כמה שאלות לבעלי נסיון...

heyaeli

New member
כמה שאלות לבעלי נסיון...

שלום לכולם אני חדשה כאן, והגעתי כמעט בטעות. במסגרת חיפושיי אחר קורס מעניין, מצאתי את קורס הליצנות הרפואית. במעט מחקר אף גיליתי את הפורום שלכם. בינתיים עלו אי אלו שאלות, אודה למי מכם שיוכל לענות לי: 1. האם קיים הבדל בין ליצנות רפואית לבין ג'לולוגיה? 2. קיימות 2 מסגרות הרלוונטיות לי ללימוד הקורס: סמינר הקיבוצים או אייסיס. מה בין תוכניות הלימוד שלהן? האם יש טובה יותר? מה התעודה שהן מציעות? כמובן ששמתי לב כי קיים הבדל בזמן הלימוד ובשכר... תודה רבה לילה/ בוקר טוב יעל

jerome2

New member
תשובה

שלום לך אני רק יכול להגיד לך שקודם צריך לעבור הכשרה בתחום הליצנות והתיאטרון גם שדנאות אמפרוויזציה יכולים לעזור הליצנות הרפואית היא נישה נושפת לליצן לאחר שהוא מתורגל ומיומן בתחום . אני לא מכיר את הג'לולוגיה רק שמעתי. דרך אגב תעודה זה דבר נחמד וזה מאוד פורמלי ,ליצן טוב זה ליצן שאומרים אליו שהוא ליצן.

טושטוש5

New member
הי יעל ../images/Emo13.gif

לגבי ליצנות רפואית מול ג'לולוגיה - תוכלי למצוא תשובות בשאלות הנפוצות שלנו, למשל כאן. מבחינת תכניות הלימודים עצמן - אני לא מכירה את התכנית של סמינר הקיבוצים, אם מישהו מהקוראים הסמויים או הגלויים שלנו מכיר אתם מוזמנים לשתף... ג'רום, אני חולקת על דעתך בעניין התעודה או לימודים פורמליים של ליצנות רפואית. ברור שתעודה לבד לא מספיקה, ומי שעוסק בתחום צריך להיות שם כל כולו ולתת ולעשות, אבל הלימודים הפורמליים מאוד חשובים בעיניי. אפילו יותר מהחלק הפרקטי של מה זה אומר להיות ליצן, או מיומנויות "טכניות" כאלה ואחרות, החלק של מה זה אומר להיות ליצן רפואי, כלומר להסתובב בבתי חולים או עם אוכלוסיות מיוחדות כאלה ואחרות - מה עושים, מה לא עושים, איזה לחצים יש בסביבה המאוד לא טבעית הזו, איזו רגישות ומודעות חייבים שתהיה, וגם איך אתה בעצמך מתמודד עם כל מה שרואים שם - זו הכשרה חשובה מאין כמותה לדעתי. יש גם עוד פן חשוב ללימודים, וזה קשור לעובדה שאנחנו עושים מאמצים להביא את הליצנות הרפואית והג'לולוגיה להכרה כמקצוע בארץ, מקצוע שאנשים יכולים להתפרנס ממנו. חלק מכריע במאמץ הזה הוא המקצועיות שאנחנו מפגינים בשטח. העובדה שלא כל אחד יכול פשוט לבוא, להתאפר, ולהיכנס למחלקה היא משמעותית, כי היו גם מקרים שאנשים לא מודעים או בלי הכשרה מתאימה גרמו נזק. ובשלב כל כך מוקדם של המקצוע שלנו, כל נזק שנעשה, אפילו אם הוא נקודתי במחלקה מסוימת, הוא משמעותי מבחינת הרושם שנוצר על המקצוע ועל כולנו. יעל, מקווה שעניתי. אם יש לך עוד שאלות - אנחנו כאן...

jerome2

New member
מסכים איתך אבל....

זה נכון שלילמוד זה חשוב ותעודה היא דבר בעל ערך ויש לי תעודות מכל המקומות שלמדתי ובאמת למדתי אם טובי המורים בעולם אך לצערי רק בארץ מכשירים ליצנים בחצי שנה ופעם בשבוע והם מקבלים תעודה שהם "ליצנים רפואים" זה כמו לתת לרופא להיות רופא בשנה ולא בשבע. אני אשמח להיות בפורום ולתת עצות אך קודם כל צריך להבין שלא כל אחד שלובש אף אדום יכול להיות ליצן ובמיוחד ליצן רפואי. אני מתפרנס מהמקצוע הזה בכבוד רב ואני מאוד מבין שיש שרוצים להיות חלק מזה אך זה לא קסם ואתה ליצן ואת צודקת שנעשה נזק וזאת אולי הסיבה שאני נימצה פה כדי לתת עמדה מקצועית לחלוטין ולהסביר לכלל ולעוסקים בדבר שלהגיע למקצוע המיוחד הזה זה לא ביום אחד או יומים . חשוב מאוד לפני שנכנסים לליצנות רפואית קודם לאחר שעברתה שדנה כזאת או אחרת ,תתחיל לחקור את הנושא ,תבדוק את עצמך בתחום אולי אתה באמת לא מתאים,תבקש עין חיצונית מקצועית שתתן את דעתו,בנית נמבר קטן ותבדוק את עצמך. בכבוד רב וברכה ג'רום. אני מבין לגבי הפירסום תודה.

ג'רום ידידי...

אני לא חושב שיש פה מישהו שחושב שלשים אף אדום זה להיות ליצן או ליצן רפואי. שלוקח יומיים להגיע למקצועיות. עצם זה שהפורום הזה קיים, שיש פה אנשים שמתיעצים אחד עם השני, מנסים להתעמק בסוגיות ובמקרים ומעלים תהיות מעידה על כוונתם להתמקצע ולהשתפר (בלי לדבר על פעילויות נוספות בתחום זה שמתבצעות מחוץ לפורום). אני חושב שלא כדאי להתיחס בזלזול לגוף כזה או אחר שאופן ההכשרה שלו, או האידאלים שמניעים אותו שונים משלך. לכל גוף יש אידאולוגיה שמניעה אותו, דברים שהוא מאמין בהם. אני למשל לא חושב שצריך 15 שנות ניסיון בליצנות כדי להיות ליצן רפואי. מה גם שכרגע אין הגדרה אחידה למהו ליצן רפואי ומה אמורה להיות הכשרתו, ולכן אני מוצא את ההשואה למקצוע הרפואה (שבו ההכשרה מוגדרת היטב) בעייתית ביותר. כל גוף שמכשיר ליצנים רפואיים מאמין שההכשרה שלו היא מספיקה כדי להוציא אנשים לשטח ברמה מסוימת. אני לא חושב שלאף גוף (כולל כולם) יש את האשליה שברגע שנגמר הקורס הליצן שיוצא לשטח יודע ומוכן להתמודד עם כל סיטואציה שתיפול לחיקו. זהו תהליך ארוך של ניסוי ובדיקה עצמית ותיקונים. במקרה יצא לי לעיין בעבודת מחקר שנעשתה על האינטגרציה של ליצנים מרופאי החלום באחד מבתי החולים. אני חייב לומר לך, המקרים, הלבטים וההתמודדויות של הליצנים הטריים במחלקות הם זהים אחד לאחד עם ההתמודדויות שבהן נתקל ליצן רפואי שסיים קורס של חצי שנה או שנה. אותם לבטים, אותם קשיים, אותן נקודות כשל. זה לא יעזור אם אתה יודע לעשות ג'גלינג תוך כדי רכיבה על חד אופן, פנטומימה ברמת מרסו או להופיע בקרנבלים. אם אתה לא מצליח ליצור קשר חם עם האדם שמולך, אם אין לך גישה מתאימה, רגישות מתאימה - זה לא יעבוד. חשבתי אם כדאי "להפיל" את זה עליך, בכל זאת אתה מצטרף חדש פה, ואני לא יודע כמה זמן אתה איתנו פה בפורום, אבל אם לא קראת כדאי שתקרא את ההודעה הבאה ואת התגובות אליה (קצת הרבה לקרוא, לא נורא
) אני חושב שמי שקורא את זה מקבל תמונה על המוטיבציות, האידאלים שמניעים את האנשים שעוסקים בזה, איש איש והכשרתו. יש מקום לכולם... לא ?

jerome2

New member
מיצתפוזים יקרה מכל הלב

אני ממש שמח שמתחיל להיות פה דיון מקצועי וזה נכון אני חדש פה ומתי שקראתי את רוב הכתבות אמרתי לעצמי למה שלא לתת דעת מקצועית נושפת ואולי ללמוד דברים חדשים עד כמה שאפשר. אחת הסיבות שהחלטתי לכתוב כאן היא פשוטה, קודם כל לנשות בשמחה לעזור בתחום הליצנות ולהכיר אנשים נוספים שפועלים בתחום וממש לא לזלזל באף אחד ממכם , אני ממש שמח שכל התחום הזה ממש מבוקש ,אני זוכר את הקורס הליצנות הראשון שאף תלמיד לא הגיע אף אחד לא הבין מזה ליצן רפואי עד שהמדיה עשתה את שלה. יש לציין שאני מדבר בשם עצמי וכל נושא הליצנות בארץ עדין בחיתולים ברמה תרבותית למרות שיש התקדמות מאוד יפה בתחום והוסיף שעדין לוקחים את הליצן כמישהו שעושה יום הולדת ומפעיל את הילדים ,שאני מרצא תמיד נשאלת השאלה האם אני עושה ימי הולדת כי אני ליצן ועז אני מספר להם שלא. עשיתי זאת בעבר וכבר לא "עז ממה אתה מתפרנס???" מליצנות . בכל אופן בשדנאות שאני מעביר בארץ ובחול ולפי ידיעתי גם קולגות שלי בחול שמלמדים ליצנות לא מבינים שבארץ עושים קורסים לליצנות רפואית בזמן כה קצר והופ אתה ליצן .....פעם עשו בארץ את " שקספיר " בשלושה חודשים היגיע אחד המחזאים הגדולים בעולם כדי לראות איך עושים שקספיר בשלושה חודשים הוא חזר ואמר עכשיו אני מבין. (הביקורות היו ממש לא לתובת ההצגה). בכל אופן אני שמח שיש עוד ליצנים חדשים ואנשים שעוסקים בדבר יש מכום לכולם ועוד אך בוא ביחד נעלה מדרגה ולא נתן לאומנות הזאת להיות ...... אגב שמעתי שאנשים שעברו קורס לליצנות רפואית פתחו גם קורסים משלהם??? מה דעתך ??? כולם יכולים להיות ליצנים? כולם יכולים ללמד ליצנות? כולם יכולים להיות ליצנים רפואים? המקצוע מתחיל להיות פרוץ מדי לא? אשמח לדבר איתך בלי שום קשר לפורום ואולי לשתות כוס קפה וסתם לדבר על ליצנות. ב 20/10 אני מעלה את המופע ליצנות שלי בתיאטרון הסימטה אתם מוזמנים .

ליצנות וליצנות

ראשית תיקון קל - אני מיצתפוזים
(
) ולא מיצתפוזים
(
) (ההזמנה לקפה עדיין בתוקף ?
) סתם, בצחוק
ועכשיו, החלק הרציני... אני חושב שמתוך הגדרת המטרה של הפעילות הספציפית של ליצנות רפואית אפשר להגיע להגדרות של איך צריכה להתבצע ההדרכה, מה צריכה להיות ההכשרה של המדריכים וכו'. אני כותב בכוונה "ליצנות רפואית" כי חושב שיש להפריד בין ליצן של קרקס / הופעות / פסטיבלים לבין טיפול באמצעות ליצנות או הומור. אגב, מה לדעתך צריכה להיות ההכשרה של מדריך כזה ? האם מספיק שהוא יהיה ליצן ותיק ? האם צריכה להיות לו הכשרה סוציאלית כלשהיא? פסיכולוגית? אקדמאית? האם צריך להיות לו ניסיון טיפולי ? אז מה המטרה שלנו ? למה אנחנו שואפים ? האם המטרה היא לשמח אנשים שנמצאים במצבים לא קלים, להשכיח מהם את הכאב, לעודד אותם ואת משפחתם ? אם זו המטרה המרכזית אז בואו ננסה לשתף את כל הגופים שחותרים לעבר המטרה הזאת כדי להגדיר את איכויותיה. קיוויתי שתביע את דעתך בקשר ללינק שרשמתי בהודעה הקודמת שלי (מסומן בכחול עם קו תחתון - התכוונתי לזה ששם יש הרבה לקרוא). מדובר שם על בחור שהתנדב במחלקה מסוימת בבית חולים ואסרו עליו להמשיך להתנדב בגלל הסכם שנחתם בין בית החולים לארגון רופאי החלום. אני מכיר מספר אנשים שקרה להם מקרה דומה, וגם היום יש מחלקות רבות שסגורות בפני מתנדבים או גופים אחרים בגלל ההסכמים האלו. אני בטוח שכמעט כל מי שתשאל אותו אם זה נראה לו הגיוני, שימנעו ממתנדבים שעברו הכשרה ארוכה (אתה טוען שחצי שנה זה לא מספיק בשביל להיות ליצן רפואי, אפשר להתווכח על זה) להגיע בזמנם החופשי לבית החולים ולשמח את האנשים, הוא יגיד שלא. האם מי שעוסק בליצנות רפואית חייב להיות ליצן מקצועי עם ניסיון של שנים בליצנות ? האם ניתן לעסוק בזה בהתנדבות מתוך רצון לעזור לזולת או שצריך לאסור על פעילות כזאת ? אגב, אני שמח שמתאפשר השיח הזה, הנושאים הם לא פשוטים.

jerome2

New member
מיצתפוזים יקרה ואחרים

אני אשמח לדעת איך קוראים לך ...ולא שם בדוי אם זה אפשרי ,דבר ראשון אני נימצה בפורום הזה בזכות עצמי ולא בשם רופא חלום ,קראתי את הכתוב וזה ממש צרם גם לי אך את צריכה להבין שהפניות לרופא חלום מגיעות מבית החולים ויש עוד פוליטיקות שקטונתי מלהיות חלק משם . צריך מאוד להבין. שקודם מאוד חשוב שהייה במחלקות ילדים או אחר ליצן מקצועי ומנושא ,על תיקחי זאת אישית אבל הרבא לא הבינו עדין את מעותו של הליצן בבית החולים ודבר ראשון לבוא "לשמח" זה חלק קטן מעבודתו . אני זוכר שהחלתנו לקרוא לזה "ליצנות רפואית" או "ליצן בשרות הרפואה" או רופא ליצן התבססנו קודם על הליצן ועבודתו (השם הגיע משלומי אלגוסי יש לציין) ורק התחלנו להגדיר מטרות ,רק לידיע כללית לכל ליצן שיש בו מימנויות נושפות זה רק תורם גם אם זה אומוית הבמא או מקצוע פסיכולוגי כזה או אחר אך הבסיס מתחיל מהיותו ליצן ולא גננת וליצן. בנושא למתנדבים, בבית החולים שאני עובד בו יש מתנדבים שממש עושים כיף ושמחה לחולה. אך הם לא ליצנים וזה חשוב ביותר כי ליצן שעובד במחלקה יושב בישיבות צוות ומחליף נתונים על מטופל כזה או אחר לא יכול להגיע מתנדב ליצן שיעשה כרצונו ולא ידע את מה שעומד מאחורי המקרא של המטופל כמו שלא יכול להיות שני צוותים רפואים באותה מחלקה או לתת פרס לילד ,כזה או אחר כי בהבנה של הליצן המתנדב (באתי לעשות שמח ולתת פרסים) וזה לא התפקיד של הליצן הרפואי,אני מכשיר ליצנים בארץ ובח"ול ובודדים אלה שמצליכים להיות "ליצנים רפואים" ,אני מאוד מסקים אם המשפט המטרה להגדיר את המקצוע והאנשים שעוסקים בדבר בבית החולים . אגב יוצא לי לא פעם להתנדב במסגרות מסויימות שתורמים לזולת ועושה אותם מהמונה שלמה אך תחשבי שהמקצוע הכי מבוקש היום הוא פסיכולוג ואני נימצה בשנה הראשונה שלי בלימודים, אני יכול להיות בסיכולוג בהתנדבות בבית החולים ולעשות מה שבה לי? אני ממש חושב שצריך להבין שליצן רפואי צריך לעבור תהליך מםויים וארוך דווך, לצערי עשו מהמקצוע שבנינו כל אחד יכול ועז כל מי שעובר הכשרה כזאת או אחרת ויש לו תעודה שעבר קורס ליצנות רפואית וקורא לעצמו "ליצן רפואי" כמו שהסברתי לך זה יכול לקרוא רק בארץ, אם הקבוצות שאני בקשר מחול זה ממש לא עובד כך וכל הליצנים לקך להם שנים של עבודה קשה בתחום אך איך אפשר היום לתת הגנה על המקצוע הכל כך מורכב ואנושי ולא לתת השליה לאנשים שטובי לב אתם יכולים להיות " ליצנים רפואים". דרך אגב את שייכת לקבוצה מסויימת? בנושא הכשרת ליצנים רפואים זה כבר סיפור אחר בוי נתחיל בגיל ,לאחר זמן ההכשרה שלדעתי הוא מינימום שנתיים במגוון תחומים וכן סטאג' של שנה ולא רק בית חולים . מה ההכשרה שלך? את נשמעת לי בחורה שמבינה עניין!!! מה גילך אם אפשר?

סטגדם.

אם לא הבהרתי את זה היטב עד כה, אני לא בחורה אלא בחור
בן 34, הקפוצ'ינו עלי. מה עוד, מה עוד... את השם הפרטי אנחנו נוהגים לא לפרסם פה בפורום, אינטרנט אתה יודע. רוב האנשים שנמצאים פה (לפחות אלה האקטיביים, שלא רק קוראים) עשו קורס ליצנות רפואית של חצי שנה, או קורס ג'לולוגיה, וקצת מוזר לי שאני היחיד מהאנשים פה שמשתתף במה שנראה פה כמו דו שיח .... מענין למה זה קורה. אגב, פעם ביקר פה ליצן מרופאי החלום אחרי שהתפרסם המקרה ההוא ששמתי אליו לינק, אבל הוא די מהר נעלם וחבל מאד - היה בחור נחמד (מזלגון, מזלגון, האם שומע עבור ?) אני (כפי שבטח אפשר היה כבר להבין) מתנדב מזה כשנה וחצי במחלקת ילדים בבי"ח במרכז הארץ - בי"ח שלשמחתי הרבה עדיין מאפשר לליצנים מתנדבים להיכנס אליו. עשיתי קורס (של חצי שנה...) ב"שמחת הלב" - ארגון שאני שמח להיות חלק ממנו ולהתנדב דרכו. במשך השבוע אני עובד במקצוע שלא קשור לליצנות/הופעות/להטוטים, אבל פעם בשבוע כשאני מגיע לבית החולים - ואני מתרגש כל פעם כשאני מגיע לשם - אני הופך לליצן ומשתדל לעשות טוב על הלב לאנשים. כשילד מחכה לי במחלקה כשהוא יודע שאני אגיע היום, כשאני רואה ילדים והורים צוחקים, שמחים, מגיבים - אני מרגיש שעשיתי משהו, גם אם קטן. פשוט מרגישים את הפידבק מהאנשים חוזר אליך. כשאתה מגדיר אותי בתור "גננת ליצן" או קובע שאני מישהו שההבנה שלו בליצנות היא "באתי לעשות שמח ולתת פרסים" אתה פשוט מעליב אותי ומוריד מערכי בלי להכיר אותי בכלל, גם אם זה נאמר בהכללה ולא ספציפית עלי. הייתי רוצה להבין ג'רום את הבסיס להתנגדות שלך לפעילות שלנו. האם רק השימוש במונח "ליצנות רפואית" מטריד אותך? אם היינו ממשיכים לעשות אותה עבודה בשם אחר, זה היה בסדר ? רופאי החלום היו מאפשרים לנו להיכנס? רק שאני לא אקרא לעצמי "ליצן" כי זה דבר שלוקח 15 שנים להגיע אליו ? (אגב, בזמן זה אפשר להפוך פעמיים לרופא אמיתי (!) עם שנה טיול בהודו באמצע) מה אתה חושב על פועלו ודרכו של פאטץ' אדמס? לפי הקריטריונים שאתה מציב הוא לא היה יכול להיות ליצן רפואי בהדסה עין כרם. אני יודע שאתה פה בשם עצמך ולא מייצג פה את רופא חלום (גם אני כמובן פה בשם עצמי ולא מייצג את רופא חלום
) ואפשר לראות שאתה מדבר מתוך אמונה שלמה בדרך שלך, אבל אם יורשה לי, נראה לי שכדאי לבוא בגישה קצת יותר חיובית ופחות שוללת. מה אתה אומר ?

jerome2

New member
רק חיובי וממש בלי לעליב

סליחה קודם, שחשבתי שאתה בחורה,כמו שהזברתי מהניסיון שיש לי אי אפשר שהמקצוע הזה הייה פרוץ לכל אחד שרוצא לעשות טוב לאחרים מתנדב זה דבר מאוד חיובי אך הוא לא יכול להיות חלק מהמערכת של בית החולים למרות שמאוד מכבדים אתכם (אתם צדיקים) אך ברגע שאתה שייך לבית החולים עז התמונה ממש משתנה .יכול להיות מאוד שאתה ליצן מוכשר ואשמח להכיר אותך ,(אם יש לך מופע או משהוא אחר שאתה עושה אשמח לראות) . לדעתי כל הנושא של הליצנות הרפואית היום מעוד פרוץ וללא גבולות, שאמרתי גננת התקוונתי למה שאמרת יצה לי לראות המון ליצנים שאומרים אנחנו "ליצנים רפואים" (כי זה אין ונכשיו כי מפרגנים לנו וכו) אבל בשטח ובלי להעליב אף אחד הם היו פשוט אין לי מילים יש המון ליצנים אם אגו לא קטן לפעמים אני פוגש אנשי במה אומנים וליצנים שחושבים שהם המציעו את הגלג ולומר את האמת למרות שיש לי קצת יותר נישיון מאחרים וגם הכשרה של שנים בבתי ספר גדולים בעולם אני עדין בתחילת דרכי כל הזמן אני הולך אם התחושה שאני לא יודע. לעשות קורס של חצי שנה (לא משנה איפה) זה ממש על קצה המזלג ועדין לא מספיק כדי להכניס אף אדום לבית החולים ואם כבר עשו קורס כזה עז אפשר להתחיל ולמצוא דרכים לעסוק בתחום הליצנות. בכל אופן צריך להבין שלהגיע למקצוע הכל כך נחשק צריך לעבור תהליך ארוך יותר ולא להביא אותו בקלות כל כך. " באתי לעשות שמח" זה מה שהגדרתה באחת מהתשובות שלך אך זה לא משנה אני לא פה כדי לקבוע או לומר לך נונונו או לעשות מלחמה אם אנשים כה מיוחדים .כי אני מבין לליבכם אך איך אפשר להחזיר את הגלגל אחורה ולהזביר לאנשים תמימים שאי אפשר להפוך להיות "ליצן רפואי" מקורס שכזה, או שכל אחד יכול להיות את מה שאני בעצמי בניתי, ביום אחד ולא משנה הגיל והנישיון בחיים ומי יכול לעסוק בתחום.אולי הייה קורס בלהיות רופא ילדים ועז אחרי חצי שנה הייה רופא. ואיש יקר (מיצתפוזים) וגם חבריך אני נימצה פה ממש אם רצון טוב ולפתוח דיונים מקצועים וגם לתת לכם עוד צד במטבעה.

אחלה ג'רום

כמובן שיש מקום לכל הדעות, תודה על תשובותיך הכנות. כנראה שאנחנו מסתכלים על הענין מכיוונים שונים ויש לנו דעות שונות. אני שמח שאתה פה, פתוח לדיונים, ומראה לנו צדדים שאולי לא חשבנו עליהם. רציתי לכתוב קודם אבל שכחתי (היה קצת מאוחר
) - מאד מענין הנושא של האינטגרציה של הליצן בתוך המחלקה כחלק מהצוות. אני באמת מוצא את זה חסר. איך בדיוק זה מתבצע אצלכם ? אשמח לשמוע.

מצטרף לדיון. רק בקטנה...

כמי שמלמד את פרק הבובנאות בג'לולגיה מזה 5 שנים, אני רואה את עצמי עם רגל אחת בפנים, אבל עדיין מתבונן מבחוץ. יש משהו מטעה במונח "ליצן רפואי" כי רופא - הוא לא. ועכשיו (טוען ג'רום) שגם ליצן "אמיתי"- הוא לא. אז מה הוא/היא כן. אז ככה... מי שבוחר לעשות את" זה" הוא מישהו עם נשמה רחבה-רחבה (ואני כותב בלשון זכר למרות שאני מתכוון גם לבנות שבחבורה). ג'רום, זה לא ההכשרה. זה הנשמה. האמת ה"ליצנית" לא חשובה כלל. זה היכולת לעמוד מול מישהו (ומשפחתו) שסובל ורק לרצות לעזור לו. הג'לולגים לומדים שימוש בכמה סוגי אמנויות והליצנות, והבובנאות והעבודה עם המסיכה ושאר הדברים החשובים שהם חווים במהלך השנה- הם כולם כלים בשירות ה"זה" שהם עושים. כך גם האף האדום. ולפעמים מספיק האף האדום כדי לסמן לזה שמולך במיטה שבאת להקל, לעזור - וזה אחלה. לא צריך דיפלומה שתסתתר מאחורי זה. לפני שנתיים העלו בוגרי ג'לולגיה יחד עם אביטל פלג-מנור (שביימה) את "אגו-גו-לה", מופע שאני מאחל אותו לרבים מחברי הליצנים "האמיתיים". אז איך? עובדה. זה היה מרגש, אמיתי, נוגע כמו שליצנות "אמיתית" אמורה לגעת, כמו שתיאטרון. כמו שאמנות. האם הליצנות הרפואית היא תיאטרון? האם זה אמנות? או אולי זו לקיחה בהשאלה של אלמנטים ומסירתם למי שסובל? - בעיני לגיטימי. אם אני לא צם ביום כיפור אני יותר יהודי או פחות? ואם אני אוכל פירות מיובשים בט"ו בשבט וגם מצות בפסח- אז אני מקבל יותר"נקודות" על יהדות טובה? או שאולי תחושת שייכות חזקה מכל סממן? זה דיון "שמן" ואותו דבר לגבי ה"זה". ומי ששופט זה רק הקהל, או במקרה הזה, מי שנאלץ להיות קהל בגלל סיטואציה הבריאותית שנכפתה עליו. להם הזכות לשפוט. וחוץ מהמילים היפות צריך לזכור ש... היום, גם התחום "הזה" מעורב, מעורבב ומשורבב גם עם פוליטיקה וגם עם אופנה וגם עם הצורך להיות טרנדי ומסחרי. זה חבל. אבל זו דרכו של עולם.

jerome2

New member
תודה אילן

נראה לי שאחת הסיבות שאני ליצן כי נבררתי ,לא פעם ששואלים אותי איך הגעתי להיות ליצן-ליצן רפאוי אני כל הזמן אומר שזה גם הגיע אלי .אילן יקירי אני שמח שאתה פה אך כאיש מקצועה שאני מעוד מעריך וכבודך במקומך מונך כמו שאתה אומר יש חשיבות גדולה לנשמה שמסתובבת בבית החולים אך גם חשיבות לגיל של האדם, מה הרקע המקצועי ,מאיזה רקע הוא מגיע האם יש לו כיולת תקשורת אם ..... אני חייב לומר שהנושא של איש מקצוע בבית החולים זה לא אם הוא בובנאי טוב או רע אם הוא ידע לעשות שלושה כדורים או שיודע לקפל בלונים זה ממש לא מה שמעניין אותי בתור ליצן רפואי אבל התקשורת ,האנטרקציה המצבים שאתה יכול לעמוד מולם ולדעת מה אתה צריך לעשות במקרא כזה בגלל שהחושים שלך יותר מחודדים והנישיון בתחום שרכשתה נותן לך את המקום להיות איפה שאנשים סובלים הוא בעל חשיבות גדולה מאוד,שתבין בסוג העבודה שלי אני נכנס לטיפולים קשים מצבים של חבישת קביעות ,השתלות,סופניים ומקומות שבאמת צריך שם אנשי מקצוע שהוא חלק מהצוות ויודע מה הפרוצדוה והאנטרקציה שהוא יכול להביא עימו ,אילן אני אשמח שניפגש והזביר לך ביותר הרחבה ,פרוסדור הבית חולים והחדרים הוא כמו סוג של תיאתרון רחוב אם אתה יודע לתקשר נכון וליצור את האנתרקציה הנכונה בלי לשכוח שזה אנשים חולים הקהל שלך הייה איתך ותדע להוביל אותו בפרוצדורות רפואיות למקום שצוות הרפואי צריך ולא למקום שהליצן או אחר רוצא. ג'רום ארוש במאי אומן יוצר (ליצן) מנהל מרכז לתיטרון רחוב וליצנות אשדוד 0547619792 באהבה

jerome2

New member
ועוד דבר אחד

יש חשיבות למי שעומד מאחורי האף האדום זה כמו שיש חשיבות לבובנאי שעומד מאחורי הבובה ואיך שהוא מבצע את עבודתו,אילן לכך לך שנים להגיע למי שאתה עז איך אפשר להיות "ליצן רפואי" או ליצן בכל כך מעת זמן , אני מכיר בובנאית מתיאטרון הקרון שעושה עבודה אם ילדים אחד על אחד והיא עושה את העבודה בליווי הנחיה של הצוות הרפואי ותעמינו לי היא עושה עבודה מדהימה ובאמת משתמשת במקצוענות שלה לצורך טיפול של ממש .אך זה לכך לה כמה שנים טובות להגיע למה שהיא היום יוצא לנו לשבת מידי פעם ולדבר ויש הרבא במשוטף אך בכל זאת אם נסתקל על המקצוע הזה כמקצוע שצריך לעבור הכשרה ארוכה ואם תהליך כמו מקצוע טיפולי אחר מקצוע שקשה להגיע אליו עז הייה לזה יותר רצינות והמטרות הייו שונות .

פלונטר2

New member
ככל שיהיו יותר ליצנים העולם יהיה שמח יותר.

פאצ' אדאמס קורא לכל אחד מגיל 8-88 לשים אף אדום ותחפושת ליצן, להצטרף אליו לסיור מסביב לעולם ולעזור לאנשים במצוקה. פאטש אדאמס מבין משהו , שכנראה לא כולם מבינים. הליצן שנמצא בתוך כל אחד מאיתנו מחכה לפרוץ החוצה, וכל שעלינו לעשות הוא לפתוח את ליבנו, למצוא אהבה ונתינה ולהפסיק לקחת את עצמינו ברצינות רבה מידי. ליצן הוא תפקיד אנושי מאוד טבעי, רק האגו שמפחד לחשוף את החולשות, מונע מאתנו להיות בתפקיד הזה. נראה כי, שחקנים מוצאים את תפקיד הליצן כאחד התפקידים המאתגרים ביותר בתאטרון בשל האגו והנרקיסיזם שלהם הניצב בדרכם. ברגע שאנו מאפשרים לעצמינו להפגין את היותינו פגיעים ולעשות צחוק מעצמינו, הליצן מתחיל לצאת. לוקח זמן כליצן לדעת כיצד לנהוג, אך ליבו הרחב ונפשו החופשיה מנחים אותו בדרכו. הליצן יכול לגרום לאנשים רבים לשמוח ע"י היכולת שלו להשתטות, ע"י הדבקות בנאיביות שלו והרגישות המיוחדת שלו. תהליך שבו אתה יכול להתנתק משאר התפקידים בחייך ולאפשר לעצמך להכיר את הליצן בתוכך לוקח זמן. חצי שנה היא תקופה טובה לתהליך כזה. הגיע הזמן לקחת אחריות ולהביא לשינוי בחברה, להוציא את הליצנים לשחק: ככל שיהיו יותר ליצנים - העולם יהיה שמח יותר.

jerome2

New member
אתה צודק

במילים שאתה כותב יש המון צדק ואני ממש מתחבר ופאצ' אדאמס איש גדול והכל מותר (ניפגשנו ודיברנו) וממש מי אני לידו אך בכל זאת להפוך את הליצן כמטפל זה סיפור אחר ולדעת רבים אני איש בעל אגו מעוד נמוך ומרגיש די קטן בחברה ואולי בגלל זה אני מצליח להיות ליצן ,אני ממש לא חושב שזה נכון שכל אחד יכול להיות ליצן ואם זה הייה אחרת הייתי הכי מאושר בעולם ולא הייה לנו גבולות והחיים היו ממש שונים ובני הדודים שלנו הפלסטינים היו חברנו הטובים ויושבים על " חומוס" ביחד, אך המציות לא כך.... ,לכחת אחיות זה לדעת איזה ליצן הייה במחלקות ילדים ויטפל בילדים ושוב לא כל אחד יכול להיות שם.

למעלה