כסיסת ציפורניים

כסיסת ציפורניים

שלום לכולם איך צריך לדעתכם להתמודד עם ילד בן 6 (בגן חובה) שהחל לכסוס ציפורניים לפני מספר חודשים? לציין כי אין שינוי בהתנהגות שלו פרט לכך, ואין סיבה ממשית שאני יכולה לחשוב עליה שהביאה אותו לכסוס,(כנראה שיש משהו אבל לא נראה לי כל כך רציני, אני יותר חושבת בכיוון שהוא כסס פעם אחת, ראה כי טוב והמשיך,, הוא כוסס רק בגן ולא בבית (כי הוא יודע שאני לא מרשה לו ) האם ישר לפנו לטיפול ב"מרה" או יש לכם רעיון אחר?

limorsf

New member
תמיד כדאי לבדוק אם משהו מעיק עליו

היי פני חשוב ששמת לב שאין שינוי בהתנהגותו אך אין זה אומר ששום דבר לא מעיק עליו. כסיסת צפרניים היא סימפטום של מתח, למרות שכמובן יכול להיות גם הרגל לא טוב, אך למה הוא השתרש? בגן חובה בתקופה הזו עסוקים מאד בכיתה א', וגם אם אין שום בעיה יש מעין "עלייה במתח" בגן, של הגננת והסביבה, פגישות הורים, ביקור בבית ספר, חוברות עבודה שמכניסים קצת יותר וכו' - כדאי לבדוק איך הוא מרגיש לגבי בית ספר גם אם הוא לא מדבר על זה. אם הוא עונה שמרגיש "בסדר" כדאי להמשיך ולדבר על: איך אתה חושב שיהיה, מה עושים שם?, מה דיברו איתכם על בית ספר? במה זה דומה לגן? במה זה שונה מהגן? וכו' אם הכל טוב בגיזרה הזו, יש עוד מקורות התפתחותיים (=כלומר קורים אצל כולם במידה זו או אחרת לא תמיד באופן גלוי) למתחים ופחדים - וזה פחדים סביב שלמות הגוף והחוזק שלו. כלומר, ילדים עסוקים בנושא של איך לשמור על הגוף וממה מתים חס וחלילה.... מקורות נוספים זה בדרך כלל - קשיים עם החברים... שיתפו אותי או לא, מזמינים אותי או לא וכו' ובהקשר הזה קשיים אם האחים? אינסוף... ואולי - סתם ערכתי הרצאה והילד קצת משועמם?

אני יודעת שיש לו לחצים חברתיים

סך הכל הוא ילד מקובל בגן, אבל הוא משתייך ל"חבורה" של עוד שני בנים שהוא המושפע שם. הוא צלע שלישית בחבורה הזאת (שני האחרים מחוברים מאוד אחד לשני) אבל ה"חבורה " הזאת היא כבר מלפני שנה וחצי. לצערי אני לא מצליחה להשפיע עליו להתחבר לילדים נוספים, יש חיבור לעוד חברים אבל הוא בעיקר משחק איתם. יתכן וכתוצאה מלחצים כלשהם שהוא עובר הוא כוסס, השאלה איך אני יכולה לטפל בזה? נניח שהוא באמת לחוץ וכדומה, זה לא משהוא שישתנה כל כך מהר, השאלה איך לגרום לו להפסיק לכסוס??? תודה מראש על המענה..

כסיסת ציפורניים

פני שלום ! כמוך, גם אני גולש כאן. אני לא איש מקצוע והתשובה שלי אולי תשמע לך מוזרה קצת, אבל הרגשתי שאני צריך לענות. כסיסת הציפורניים בהחלט מעידה על חיסרון פנימי אצל ילדך. זה הגיוני, גם אדם מבוגר חווה התנהגויות בלתי רצוניות במצבים של מתח. דיברת על חבורה של בנך עם עוד 2 ילדים. אחת הבעיות שלנו, לפי דעתי היא שאנחנו תמיד רוצים לנצח. כל הזמן. לצורך כך, אנחנו חוברים בחבורות ומנצלים את כח החבורה לצורך העצמת כוחינו עצמנו. ככה אנחנו וכך גם הטבע. בשבועות האחרונים, אני מעיין קצת בנושא חוכמת הקבלה. יש אפילו ערוץ בטלויזיה, ערוץ 66, אני חושב. התשובה שלי קצת מוזרה, אבל מנומקת. הייתי מושיב את הילד לצפות קצת בתוכניות הילדים. הגישה קצת אחרת, משתמשים בכח של החבורה לצורך העצמת כל הסביבה ולא לצורך העצמת הפרט או החבורה הספציפית. כך, שהמטרות אחרות, ושווה לנסות, אולי זה יוריד לו חלק מהסטרס העצום שמוליד התנהגויות לא רצויות. את יכולה להכנס לאתר של הערוץ הזה, ולבדוק את התוכנייה.

למעלה