כיליה אחת בסקירה ראשונה

Maive1

New member
כיליה אחת בסקירה ראשונה

פרופ' שלו היקר שלום רב,

בת 33 וחצי, היריון ראשון, תאומים מ IVF. שני שקים, שתי שיליות. עד כה כל הבדיקות יצאו תקינות כולל שקיפות (1 ו 1.3 מ"מ בהתאמה).
היום היינו בסקירה ראשונה, מוקדמת, (פרטית עם ציוד סופר משוכלל, ארבע מימד, צבעוני וכו, כך שראו ממש טוב).
התגלו בן ובת. אצל הבת הכל יצא תקין למהדרין, ראו הכל, הכל במקום הנכון, בגודל התואם לגיל ההיריון, כמות טובה של מי שפיר.
אצל הבן, תחילה הכל היה נראה טוב (מוח, לב, ידיים רגליים, קיבה וכולי) אולם שהרופא הגיע לכליות- הוא חיפש וחיפש וחיפש (היינו שם מעל שעה) ולא מצא את הכליות. לאחר מאמץ, הצליח למצוא את כיליה ימין כולל העורק שלה (ראו את זה יפה בצבעוני בצבע אדום). אולם כיליה שמאל לא נראתה כלל, גם לא עורק.

לדברי הרופא ומניסיונו, רוב הסיכויים שאין כיליה, אולם יש סיכוי לדבריו, שהכיליה אגנית ומסתתרת ולכן לא ניתן לראותה כרגע. המליץ על סקירה מוכוונת לכליות, ייעוץ גנטי, נפרולוג ילדים וכמובן סקירה מאוחרת.
יצוין שגם לי יש כיליה אחת אגנית (צמודה לשחלה ימין), ממצא שהתגלה בצבא בכלל, אולם אצלי הכיליה מצויינת ומתפקדת , בגודל ומנח תקינים (אני במעקב עליה מהצבא והייתי מספר פעמים אצל נפרולוגים, ועשיתי במשך השנים מס' א.ס לכליות ודרכי שתן והכל אצלי תקין).

שאלותיי:
1. מה הסיכוי שהכיליה במקומה אולם פשוט לא רואים אותה? (הוא ציין שיש סיכוי זעיר שהיא מוסתרת ע"י השיליה).
2. מהו הסיכוי שאכן זו כיליה אגנית תקינה, ואם כן- מתי יהיה אפשר לראות אותה?
3. מתי מומלץ לעשות סקירה מוכונוות לכליות?
4. בכל מקרה רציתי לעשות מי שפיר- האם יש סיכוי שזה ממקור כרומוזומלי ויגלו את הבעיה במי שפיר?
5. אם אכן חלילה יש רק כיליה אחת, איך ומתי ניתן לדעת שלפחות השנייה טובה ומתפקדת??

יצוין שזהו ממצא יחיד כרגע, כל השאר יצא תקין. אני יודעת שאפשר לחיות עם כיליה אחת, אבל בכל זאת... אנחנו מאוד מודאגים!. אשמח לשמוע דעתך.

המון המון תודה!!

כליה אחת לעובר

שלום לך,
מכיוון שכתבת שידוע לך שניתן לחיות עם כליה אחת - הרי שאנחו לא "בלחץ".
השליה לא מסתירה את הכליות בעובר - אלא אם כן מנח העובר היה כזה שלא ניתן היה לראות יפה את שתי הכליות.
במידה וההדמיה היתה טובה - הסיכוי שבכל זאת הכליה קיימת במקומה - קטן. על כל פנים לאחר שתקבלי תשובה של בדיקת מי שפיר כולל הציפ הגנטי שהכל תקין תעשי את הסקירה השניה המכוונת לכליות.
ד.א. בדרך כלל כשלא רואים היטב אבר בעובר מזמינים שנית להשלמת הסקירה.

מאחר והשכיחות של מום כלייתי גבוהה יותר כאשר יש ממצאים דומים במשפחה - ולך יש כליה אגנית הרי שסביר להניח שגם הכליה השניה של העובר באגן.
אי אפשר כרגע להעריך את תפקוד כליה זו כאשר כלל רואינו אותה. לכשתראה באגן או במקום אחר - הרי שעל פי הגודל והמרקם אפשר יהיה להניח איך יהיה תפקודה.
בעיה בכליות תתכן גם ממקור כרומוזמלי לכן נכון לעשות את בדיקת מי השפיר. וגם בלי הממצא הזה, היה נכון לוודא שהעובר תקין מבחינת הכרומוזומים שלו.

בסקירה המאוחרת כאשר גודל הכליה, מרקם הפרנכימה ואגן הכליה יראו תקינים וכמות מי השפיר תהיה תקינה - הרי שהסבירות גבוהה שהיא מתפקדת יפה.
את מי השפיר תשתדלי לבצע בין שבועות 17-20.
אם צריכה עזרה נוספת בענין - כתבי לי.
פרופ יוסי שלו .

Maive1

New member
תודה על תשובתך, עוד שאלות...

פרופ' שלו תודה על תשובתך המפורטת.
למרות שעבר עלינו יום שחור, עודדת אותי בדבריך שיש סיכוי שהעובר יהיה כמוני עם כיליה אגנית בריאה...

ברשותך אשמח לקבל כמה הבהרות:

* ציינת שמקובל להזמין להשלמת סקירה אם לא נראה איבר היטב- השאלה למתי? הלוא אם לא ניתן לראות כרגע את הכיליה, ובתקווה שהיא אכן אגנית , חשבתי שלא ניתן יהיה לראות אותה אלא רק עוד כמה שבועות?

* המנח של העובר אכן היה בעייתי, הוא זז כל הזמן, ולמרות הציוד המשוכלל לקח דקות ארוכות לראות את הכיליה הימנית שלו. אבל ראו אותה כולל העורק שלה. את השמאלית לא ראו כלל וגם לא היה עורק... אם הכיליה אכן הייתה שם,האם היו רואים לפחות את העורק?
*כמו כן, הרופא ציין שכמות מי השפיר של הבן טובה, האם זה יכול להעיד משהו על תפקוד הכליה שכן ראו?

* קבעתי מי שפיר+ צ'יפ גנטי לשבוע 17+2. תשובות אני מבינה ייקח כ3 שבועות. דהיינו, כדאי לעשות את הסקירה המכוונת בסביבות שבוע 20?

* מתי מומלץ ללכת לנפרולוג ילדים, האם לאחר הסקירה המכוונת?

סליחה על ריבוי השאלות, אנחנו פשוט מאוד מודאגים, זהו היריון ראשון שהושג בקושי רב...

תשובות נוספות

המונח יום שחור לא במקום. אמרנו שגם עם כליה אחת העובר , הילוד והמבוגר חיים יפה.
אם הכליה לא נראית מאחר והעובר במנח לא טוב - ניתן לאכול משהו ולחזור על הבדיקה תוך שעה . במידה והעובר קטן מידי להערכת הבודק - ניתן לחזור על הבדיקה לאחר שבוע.
לפעמים העורק עוזר למקם את הכליה.
כמות מי השפיר הטובה מעידה שהכליה הקיימת מתפקדת יפה.
בדרך כלל נכון לבצע את סקירת המערכות השניה לאחר קבלת תשובה ממי השפיר שהכל תקין.
אם אתם מאוד מודאגים ניתן לחזור על בדיקת האולטראסאונד ללא קשר לבדיקת מי השפיר.
ייעוץ נפרולוגי תעשו לאחר קבלת תשובת מי השפיר והדמיה חוזרת של מערכת השתן של העובר [כולל הכליות]. אם עדיים לא תמצא הכליה או שתהיה במיקום אגני - רק אז כדאי לקבל הבהרות נוספות מיועץ נפרולוגי.

למעלה