה ותפילין וברכות. ומילה בכללן לפי שהיא אות בבשרינו להזכיר תמיד בשעה שאין שם לא תפילין ולא ציצית וכיוצא בהן. וקראתי שם ספר זה ספר אהבה".
את הלכות מילה כולל הרמב"ם בספר אהבה, עם מצוות שמטרתן אהבת המקום.
אני לא מוכן שאהבת המקום תהיה על חשבון אהבת הבריות.
הפורום הזה בא להנגיש את המצווה לציבור הרחב, לא לשכנע ולא להתווכח.
בוודאי שלא לנאץ את האחרים.
מי שמעוניים לחרף ולגדף שילך לאחד מהפורומים הבאים "לשון הרע" / "רכילות" / "אתה בעצמך" / "נוסעים בישראייר שמתים לשוקולד".
מי שרוצה לעזור לפורום שיביא שאלות מעניינות הלכתיות ורפואיות, יספר חוויות מבריתות שהיה וכו'.
ערב טוב לכולם

למעלה