כל יום משהו חדש על הבלוז

rasta rastot

New member
כל יום משהו חדש על הבלוז

בוקר טוב חברים,

היום בבוקר מצאתי אתר חדש שכתוב בו כך:
"זהו פרויקט מחווה שחוגג 100 שנים לפרסום הרשמי הראשון של קטע בלוז."
איזה תענוג לגלות!
הנה לינק לדף. אם מישהו שומע על עוד חגיגות מיוחדת למאה שנים לבלוז - הוא מוזמן לחלוק:
https://sites.google.com/site/yablitmusic/home/music/100years-of-blues

ראסטה

תודה.

גילוי נאות- מדובר בי, בפרויקט שלי ובאתר שלי :)
ועל אף שבמכוון אני הולך על קטע לא פופוליסטי אני מקווה שנהנים מפרויקט המחווה הזה.

ואגב, עד כה, עד כמה שידוע לי רק אני,הנשיא ברק אובמה (והבית הלבן) וחברת דיסקים שטרחה להוציא אוסף בלוז לכבוד חגיגות המאה טרחו לציין את המאורע. אשמח לגלות אם יש עוד כאלה שציינו זאת בדרך מיוחדת.

אולי לא מציינים זאת בצורה יותר בולטת ורחבה נובעת מתוך העובדה שידוע שהבלוז היה קיים לפני אותו תאריך. אבל אין ספק שהתפוצה של הבלוז גדלה לאין שעור וחצתה יבשות בזכות ההפצה שלו על תקליטים. אז עבורי ובעיני כן מדובר בתאריך חשוב. לא הולדת הבלוז (והרי אין כזה תאריך או נקודה ספציפית על ציר הזמן שתסמל את הולדת הבלוז) אבל תאריך חשוב וקריטי מבחינה מוסיקאלית והיסטורית.

ואולי לא מציינים זאת משום שהבלוז כבר לא נחשב לז'אנר פופולארי משפיע בעל אופציה למינוף מסחרי שמתחרה בצאצאיו הפופולארים כמו הרוק, הראפ והג'אז.

אבל כפי שאמר ווילי דיקסון-
הבלוז הוא השורשים כל השאר הם הפירות.

ואני חושב שאם לא מטפלים בשורשים כל העץ חולה וכתוצאה מכך גם הפירות.

rasta rastot

New member
באוזניים שלי השורשים זה הכל

אני בעד ווילי דיקסון. אני לא יודעת אם נערכו אירועים בארץ בנושא ואם זה צויין בעוד מקומות אך אם נעשה גוגל אולי נופתע..
אני חושבת שהיוזמה שלך ברוכה והפרוייקט מקסים - ואני מקווה שעוד ועוד אנשים יראו ויהנו גם כן.
למשל בתוכנית של ערן סבאג אפשר לא אחת להקשיב לתוכניות שחוגגות כך וכך שנים לכל מיני אירועי בלוז
וגם לימי הולדת ומוות של הבלוזיסטים השונים - הוא עושה ספיישלים לא אחת. גם שאר תוכניות הרדיו, שאספר עליהם כבר מחר,
חוגגות אירועים שונים ולכן אני דווקא מרגישה את ההיפך ממה שאתה אומר - שזה כן נחשב לז'אנר פופולארי וזה רק הולך ומשתפר
ככל שהזמן עובר. אני דווקא מרגישה שאנחנו הולכים קדימה, שהקהל גדל - ואני מקווה שנמשיך לראות את זה עוד ועוד ככל שהזמן עובר.

ראסטה

שבלוז

New member
הקונגרס האמריקאי הכריז על 2003 כשנת הבלוז

בין פברואר 2002 לפברואר 2003 היה פרוייקט עם משהו כמו 13 פרקים מושקע על בלוז שגם היה מוצג באנטרנט עד לא מזמן אבל היום הורידו אותו מהאנטרנט. אפשר לראות את צילום המסך מאתמול של גוגל http://webcache.googleusercontent.c...rg/&cd=3&hl=iw&ct=clnk&gl=il&client=firefox-a

האם חגגו תאריך מסוים?

או שזאת הייתה סתם החלטה שרירותית ששנה מסוימת תצוין כשנת הבלוז.
ולגבי סדרות, דווקא בתחום הזה כל המוסיקולוגים/היסטוריונים חוגגים עם שורשי הבלוז ואני יכול לציין כמה סדרות מופתיות שנעשו על הבלוז כולל כאלה שנעשו בצרפת וגרמניה וסדרה שנעשתה על ידי מרטין סקורסזה ובמאים נוספים (הפרק של וים ונדרס הכי אהוב עליי).

lordowl

New member
W C Handy

מן הסתם התאריך מתייחס לפעם הראשונה שהאנדי שמע את הבלוז (לדבריו)

elimarcus

New member
התאריך מתייחס לרישום הראשון של שיר כבלוז

התאריך של 1912 הוא די סתמי,
אך מתייחס לרישום (הוצאה לאור - PUBLISHING) וזכויות יוצרים של השיר
DALLAS BLUES
ע"י Hart Wand
זה נחשב כיום לרישום הראשון של המושג בלוז,
אך זה די סתמי כי חייבים להיות עוד הרבה מקרים שפשוט לא הגיעו לידי פירסום
WC HANDY אגב, סייר בדרום כבר מ-1902
ושמע וראה נגינה בגיטרה עם להב של סכין - כלומר, נגינת "סלייד"

למעלה