"כרמן" באופרה הישראלית

"כרמן" באופרה הישראלית

שלום לכולם . הייתי רוצה להמליץ לכם לבוא לראות את האופרה הזאת במשכן בת"א. היא רצה עד ה- 13.6. אופרה זו שימשה השראה למחזמר "כרמן ג'ונס" של אוסקר המרשטיין. מדובר במחזמר אפרו-אמריקאי משנת 1943. בקטגוריה הזו, קדמו לו "ספינת השעשועים" משנת 1927 וכמובן "פורגי ובס" משנת 1935. אל תשכחו שבאותן שנים הייתה בארה"ב אפלייה כנגד השחורים. ופרט פיקנטי לגבי "כרמן". סצינת השירה בתהלוכה ברחוב באופרה הינה דיאגטית, זאת אומרת שמה ששומעים ורואים על הבמה זה מה שקורה בפועל, במציאות אם אפשר להגיד כך ולא רק במחשבותיהם של הגיבורים. מונח (דיאגטי) שלקוח מתחום הקולנוע. עד כמה שאני מבין, בבכורת ההפקה הישראלית העלו על הבמה סוסים וחמור ברוח הוראות הבימוי המקוריות של זפירלי, כנראה לאותה סצינת תהלוכת רחוב ראוותנית - אך אבוי, הסוסים עשו את צרכיהם על הבמה בשידור חי... Anyway, הבנתי שלבסוף ויתרו על הסוסים מפאת הריחות שלזמרת הסולנית היתה אלרגיה אליהם. לא נכחתי בהפקה כך שאני לא יכול להעביר ביקורת, אבל זה יכול להיות חווייה לבקר באופרה.

ענבאך

New member
../images/Emo45.gif

אמנם לא ראיתי את ההפקה הזאת, אבל בפסח ראיתי את "לה בוהם" (פוצ'יני) גם כן בבימוי של זפירלי, ומכל הפעמים שהייתי באופרה, זאת הייתה החוויה הכי מרשימה.

למעלה